
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №813/1862/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Шиц А.А.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіон+» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов’язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіон+» (79040, м.Львів, вул.Городоцька, 355, офіс 358) до Залізничної об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним рішення комісії Державної фіскальної служби України про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов’язання відповідача провести реєстрацію податкових накладних.
Ухвалою суду від 07.05.2018 року вказану позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою суду від 25.05.2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
07.06.2018 року представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву.
15.06.2018 року позивачем було подано клопотання про заміну відповідача із Залізничної об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, на належного відповідача — Державну фіскальну службу України, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8, Код ЄДРПОУ – 39292197.
05.07.2018 року представником позивача подано до суду клопотання про продовження строку підготовчого провадження, яке судом задоволено.
10.09.2018 року представником позивача було подано заяву про уточнення позовних вимог, яку судом прийнято до розгляду.
13.09.2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
04.10.2018 року представником позивача подано до суду заяву про долучення додатків (матеріалів) до справи.
17.10.2018 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в судовому розгляді справи оголошено перерву.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішеннями комісії ДФС України:
1)№476293/40110917 від 22.12.2017 року, було протиправно відмовлено у реєстрації податкової накладної - порядковий номер ПН 3100106 від 31.10.2017 (реєстраційний номер за квитанцією, якою повідомлено про зупинку НОМЕР_1) на суму 3 811,00 грн з ПДВ;
2)№476294/40110917 від 22.12.2017 року, було протиправно відмовлено у реєстрації податкової накладної - порядковий номер ПН 3100106 від 31.10.2017 (реєстраційний номер за квитанцією, якою повідомлено про зупинку НОМЕР_1) на суму 3 811,00 грн з ПДВ;
3)№476295/40110917 від 22.12.2017 року, було протиправно відмовлено у реєстрації податкової накладної - порядковий номер ПН 3100065 від 31.10.2017 (реєстраційний номер за квитанцією, якою повідомлено про зупинку НОМЕР_2) на суму 1 140,00 грн з ПДВ;
4)№476296/40110917 від 22.12.2017 року, було протиправно відмовлено у реєстрації податкової накладної - порядковий номер ПН 3100082 від 31.10.2017 (реєстраційний номер за квитанцією, якою повідомлено про зупинку 92379633051) на суму 6 855,08 грн з ПДВ;
5)№476297/40110917 від 22.12.2017 року, було протиправно відмовлено у реєстрації податкової накладної - порядковий номер ПН 3100073 від 31.10.2017 (реєстраційний номер за квитанцією, якою повідомлено про зупинку НОМЕР_3) на суму 600,00 грн з ПДВ;
6)№476298/40110917 від 22.12.2017 року, було протиправно відмовлено у реєстрації податкової накладної - порядковий номер ПН 3100117 від 31.10.2017 (реєстраційний номер за квитанцією, якою повідомлено про зупинку НОМЕР_4) на суму 1 800,00 грн з ПДВ;
7)№476299/40110917 від 22.12.2017 року було протиправно відмовлено у реєстрації податкової накладної - порядковий номер ПН 3100085 від 31.10.2017 (реєстраційний номер за квитанцією, якою повідомлено про зупинку НОМЕР_5) на суму 1 457,47 грн з ПДВ.
У підтвердження позовних вимог зазначає, що підстав для відмови в реєстрації вищевказаних податкових накладних немає. Позивач вважає, що поданих документів для підтвердження реєстрації податкової накладної є достатньо, а рішення комісії ДФС про відмову в реєстрації податкових накладних не містить конкретної інформації щодо причин і підстав для прийняття таких рішень, і лише містить загальну фразу про те, що причиною їх неприйняття є: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. При цьому, в рішеннях не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Вищенаведене слугувало підставою для звернення позивача до суду з означеним позовом.
