
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2018 року м.Житомир справа № 806/1249/18
категорія 9.4.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Романченка Є.Ю.,
секретар судового засідання Захарко О.В.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" до ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні про визнання протиправними та скасування постанов № 2-ЦД-1-Е від 04.01.2018, № 3-ЦД-1-Е від 04.01.2018 і розпорядження № 17-ЦД-1-Е від 04.01.2018,
встановив:
Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні, у якому просить визнати протиправними і скасувати постанову департаменту НКЦПФР № 2-ЦД-1-Е від 04 січня 2018 року, постанову № 3-ЦД-1-Е від 04 січня 2018 року та розпорядження № 17-ЦД-1-Е від 04 січня 2018 року. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач стверджує, що у ОСОБА_4 не було законних підстав здійснювати в ПрАТ "Коростишівгаз" перевірку, тому вимоги департаменту про надання інформації, документів для перевірки, пояснень є незаконними. Вважають, що Товариством не допущено і не могло бути допущено порушень п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», оскільки гр. ОСОБА_5 відсутній в переліку акціонерів ПАТ "Коростишівгаз» і він не внесений до Реєстру власників цінних паперів. Позивач вважає, що не надання документів зазначених у постанові жодним чином не стосується прав і інтересів гр. ОСОБА_5, який не є акціонером товариства, тому вимога про надання зазначених документів здійснена на порушення чинного законодавства.
Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 806/1249/18. Вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого засідання 23 травня 2018 р.
У строк, встановлений ухвалою суду, відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, з проханням відмовити ПрАТ "Коростишівгаз" у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи проти пред’явлених позовних вимог відповідач стверджує, що до Комісії надійшла скарга гр. ОСОБА_5 від 27.09.2017 щодо дій ПрАТ "Коростишівгаз". З метою об'єктивного розгляду скарги гр. ОСОБА_5М, був направлений письмовий запит до ПрАТ "Коростишівгаз" про надання інформації та копії документів від 10.10.2017 вих. №22/20775 (термін до 16.10.2017). За письмовим клопотанням позивача від 18.10.2017 вих. №147 (від 18.10.2017 вх. №17/04-27/30255) Комісією продовжено термін подання документів до 24.10.2017 (лист від 20.10.2017 №22/21881). ПрАТ "Коростишівгаз" подано інформацію (копії документів) до поштового відділення 26.10.2017 (штемпель Укрпошти від 26.10.2017) за вих. №150/2 від 25.10.2017 (від 31.10.2017 вх. №17/04-21/31675). За результатом опрацювання інформації, копій документів, наданих Товариством, виявлені ознаки порушення вимог законодавства про цінні папери, а саме п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних і перів в Україні», та на підставі п. 7 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Уповноваженою особою Комісії винесено постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 2-ЦП-1-Е та №3-ЦП-1-Е від 04.01.2018, якими накладено на ПрАТ "Коростишівгаз" штрафну санкцію.
Також, у зв'язку з тим, що на момент розгляду справи порушення позивачем не усунуто відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Уповноваженою особою Комісії винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №17-ЦД-1-Е від 04.01.2018.
21 червня 2018 р. у підготовчому засіданні надано позивачу час для надання відповіді на відзив та оголошено перерву до 07.06.2018.
Позивачем надано до суду відповідь на відзив, у якій позивач відхиляє міркування відповідача у зв’язку з їх безпідставністю та необґрунтованість. При цьому зазначає, що департамент НКЦПФР у центральному регіоні не мав законних повноважень в період прийняття оскаржуваних постанов та розпорядження, тому оскаржувані постанову та розпорядження слід скасувати.
В підготовчому засіданні 07 червня 2018 року судом, без виходу до нарадчої кімнати, постановлено ухвалу, якою первісного відповідача - ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні замінено належним - ОСОБА_3 комісією з цінних паперів та фондового ринку в особі ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні. Нове підготовче засідання призначено на 18 липня 2018 р.
18 липня 2018 р., за результатами підготовчого засідання, судом, без виходу до нарадчої кімнати, постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті, яку занесено секретарем судового засідання до протоколу судового засідання. Розгляд справи по суді розпочато 18.07.2018.
