Рішення № 77372097, 25.10.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2018
Номер справи
1540/3270/18
Номер документу
77372097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ПОЛТАВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
  • 2) ГОРІШНЬОПЛАВНІВСЬКИЙ ОМВК
Державний герб України

Справа № 1540/3270/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Марина П.П.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Горішньоплавнівського об’єднаного міського військового комісаріату, Полтавського обласного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування акту від 06.04.2018 року, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Горішньоплавнівського об’єднаного міського військового комісаріату, Полтавського обласного військового комісаріату, згідно яких просить визнати протиправним та скасувати акт обстеження сімейного стану військовослужбовця ЗСУ капітана ОСОБА_1 від 06.04.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є офіцером Збройних сил України, і на теперішній час проходить службу в Одеському обласному військовому комісаріаті. Мати позивача є людиною похилого віку та у зв’язку зі станом здоров’я потребує постійного стороннього догляду, тому позивачем було ініційовано питання щодо його переміщення для служби в іншу місцевість (ближче до місця проживання матері). 05.03.2018 року ТВО військового комісара Одеського обласного військового комісаріату полковник ОСОБА_2 звернувся до військового комісара Полтавського обласного військового комісаріату з проханням про забезпечення проведення обстеження сімейно-побутового стану матері позивача для подальшого оформлення документів на переміщення останнього через сімейні обставини. Дане звернення було зареєстровано за вих.№1612. В подальшому 14.03.2018 року військовим комісаром Полтавського ОВК було скеровано відповідне розпорядження для проведення обстеження сімейного стану військовослужбовця ЗСУ капітана ОСОБА_1 комісією, сформованою Горішньоплавнівським ОМВК. Позивачем на розгляд комісії подавались довідка Центру первинної медико-санітарної допомоги м. Горішні Плавні вих. №185/2 від 16.03.2017 року, відповідно до якої ОСОБА_3 знаходиться у тяжкому стані та потребує стороннього догляду її сина ОСОБА_1; довідка Управління соціального захисту населення Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області від 12.03.2018 року №02-1174, в якій повідомляється про те, що ОСОБА_3 недієздатною не визнавалася, опіка над нею не встановлювалася; довідка №84 від 12.03.2018 року в якій вказано, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Горішньоплавнівському міському територіальному центру соціального обслуговування «Калина» та отримує соціальні послуги догляду вдома, що ще раз підтверджує факт її потреби у сторонньому догляді. Проте, 05.03.2018 року комісією з обстеження сімейного стану було складено акт, на підставі якого військовим комісаром Горішньоплавнівського ОМВК було зроблено висновок про відсутність підстав для позитивного вирішення питання про переміщення капітана ОСОБА_1 за сімейними обставинами через похилий вік і стан здоров’я ОСОБА_3. Позивач вважає, що висновки акту є незаконними, адже в акті обстеження зазначається, що він, нібито, надавав комісії певні пояснення по телефону, однак це не відповідає дійсності, насправді ж йому ніхто не телефонував. Крім того, комісія не відвідувала навіть помешкання його матері, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а тому взагалі незрозуміло яким чином складався акт. Також незрозуміло, яким чином комісія прийшла до висновку, що даних про те, що жінка не здатна до самообслуговування не має. Крім того, в акті обстеження сімейного стану від 06.04.2018 містяться посилання на обставини, які не мають жодного відношення до предмету обстеження, зокрема, мова йде про існування кримінального провадження, розпочатого відносно позивача за ч.4 ст.407 КК України «самовільне залишення військової частини або місця служби». З цього приводу позивач зауважив, що ніхто не відміняв дію презумпції невинуватості, закріпленої ст. 62 Конституції України, до того ж не вважає себе винним у вчиненні злочину і переконаний, що мене буде виправдано. Однак, в будь-якому разі така обставина як існування кримінального провадження не може бути покладена в основу висновку про наявність або відсутність у особи потреби в сторонньому догляді, тому позивач вважає, що дії комісії в даному випадку свідчать про певну зацікавленість її членів, про їх необ’єктивність та упередженість. Висновок про відсутність підстав для позитивного вирішення питання про переміщення позивача за сімейними обставинами через похилий вік і стан здоров’я матері суперечить фактичним обставинам справи і жодним чином не узгоджується із висновками, наведеними в наданих в розпорядження комісії медичним довідкам. У зв’язку вищевикладеними обставинами, позивач вважає, що складений акт обстеження сімейного стану є незаконним, таким, що перешкоджає реалізації закріпленого ст.202 Сімейного кодексу України та морального обов’язку кожного щодо догляду за непрацездатними батьками, у зв’язку з чим і змушений звернутись до суду з даним позовом.

