
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2018 року справа № 823/1969/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гайдаш В.А.,
при секретарі судового засідання – Баклаженко Н.В.,
представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю в режимі відеоконференції),
представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши по суті в режимі відеоконференції у порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського приватного підприємства “Біле Озеро” до Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась сільськогосподарське приватне підприємство “Біле Озеро” (далі – позивач) з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області (далі – відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо замовлення розробнику документації із землеустрою поділу земельних ділянок: площею 55,3800 га кадастровий номер 7122887600:03:001:0265, площею 75,0600 га кадастровий номер 7122882400:02:001:0768, площею 36,6000 га кадастровий номер 7122882400:02:001:0767, площею 22,7500 га кадастровий номер 7122882400:02:001:0766;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення земельної ділянки площею 31,5900 кадастровий номер 7122887600:03:001:0266 до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону;
- зобов’язати відповідача провести земельні торги у формі аукціону щодо продажу права оренди земельних ділянок: площею 55,3800 га кадастровий номер 7122887600:03:001:0265, 31,5900 кадастровий номер 7122887600:03:001:0266 – що розташовані в адміністративних межах Хиженської сільської ради Лисянського району Черкаської області, площею 75,0600 га кадастровий номер 7122882400:02:001:0768, площею 36,6000 га кадастровий номер 7122882400:02:001:0767, площею 22,7500 га кадастровий номер 7122882400:02:001:0766 – що розташовані в адміністративних межах Вотилівської сільської ради Лисянського району Черкаської області, у визначеному главою 21 ЗК України порядку.
Ухвалою від 18.06.2018 прийнято позов до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 05.09.2018 закрито підготовче провадження і призначено судовий розгляд справи по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач протиправно вчинив дії щодо замовлення документації із землеустрою поділу земельних ділянок з кадастровими номерами 7122887600:03:001:0265; 7122882400:02:001:0768; 7122882400:02:001:0767; 7122882400:02:001:0766, - оскільки вказані земельні ділянки включені відповідачем до переліку ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, а нормами чинного законодавства України передбачено заборону відчуження таких земельних ділянок. Крім того, відповідач неправомірно відмовив позивачу у включенні земельної ділянки з кадастровим номером 7122887600:03:001:0266 у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги з тих підстав, що вона відноситься до земель історико-культурного призначення, оскільки віднесення земельної ділянки до вказаної категорії потребує відповідного рішення органу місцевого самоврядування, яке у даному випадку відсутнє. У зв’язку з цим просив задовольнити позов.
У судовому засіданні в режимі відеоконференції представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити з підстав, зазначених вище.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що наказами відповідача погоджено та затверджено технічну документацію на поділ земельних ділянок з кадастровими номерами 7122882400:02:001:0768; 7122882400:02:001:0767; 7122882400:02:001:0766 і створено за їх рахунок земельні ділянки, площею 2,0 га кожна з метою передачі у власність учасникам АТО, що не суперечить вимогам чинного законодавства України. Також, наказ про включення земельної ділянки з кадастровим номером 7122887600:03:001:0265 до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, скасований рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.12.2017. Крім того, земельна ділянка з кадастровим номером 7122887600:03:001:0266 відповідно до даних статистичної звітності відноситься до земель історико-культурного призначення, що виключає її продаж на земельних торгах. Також, представник відповідача наголошував, що до їх компетенції не відноситься процедура здійснення аукціону. Тому, просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши докази у справі, надавши їм оцінку з точки зору достовірності, належності, допустимості та повноти, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судом встановлено, що листом від 23.03.2017 №116 позивач звернувся до відповідача із заявою про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону земельні ділянки, що розташовані в адміністративних межах Вотилівської сільської ради Лисянського району Черкаської області, а саме:
- площею 75,0600 кадастровий номер 7122882400:02:001:0768;
- площею 30,6000 кадастровий номер 7122882400:02:001:0767;
- площею 22,7500 кадастровий номер 7122882400:02:001:0766, - та в адміністративних межах Хиженської сільської ради Лисянського району Черкаської області, а саме:
- площею 55,3800 кадастровий номер 7122887600:03:001:0265;
- площею 31,5900 кадастровий номер 7122887600:03:001:0266.
