Рішення № 77372122, 25.10.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2018
Номер справи
1540/4539/18
Номер документу
77372122
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/4539/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Завальнюка І.В.,

за участю секретаря – Салюк О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Северинівської сільської ради Іванівського району Одеської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд застосування до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи Будинку культури за адресою: 6732, Одеська область, Іванівський район, с. Северинівка, вул. Леніна, 17, до повного усунення порушень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на балансі Северинівської сільської ради Іванівського району Одеської області знаходиться Будинок культури, який розташований за адресою: 6732, Одеська область, Іванівський район, с. Северинівка, вул. Леніна, 17 та належить до об’єктів з високим ступенем ризику, згідно критеріїв наведених у постанові КМУ від 27.12.2017 № 1043. В ході перевірки дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, оформленої актом від 08.06.2018 № 29, встановлено порушення Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні та інших нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки (всього 13 порушень, 6 з яких впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, а також неможливість її ефективної ліквідації та рятування людей). Подальша робота Будинку культури з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров’ю людей, що зумовило позивача звернутися до суду із даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 11.09.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження; розгляд справи призначено на 04.10.2018 о 11:00 год.

У зв'язку із перебуванням головуючого судді Завальнюка І.В. у відпустці, судове засідання, призначене на 04.10.2018, перенесено на 24.10.2018 о 10:00 год.

До суду з’явився представник позивача, який позовні вимоги із викладених вище підстав підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов.

Представник відповідача до суду не з’явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином і від нього не надійшло будь-яких клопотань чи заяв з цього приводу; відзив на позовну заяву відповідач також не надав. Його неявка відповідно до ч.1, п.1 ч.3 ст.205 КАС України не перешкоджає розгляду справи по суті.

Вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що з 04.06.2018 по 08.06.2018 відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 148 від 30.03.2018 «Про здійснення позапланової перевірки», на підставі посвідчення від 04.06.2018 № 31 провідним інспектором Іванівського РС Головного управління ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_1 у присутності голови Северинівської сільської ради ОСОБА_2 здійснено позапланову перевірку Будинку культури, який знаходиться на балансі Северинівської сільської ради та розташований за адресою: 67232, Одеська область, Іванівський район, село Северинівка, вул. Леніна, будинок 17, під час якої перевірені будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт № 29 від 08.06.2018.

В ході перевірки встановлено 13 порушень нормативно-правових актів у сфері техногенної та пожежної безпеки, 6 з яких створюють загрозу життю та здоров’ю людей.

Так, зазначені порушення, визначені в пп. 1, 2, 3, 4, 5, 8 акту № 29 від 08.06.2018, зокрема:

1) необладнання приміщення автоматичною пожежною сигналізацією (розд. V п.1 пп.1.2 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014; дод. А табл. А1 ДБН В.2.5-56:2014);

2) не проведення замірів опору ізоляції електричних мереж в приміщеннях (розд. IV п.1 пп.120 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014);

3) дерев’яні конструкції даху будівлі не оброблено вогнезахисним розчином (розд. ІІІ п.2 пп.2.5 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014);

4) не проведено перезарядку вогнегасників, термін дії яких вийшов (розд. V п.3 пп.3.17 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014);

5) приміщення не укомплектоване первинними засобами пожежогасіння, згідно норм належності (розд. V п.3 пп.3.6, 3.9 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014);

8) не проведено перевірку і огляд пристроїв блисковозахисту (розд. IV п.1 пп.1.1.21, 9.3.2 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014, ДСТУ Б В.2.5-38:2008).

Вищенаведені порушення є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, а також неможливість її ефективної ліквідації та рятування людей.

Будь-яких скарг чи заперечень під час проведення планового заходу з боку голови Северинівської сільської ради ОСОБА_3, якому вручено копію акту № 29 від 08.06.2018, не надходило.

Відносно голови Северинівської сільської ради ОСОБА_3, який згідно довідки Северинівської сільської ради Іванівського району Одеської області від 25.06.2018 № 574 є відповідальним за протипожежну безпеку об’єктів, які знаходяться на балансі сільської ради, за виявлені порушення складено протокол про адміністративне правопорушення та постановою ОД № 005068 від 06.05.2018 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.175 КУпАП у вигляді штрафу. ОСОБА_3 під час розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення визнав себе винним та погодився з порушеннями, виявленими у ході перевірки.

Також за результатами контрольного заходу відповідачу вручено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 08.06.2018 № 27, яким голову сільської ради було зобов'язано у термін до 08.08.2018 вжити відповідні заходи щодо усунення виявлених порушень.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, ОСОБА_1 міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, регулює Кодекс цивільного захисту України (далі – Кодекс).

Відповідно до ч.3 ст.55 Кодексу забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Згідно п.12 іч.1 ст.67 Кодексу до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.68 Кодексу посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом. У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно з ст.70 Кодексу підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до п.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Вирішуючи спір, суд враховує, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а відповідачем їх наявність не спростована, рівно як і не надано доказів виконання всіх вимог припису № 27 від 08.06.2018. При цьому метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.

Однієї із головних засад (принципу) адміністративного судочинства, відповідно до ст. 2 КАС України є принцип верховенства права. Відповідно до ст. 3 Конституції України та ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.

В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

З урахування вищевикладеного та беручи до уваги загрозу життю та/або здоров’ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю людей, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області та застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Северинівської сільської ради Іванівського району Одеської області у вигляді повного зупинення роботи Будинку культури за адресою: 6732, Одеська область, Іванівський район, с. Северинівка, вул. Леніна, 17, до повного усунення порушень, зважаючи на наявну загрозу життю та здоров’ю людей.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6; 38643633) до Северинівської сільської ради Іванівського району Одеської області (67232, Одеська область, Іванівський район, село Северинівка, вул. Леніна, 26; 04378468) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.

Застосувати до Северинівської сільської ради Іванівського району Одеської області заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи Будинку культури за адресою: 6732, Одеська область, Іванівський район, с. Северинівка, вул. Леніна, 17, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії, пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, викладених в акті перевірки № 29 від 08.06.2018 за №№ 1, 2, 3, 4, 5, 8.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П’ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 25.10.2018 року.

Суддя І.В. Завальнюк

.