Рішення № 77372113, 24.10.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2018
Номер справи
1540/4805/18
Номер документу
77372113
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/4805/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов’язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 18.09.2018 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, в якій позивач просить суд:

1. Визнати дії Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у призначенні державної пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» неправомірними, а рішення Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №767 від 26.06.2018 року скасувати.

2. Зобов'язати Малиновське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити та нарахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, державну пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років.

3. Зобов'язати Малиновське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити та нарахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, державну пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 27.03.2018 року.

Ухвалою судді від 24 вересня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1, відкрито провадження у даній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 9 червня 1986 року по 20 червня 1986 року перебуваючи у трудових відносинах з трестом «Південенергорбуд» був відряджений для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль. На даний час ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС II категорії. В зв’язку з досягненням віку, що дає право на отримання пільгової пенсії ОСОБА_1 27 березня 2018 року письмово звернувся до Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку. Зазначає, що згідно рішення Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №767 від 26.06.2018 року про відмову у призначенні та виплаті пенсії, ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв’язку з тим, що позивач не надав документи, що підтверджують безпосередньо участь у роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В результаті протиправних дій відповідача ОСОБА_1 позбавлений права отримувати пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому вважає дії відповідача незаконними та такими, що порушують надане йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії, право на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку. Вказує, що відповідно до посвідчення серії А№224812с видане 03.03.2018 року, ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії. Відповідно до копії наказу по Управлінню механізації будівельних робіт тресту «Південатоменергобуд» 123ком від 06.06.1986 року ОСОБА_1 - електромонтажника було командировано у Вишгород трест «Південатоменергобуд» з 06.06.1986 року по 18.06.1986 року. Згідно довідки №549 від 05.08.1986 року, виданої Управлінням механізації будівельних робіт тресту «Південатоменергобуд» ОСОБА_1 знаходився у відрядженні на Чорнобильській АЕС з 06.06.1986 року по 16.06.1986 року. Відповідно до рішення Теплодарського міського суду Одеської області по справі №516/26/17 було встановлено факт участі позивача у виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 09 червня 1986 року по 20 червня 1986 року включно, у м. Чорнобиль Київської області. Посилаючись на ст.55 Конституції України, ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначає, що ОСОБА_1 має право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, так як у період часу з 09.06.1986 року по 20.06.1986 року виконував роботи в зоні відчуження, тобто працював в зоні відчуження 12 календарних днів, а дії відповідача є протиправними.

Враховуючи викладене, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

12 жовтня 2018 року від відповідача за вх. №30439/18 до суду надійшов відзив на позов (а.с.29-32) в якому зазначено, що позивач звернувся до об’єднаного управління із заявою від 27.03.2018 року № 767 за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року та ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року. До заяви були додані наступні документи: копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру НОМЕР_1, копія паспорта серії КЕ № 300673, трудова книжка БТ-І 0185341, копія військового квитка НО 4588832, копія диплома про навчання ЕТ 833737, копія посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС серії А № 224812 С, копії довідок №549, 37, 37.1. В розписці-повідомленні, зазначено перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії: довідка підтверджуюча стаж роботи за період 01.08.1985 р.-26.06.1990 р. СУ Одеська АТЕЦ, довідка форми 122 видана підприємством, в складі якого працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідка про заробітну плату за період виконання роботи по ліквідації наслідків на ЧАЕС, довідка про навчання в Одеському кооперативному технікумі 01.09.1978 р. - 02.03.1984 р., фотокартка. Рішенням об’єднаного управління № 767 від 26.06.2018 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону № 796 зі зниженням пенсійного віку. Посилаючись на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058» зазначає, що об’єднане управління діяло на підставі норм матеріального права та чинного законодавства, і не порушувало прав позивача.

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 1 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок.

Враховуючи, що провадження у справі відкрито 24 вересня 2018 року, зважаючи на положення ч.1 ст.120 КАС України, дана справа розглянута судом у межах строку, визначеного ст.263 КАС України.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом відповідача на адміністративний позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив, та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп.1 п.2 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: - з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів.

Стаття 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів встановлюється зменшення віку на 10 років.

Таким чином, для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мали пропрацювати у відповідний період певну кількість днів саме у зоні відчуження.

Відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Відповідно до пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: 1) посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

27 березня 2018 року ОСОБА_1 подано до Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі заяву про призначення пенсії (а.с.40).

Малиновським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі 26.06.2018 року прийнято рішення №767 (а.с.22, 38), яке, з посиланням на ст.55 Закону України №796-ХІІ, Порядок подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідаю Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, обґрунтоване тим, що до заяви про призначення пенсії ОСОБА_1В надав наступні документи: довідку підприємства ПАТ «Укрененергобудмеханізація» № 37 від 21.07.2014, в якій не зазначено населений пункт, в якому проводилися роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС, та відсутні підстави видачі довідки. Інші первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження, не надавались. Отже, за наданими документами для призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону 796-XII зі зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 підстави відсутні.