Представником відповідача – Полтавського обласного військового комісаріату, до суду надано відзив (а.с.78) згідно якого зазначено, що Полтавський обласний військовий комісаріат заперечує проти позовних вимог та зазначає, що обстеження сімейного стану капітана ОСОБА_1 проводилось комісією Горішньоплавнівського об'єднаного міського військового комісаріату на підставі розпорядження військового комісара Полтавського обласного військового комісаріату, яке було видано в зв’язку з надходженням запиту військового комісара Одеського обласного військового комісаріату. Комісія зробила висновок про те, що зібрані документи не містять підстав для позитивного вирішення питання про переміщення позивача по службі в іншу місцевість. При цьому комісія керувалась положеннями пункту 4.14 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (затверджена наказом Міністра оборони України 10.04.2009 № 170). За результатами обстеження сімейного стану складений Акт від 06.04.2018 року, який після погодження з військовим комісаром Полтавського обласного військового комісаріату був направлений до Одеського обласного військового комісаріату для прийняття рішення. У зв’язку з викладеним відповідач просив в задоволенні позову відмовити.

Від позивача до суду 26.09.2018 року надійшла заява про розгляд справи за його відсутності (а.с.85).

Від представника відповідача – Горішньоплавнівського об’єднаного міського військового комісаріату 11.10.2018 року надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

Від представника відповідача – Полтавського обласного військового комісаріату 02.10.2018 року надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

Враховуючи відсутність потреби щодо заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 є військовослужбовцем, що підтверджується наявним в матеріалах справи посвідченням Серії ЮА №008708 (а.с.17), перебуває на військовій службі в Збройних силах України (а.с.15), має звання капітана та перебуває посаді начальника відділення офіцерів запасу і кадрів Татарбунарського РВК (а.с.16).

05.03.2018 року листом за вих. №1612 тимчасово виконуючий обов’язки військового комісара Одеського обласного військового комісаріату полковник ОСОБА_2, звернувся до військового комісара Полтавського обласного військового комісаріату з проханням про забезпечення проведення обстеження сімейно-побутового стану матері капітана ОСОБА_1, начальника відділення офіцерів запасу і кадрів Татарбунарського районного військового комісаріату на переміщення останнього через сімейні обставини.

Як встановлено матеріалами справи, 06.04.2018 року, згідно розпорядження військового комісара Полтавського ОВК від 14.03.2018 року №2/197 (від 19.03.2018 року вх. №13 77/4/ і /ВОЗІ К - відповідно до запиту військового комісара Одеського ОВК від 05.03.2018 р. № 16/2) на проведення обстеження сімейного стану військовослужбовця Збройних Сил України капітана ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проходить військову службу на посаді начальника відділення офіцерів запасу і кадрів Татарбунарського районного військового комісаріату Одеської області, на предмет його переміщення за сімейними обставинами – ближче до місця проживання його матері ОСОБА_3, комісія у складі голови комісії – заступника військового комісара, начальника мобілізаційного відділення Горішньоплавнівського ОМВК майора ОСОБА_4 та членів комісії: заступника військового комісара - начальника відділення комплектування Горішньоплавнівського ОМВК майора ОСОБА_5; начальника відділення офіцерів запасу і кадрів Горішньоплавнівського ОМВК майора ОСОБА_6; начальника відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Горішньоплавнівського ОМВК майора ОСОБА_7, головного спеціаліста відділення комплектування (психолога) Горішньоплавнівського ОМВК, держслужбовця ОСОБА_8, провела вивчення сімейного стану родини військовослужбовця капітана ОСОБА_1, який на даний час проходить службу за контрактом у Татарбунарському районному військовому комісаріаті (а.с.79).

