
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2018 року м.Житомир справа № 0640/4226/18
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черноліхова С.В.,
секретар судового засідання Алексюк Т.В.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
відповідача Поліщука Д.М.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Поліщука Дениса Миколайовича про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
ОСОБА_3 звернулася з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №РВ-1800510632018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 26.06.2018 державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Поліщука Дениса Миколайовича.
Позов мотивований тим, що звернувшись до відповідача із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території с.Миролюбівки, отримав відмову у вчиненні таких дій. Вказана відмова обґрунтована невідповідністю поданих документів Закону України «Про Державний земельний реєстр» і Порядку ведення Державного земельного реєстру, а саме: анулюванням кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника, яка була розробником проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Вважає рішення державного кадастрового реєстратора необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки сертифікат інженера-землевпорядника є дійсним.
Ухвалою судді від 30.08.2018 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 20.09.2018 (а.с.2-3).
20.09.2018 відповідачем подано відзив від 18.09.2018 на позовну заяву (вх.номер 19092/18). В обґрунтування відзиву зазначив, що розглядаючи подану позивачем заяву діяв в межах чинного законодавства, відповідно приймаючи рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру керувався ст.68 Закону України «Про землеустрій» зокрема тим, що документація із землеустрою та технічна документація з оцінки земель, яка підписана особою, яку позбавлено кваліфікаційного сертифікату являється недійсною. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі (а.с.70-72).
02.10.2018 до суду подано відповідь на відзив позивачем (вх.№19840/18, а.с.98-100). Зі змісту якого слідує, що фізична особа-підприємець ОСОБА_4 мала право на розроблення проекту землеустрою, що був поданий відповідачу разом із заявою про внесення відомостей до Державного кадастрового реєстру, оскільки на момент подання вказаної заяви дію наказу №49 від 27.03.2018 в частині анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера - землевпорядника (розробника документації) відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду було зупинено.
В ході підготовчого провадження судом відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залучення третьої особи (Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області), яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, разом з тим відповідно до ухвали суду від 20.09.2018 закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 04.10.2018 (а.с.82).
04.10.2018 розгляд справи відкладався у зв'язку із неявкою сторін у судове засідання. Представник позивача подала заяву від 01.10.2018 про відкладення розгляду справи у зв'язку із відрядженням (а.с.95).
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.
Відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов.
Третя особа - фізична особа підприємець ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилася, однак 18.10.2018 подала до суду відповідь на відзив (вх.номер 20750/18), в обґрунтування вказала, що оскаржуване рішення є протиправним, необґрунтованим та підлягає скасуванню, оскільки її кваліфікаційний сертифікат, відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду, не був анульованим (а.с.108-109).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що 15.06.2018 до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м. Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області була подана заява про державну реєстрацію земельної ділянки разом з доданими до неї проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 2025 га для ведення особистого селянського господарства в с. Миролюбівка Житомирського району Житомирської області.
Однак рішенням № РВ -1800510632018 від 26 червня 2018 року відповідача ОСОБА_3 відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру щодо відведення вказаної земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (а.с.12).
Оскаржуване рішення мотивоване невідповідністю поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядком ведення Державного земельного кадастру, а саме: анулюванням кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника, яка була розробником проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність земельної ділянки площею 0, 2025 га ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства на території с. Миролюбівка Житомирського району Житомирської області.
Відтак, матеріалами справи підтверджено, що 17.11.2017 між позивачем та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (далі-ФОП ОСОБА_4, третя особа) укладено договір № 189 на виконання робіт по розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка знаходиться на території с. Миролюбівка Житомирського району Житомирської області (а.с.16).
Предметом якого являється зобов'язання ФОП ОСОБА_4 виконати роботи із землеустрою для виготовлення проекту відведення у власність земельної ділянки, підготувати документацію для державної реєстрації земельної ділянки, подати вказаний проект для реєстрації земельної ділянки та видати ОСОБА_3 витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Разом з тим, підставою для розроблення проекту землеустрою слугувало рішення Миролюбівської сільської ради №194 від 04.10.2017 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства на території Миролюбівської сільської ради» (а.с.29).
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Відтак, правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру встановлено Законом України від 07.07.2011 № 3613-VI "Про Державний земельний кадастр" (далі - Закон № 3613-VI ).