На заперечення проти позову відповідач подав до суду відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач вказує, що на електронну адресу позивача надійшли квитанції про призупинення реєстрації податкових накладних за №№3100106, 3100065, 3100066, 3100082, 3100073, 3100117, 3100085 від від 31.10.2017 року, у зв’язку із невідповідністю таких накладних, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, позаяк відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення ПН/РК, затверджених наказом МФ України від 13.06.2017 року за №567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) в Єдиному реєстрі податкових накладних» та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів.
На думку відповідача, документів, які подав позивач на підтвердження було недостатньо для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Таким чином, відповідач вважає, що ним правомірно були прийняті оскаржувані рішення, а тому просить відмовити в задоволенні позову за безпідставністю.
Позивач додатково зазначав, що ним було подано достатній пакет документів, необхідний для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема, договори поставки з додатками до них (дислокацією, специфікацією), договори про надання послуг, акти наданих послуг, договори про зарахування зустрічних однорідних вимог та платіжні доручення. Однак, рішеннями Комісії ДФС за №476293/40110917 від 22.12.2017 року, №476294/40110917 від 22.12.2017 року, №476295/40110917 від 22.12.2017 року, №476296/40110917 від 22.12.2017 року, №476297/40110917 від 22.12.2017 року, №476298/40110917 від 22.12.2017 року, №476299/40110917 від 22.12.2017 року було отримано відмову у такій реєстрації. У цих рішеннях, на переконання позивача, не вказано чітких підстав відмови у реєстрації податкових накладних і не наведено недоліків документів, які подано на розгляд Комісії. На підставі поданих Комісії документів чітко видно зміст та обсяг господарської операції з надання послуг з передпрожаної підготовки товару (маркетингові послуги), вказані в спірних рішеннях Комісії ДФС, мотиви відмови в реєстрації податкових накладних з посиланням на невідповідність обсягів придбання обсягам поставки є необґрунтованими.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимог підтримала, надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та уточненнях до неї, просила суд позов задоволити.
Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
За результатами операцій з надання ТОВ «Авіон+» (Виконавець) маркетингових послуг на замовлення ПП «Світчай» (Замовник) за жовтень 2017 року позивачем було складено податкову накладну №3100106 від 31.10.2017 року на суму 3 811,00 грн., реєстрацію якої зупинено, а в подальшому у такій відмовлено оскаржуваним рішенням №476293/40110917 від 22.12.2017 року, номенклатура товарів/послуг виконавця - «маркетингові послуги», послуги згідно з ДКПП 73.20.
Вказану податкову накладну, відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), 31.10.2017 року позивач подав на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.
За результатами обробки вказаної податкової накладної з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України надіслано позивачу квитанцію №9238469271 від 13.11.2017 року, в якій вказано результат обробки: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФ України від 13.06.2017 року за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах, згідно з УКТ ЗЕД: 73.20», та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
В подальшому, позивач, у відповідності до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України, 16.12.2017 року надіслав відповідачу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН з додаванням копій документів, по яких було надано маркетингові послуги (договір про надання послуг, акт здачі-приймання наданих послуг та відомості з ЄДРПОУ).
На основі наданих пояснень та документів відповідачем прийнято рішення №476293/40110917 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3100106 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з вказаного рішення, підставою відмови у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних було - надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
За результатами операцій з надання ТОВ «Авіон+» (Виконавець) маркетингових послуг на замовлення ТОВ «Оазіс-Юг» (Замовник) за жовтень 2017 року позивачем було складено податкову накладну №3100065 від 31.10.2017 року на суму 1 140,00 грн., реєстрацію якої зупинено, а в подальшому у такій відмовлено оскаржуваним рішенням №476294/40110917 від 22.12.2017 року, номенклатура товарів/послуг виконавця - «маркетингові послуги», послуги згідно з ДКПП 73.20.
Вказану податкову накладну, відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), 31.10.2017 року позивач подав на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.