В ході обстеження комісією встановлено, що згідно довідки КЖЕП №3 від 12.03.2018 року №372, військовослужбовець ОСОБА_1 без реєстрації проживає разом з матір’ю ОСОБА_9 за адресою її реєстрації: АДРЕСА_2. Сам військовослужбовець ОСОБА_1 у телефонній розмові пояснив, що через хворобливий стан здоров’я матері та її похилий вік вимушений звернутися по команді, де він проходить службу за контрактом, щодо ініціювання питання про переміщення на будь-яку посаду у військові частини, які дислокуються ближче до місця проживання матері. Стан здоров’я матері дозволяє їй самостійно себе обслуговувати та перебувати одній вдома у денний час. У разі позитивного вирішення щодо переведення на службу в Полтавську область, він зможе щоденно вранці їздити до місця служби, а увечері - повертатися. Також, він має фінансову можливість своєчасно забезпечувати матір необхідними ліками. Із довідки від 12.03.2018 року №02-1174, виданої Управлінням соціального захисту населення Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області, вбачається, що громадянка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, недієздатною не визнавалася, опіка над нею не встановлювалася. Довідка від 12.03.2018 року, видана Горішньоплавнівським міським територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Калина», свідчить про те, що громадянка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, перебуває на обліку в Горішньоплавнівському міському територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Калина» та отримує соціальні послуги догляду вдома. У ОСОБА_10 з протоколу засідань ЛКК Центру первинної медико-санітарної допомоги м.Горішні Плавні від 12.03.2018 року ОСОБА_3 було поставлено діагноз «Ішемічна хвороба серця, нестабільна стенокардія, постінфарктний (2008, 2017 р.р) кардіосклероз, гіпертонічна хвороба II ступеню» та зроблено висновок про потребу в постійному сторонньому догляді за віком та станом здоров’я.

Також, в акті зазначено, що всі довідки стосовно ОСОБА_3, датовані 12.03.2018 року, надіслані капітаном ОСОБА_1 «Новою поштою» на адресу начальника відділення офіцерів запасу і кадрів Горішньоплавнівського ОМВК майора ОСОБА_6 (а.с.80).

Крім того, в розділі акту «Встановлено» зазначено наступне: «У листі-огляді військового комісара Полтавського ОВК від 05.01.2018 року №3/26 про правопорушення, вчинені військовослужбовцями Сухопутних військ Збройних Сил України та військових частин (установ) оперативного командування «Північ» із початку поточного року, зазначено дослівно: « 03.01.18 слідчим Білгород-Дністровського ВП ГУ НП в Одеській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 407 КК України «Самовільне залишення військової частини або місця служби» відносно капітана ОСОБА_1 (Татарбунарський РВК, м. Татарбунари, Одеська область)». Проте, довідка про самовільне залишення капітаном ОСОБА_1 місця служби до Горішньоплавнівського ОМВК (яким його призвано па військову службу за контрактом) не надходила. Тому 22.03.2018 року військовим комісаром Горішньоплавнівського ОМВК Полтавської області на адресу військового комісара Полтавського ОВК за вих. №1/1/ком/944 скеровано рапорт з клопотанням про: « 1. Направлення відповідного запиту на адресу військового комісара Одеського ОВК по суті та підготовку запиту на витребування службових характеристик і витягів з послужного списку стосовно членів сім’ї капітана ОСОБА_1 2. Перенесення строків проведення обстеження сімейно-побутових умов членів сім’ї військовослужбовця ОСОБА_1 до моменту отримання відповіді з Одеського ОВК про стан розслідування кримінального провадження стосовно нього та надходження інших документів.»

Відповідно до висновків акту комісією встановлено: «Матір військовослужбовця ОСОБА_1 - ОСОБА_3 - ще не досягла 80-річного віку, отримує соціальні послуги догляду вдома із відділення соціальної допомоги вдома Горішньоплавнівського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Калина». 2. ОСОБА_10 з протоколу засідання ЛКК Центу первинної медико-санітарної допомоги м. Горішні Плавні від 12.03.2018 року ОСОБА_3 Ф,А. потребує постійного стороннього догляду за віком і станом здоров’я, але даних про те, що жінка не здатна до самообслуговування немає. 3. Зібрані документи не містять підстав для позитивного вирішення питання про переміщення капітана ОСОБА_1 (згідно абзацу 8 пункту 4.14 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 р. № 170 - зі змінами та доповненнями) за сімейними обставинами - через похилий вік і стан здоров’я ОСОБА_3, що перешкоджає військовослужбовцю проходити службу на значній відстані від місцевості, де проживає його матір. 4. Питання щодо переміщення капітана ОСОБА_1 за сімейними обставинами (через похилий вік і стан здоров’я матері) доцільно розглянути після надходження інформації за рапортом військового комісара Горішньоплавнівського ОМВК Полтавської області від 22.03.2018 року - службових характеристик і витягів з послужного списку стосовно членів сім’ї військовослужбовця та результатів розслідування та/або судового розгляду кримінального провадження стосовно військовослужбовця ОСОБА_1 за ст.407 ч.4 КК України».