Відповідно до ч.1 ст.1 вказаного Закону визначено, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами
Зокрема, державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Абзацом першим ч. 1 ст. 9 Закону № 3613-VI передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки (ч. 4 ст. 9 Закону № 3613-VI ).
Отже, відповідач у справі є посадовою особою органу владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей.
Регулювання відносин, що виникають при веденні Державного земельного кадастру, здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, цього Закону, законів України "Про землеустрій", "Про оцінку земель", "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність", "Про захист персональних даних", інших законів України та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (ч.5 Закону № 3613-VI ).
Державний земельний кадастр є державною власністю.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону № 3613-VI, внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.
Підстави та основні вимоги щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру визначені ст.21 вище вказаного Закону.
Зокрема, відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні та технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками (ч.1 ст.21 Закону № 3613-VI);
Відповідно до частини другої ст.79-1 Земельного кодексу України, формування земельних ділянок здійснюється: зокрема у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
За приписами частини другої ст. 24 Закону № 3613-VI державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою, зокрема особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
У контексті наведеного суд відмічає, що до відповідача була подана заява про державну реєстрацію земельної ділянки разом з доданими до неї проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 2025 га для ведення особистого селянського господарства в с. Миролюбівка Житомирського району Житомирської області.
Разом з тим, проект землеустрою, містив наступні документи (а.с.20-61):
-пояснювальну записку щодо земельної ділянки площею 0, 2025 га, розташованої на території с. Миролюбівка Житомирського району Житомирської області;
-заяву землекористувача;
- правовстановлюючі документи замовника: копія паспорту та ідентифікаційного коду;
- заява сільському голові про надання дозволу на розробку проекту землеустрою;
- рішення Миролюбівської сільської ради № 194 від 04.10.2017 року, яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою;
-завдання на виконання робіт;
-довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями станом на 01.01.2016;
- схема розташування земельної ділянки площею та викопіювання з кадастрової карти ;
- договір оренди геодезичного обладнання та офісної техніки;
- звіт про виконанню GNSS-зйомки;
- прив'язка до пунктів ДГМ;
- перелік обмежень у використанні земельної ділянки;
-акт узгодження зовнішніх меж земельної ділянки;
- кадастровий план земельної ділянки;
- каталог координат кутів зовнішніх меж землекористування;
- відомість вирахування площ зовнішніх меж земельної ділянки;
- висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;
- схема перенесення в натурі (на місцевість) меж земельної ділянки;
- акт прийому-передачі межових знаків на зберігання;
Окрім того, суд наголошує, що розробником документації із землеустрою також була подана ухвала суду від 02.04.2018 про забезпечення позову, відповідно до якої дію наказу №49 від 27.03.2018 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів» зупинено.
За змістом частини 14 статті 21 Закону № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів з дня отримання відповідних документів, якщо цим Законом не встановлено інший строк для здійснення цих дій.
Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Підставами для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки відповідно до частиною шостою статті 24 Закону № 3613-VI є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Відтак, відповідно до частини третьої статті 5 Закону № 3613-VI постановою № 1051 від 17 жовтня 2012 Кабінету Міністрів України затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок), який визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру.
Положеннями п.67 такого Порядку визначено, що внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.
Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України "Про Державний земельний кадастр".
Документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст.
Пунктом 110 Порядку вказано, що для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються: 1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22; 2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації); 3) електронний документ.
Зокрема, п.111 зазначеного Порядку, державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: 1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; 2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.
За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій: здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку зокрема в разі: - невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту.
Як встановлено судом, підтверджене матеріалами справи та не заперечується сторонами, підставою для винесення відповідачем рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру в даному випадку відповідно до частиною шостою статті 24 Закону № 3613-VI слугувала невідповідність поданих документів вимогам законодавства, іншої підстави для відмови відповідачем не зазначено.
Державний кадастровий реєстратор у своєму рішенні посилається на ст.66 Закону України «Про землеустрій» та Державний реєстр сертифікованих інженерів-землевпорядників, відповідно до якого розробнику документації із землеустрою анульовано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника.
Зокрема, відповідач, здійснивши моніторинг Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників виявив факт анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника ОСОБА_4, яка була розробником документації із землеустрою відповідно до статті 26 Закону України «Про землеустрій» на підставі договору №189 від 17.11.2017 укладеного з ОСОБА_3
Щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника, ОСОБА_4, як підстави відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки зазначеної у оскаржуваному рішенні, суд зазначає наступне.