За результатами обробки вказаної податкової накладної з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України надіслано позивачу квитанцію №9237931013 від 13.11.2017 року, в якій вказано результат обробки: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФ України від 13.06.2017 року за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД: 73.20», та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
В подальшому, позивач, у відповідності до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України, 16.12.2017 року надіслав відповідачу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН з додаванням копій документів, по яких було надано маркетингові послуги (додаткова угода до договору про надання послуг, акт здачі-приймання наданих послуг та відомості з ЄДРПОУ).
На основі наданих пояснень та документів відповідачем прийнято рішення №476294/40110917 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3100065 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з вказаного рішення, підставою для відмови у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних було - надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
За результатами операцій з надання ТОВ «Авіон+» (Виконавець) маркетингових послуг на замовлення ТОВ «Оазіс-Юг» (Замовник) за жовтень 2017 року позивачем було складено податкову накладну №3100066 від 31.10.2017 року на суму 847,30 грн., реєстрацію якої зупинено, а в подальшому у такій відмовлено оскаржуваним рішенням №476295/40110917 від 22.12.2017 року, номенклатура товарів/послуг виконавця - «маркетингові послуги», послуги згідно з ДКПП 73.20.
Вказану податкову накладну, відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), 31.10.2017 року позивач подав на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.
За результатами обробки вказаної податкової накладної з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України надіслано позивачу квитанцію №9237817308 від 13.11.2017 року, в якій вказано результат обробки: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФ України від 13.06.2017 року за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД: 73.20», та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
В подальшому, позивач, у відповідності до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України, 16.12.2017 року надіслав відповідачу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН з додаванням копій документів, по яких було надано маркетингові послуги (додаткова угода до договору про надання послуг, акт здачі-приймання наданих послуг та відомості з ЄДРПОУ).
На основі наданих пояснень та документів відповідачем прийнято рішення №476295/40110917 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3100066 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з вказаного рішення, підставою для відмови у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних слугувало - надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
За результатами операцій з надання ТОВ «Авіон+» (Виконавець) маркетингових послуг на замовлення ТОВ «Новий Смак» (Замовник) за жовтень 2017 року позивачем було складено податкову накладну №3100082 від 31.10.2017 року на суму 6 855,08 грн., реєстрацію якої зупинено, а в подальшому у такій відмовлено оскаржуваним рішенням №476296/40110917 від 22.12.2017 року, номенклатура товарів/послуг виконавця - «маркетингові послуги», послуги згідно з ДКПП 73.20.
Вказану податкову накладну, відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), 31.10.2017 року позивач подав на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.
За результатами обробки вказаної податкової накладної з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України надіслано позивачу квитанцію №9237963305 від 13.11.2017 року, в якій вказано результат обробки: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД: 73.20», та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
В подальшому, позивач, у відповідності до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України, 16.12.2017 року надіслав відповідачу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН з додаванням копій документів, по яких було надано маркетингові послуги (договір про надання послуг, акт здачі-приймання наданих послуг та відомості з ЄДРПОУ).
На основі наданих пояснень та документів відповідачем прийнято рішення №476296/40110917 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3100082 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з вказаного рішення, підставою відмови у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних було - надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
За результатами операцій з надання ТОВ «Авіон+» (Виконавець) маркетингових послуг на замовлення ТОВ «Оазіс-Юг» (Замовник) за жовтень 2017 року позивачем було складено податкову накладну №3100073 від 31.10.2017 року на суму 600,00 грн., реєстрацію якої зупинено, а в подальшому у такій відмовлено оскаржуваним рішенням №476297/40110917 від 22.12.2017 року, номенклатура товарів/послуг виконавця - «маркетингові послуги», послуги згідно з ДКПП 73.20.
Вказану податкову накладну, відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), 31.10.2017 року позивач подав на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.