Вказаний акт підписано всіма членами комісії та погоджено військовим комісаром Горішньоплавнівського ОМВК Полтавської області, поковником ОСОБА_11 (а.с.22).

Також позивачем надано та судом дослідженні довідка Центру первинної медико-санітарної допомоги м.Горишні Плавні №185/2 від 16.03.2018 року (а.с.24), довідка Управління соціального захисту населення Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області №02-1174 від 12.03.2018 року (а.с.25), довідка Комунального житлово-експлуатаційного підприємства №3 №372 від 12.03.2018 року (а.с.26), витягу з протоколу засідання ЛКК Центру ПМСД м.Горишні Плавні №41 від 12.03.2018 року (а.с.26), довідка Горішньоплавнівського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Калина» №84 від 12.03.2018 року (а.с.27).

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ОСОБА_10 з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (далі – Положення №1153/2008) визначається порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі. Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.

Переміщення військовослужбовців передбачено п.110 Положення №1153/2008, в якому зазначено, що переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.

Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється: між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні види Збройних Сил України, з'єднання, військові частини та оперативні командування; між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України; між військовими частинами, які підпорядковані керівникам структурних підрозділів Міністерства оборони України, - наказом відповідного заступника Міністра оборони України.

Форма та порядок надання клопотання визначаються Міністерством оборони України.

Переміщення осіб офіцерського складу між видами Збройних Сил України, з'єднаннями, військовими частинами та оперативними командуваннями, здійснюється наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні види Збройних Сил України, з'єднання, військові частини та оперативні командування, крім посад, що належать до повноважень вищої посадової особи.

Призначення на посади, що належать до номенклатури посад нижчої посадової особи, здійснюється наказами тих командирів (начальників), до номенклатури призначення яких належать посади, з яких переміщуються військовослужбовці.

Відповідно до п.113 Положення №1153/2008 переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку. Для переміщення в іншу місцевість військовослужбовець до рапорту додає відповідні документи, які підтверджують необхідність зміни місця проживання.

Переміщення на нове місце військової служби військовослужбовця, який проходить військову службу за контрактом, викликане потребою догляду за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) чи особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, здійснюється командирами з'єднань, рівнозначними їм і вище посадовими особами на підставі рапорту військовослужбовця та відповідних документів, які підтверджують потребу в постійному сторонньому догляді (допомозі, нагляді) за ними.

Вказані положення кореспондуються з положеннями Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 10.04.2009 року за №170 (далі – Інструкція №170).

Відповідно до 4.14 Інструкції №170 переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які мають потребу за станом свого здоров’я або за станом здоров’я членів сімей змінити місце служби і проживання, а також за сімейними обставинами та з інших поважних причин, або на нижчу на один ступінь посаду за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені військові звання старший лейтенант або молодший сержант (старшина 2 статті)) провадиться на особисте прохання відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 82 Положення за рапортом військовослужбовця, поданим за підпорядкуванням.

Сімейними обставинами та іншими поважними причинами для переміщення військовослужбовця можуть бути, зокрема хвороба військовослужбовця або члена його сім’ї, якщо така хвороба згідно з висновком військово-лікарської або лікарсько-експертної комісії перешкоджає військовослужбовцю проходити службу в даній місцевості чи проживати в ній членові його сім’ї.

До членів сім’ї військовослужбовця належать особи, які внесені в особову справу військовослужбовця в порядку, визначеному Інструкцією з організації обліку особового складу.

