
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1771/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державної установи "Херсонська виправна колонія (№ 61) - міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" про визнання рішення протиравним та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач зазначає, що з 08.11.2006 року по 02.07.2018 року проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України.
Останню штатну посаду старшого оперуповноваженого оперативної групи державної установи "Херсонська виправна колонія (№ 61) - міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" займав до липня 2018 року, з якої звільнений на підставі п.7 ст. 77 Закону України "Про національну поліцію".
Календарна вислуга років на день звільнення склала 12 (дванадцять) років 11 (одинадцять) місяців 28 (двадцять вісім) днів, пільгова вислуга склала 24 (двадцять чотири) роки 07 (сім) місяців 22 (двадцять два) дні, що відповідно до положень Закону України "Про державну кримінально-виконавчу службу України" та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" надає позивачу право на отримання довічної пенсії за вислугу років на умовах п. "а" ст. 1 Закону України 2262.
Враховуючи викладене, 31 липня 2018 року звернувся до державної установи "Херсонська виправна колонія (№ 61) - міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" із заявою, у якій просив оформити та направити до органу пенсійного фонду документи, необхідні для призначення пенсії.
Листом від 13.08.2018 року позивачу відмовлено у задоволенні прохання з підстав відсутності достатньої кількості календарних років.
З такою позицією відповідача не погоджується та вважає такою, що порушує його права.
Позивач просить суд:
- визнати незаконною відмову державної установи "Херсонська виправна колонія (№ 61) - міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" у не направленні до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;
- зобов’язати державну установу "Херсонська виправна колонія (№ 61) - міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" направити документи, перелік яких визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року, з урахуванням пільгової вислуги років, до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області.
Ухвалою суду від 29.08.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Призначено судове засідання на 10.09.2018 року.
10.09.2018 року розгляд справи відкладено на 22.10.2018 року.
03.10.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначив, що станом на дату звільнення з органів ДКВС України вислуга ОСОБА_1 у календарному обчисленні менша, ніж мінімально встановлена кількість років, передбачена ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб та деяких інших осіб", відсутні законні підстави для оформлення та направлення документів до органів пенсійного фонду щодо призначення йому пенсії за вислугою років.
Сторони просять справу розглядати у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до положень частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
З 08.11.2006 року по 02.07.2018 року ОСОБА_1 проходив службу в органах Державної кримінально - виконавчої служби України.
Херсонська виправна колонія (№ 61) - міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня - державна установа, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України. Діяльність виправної колонії контролюється та координується Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.
Наказом державної установи "Херсонська виправна колонія (61) - міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" від 19.06.2018 року № 53 о/с відповідно до п. 7 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" звільнено з Державної кримінально-виконавче служби України (за власним бажанням) 02.07.2018 року старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_1, старшого оперуповноваженого оперативної групи установи.
Вислуга років станом на 02 липня 2018 року складає:
- у календарному обчислені: 12 (дванадцять) років 11 (одинадцять) місяців 28 (двадцять вісім) днів;
- для виплати вихідної допомоги: 11 (одинадцять) років 07 (сім) місяців 24 (двадцять чотири) дня;
- у пільговому обчислені: 24 (двадцять чотири) роки 07 (сім) місяців 22 (двадцять два) дня.
Підстава: рапорт ОСОБА_1 від 18 червня 2018 року, подання першого заступника начальника установи - заступника начальника установи з нагляду і безпеки, охорони та оперативної роботи установи від 18 червня 2018 року.
31.07.2018 року позивач звернувся до державної установи "Херсонська виправна колонія (№ 61) - міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" із заявою, у якій просив оформити та направити до органу пенсійного фонду документи, необхідні для призначення пенсії.
Листом державної установи "Херсонська виправна колонія (№ 61) - міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" від 13.08.2018 року № 27/4-16-18/В-6 ОСОБА_1 повідомлено, що для призначення пенсії відповідно до ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" необхідно на день звільнення мати вислугу 23 календарних роки та шість місяців і більше.
Станом на дату звільнення з органів ДКВС України вислуга у календарному обчисленні менша, ніж мінімально встановлена кількість років, передбачена ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб та деяких інших осіб", відсутні законні підстави для оформлення та направлення документів до органів пенсійного фонду щодо призначення пенсії за вислугою років.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон - № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно п. "б" ст. 1-2 Закону № 2262 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі по тексту - Порядок № 3-1).
Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
Відповідно правових положень Порядку № 3-1, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Разом з тим, пунктами 12 і 13 Порядку № 3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.
При прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників до оформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії. (п. 16-18 Порядку № 3-1).
Виходячи із положень вищевказаного Порядку, на уповноважені структурні підрозділи покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
В свою чергу, рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" приймають органи Пенсійного фонду України (ст. 49 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
Тобто, законодавцем чітко визначено, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В порушення вимог п. 12 Порядку № 3-1 відповідачем не здійснено оформлення всіх необхідних документів про призначення пенсії позивачу та подання їх у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії, а фактично відмовлено позивачу у призначенні пенсії з посиланням на відсутність у останнього календарної вислуги років для призначення пенсії за вислугою років.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи діють виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.
Оскільки оцінка наявності (відсутності) права у позивача на зазначений вид пенсії, могла бути надана лише органом, який призначає пенсії на підставі документів, в направленні яких відповідачем фактично відмовлено, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень та по суті вирішив за орган, який призначає пенсії, щодо відсутності у позивача права на призначення пенсії, а звідси - відсутності необхідності в направленні документів.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначений законом.
З огляду на встановлені обставини у справі, суд зазначає, що відмова відповідача у підготовці та направленні документів для призначення позивачу пенсії за вислугою років, є протиправною.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправною відмову державної установи "Херсонська виправна колонія (№ 61) - міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" у не направленні до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Зобов’язати державну установу "Херсонська виправна колонія (№ 61) - міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" направити документи для призначення пенсії ОСОБА_1, перелік яких визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року, з урахуванням пільгової вислуги років, до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, вул. Перекопська, 10-А, м. Херсон, 73003) за рахунок бюджетних асигнувань державної установи "Херсонська виправна колонія (№ 61) - міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" (код ЄДРПОУ 08564682, вул. Дружби, 4, м. Херсон, 73003) судові витрати у сумі 704,80 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Варняк С.О.
кат. 10.2.4