Листом від 25.04.2017 №32-23-0.10-4209/2-17 відповідач повідомив позивача, що земельні ділянки з кадастровими номерами 7122887600:03:001:0265; 7122882400:02:001:0768; 7122882400:02:001:0767; 7122882400:02:001:0766 включені до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, а земельна ділянка з кадастровим номером 7122887600:03:001:0266 відповідно до даних статистичної звітності відноситься до земель історико-культурного призначення, що виключає її продаж на земельних торгах.
У подальшому, листами від 04.05.2017 №№205-209 позивач повторно звернувся до відповідача із заявами про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону земельні ділянки, що розташовані в адміністративних межах Вотилівської сільської ради Лисянського району Черкаської області, а саме:
- площею 75,0600 кадастровий номер 7122882400:02:001:0768;
- площею 30,6000 кадастровий номер 7122882400:02:001:0767;
- площею 22,7500 кадастровий номер 7122882400:02:001:0766, - та в адміністративних межах Хиженської сільської ради Лисянського району Черкаської області, а саме:
- площею 55,3800 кадастровий номер 7122887600:03:001:0265;
- площею 31,5900 кадастровий номер 7122887600:03:001:0266.
Листом від 12.06.2017 №27-23-0.10-5421/2-17 відповідач повідомив позивача, що у зв’язку зі зверненнями громадян України щодо отримання у власність земельних ділянок відповідачем замовлено їх поділ земельних ділянок з кадастровими номерами 7122887600:03:001:0265; 7122882400:02:001:0768; 7122882400:02:001:0767; 7122882400:02:001:0766 розробнику документації із землеустрою.
Листами від 27.09.2017 №№405-407 позивач втретє звернувся до відповідача із заявами про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону земельні ділянки, що розташовані в адміністративних межах Вотилівської сільської ради Лисянського району Черкаської області, а саме:
- площею 75,0600 кадастровий номер 7122882400:02:001:0768;
- площею 30,6000 кадастровий номер 7122882400:02:001:0767;
- площею 22,7500 кадастровий номер 7122882400:02:001:0766.
Листом від 06.11.2017 №27-23-0.10-9553/2-17 відповідач повідомив позивача, що земельні ділянки з кадастровими номерами 7122882400:02:001:0768; 7122882400:02:001:0767; 7122882400:02:001:0766 зарезервовані для надання учасникам АТО.
Надаючи оцінку встановленим в контексті позовних вимог, суд врахував таке.
Земельні відносини в Україні відповідно до ст.3 Земельного кодексу України від 24.10.2001 №2768-ІІІ (далі – ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень на підставі ч.2 ст.116 ЗК України.
Згідно з ч.4 ст.122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Підпунктом 31 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 визначено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
Відповідно до підп.13 п.4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 вересня 2016 року №333, Головне управління Держгеокадастру в області, відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Отже, відповідача наділено повноваженнями розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності.
Суд встановив, що у зв’язку зі зверненням громадян України щодо отримання у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідач направив ДП «Черкаський науково-дослідний інститут землеустрою» клопотання від 02.06.2017 №24-23-0.32-5214/2-17, в якому просить провести поділ земельних ділянок, зокрема:
- площею 75,0600 кадастровий номер 7122882400:02:001:0768;
- площею 30,6000 кадастровий номер 7122882400:02:001:0767;
- площею 22,7500 кадастровий номер 7122882400:02:001:0766;
- площею 55,3800 кадастровий номер 7122887600:03:001:0265.
На підставі ч.1 ст.26 Закону України «Про землеустрій» замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.
