
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
23 жовтня 2018 р. № 2040/5916/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сагайдака В.В.,
при секретарі судового засідання - Савчук С.С.,
за участі:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 Вам Кионг (вул. Владислава Зубенка, буд. 33-Б, м. Харків, 61121, адреса для кореспонденції: 61105, м. Харків, пр. Героїв Сталінграда, 45, офіс 15, код НОМЕР_1) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 37764460), третя особа: Управління Державної міграційної служби України в Київській області (вул. Петропавлівська, 11, м. Київ, 04073, код ЄДРПОУ 37826185) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_3 Вам Кионг, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, третя особа: Управління Державної міграційної служби України в Київській області, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:
- скасувати рішення Головного Управління Державної міграційної служби України в Харківський області про відмову в оформленні та видачі громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_3 Вам Кионг ІНФОРМАЦІЯ_1 посвідки на постійне проживання в Україні, прийняте за результатом розгляду заяви від 09.07.2018 року;
- зобов’язати Головне Управління Державної міграційної служби України в Харківський області здійснити оформлення та видачу громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_3 Кионг ІНФОРМАЦІЯ_1 посвідки на постійне проживання в Україні у зв’язку з втратою за заявою від 09.07.2018 року;
- стягнути з Головного Управління Державної міграційної служби України в Харківський області на користь громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3 Кионг ІНФОРМАЦІЯ_1 1409.60 грн. здійснених ним судових витрат;
- встановити судовий контроль за виконанням ГУ ДМС України в Харківській області рішення Харківського окружного адміністративного суду;
- зобов’язати ГУ ДМС України в Харківській області надати звіт про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №2040/5916/18 та витребувано докази.
Ухвалами Харківського окружного адміністративного суду від 20.08.2018 р. та20.09.2018 р. витребувано від сторін докази.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.09.2018 р. вирішено перейти до стадії підготовчого провадження у порядку загального позовного провадження по справі та в четвертий раз витребувано докази від Головного Управління Державної міграційної служби України в Харківський області, однак суб’єктом владних повноважень ухвали суду виконані не були, вказані в ухвалі докази не надані, та не вказано про причини неможливості їх ненадання.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 14.06.2018 року позивач звернувся з письмовою заявою до Московського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України та просив видати йому нову посвідку на постійне проживання в Україні замість втраченої посвідки на постійне проживання в Україні ХР № 26916 від 18.10.2012 року в порядку, встановленому для її обміну. Відповідач у встановлений законом строк не здійснив оформлення позивачу нової посвідки на постійне проживання в Україні замість втраченої та відмовив позивачу у видачі посвідки.
Представник позивача у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача, Головного територіального управління юстиції у Харківській області, у судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, наведені у відзиві.
Представник третьої особи, Управління Державної міграційної служби України в Київській області, у судове засідання не прибув, був повідомлений своєчасно та належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_3 Кионг ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин ОСОБА_4, що підтверджується копією паспорту VNM N 1485690 від 30.03.2012 року(а.с.29).
Рішенням ВГІРФО ГУМВС України в Київський області 05.07.2007 року на підставі Закону України «Про імміграцію» та дозволу на імміграцію в Україну, позивача документовано посвідкою на постійне проживання в Україні серії КВ №12949/59522 терміном дії – безстроково, що вказано в листі ГУДМС України в Харківській області від 23.05.2018(а.с. 36).
Рішенням ГУ ДМС України в Харківський області 18.10.2012 р. позивач документований посвідкою на постійне проживання в Україні серії ХР 26916 - терміном дії безстроково в зв’язку з обміном (а.с32).
Департаментом реєстрації Харківської міської ради 25.07.2017 зареєстровано місце проживання позивача за адресою м. Харків, вул. Владислава Зубенка буд. 33-Б(а.с.32 зворотній бік).
Позивач 13.06.2018 р. звернувся із заявою до Київського відділу поліції ГУНП в Харківський області по факту втрати посвідки на постійне проживання в Україні серії ХР 26916 від 18.10.2012 року, яка була зареєстрована в ЖЄО № 19844 від 13.06.2018 року.
Відповідно висновку Київського відділу поліції ГУНП в Харківський області від 14.06.2018р. перевірку по матеріалу припинено, факти викладені в повідомленні вважати такими, що не підтвердились(а.с.34).
Позивач 14.06.2018р. звернувся з письмовою заявою до Московського РВ у м. Харкові Головного управління Державної міграційної служби України, якою просив видати йому нову посвідку на постійне проживання в Україні, замість втраченої посвідки на постійне проживання в Україні серії ХР № 26916 від 18.10.2012 року.
З відзиву ГУДМС України в Харківській області встановлено, що за результатами розгляду даної заяви позивачу рішенням ГУ ДМС України в Харківській області від 09.07.2018 відмовлено в задоволенні заяви про обмін посвідки на підставі п.п. 11 п. 62 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_5 України №321 від 25.04.2018 (далі по тексту – Порядок №321).
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Пунктами 1,6,7,16, 40 вказаного Порядку №321 встановлено, що посвідка на постійне проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.
У разі втрати або викрадення посвідки іноземцю або особі без громадянства замість втраченої або викраденої оформляється та видається нова посвідка в порядку, встановленому для її обміну.
Обмін посвідки здійснюється у разі: 1) зміни інформації, внесеної до посвідки; 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідки; 3) закінчення строку дії посвідки; 4) непридатності посвідки для подальшого використання;5) досягнення іноземцем або особою без громадянства 25- або 45-річного віку (у разі, коли іноземець або особа без громадянства документовані посвідкою, що не містить безконтактного електронного носія).
Документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб’єкт), територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС, за місцем проживання іноземця або особи без громадянства.
Для оформлення у зв’язку із втратою або викраденням посвідки, її обміну іноземець або особа без громадянства подають такі документи: 1) посвідку, що підлягає обміну (крім випадків втрати та викрадення); 2) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства; 3) переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку; 4) документи, що підтверджують обставини, у зв’язку з якими посвідка підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 3-5 пункту 7 цього Порядку); 5) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, у разі подання документів законним представником; 6) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати.
Іноземець або особа без громадянства під час подання документів пред’являють працівникові територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-6 цього пункту.
До заяви-анкети додаються оригінали документа, зазначеного у п.п. 3 цього пункту, і документа, що підтверджує сплату адміністративного збору, та копії документів, зазначених у п.п. 1, 2, 4 і 5 цього пункту, та документа про звільнення від сплати адміністративного збору, засвідчені працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта шляхом проставляння відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати.
Оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4 і 5 цього пункту, та документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертаються іноземцеві або особі без громадянства.
Відповідно до п.43,44 вказаного Порядку №321 рішення про оформлення, обмін посвідки приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації іноземця або особи без громадянства, перевірки поданих ними документів та у разі відсутності підстав для відмови в її оформленні.
Якщо втрачена або викрадена посвідка чи посвідка, що підлягає обміну, була видана територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету про оформлення, обмін посвідки, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС порівнює дані іноземця або особи без громадянства та їх фотозображення з даними, наведеними в заяві-анкеті про оформлення втраченої або викраденої посвідки чи посвідки, що підлягає обміну, та даними відомчої інформаційної системи ДМС і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі коли втрачена або викрадена посвідка чи посвідка, що підлягає обміну, була видана іншим територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, для підтвердження видачі не пізніше наступного дня після прийняття до розгляду заяви-анкети до такого територіального органу/територіального підрозділу ДМС надсилається запит.
Згідно з п.45,46 Порядку №321 перевірка за запитом проводиться протягом трьох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, зазначені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними, наведеними в заяві-анкеті про оформлення втраченої або викраденої посвідки чи посвідки, що підлягає обміну, та фотозображенням, що міститься в ній. У графі “Службові відмітки” заяви-анкети про оформлення посвідки проставляється відмітка про дату надходження запиту та зазначаються найменування територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який здійснює оформлення у зв’язку із втратою або викраденням, обмін посвідки, і підстави обміну.
Після проведення перевірок, підтвердження факту оформлення та видачі посвідки, ідентифікації іноземця або особи без громадянства керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення посвідки або про відмову в її оформленні.
Відповідно до п.3.18 Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.07.2013 року № 681, у разі пошкодження чи втрати посвідки іноземець та особа без громадянства можуть звернутися за отриманням нової посвідки в порядку, встановленому для її обміну чи продовження строку її дії, до територіального органу або підрозділу ДМС за місцем проживання.
Про втрату посвідки іноземець та особа без громадянства або приймаюча сторона зобов’язані негайно повідомити органу внутрішніх справ за місцем втрати та територіальному органу або підрозділу ДМС за місцем видачі, який інформує про це протягом п’яти днів ДМС та Адміністрацію Держприкордонслужби. Втрачена посвідка визнається недійсною та в разі її вилучення підлягає знищенню. Територіальний орган або підрозділ ДМС видає довідку іноземцеві та особі без громадянства про звернення із заявою про втрату посвідки (у разі відсутності довідки органів внутрішніх справ з цього питання) у довільній формі.
Відповідно р. ІV Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого Наказом МВС України від 15.07.2013 р. №681 обмін посвідки здійснюється в разі наявності підстав, визначених п. 14 та 16 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання.
Працівник територіального органу чи підрозділу ДМС при надходженні заяви про обмін посвідки перевіряє наявність підстав для обміну посвідки, звіряє відомості про іноземців чи осіб без громадянства, указані в їхніх паспортних документах, з даними, що містяться в цих заявах, перевіряє відсутність підстав для прийняття рішення про відмову у видачі посвідки, передбачених п. 17 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання.
Після прийняття рішення матеріали, які стали підставою для обміну посвідки, долучаються до справи, на підставі якої посвідка видавалася вперше. У разі якщо посвідка видавалася одним територіальним органом (підрозділом) ДМС, а обмін посвідки провадиться іншим органом (при зміні місця проживання), то до органу, який видав посвідку вперше, надсилається повідомлення про видачу нової посвідки, а недійсна посвідка - для знищення.
За результатами розгляду заяви протягом семи днів (для посвідки на постійне проживання) і п’ятнадцяти днів (для посвідки на тимчасове проживання) з дати подачі всіх визначених цим Тимчасовим порядком документів Головою ДМС (а в разі його відсутності - заступником Голови ДМС) чи начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником приймається рішення про видачу або відмову у видачі нової посвідки.
Про прийняте рішення робиться відмітка в заяві із зазначенням терміну (у разі обміну посвідки на тимчасове проживання), до якого видається посвідка, або про причини відмови в її видачі.
Представником позивача подано 07.07.2018 адвокатський запит до відповідача, в якому просила повідомити про прийняте ГУ ДМС України в Харківській області рішення за результатом розгляду заяви гр. ОСОБА_4 ОСОБА_3 Кионг від 14.06.2018 року щодо обміну бланку посвідки на постійне проживання в Україні; надати копію заяви про обмін бланку посвідки на постійне проживання в Україні гр. ОСОБА_4 ОСОБА_3 Кионг ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.06.2018 року та зворотнього боку з відміткою про прийняте рішення; підтвердити, або спростувати факт оформлення (виготовлення) Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківський області нової посвідки на постійне проживання в Україні гр. ОСОБА_4 ОСОБА_3 Кионг ІНФОРМАЦІЯ_1 з зазначенням номеру та дати оформлення (виготовлення) посвідки. Вказати місце, дату та час для отримання гр. ОСОБА_4 ОСОБА_3 Кионг ІНФОРМАЦІЯ_1 посвідки на постійне проживання в Україні.