У зв'язку з неможливістю вирішення справи в судовому засіданні 18.07.2018, судом оголошено перерву до 06 серпня 2018 р.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав і просив суд позов задовольнити, з підстав наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на міркування, викладені у відзиві.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, усебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" зареєстровано як юридична особа, засновниками (учасниками) юридичної особи є акціонери у кількості 459 чоловік.
У жовтні 2017 року ОСОБА_3 комісією з цінних паперів та фондового ринку направлено керівнику ПАТ "Коростишівгаз" запит від 10.10.2017 № 22/20775 "Щодо надання інформації згідно з п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні"".
У вказаному листі зазначено, що до департаменту ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку надійшло звернення від акціонера ПАТ "Коростишівгаз" щодо порушення вимог законодавства про цінні папери та його прав. У зв'язку з цим та керуючись п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" позивача зобов'язано у термін до 16.10.2017 надати до департаменту Комісії у Центральному регіоні інформацію та копії наступних документів:
- Статут ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ», що діяв у період з 01.01.2017 по теперішній час;
- інформацію про веб-сторінку ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ», на якій розміщено інформацію, що підлягає оприлюдненню у розумінні ч. З ст. 78 та ст. 35 Закону України "Про акціонерні товариства";
- рішення уповноваженого органу про проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» та статуту ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» 06.04.2017;
- затверджений текст повідомлень про проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» 06.04.2017, який направлявся акціонерам товариства;
- документів, що підтверджують направлення персональних повідомлень акціонерам товариства про проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» 06.04.2017 (реєстри поштових відправлень, чеки, журнал вихідної кореспонденції, звіт по конвертам, маркам, тощо), зокрема, акціонеру ОСОБА_5;
- перелік акціонерів, складений ПАТ «НДУ», на підставі якого, ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» надсилались письмові повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» 06.04.2017 (перша, остання сторінки та в частині інформації про акціонера ОСОБА_5);
- перелік акціонерів ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ», які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства 06.04.2017, складений ПАТ «НДУ» (перша, остання сторінки та в частині інформації про акціонера ОСОБА_5);
- протокол загальних зборів акціонерів ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» з усіма додатками від 06.04.2017;
- порядку нарахування та виплати дивідендів акціонеру ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» ОСОБА_5 за 2012-2014рр.;
- суму депонованих та суму виплачених коштів акціонеру ОСОБА_5 за період 2012-2014рр. у вигляді дивідендів за акціями ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» у строк, визначений у рішенні загальних зборів акціонерів;
- документів, що підтверджують депонування, виплату дивідендів за акціями ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» акціонеру ОСОБА_5 за період 2012-2014рр.;
- у разі невиплати дивідендів за акціями ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» акціонеру ОСОБА_5 надати пояснення, що спричинили дані обставини та надати документи, які будуть підтверджувати викладені пояснення;
- рішення уповноваженого органу ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ», щодо залучення суб'єкта оціночної діяльності та затвердження умов договору оцінки акцій, у зв'язку із винесенням на розгляд загальних зборів Товариства 06.04.2017 питання про «Прийняття рішення про зміну типу Товариства...»;
- договір на проведення оцінки акцій, укладені ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» з суб'єктом оціночної діяльності, щодо залучення суб'єкта оціночної діяльності та затвердження умов договору оцінки майна на річні загальні збори Товариства 06.04.2017;
- звіт про оцінку акцій (акт оцінки майна) та рецензію до вищевказаного звіту про оцінку акцій (акта оцінки майна) на річні загальні збори Товариства 06.04.2017;
- рішення уповноваженого органу Товариства щодо затвердження ринкової вартості акцій на річні загальні збори Товариства 06.04.2017;
- проект договору про викуп акцій Товариства на річні загальні збори Товариства 06.04.2017;
- надати письмові пояснення у зв'язку з чим в річних звітах ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» за 2015 та за 2014 роки, які розміщено в загальнодоступній інформаційній базі ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку https://stockmarket.gov.ua в розділі «Інформація про випуски акцій» зазначено, що загальна номінальна вартість випуску акцій складає 8838 грн, а в розділі «Основні відомості емітента» зазначено, що статутний капітал складає 8835 грн.
Одночасно вказано, що у разі відсутності будь - якого документу надати обґрунтоване пояснення із наданням підтверджуючих документів. Також попереджено про те, що у разі неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації на запит департаменту Комісії у Центральному регіоні до ПАТ "Коростишівгаз" будуть застосовані санкції згідно з чинним законодавством.