Тому, враховуючи, що вищенаведеними нормами законодавства України відповідача наділено повноваженнями здійснювати розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності та виступати замовником документації із землеустрою, суд дійшов висновку, що вчиняючи вищевказані дії замовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу згаданих земельних ділянок відповідач діяв у межах та у спосіб, передбачені вимогами чинного законодавства, а тому відповідна позовна вимога є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Стосовно позовної вимоги визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення земельної ділянки, площею 31,5900 з кадастровим номером 7122887600:03:001:0266 до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Разом з тим, відповідно до п. «г» ч.4 ст.84 ЗК України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ч.3 ст.54 ЗК України порядок використання земель історико-культурного призначення визначається законом.
Зокрема, згідно з преамбулою Закону України «Про охорону культурної спадщини» цей Закон регулює правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.
Об'єкти культурної спадщини, які знаходяться на території України, охороняються державою.
Охорона об'єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Отже, законодавством України встановлено особливий порядок використання земель історико-культурного призначення.
Тому, виходячи з аналізу ч.4 ст.122 ЗК України, якою визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб, суд дійшов висновку, що відповідач позбавлений повноважень розпорядження землями історико-культурного призначення, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не включення земельної ділянки, площею 31,5900 з кадастровим номером 7122887600:03:001:0266 до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, та зобов’язання провести земельні торги щодо неї є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Позовну вимогу зобов’язати відповідача провести земельні торги у формі аукціону щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 7122887600:03:001:0265; 7122882400:02:001:0768; 7122882400:02:001:0767, 7122882400:02:001:0766, суд вважає безпідставною, з огляду на таке.
Згідно з ч.2 ст.135 ЗК України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Положеннями ч.1 ст.136 ЗК України передбачено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Відповідно до ч.2 ст.136 ЗК України добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Частина 3 ст. 136 ЗК України передбачає, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Так, ч.4 ст. 136 ЗК України встановлено, що підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.
Відповідно до ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно з п.29 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051, кадастровим номером земельної ділянки є індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування. Кадастровий номер земельної ділянки присвоюється за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку, інших відомостей про неї кадастровий номер не змінюється. У разі поділу чи об'єднання земельній ділянці присвоюється новий кадастровий номер.
З письмових доказів у справі, листа відділу Держгеокадастру у Лисянському районі ГУ Держгеокадастру у Черкаській області та пояснень представника відповідача у судових засіданнях вбачається, що за наслідками звернення громадян щодо отримання у власність земельних ділянок, у т.ч. учасниками АТО, здійснено поділ земельних ділянок з кадастровими номерами: 7122887600:03:001:0265; 7122882400:02:001:0768; 7122882400:02:001:0767, 7122882400:02:001:0766, - та сформовано значну кількість земельних ділянок, площею 2,0 га з присвоєнням нових кадастрових номерів. Крім того інформацію було внесено до архівного шару Державного земельного кадастру.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що земельних ділянок, які позивач просить включити до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, станом на час розгляду справи не існує. Натомість, з їх площ створено нові земельні ділянки сільськогосподарського призначення з метою передачі їх у власність, а отже відсутні підстави для проведення торгів земельних ділянок з кадастровими номерами: 7122887600:03:001:0265; 7122882400:02:001:0768; 7122882400:02:001:0767, 7122882400:02:001:0766.
Суд також звернув увагу, що наказом відповідача від 04.07.2017 №203 “Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах” земельну ділянку з кадастровим номером 7122887600:03:001:0265 включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права оренди на земельних торгах.
Разом з тим, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.12.2017 у справі №823/1792/17, що набрало законної сили 16.01.2018, визнано протиправним та скасовано згаданий наказ, у зв’язку з чим, наказом відповідача від 28.03.2018 №117 земельну ділянку 7122887600:03:001:0265 виключено з переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги.
Крім того, вимога зобов’язати відповідача саме провести земельні торги є безпідставною з огляду на ст. 135 ЗК України, якою визначено, що виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення. При цьому, відповідач у даному випадку виступає саме організатором, а не виконавцем.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Врахувавши встановлені обставини та викладені норми законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення суду складене у повному обсязі 25.10.2018.