
233 Справа № 233/5347/18
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
УХВАЛА
26 жовтня 2018 року м. Костянтинівка
Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Мартиненко В. С. , розглянувши в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Костянтинівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту смерті особи, -
В С Т А Н О В И Л А:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівського мiськрайонного суду Донецької області з заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 20 серпня 2018 року у м. Горлівка Донецької області - тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України. Проте Костянтинівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області 28 вересня 2018 року відмовив у проведенні державної реєстрації смерті особи.
В заяві вказано, що померла є тещею заявника та встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявнику для подальшої державної реєстрації смерті особи в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть для подальшого отримання допомоги на поховання, оскільки саме він здійснював поховання померлої за власний кошт.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Визначення поняття «родичі» надано в рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Служби безпеки України, Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України, Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень пункту 6 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частин четвертої і п'ятої статті 22 Закону України «Про міліцію» та частини шостої статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку» (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім’ї») від 3 червня 1999 року, справа № 1-8/99 N 5-рп/99. Так, Конституційний Суд України вказав на поняття «родичі по прямій висхідній і низхідній лінії», «повнорідні і неповнорідні брати і сестри», «інші родичі», до яких віднесено діда, бабу, брата, сестру, а також вітчима і мачуху дитини та осіб, які постійно виховували дитину і утримували її як члена своєї сім'ї, надаючи їй систематичну матеріальну допомогу.
Отже, заявник у справі ОСОБА_1 не є родичем померлої ОСОБА_2 у розумінні Сімейного Кодексу України, в зв’язку з чим заява не підлягає розгляду в порядку, передбаченому ст. 317 ЦПК України.
Разом з тим, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).
В заяві ОСОБА_1 вказав про те, що метою встановлення вказаного факту є здійснення ним особистих майнових прав, а саме: отримання державної допомоги на поховання, оскільки саме він здійснив відповідні витрати. Разом з тим, до заяви не додано докази, що підтверджують вказані обставини.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV ЦПК України.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини. Згідно з ч.5 ст.177 ЦПК України позивач зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Згідно із ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного заяву слід залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків, роз’яснивши, що в іншому разі заява буде вважатися неподаною та йому повернута.
Керуючись ст.ст. 175, 185, 260, 261, 293-294, 315, 353, п.п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України,-
УХВАЛИЛА:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Костянтинівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту смерті особи - залишити без руху, надавши заявнику для виправлення недоліків строк 10 днів з дня отримання копії ухвали.
В разі неусунення недоліків у зазначений строк заява буде вважатися неподаною і повернута заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя