
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 1940/1318/18
13 вересня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" до Тернопільської міської ради про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулось Тернопільське державне науково-технічне підприємство "Промінь" з позовом до Відділу державних реєстраторів Тернопільської міської ради, у якому просить зобов'язати відповідача виключити запис про ОСОБА_1, як керуючого санацією Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 23 серпня 2016 року у справі №921/476/16-г/11 затверджено план санації Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" до порушення провадження у справі про банкрутство, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, які виникли до затвердження судом плану санації до порушення провадження у справі про банкрутство, керуючим санації Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" призначено ОСОБА_1, про що Держаним реєстратором Тернопільської міської ради внесено запис в Єдиний держаний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 20 жовтня 2017 року у справі №921/476/16-г/11 продовжено строк дії процедури санації до порушення провадження у справі про банкрутство на шість місяців до 23 лютого 2018 року, разом з тим, вказаним рішенням повноваження ОСОБА_1, як керуючого санацією Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" не продовжено. У зв'язку із чим, позивач звертався до відповідача із заявами щодо виключення запису з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про ОСОБА_1, як керуючого санацією ТДНТП «Промінь».
У відповіді Відділу державних реєстраторів Тернопільської міської ради № 1432/28-02 від 20 червня 2018 року зазначено, що для виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1, як керуючого санацією Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь", необхідно надати відповідне судове рішення, що набрало законної сили.
Ухвалою суду від 16 липня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 08.08.2018 постановленою в судовому засіданні задоволено клопотання відповідача та за згодою представника позивача замінено відповідача на Тернопільську міську раду.
Представник позивач подала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не прибув, при цьому належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Відповідач причини неприбуття до суду не повідомив, відзиву на позову не подав, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Згідно частини першої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Частиною дев'ятою статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Суд встановив, що ухвалою господарського суду Тернопільської області від 23 серпня 2016 року затверджено план санації Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" схвалений рішенням зборів кредиторів від 02 серпня 2016 року та погоджений Державним концерном "Укроборонпром" наказом від 04 серпня 2016 року №213, до порушення провадження у справі про банкрутство, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, ухвалено зняти арешти з майна Тернопільського державного науково - технічного підприємства "Промінь", звільнити майно з-під податкової застави та зняти інші обмеження щодо розпорядження майном Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь", встановлено у строк до 23 серпня 2017 року заборону на порушення справи про банкрутство Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь", за його заявою або за заявою будь-якого з кредиторів, вимоги яких виникли до затвердження судом плану досудової санації. Керуючим санації Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" призначено ОСОБА_1.
Держаним реєстратором Тернопільської міської ради внесено запис в Єдиний держаний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про ОСОБА_1, як керуючого санацією Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь".
У зв'язку із закінченням строку дії процедури санації, Тернопільське державне науково-технічне підприємство "Промінь" звернулось до Господарського суду Тернопільської області із клопотанням про продовження терміну досудової санації на 6 місяців.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 20 жовтня 2017 року у справі №921/476/16-г/11 продовжено строк дії процедури санації до порушення провадження у справі про банкрутство на шість місяців до 23 лютого 2018 року.
23 лютого 2018 року строк дії процедури санації до порушення провадження у справі про банкрутство закінчився.
Наказом Державного концерну «Укроборонпром» №16-к від 20 лютого 2018 року директором Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" призначено ОСОБА_2 з 21 лютого 2018 року.
Як вбачається із матеріалів справи, 10 травня 2018 року та 24 травня 2018 року позивач звертався до Відділу державних реєстраторів Тернопільської міської ради із заявами щодо виключення запису з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про ОСОБА_1, як керуючого санацією Тернопільського державного науково - технічного підприємства «Промінь».
У відповіді Відділу державних реєстраторів Тернопільської міської ради № 1432/28-02 від 20 червня 2018 року зазначено, що для виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1, як керуючого санацією Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь", необхідно надати відповідне судове рішення, що набрало законної сили.
Згідно частини п'ятої статті 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" санація боржника до порушення справи про банкрутство - система заходів щодо відновлення платоспроможності боржника, які може здійснювати засновник (учасник, акціонер) боржника, власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, кредитор боржника, інші особи з метою запобігання банкрутству боржника шляхом вжиття організаційно-господарських, управлінських, інвестиційних, технічних, фінансово-економічних, правових заходів відповідно до законодавства до порушення провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до п. 1.3. Положення про порядок проведення санації до порушення провадження у справі про банкрутство (далі - Положення) досудова санація - це система заходів щодо відновлення платоспроможності боржника, які може здійснювати засновник (учасник, акціонер) боржника, власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, кредитор боржника, інші особи з метою запобігання банкрутству боржника шляхом вжиття організаційно-господарських, управлінських, інвестиційних, технічних, фінансово-економічних, правових заходів відповідно до законодавства до порушення провадження у справі про банкрутство.
Згідно п. 1.4. Положення метою проведення досудової санації є:
- добровільне врегулювання питань погашення заборгованості між кредиторами та боржником, між незабезпеченими кредиторами, а також між незабезпеченими та забезпеченими кредиторами;
- досягнення взаємовигідних (паритетних) умов щодо врегулювання заборгованості;
- використання недорогої процедури врегулювання заборгованості;
- забезпечення процесуально економного механізму врегулювання заборгованості боржника;
- забезпечення справедливого задоволення вимог кредиторів;
- запобігання порушенню прав кредиторів під час погашення їх грошових вимог;
- встановлення додаткових гарантій для кредиторів щодо задоволення їх грошових вимог;
- збереження господарюючого суб'єкта та його господарської діяльності.
Відповідно до частини восьмої статті 6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі відсутності підстав для відмови в затвердженні плану досудової санації господарській суд виносить ухвалу про затвердження плану санації боржника до порушення провадження у справі про банкрутство та вводить мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до частини дев'ятої статті 6 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» строк дії процедури санації боржника до порушення провадження у справі про банкрутство не може перевищувати 12 місяців з дня затвердження судом відповідного плану санації. Протягом дії цієї процедури не може бути порушено справу про банкрутство боржника за його заявою або за заявою будь-кого з кредиторів. Протягом процедури санації боржника до порушення провадження у справі про банкрутство діє мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до частин 1-3 статті 39 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» суд, який постановив рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи, призначення керуючого санацією, про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, у день набрання рішеннями законної сили направляє їх державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до ЄДР запису про відповідні судові рішення; дата надходження відповідних судових рішень вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій; державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судових рішень внести до ЄДР запис про такі рішення суду і в той же день повідомити органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про внесення до ЄДР такого запису; з дати внесення до ЄДР запису про судове рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи до дати внесення до ЄДР запису про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури проведення реєстраційних дій, які визначені законом, зокрема частиною другою статті 35 цього Закону, здійснюється або за згодою розпорядника майном, або згідно із планом санації; після внесення до ЄДР запису про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури застосовуються норми ч.2 ст.35 цього Закону.
Згідно статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:
1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;
2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо:
визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;
визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи;
заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій;
накладення/зняття арешту корпоративних прав;
зобов'язання вчинення реєстраційних дій;
скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі;
виділу юридичної особи;
провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";
припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи;
відміни державної реєстрації припинення юридичної особи;
припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи;
відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію;
3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.
У відповідності до частини другої статті 28 Закону, керуючий санацією боржника призначається господарським судом у порядку, встановленому цим Законом, з числа арбітражних керуючих, якщо інше не передбачено цим Законом. Керуючий санацією - фізична особа, яка відповідно до рішення господарського суду організовує здійснення процедури санації боржника.
Пункт 3.4. Положення передбачає, що участь керуючого санацією, порядок призначення та його повноваження визначаються у плані досудової санації.
Повноваження керуючого санацією припиняються з дня припинення процедури досудової санації.
Постановляння ухвали про закінчення проведення досудової санації до порушення провадження у справі про банкрутство, передбачено виключно у випадках, передбачених розділом VII Положення про досудову санацію.
З системного аналізу наведених правових актів слід прийти до висновку, що керуючий санацією не є посадовою особою, а фізичною особою на підставі рішення суду, таким чином ОСОБА_1, який призначений керуючим санацією боржника, є виконуючим обов'язки керівника підприємства.
Суд звертає увагу, на те що ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 20 жовтня 2017 року у справі 921/476/16-г/11 продовжено строк дії процедури санації до порушення провадження у справі про банкрутство на шість місяців до 23 лютого 2018 року.
23 лютого 2018 року строк дії процедури санації до порушення провадження у справі про банкрутство закінчився. Таким чином, закінчились повноваження керуючого санацією ОСОБА_1.
Крім того, суд звертає увагу на те, що Наказом №6 від 03 квітня 2018 року ОСОБА_1 звільнений за власним бажанням, згідно статті 38 Кодексу законів про працю України.
Отже, в розумінні статті 6 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ОСОБА_1 не є керуючим санацією Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь".
У відповідності з частини третьої статті 65 Господарського кодексу України (далі - ГК України), для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства.
Частиною п'ятою статті 65 ГК України передбачено, що керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Наказом Державного концерну «Укроборонпром» №16-к від 20 лютого 2018 року директором Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" призначено ОСОБА_2 з 21 лютого 2018 року.
Повноваження ОСОБА_2, як керівника Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь", підтверджено випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23 лютого 2018 року, посвідченого підписом державного реєстратора Береш Є.М.
З огляду на викладене судом робиться висновок, що єдиною особою, яка уповноважена здійснювати керівництво та діяти від імені Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" є ОСОБА_2.
Таким чином, за сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, шляхом зобов'язання відповідача виключити запис про ОСОБА_1, як керуючого санацією Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" (вул. Текстильна, 28, м. Тернопіль, 46016, код ЄДРПОУ 14040960) до Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46000, код ЄДРПОУ 34334305) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Тернопільську міську раду виключити запис про ОСОБА_1, як керуючого санацією Тернопільського державного науково-технічного підприємства "Промінь" з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.