За змістом ст.26 Закону України «Про землеустрій» № 858-IV від 22 травня 2003 року (Закон № 858-IV), розробниками документації із землеустрою є зокрема фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.
Відповідно до ч.ч.3,4 ст.66 Закону № 858-IV, відповідальними особами за якість робіт із землеустрою можуть бути лише сертифіковані інженери-землевпорядники.
Сертифікованими інженерами-землевпорядниками є особи, які мають вищу освіту за спеціальностями та кваліфікаціями у галузі знань землеустрою, мають стаж роботи за спеціальністю не менше одного року, склали кваліфікаційний іспит, одержали сертифікат та зареєстровані в Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників відповідно до цього Закону.
Зі змісту ст.68 Закону № 858-IV слідує, що рішення про зупинення дії кваліфікаційного сертифіката сертифікованого інженера-землевпорядника приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у разі: невиконання вимог частини тринадцятої статті 66 цього Закону; зазначення завідомо неправдивих даних, що призвело до викривлення інформації в Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників.
Дія кваліфікаційного сертифіката поновлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у тижневий строк після усунення особою наявних зауважень.
Складення документації із землеустрою особою, яка не отримала кваліфікаційного сертифіката, яку позбавлено кваліфікаційного сертифіката або дія кваліфікаційного сертифіката якої зупинена, забороняється. Документація із землеустрою та технічна документація з оцінки земель, яка була підписана такою особою, є недійсною.
Так, під час розгляду даної адміністративної справи, судом встановлено, що відповідно до наказу №49 від 27.03.2017 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів» ОСОБА_4, анульовано кваліфікаційний сертифікат.
Однак, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 дія вказаного наказу Держгеокадастру в частині анулювання кваліфікаційного сертифікату № 002549 від 19.02.2013 третьої особи зупинена. Зі змісту вказаної ухвали слідує, що зупинення дії оскаржуваного наказу полягає в тому, що на час дії способу забезпечення позову, положення цього акту не застосовується до правовідносин. Зупинений акт де-юре вважається не існуючим.
Отже, проаналізувавши викладені норми та дослідивши матеріали справи, слід зазначити, що документація із землеустрою, яка була розроблена та підписана ФОП ОСОБА_4 вважається дійсною, а твердження відповідача про недійсність такої документації спростовується матеріалами справи.
Крім того, тверджень відповідача про відсутність звернень ФОП ОСОБА_4 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру стосовно включення інформації про сертифікованого інженера-землевпорядника до Державного реєстру суд до уваги не приймає, оскільки матеріалами справи підтверджено, що остання 24.04.2018 зверталася до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру із відповідною заявою (а.с.113).
Вказану заяву Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру отримала 26.04.2018, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи (а.с.114), однак як свідчить витяг з реєстру на не внесла зміни стосовно зупинення дії наказу № 49 від 27.03.2018.
Більш того рішенням від 19.07.2018 вказаного суду було визнано протиправним і скасовано наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 49 від 27.03.2018 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" у частині анулювання кваліфікаційного сертифіката № 002549 від 19.02.2013 року, зокрема інженера-землевпорядника ОСОБА_4 та зобов'язано Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру вчинити дії щодо поновлення в Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників дію кваліфікаційного сертифіката № 002549 від 19.02.2013 зокрема інженера-землевпорядника ОСОБА_4. Судове рішення набрало законної сили
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги наведене та встановлені в ході судового розгляду справи факти, а також те, що державний кадастровий реєстратор Поліщук Д.М. не довів правомірності свого рішення щодо відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру позовні вимоги підлягають задоволенню, шляхом визнання протиправним та скасування рішення № РВ -1800510632018 від 26.06.2018.
Питання про розподіл судових витрат вирішується на підставі ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладене, суд визнає необхідним задовольнити позовні вимоги ОСОБА_3
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення №РВ-1800510632018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 26.06.2018 державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Поліщука Дениса Миколайовича (вул.М.Бердичівська, 17, м.Житомир, 10014).
Стягнути на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп за рахунок бюджетних асигнувань міськрайонного управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.М.Бердичівська, 17, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 40004608).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст.255 КАС України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов
Повне судове рішення складене 25 жовтня 2018 року