На запит про надання інформації Публічне акціонерне товариство "Коростишівгаз" направило до Директору департаменту ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні лист від 18.10.2017 № 147 з проханням продовжити терміни надання інформації, так як Товариство отримало даний запит 18.10.2017 і для підготовки відповіді необхідний додатковий час.
Листом від 20.10.2017 № 22/21881 ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні повідомив, що термін надання інформації (копій документів) на запит від 10.10.2017 вих. 22/20775 продовжено до 24.10.2017.
У свою чергу, ПАТ "Коростишівгаз" звернулося до департаменту ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні з листом від 24.10.2017 № 149/1, в якому просило в зв'язку з опрацюванням і підготовкою зазначеного пакета документів та хворою працівника, який формує відповідь, повторно продовжити термін надання інформації, оскільки термін продовжено до 24.10.2017, а лист від Комісії надійшов 24.10.2017, тому Товариство не може вкластися в зазначений термін.
25 жовтня 2017 року позивачем до департаменту ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні підготовлено лист за вих. № 150/2. У листі ПАТ "Коростишівгаз", на запит від 10.10.2017 № 22/20775, повідомлено наступне.
Акціонер ОСОБА_5 в Переліку акціонерів, яким надсилатиметься письмове повідомлення про проведення Загальних зборів акціонерного товариства на 27.02.2017, наданого Публічним акціонерним товариством «ОСОБА_3 депозитарій України», відсутній. До Переліку акціонерів, яким надсилатиметься письмове повідомлення про проведення Загальних зборів інформацію по акціонерах до ПАТ «НДУ» надали три депозитарні установи. Так як зазначеного акціонера в Переліку акціонерів немає, інформація щодо нього не надається. В зв’язку з тим, що Реєстр власників цінних паперів є документом з обмеженим доступом, товариство підтверджує інформацію щодо відсутності акціонера ОСОБА_5 станом на 27.02.2017.
До зазначених вимог у листі надано копії наступних документів:
- Статут чинний на 01.01.2017 на 25 арк.;
- веб-сторінка ПАТ «Коростишівгаз» - korostyshivgaz.com.ua;
- протокол Наглядової ради про проведення Загальних зборів акціонерів ПАТ «Коростишівгаз» на 06.04.2017 на 11 арк.;
- затверджений текст повідомлення про проведення Загальних зборів акціонерів ПАТ «Коростишівгаз» на 06.04.2017 на 3 арк.;
- протокол Загальних зборів акціонерів ПАТ «Коростишівгаз» від 06.04.2017 з усіма додатками на 37 арк.;
- протокол Наглядової ради товариства, щодо залучення суб’єкта оціночної діяльності та затвердження умов договору оцінки акцій, у зв’язку із винесенням на розгляд загальних зборів акціонерів Товариства 06.04.2017 питання прийняття рішення про зміну типу Товариства;
- договір на проведення оцінки акцій, укладений з суб'єктом оціночної діяльності на річні загальні збори Товариства 06.04.2017.
Також зазначено, що звіт про оцінку акцій (акт оцінки майна), рішення уповноваженого органу Товариства про затвердження ринкової вартості акцій на річні загальні збори товариства 06.04.2017 та проект договору про викуп акцій Товариства не надсилається, в зв'язку з відсутністю вимоги викупу акцій від акціонерів. Дивіденди товариством не нараховувались та не виплачувались на підставі рішення Загальних зборів акціонерів (копія протоколу від 06.04.2017 додається).
Одночасно повідомлено, що у річній інформації емітента за 2014 та 2015 роки в розділі «Інформація про випуски акцій» допущена механічна помилка, де зазначена загальна номінальна вартість випуску акцій 8 838 грн, правильно 8 835 грн. Помилка виникла через використання спеціальної автоматизованої програми для формування та оприлюднення вищезазначеної інформації згідно чинного законодавства. Тобто, у 2014 році було допущено механічну помилку, а в 2015 році через автоматизовану програму завантажено інформацію попереднього періоду без виправлення даних, так як інформація згідно даної таблиці є незмінною на дату подачі звіту. Помилка, виправлена у річній інформації емітента за 2016 рік (копія сторінки річної інформації емітента цінних паперів за 2016 р. додається).