Не погодившись з таким рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перелік необхідних документів для призначення пенсії передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. N 22-1 (далі Порядок №22-1). Згідно абз.6 пп.5 п.2.1 розділу ІІ вказаного Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для призначення пенсії за віком до заяви додаються наступні документи, що підтверджують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Суд зазначає, що позивачем до заяви про призначення пенсії зокрема надано:

- трудову книжку БТ-І №0185341 (а.с.44-46), з якої вбачається, що ОСОБА_1 з 01.08.1985 року по 01.10.2001 року працював в БУ Одеської атомної ТЕЦ;

- копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії А №224812с (а.с.13, 48 зворот);

- копію довідки №549 відділу кадрів Управління будівництва Одеської атомної ТЕЦ (а.с.15, 49) про те, що ОСОБА_1 знаходився у відрядженні на Чорнобильській АЕС з 06.06.-по 16.06.1986 року;

- копію довідки ПАТ «Укренергобудмеханізація» №37 від 21.07.2014 року (а.с.16, 51) про те, що ОСОБА_1 згідно книги реєстрації прибувших у відрядження на ЛПА Чорнобильскої АЕС по УМСР за 1986 рік (а.с.49 зворот-50) знаходився у відрядженні у Чорнобильській АЕС електромонтажником 6 розряду від тресту «Південенергобуд» УБ АТ ТЕЦ з 09 червня 1986 року термін відрядження 12 діб;

- копію довідки ПАТ «Укренергобудмеханізація» м. Вишгород №37.1 від 23 липня 2014 року (а.с.17, 51 зворот), згідно якої Управління механізації будівельних робіт тресту «Південатоменергобуд» реорганізоване в Управління механізації будівельних робіт «Укренергобудмеханізація» (підстава: Наказ ВБМО «Укренергобуд» №18 від 25.10.1988р.); Управління механізації будівельних робіт «Укренергобудмеханізація» реорганізоване в акціонерне товариство відкритого типу (ВАТ) «Укренергобудмеханізація» (підстава: Наказ Міненерго України №144 від 06.06.1994р.); акціонерне товариство відкритого типу (ВАТ) «Укренергобудмеханізація» перейменовано в публічне акціонерне товариство «Укренергобудмеханізація» (ПАТ «Укренергобудмеханізація») (підстава: Наказ ВАТ «Укренергобудмеханізація» №18 від 28.08.2013р.).

Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Позивачем надано до суду копію рішення Теплодарського міського суду Одеської області від 06.07.2017 року по справі №516/26/17 (а.с.18-20), яке згідно інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень вступило в законну силу 08.08.2017 року, яким позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, Департаменту соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації, Департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації, Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації, про встановлення факту участі у виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС задоволено та встановлено факт участі ОСОБА_1 у виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за спеціальністю електромонтажника шостого розряду з 09 червня 1986 року по 20 червня 1986 рік включно у м. Чорнобиль Київської області.

Цим рішенням зокрема встановлено наступні факти та обставини:

«Як встановлено в судовому засіданні, 01.08.1985 р. позивач був прийнятий до БУ Одеської атомної ТЕЦ в порядку переведення електрослюсарем у відділ головного механіка. 15.05.1986 р. був переведений електромонтажником шостого розряду у відділ головного механіка, що підтверджується записами в його трудовій книжці Серії БТ 1 №0185341 від 03.04.1984р.

З довідки від 23.07.2014 р. №01/132, виданої головою правління ПАТ «Південенергобуд» ОСОБА_2, вбачається, що позивач працював в УБ Одеської атомної ТЕЦ треста «Південенергобуд» електрослюсарем, електромонтажником, механіком, заступником директора з 01.08.1985 р. (наказ №354 к від 01.08.1985 р.) по 01.10.2001 р. (наказ №87-к від 01.10.2001 р.) та був відряджений з 06.06.1986 р. по 18.06.1986 р. у м. Вишгород строком на 13 днів, згідно наказу по Управлінню будівництвом Одеської атомної ТЕЦ тресту «Південенергобуд» №123ком від 06.06.1986 р.

Як вбачається з особистого рахунку №864 по нарахуванню та утриманню заробітної плати (ВГМ) за 1986 рік на ОСОБА_1, в ньому зазначено, що відповідно до наказу №123ком з 06.06.1986 р. по 18.06.1986 р. він був відряджений до м. Вишгород.