Листом ГУ ДМС України в Харківській області від 12.07.2018 року повідомлено представника позивача, що матеріали щодо обміну посвідки на постійне проживання позивача в України, повернуті на доопрацювання до Московського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області. В зв’язку з вищевикладеним вказано, що не має смоги надати копію заяви про обмін бланку посвідки на постійне проживання в Україні позивачу(а.с.40).
Однак, суд звертає увагу на те, що у бланку заяви позивача від 14.06.2018 року посадовою особою ГУ ДМС України в Харківській області 09.07.2018 року вже було зроблено відмітку про прийняте рішення - відмовити в оформленні посвідки на постійне проживання на підставі п.п.11 п.62 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_5 України №321 від 25.04.2018(а.с.117).
Відповідачем додано до матеріалів справи лист ДМС України в Київській області від 05.07.2018р. №3201.4/6754-18, яким повідомлено відповідача, що Управління ДМС України на даний час розглядається питання щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_3 Кионг та вказано про необхідність повідомити особу з цього приводу та відібрати письмове пояснення і направити на їх адресу для подальшої роботи (а.с 118).
З огляду на вищевикладене, відповідач 09.07.2018 р. прийняв рішення та відмовив в оформленні посвідки на постійне проживання позивачу, тоді як дозвіл на імміграцію в Україну скасовано не було. Крім того, надав інформацію представнику позивача листом від 12.07.2018 року, що рішення щодо видачі довідки не приймалось.
Так, п. 62 вказаного Порядку №321, встановлено перелік обставин, за якими територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки де, зокрема в п.п. 11 вказано - в інших випадках, передбачених законом.
Отже, дії відповідача суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки відповідачем не наведено належного правового обґрунтування прийнятого рішення, а також не надано доказів, які б підтверджували прийняте рішення про відмову у обміні посвідки замість втраченої.
Щодо частини позовних вимог про зобов’язання відповідача вчинити певні дії, суд зазначає наступне.
Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб’єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету ОСОБА_5 Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом ОСОБА_5 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Вказаний висновок також наведений в постанові Верховного суду України від 20 вересня 2018 року по справі №820/1329/17 за позовом ОСОБА_3 ОСОБА_6 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення.
Зважаючи на те, що судом встановлено неправомірність оскаржуваного рішення відповідача, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання ГУ ДМС України у Харківській області видати нову посвідку на постійне проживання в Україні громадянину громадянин ОСОБА_4 ОСОБА_3 Вам Кионг, замість втраченої, що є належним способом захисту та поновлення порушеного права позивача, отже позов в цій частині підлягає задоволенню.
Позивач, звертаючись до суду із позовом, порушив питання, що стосуються здійснення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 243, 246, 255, 271, 287, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 Вам Кионг (вул. Владислава Зубенка, буд. 33-Б, м. Харків, 61121, адреса для кореспонденції: 61105, м. Харків, пр. Героїв Сталінграда, 45, офіс 15, код НОМЕР_1) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 37764460), третя особа: Управління Державної міграційної служби України в Київській області (вул. Петропавлівська, 11, м. Київ, 04073, код ЄДРПОУ 37826185) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Скасувати рішення Головного Управління Державної міграційної служби України в Харківський області про відмову в оформленні та видачі громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_3 Вам Кионг ІНФОРМАЦІЯ_1 посвідки на постійне проживання в Україні, прийняте за результатом розгляду заяви від 09.07.2018 року.
Зобов’язати Головне Управління Державної міграційної служби України в Харківський області здійснити оформлення та видачу громадянину ОСОБА_4 ОСОБА_3 Кионг ІНФОРМАЦІЯ_1 посвідки на постійне проживання в Україні у зв’язку з втратою за заявою від 09.07.2018 року.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Державної міграційної служби України в Харківський області (код ЄДРПОУ 37764460) на користь ОСОБА_3 Вам Кионг (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) суму сплаченого судового збору у розмірі 1409.60 грн. (одна тисяча чотириста дев’ять гривень 60 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 25 жовтня 2018 р.
Суддя Сагайдак В.В.