Крім рапорту військовослужбовця, підставами для прийняття рішення щодо його переміщення за станом здоров'я, сімейними обставинами чи з інших поважних причин є постанова (висновки) військово-лікарської та лікарсько-консультативної комісій, акт обстеження сімейного стану, документи, що підтверджують наявність і вік дітей, наявність житла, розміри доходів тощо.

Командирами з'єднань, рівними їм і вищими посадовими особами на підставі заяви військовослужбовця оформляється і надсилається запит до обласного або прирівняного до нього військового комісаріату за місцем проживання членів сім'ї військовослужбовця для вивчення сімейного стану та визначення доцільності переміщення військовослужбовця. Обстеження сімейного стану проводиться районним (міським) військовим комісаріатом, затверджується обласним або рівним йому військовим комісаром і в місячний термін направляється до особи, яка надсилала запит.

Отже, як вбачається з аналізу матеріалів справи та вищенаведеного законодавства, військовослужбовця може бути переведено на службу до іншої військової частини за відповідних обставин, на підставі здійснених процедур в результаті яких має бути складений позитивний чи негативний висновок, за результатами якого приймається відповідний наказ.

Відповідно до обставини справи комісією, що створена Горішньоплавнівським ОМВК Полтавської області проведено обстеження сімейного стану матері позивача – ОСОБА_3 В результаті проведеного обстеження комісія прийшла до висновку, що зібрані документи не містять підстав для позитивного вирішення питання про переміщення капітана ОСОБА_1 за сімейними обставинами – через похилий вік і стан здоров’я ОСОБА_3, що перешкоджає військовослужбовцю проходити службу на значній відстані від місцевості, де проживає його матір та зазначено, що питання щодо переміщення капітана ОСОБА_1, за сімейними обставинами доцільно розглянути після надходження інформації за рапортом військового комісара Горішньоплавнівського ОМВК Полтавської області від 22.03.2018 року – службових характеристик і витягів з послужного списку стосовно членів сім’ї військовослужбовця та результатів розслідування та/або судового розгляду кримінального провадження стосовно військовослужбовця ОСОБА_1 за ст.407 ч.4 КК України.

Завданням адміністративного судочинства згідно із ч.1 ст.2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

За приписами п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи в публічно-правових спорах, зокрема фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.

Індивідуальний акт – це акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (п.19 ч.1 ст.4 КАС).

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що право на оскарження рішення (індивідуального акта) суб'єкта владних повноважень надано особі, щодо якої воно прийняте або прав, свобод та інтересів якої воно безпосередньо стосується.

Отже, в порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.

У справі, що розглядається, комісія Горішньоплавнівського ОМВК Полтавської області прийшла до висновків про відсутність підстав для позитивного вирішення питання позивача про його переміщення за сімейними обставинами через похилий вік і стан здоров’я його матері ОСОБА_3 та зазначила про доцільність вказаного питання після надходження інформації за рапортом військового комісара Горішньоплавнівського ОМВК Полтавської області від 22.03.2018 року.

До того ж, результат вирішення питання позивача стосовно його переміщення за сімейними обставинами мав би бути оформлений у вигляді відповідного наказу, що свідчило б про кінцевість результату заявленого ним питання. Фактично, позивачу не було відмовлено та не створено безпосередніх умов, які б породжували певні права чи обов'язки для позивача.

З урахуванням зазначеного суд приходить до висновку, що оскаржуваний позивачем акт обстеження сімейного стану від 06.12.2018 року не породжує у нього і права на захист, шляхом звернення до суду з цим позовом.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду №815/2467/14 (адміністративне провадження №К/9901/8449/18) від 17.08.2018 року.

Таким чином, суд враховує висновки Верховного Суду та з огляду на вищенаведене вважає що даний адміністративний позов задоволенню не підлягає.

ОСОБА_10 з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Таким чином, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги не є обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Судові витрати розподілити відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Горішньоплавнівського об’єднаного міського військового комісаріату, Полтавського обласного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування акту від 06.04.2018 року – відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1, 65014, м.Одеса, вул.Пироговська,6)

Відповідач: Горішньоплавнівський об’єднаний міський військовий комісаріат (код 09988094, 39800, Полтавська обл., м.Горишні Плавні, вул.Строни, 9);

Відповідач: Полтавський обласний військовий комісаріат (код 07851296, 36039, м.Полтава, вул.Шевченка,78А).

Суддя П.П.Марин

.