Відповідно до довідки (історична) ПАТ «Південенергобуд» від 23.07.2014 р. на підставі наказу Міністерства енергетики та електрифікації РСР №549 від 30.12.1985 р. БУ ОАТЕЦ тресту "Південенергобуд" перейменовано в УБ ОАТЕЦ. В зв'язку з приватизацією державного майна БМУ Одеської ТЕЦ-2 перетворено в Відкрите Акціонерне Товариство "Південенергобуд" з 01.03.1995 р. ВАТ "Південенергобуд" є правонаступником державного підприємства БМУ Одеської ТЕЦ - 2. На підставі протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ "Південенергобуд" від 02.08.2013г. наказ №1 від 08.08.2013г. Відкрите Акціонерне Товариство "Південенергобуд" було перейменовано в ПАТ «Південенергобуд».

Згідно наказу по Управлінню будівництвом Одеської атомної ТЕЦ тресту "Південенергобуд" №123ком від 06.06.1986р. за параграфом 2 – ОСОБА_1 – електромонтажника ОГМ відряджено в м. Вишгород трест "Південенергобуд" з 06.06.1986р. по 18.06.1986р. Заробітну плату і відрядні витрати за період відрядження виплачує трест "Південенергобуд", а також несе відповідальність за охорону праці та техніку безпеки.

Відповідно до наявного в матеріалах справи витягу з «Книги реєстрації прибулих у відрядження на ЛНА на Чорнобильську АЕС по УМСР 1986р.», вбачається, що під №50 09.06.1986р. в даній книзі пройшов реєстрацію ОСОБА_1, електромонтажник шостого розряду від треста «Південенергобуд» УБ ОАТЕЦ, термін відрядження зазначено 12 діб.

Як вбачається з довідки №37 від 21.07.2014р., виданої Публічним акціонерним товариством «Укренергобудмеханізація» м. Вишгород, ОСОБА_1 згідно Книги реєстрації прибулих у відрядження на ЛНА Чорнобильської АЕС по УМСР за 1986р., знаходився у відрядженні на Чорнобильський АЕС в якості електромонтажника 6 розряду від тресту «Південенергобуд» УБ ОАТЕЦ з 09 червня 1986р., термін відрядження 12 діб.

Як вбачається з повідомлення ПАТ «Укренергобудмеханізація» м. Вишгород від 04.05.2017 р., направленого на запит суду, надати витребувані копії документів, а саме: табель обліку робочого часу в зоні ЧАЕС за червень 1986 р. або маршрутний лист за червень 1986 р. відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, який знаходився у відрядженні Чорнобильської АЕС електромонтажником 6 розряду від тресту «Південенергобуд» УБ АТ ТЕЦ, та розрахунок про підвищену заробітну плату за червень 1986р., немає можливості в зв»язку з відсутністю даних документів на підприємстві.

Згідно довідки ПАТ «Укренергобудмеханізація» м. Вишгород №37.1 від 23.07.2014р., Управління механізації будівельних робіт тресту «Південатоменергобуд» реорганізоване в Управління механізації будівельних робіт «Укренергобудмеханізація» (підстава: Наказ ВБМО «Укренергобуд» №18 від 25.10.1988р.); Управління механізації будівельних робіт «Укренергобудмеханізація» реорганізоване в акціонерне товариство відкритого типу (ВАТ) «Укренергобудмеханізація» (підстава: Наказ Міненерго України №144 від 06.06.1994р.); акціонерне товариство відкритого типу (ВАТ) «Укренергобудмеханізація» перейменовано в Публічне акціонерне товариство «Укренергобудмеханізація» (ПАТ «Укренергобудмеханізація») (підстава: Наказ ВАТ «Укренергобудмеханізація» №18 від 28.08.2013 р.).

З довідки №549 від 05.08.1986р., виданої відділом кадрів БУ ОАТЕЦ, вбачається, що ОСОБА_1 знаходився у відрядженні на Чорнобильській АЕС з 06.06.-по 16.06.1986р.; також він працює в Будівельному управлінні Одеської атомної ТЕЦ на посаді електромонтера ВГМ. Довідка дана для пред’явлення до Біляївського РВК.

Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому засіданні показали, що позивач з початку червня 1986р. по кінець червня 1986р. був направлений у відрядження до м. Вишгород, а звідти вже до м. Чорнобиль, для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в якості електрика шостого розряду для проведення ремонтних робіт. Після повернення з даного відрядження, профспілковою організацією БМУ ОАТЕЦ в якості винагороди, йому був позачергово виділений автомобіль.

З довідки від 08.09.2014р. №01/162А, виданої ПАТ «Південенергобуд», вбачається, що ОСОБА_1 в липні 1986 р., як винагороду за відрядження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, був виділений профкомом БМУ ОАТЕЦ позачергово автомобіль ВАЗ 21013.