За результатами обробки вказаної податкової накладної з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України надіслано позивачу квитанцію №9237886543 від 13.11.2017 року, в якій вказано результат обробки: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД: 73.20», та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
В подальшому, позивач, у відповідності до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України, 16.12.2017 року надіслав відповідачу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН з додаванням копій документів, по яких було надано маркетингові послуги (договір про надання послуг, акт здачі-приймання наданих послуг та відомості з ЄДРПОУ).
На основі наданих пояснень та документів відповідачем прийнято рішення №476297/40110917 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3100073 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з вказаного рішення, підставою відмови у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних стало - надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
За результатами операцій з надання ТОВ «Авіон+» (Виконавець) маркетингових послуг на замовлення ТОВ «Фірма «Мілано» (Замовник) за жовтень 2017 року позивачем було складено податкову накладну №3100117 від 31.10.2017 р. на суму 1 800,00 грн., реєстрацію якої зупинено, а в подальшому у такій відмовлено оскаржуваним рішенням №476298/40110917 від 22.12.2017 року, номенклатура товарів/послуг виконавця - «маркетингові послуги», послуги згідно з ДКПП 73.20.
Вказану податкову накладну, відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), 31.10.2017 року позивач подав на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.
За результатами обробки вказаної податкової накладної з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України надіслано позивачу квитанцію №9241623951 від 15.11.2017 року, в якій вказано результат обробки: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД: 73.20», та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
В подальшому, позивач, у відповідності до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України, 16.12.2017 року надіслав відповідачу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН з додаванням копій документів, по яких було надано маркетингові послуги (договір про надання послуг, акт здачі-приймання наданих послуг та відомості з ЄДРПОУ).
На основі наданих пояснень та документів відповідачем прийнято рішення №476298/40110917 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3100117 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з вказаного рішення, підставою відмови у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних було - надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
За результатами операцій з надання ТОВ «Авіон+» (Виконавець) маркетингових послуг на замовлення ПрАТ «Шполянський ЗПТ» (Замовник) за жовтень 2017 року позивачем було складено податкову накладну 3100085 від 31.10.2017 року на суму 1 457,47 грн., реєстрацію якої зупинено, а в подальшому у такій відмовлено оскаржуваним рішенням №476299/40110917 від 22.12.2017 року, номенклатура товарів/послуг виконавця - «маркетингові послуги», послуги згідно з ДКПП 73.20.
Вказану податкову накладну, відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), 31.10.2017 року позивач подав на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних.
За результатами обробки вказаної податкової накладної з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України надіслано позивачу квитанцію №9237787549 від 13.11.2017 року, в якій вказано результат обробки: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД: 73.20», та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
В подальшому, позивач, у відповідності до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України, 16.12.2017 року надіслав відповідачу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН з додаванням копій документів, по яких було надано маркетингові послуги (додаткова угода до договору про надання послуг, акт здачі-приймання наданих послуг та відомості з ЄДРПОУ).
На основі наданих пояснень та документів відповідачем прийнято рішення №476299/40110917 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3100085 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з вказаного рішення, підставою відмови у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних стало - надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Наведене вказує на те, що змістом спірних правовідносин є дотримання порядку реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Як передбачено підп.201.16.1 п.201.16 цієї ж статті, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а)порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б)визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в)пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказ Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року за №567 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за №753/30621 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1)Обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2)Відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Згідно з Вичерпним переліком документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567:
1)для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2)для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Як передбачено постановою КМУ №190 від 29.03.2017 року «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації», підставами для прийняття Комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
1)Ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
2)Ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
3)Надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Як вбачається із змісту рішень №476293/40110917 від 22.12.2017 року, №476294/40110917 від 22.12.2017 року, №476295/40110917 від 22.12.2017, №476296/40110917 від 22.12.2017 року, №476297/40110917 від 22.12.2017 року, №476298/40110917 від 22.12.2017 року, №476299/40110917 від 22.12.2017 року про відмову в реєстрації податкових накладних №3100106 від 31.10.2017 року, №3100065 від 31.10.2017 року, №3100066 від 31.10.2017 року, №3100082 від 31.10.2017 року, №3100073 від 31.10.2017 року, №3100117 від 31.10.2017 року, №3100085 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, підставами відмови у реєстрації, на які посилався відповідач було надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрації ПН/РК.