Відповідно до повідомлення ПАТ «Південенергобуд» від 22.07.2015р., адресованої ОСОБА_1, 06.06.1986р. згідно наказу №123-ком останній був відряджений в м. Вишгород трест «Південенергобуд», а звідти був відряджений на Чорнобильську АЕС з 09.06.1986р. по 18.06.1986р. По ПАТ «Південенергобуд» була нарахована заробітна плата за 14 робочих днів в сумі 165,25 грн., про що зазначено в довідці про заробітну плату за 5 років. Довідка була видана за вимогою. А заробітну плату та відрядні за період 09.06.1986р. по 18.06.1986р. повинна нарахувати та видати довідку про нарахування м. Вишгород трест «Південенергобуд».

Згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ПАТ «Південенергобуд» за вих. №01/131 від 23.07.2014р., виданої ОСОБА_1, заробітна плата останнього за 1985-1990рр. склала ноль гривень 11249 коп., зокрема за червень 1986р. 0,00165 грн.; довідка видана на підставі особових рахунків за 1985-1990рр.

З повідомлення КУ Іванківської районної ради Київської області «Іванківський районний трудовий архів» від 16.12.2016р., на запит адвоката ОСОБА_5, вбачається про те, що документи підприємства «Трест «Південенергобуд» м. Вишгород, на зберігання до даного архіву не надходили. Також зазначено, що в наявному фонді ДБПК «Атомспецбуд» (колишня назва Управління будівництвом Чорнобильської АЕС м. Чорнобиль) за 1988-2007рр. відсутні будь-які відомості про роботу ОСОБА_1 на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в червні 1986р., в зв’язку з чим немає можливості надати запитувану інформацію та копії документів.

Як вбачається з повідомлення державного агентства України з управління зоною відчуження ДСП «Чорнобильська АЕС» від 17.01.2017р., направленого на запит адвоката ОСОБА_5, в архіві Чорнобильської АЕС відсутні відомості, що підтверджують факт участі в роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у червні 1986р. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2; в зв’язку з чим, запропоновано звернутися на адресу організації, в штаті якої він значився в зазначений період, або її правонаступника. …

За вищенаведених обставин, враховуючи сукупність вищенаведених доказів, досліджених в судовому засіданні, суд вважає за можливе задовольнити позов ОСОБА_1 та встановити факт його участі у виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за спеціальністю електромонтажника шостого розряду з 09 червня 1986 року по 20 червня 1986 рік включно у м. Чорнобиль Київської області, оскільки він був відряджений зі свого підприємства у м. Вишгород трест «Південенергобуд», а звідти - в м. Чорнобиль, де протягом зазначеного строку виконував роботу за своєю спеціальністю, яка була пов’язана з підготовкою техніки (тракторів) до експлуатації».

Таким чином, враховуючи обставини, встановлені рішенням Теплодарського міського суду Одеської області від 06.07.2017 року по справі №516/26/17, приймаючи до уваги протокол 767 від 26.06.2018 року (а.с.38 зворот), згідно якого ОСОБА_1 не має права на пенсію та у якому зазначено, що загальний стаж позивача становить 38 років 11 місяців та 17 днів, суд зазначає, що ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у м. Чорнобиль Київської області, та відповідно має право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років.

Суд погоджується із висновком відповідача, наведеним у рішенні №767 від 26.06.2018 року щодо відсутності у довідці №37 від 21.07.2014 року відомостей щодо місця робіт по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та зазначає, що позивачем не надано суду доказів надання відповідачу інших довідок чи первинних документів, в яких зазначено населений пункт чи об’єкт, де ним виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а відтак зазначає, що у задоволенні вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірними дії Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у призначенні державної пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки відповідач діяв у межах повноважень та на підставі наданих позивачем доказів.

Однак, у зв’язку з встановленими обставинами, суд вважає такою, що підлягає задоволенню вимогу позивача про скасування рішення Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №767 від 26.06.2018 року.

В свою чергу, вирішуючи вимоги позивача про зобов'язання Малиновське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити та нарахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, державну пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років починаючи з 27.03.2018 року, суд виходить з наступного.

Згідно з п.23 ч.1 ст.4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Оскільки вимога позивача про зобов'язання Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити та нарахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, державну пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років починаючи з 27.03.2018 року є похідною вимогою від вимоги про скасування рішення Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №767 від 26.06.2018 року, вона також є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241- 246, 250, 255, 295, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Скасувати рішення Малиновського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №767 від 26.06.2018 року.

Зобов'язати Малиновське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити та нарахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років починаючи з 27.03.2018 року.

В решті позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач – ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 65490, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1).

Відповідач – Малиновське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (вулПрохоровська, 3, м.Одеса, 65007, код ЄДРПОУ 41249156).

Суддя O.A. Вовченко

.