У вказаних рішеннях не зазначено конкретного критерію чи критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної, не зазначено які саме недоліки містяться у документах, які подано на розгляд комісії. Також не зазначено, які саме документи згідно вичерпного переліку слід надати до перевірки, що були б достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За таких обстави, спірні рішення відповідача не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії суб’єкта владних повноважень, що перешкоджає платнику податків своєчасно та в повній мірі виконати свої обов’язки та скористатись своїми правами, передбаченими чинним податковим законодавством, яким врегульовано порядок реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
В свою чергу, позивачем були подані контролюючому органу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій по податкових накладних, реєстрація яких зупинена, з додаванням відповідних копій документів, на підставі яких надавались маркетингові послуги (договір про надання послуг, акти прийому-передачі наданих послуг, догвоор поставок, платіжні доручення, угоди про зарахування зустрічних однорідних вимог, та витяг з ЄДРПОУ).
Крім того, в процесі розгляду справи позивачем долучено докази оплати за спірними накладними.
Однак, всупереч цьому, контролюючий орган прийняв оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. При чому, як вбачається зі змісту зазначених рішень, в них не вказано, які саме документи складені з порушенням законодавства та/або яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Тобто, управлінський акт відповідача не містить чіткого визначення підстав прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, які передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року за №190.
Оскаржувані позивачем рішення Комісії ДФС України про відмову у реєстрації податкових накладних є актами індивідуальної дії.
Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовчий характер.
Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб’єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв’язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата — конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами.
Дана позиція висловлена в правовому висновку Верховного суду України (постанова від 01.12.2009 року №09/236).
А тому, суд вважає, що оскаржувані рішення ДФС України є нечіткими та незрозумілими, зокрема, не тільки для платника податків, а й для інших суб’єктів правовідносин та суду.
Суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних є необґрунтованими, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких було відмовлено із посиланням на постанову КМ України №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішень комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».
В даному випадку, задоволення позовної вимоги щодо зобов’язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Відповідач, у відповідності до вимог ч.2 ст.77 КАС України, не надав суду жодних доказів, які б підтверджували обставини того, що платником податку надано документи, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття Комісією ДФС рішень про реєстрацію податкових накладних.
За таких обставин, суд вважає, що оскаржувані рішення відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідають передбаченим ч.2 ст.2 КАС України критеріям обгрунтованості та пропорційності індивідуального акту суб’єкта владних повноважень, відтак дані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Таким чином, суд приходить до висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог позивача, а тому позов підлягає задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі належить присудити на користь позивача.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіон+» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов’язання до вчинення дій задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України №476293/40110917 від 22.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України №476294/40110917 від 22.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України №476295/40110917 від 22.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України №476296/40110917 від 22.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України №476297/40110917 від 22.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України №476298/40110917 від 22.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку кориування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України,№476299/40110917 від 22.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригуванні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні ТОВ «Авіон+» (код ЄДРПОУ 40110917), вказавши строк їх реєстрації 31.10.2017 року, а саме:
-податкову накладну №3100106 від 31.10.2017 року;
-податкову накладну №3100065 від 31.10.2017 року;
-податкову накладну №3100066 від 31.10.2017 року;
-податкову накладну №3100082 від 31.10.2017 року;
-податкову накладну №3100073 від 31.10.2017 року;
-податкову накладну №3100117 від 31.10.2017 року;
-податкову накладну №3100085 від 31.10.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіон+» (вул.Гороцька, буд.355, офіс 358, м.Львів, 79040; код ЄДРПОУ 40110917) судові витрати в сумі 3524 (три тисячі п’ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 25 жовтня 2018 року.