Лист отримано відповідачем 31.10.2017 за вх. № 17/04-21/31675.
22 листопада 2017 року Уповноваженою особою Комісії – заступником начальника управління – начальника відділу контролю за діяльністю емітентів, професійних учасників ринку цінних паперів та захисту прав інвесторів управління контрольно – правової роботи департаменту НКЦПФР у Центральному регіоні, у зв'язку з тим, що інформацію (копії документів), термін надання якої продовжено до 24.10.2017, ПрАТ "Коростишівгаз" подано до поштового відділення лише 26.10.2017 за вих. № 150/2 від 25.10.2017, прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (вих. № 22/01/01/27354 від 24.11.2017), якою порушено справу у відношенні ПрАТ «Коростишівгаз» і зобов'язано керівника (або повноваженого представника) з'явитися 07.12.2017 о 10:30 до ОСОБА_4 на підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень.
07 грудня 2017 року Уповноваженою особою Комісії – заступником начальника управління – начальника відділу контролю за діяльністю емітентів, професійних учасників ринку цінних паперів та захисту прав інвесторів управління контрольно – правової роботи департаменту НКЦПФР у Центральному регіоні, у відношенні Публічного акціонерного товариства "Коростишівгаз" , правонаступника - Приватного акціонерного товариства "Коростишівгаз", складено акт № 3306-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.
Постановою ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2017 року розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПРАТ "Коростишівгаз" призначено на 04 січня 2018 р. о 11 год. 02 хв.
04 січня 2018 року Уповноваженою особи Комісії – директором департаменту ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні, розглянувши матеріали справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", постановила постанову № 2-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Указаною постановою за неподання інформації до ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку в термін, визначений запитом від 10.10.2017 № 22/20775 та продовжений листом від 20.10.2017 № 22/21881 накладено на ПРАТ "Коростишівгаз" штрафну санкцію у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень.
Зі змісту постанови слідує, що підставою для прийняття постанови стало те, що ПрАТ "Коростишівгаз" не подало інформацію (копії документів) в термін, визначений у запиті ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні від 10.10.2017 № 22/20775 (з урахування листа від 20.10.2017 № 22/21881), чим порушено вимоги п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" за що п. 7 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачена відповідальність юридичних осіб.
Разом з цим, 22 листопада 2017 року Уповноваженою особою Комісії – заступником начальника управління – начальника відділу контролю за діяльністю емітентів, професійних учасників ринку цінних паперів та захисту прав інвесторів управління контрольно – правової роботи департаменту НКЦПФР у Центральному регіоні, у зв'язку з наданням ПрАТ "Коростишівгаз" не в повному обсязі інформації (копій документів) на запит департаменту ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні від 10.10.2017 вих. № 22/20775, прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (вих. № 22/01/01/27355 від 24.11.2017), якою порушено справу у відношенні ПрАТ «Коростишівгаз» і зобов'язано керівника (або повноваженого представника) з'явитися 07.12.2017 о 10:40 до ОСОБА_4 на підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень.
07 грудня 2017 року Уповноваженою особою Комісії – заступником начальника управління – начальника відділу контролю за діяльністю емітентів, професійних учасників ринку цінних паперів та захисту прав інвесторів управління контрольно – правової роботи департаменту НКЦПФР у Центральному регіоні, у відношенні Публічного акціонерного товариства "Коростишівгаз", правонаступника - Приватного акціонерного товариства "Коростишівгаз", складено акт № 3307-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.
Постановою ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2017 року розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПРАТ "Коростишівгаз" призначено на 04 січня 2018 р. о 11 год. 02 хв.
04 січня 2018 року Уповноваженою особи Комісії – директором департаменту ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні, розглянувши матеріали справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", постановила постанову № 3-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Постановою № 3-ЦД-1-Е за подання інформації до ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку не в повному обсязі накладено на ПрАТ "Коростишівгаз" штрафну санкцію у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень.
При цьому в постанові вказано, що листом від 25.10.2017 за вих. № 150/2 (від 31.10.2017 вх. № 17/04-21/31675) ПрАТ "Коростишівгаз" надало інформацію (копії документів), проаналізувавши яку встановлено, що ПрАТ "Коростишівгаз" не було надано наступну запитувану інформацію:
- перелік акціонерів, складений ПАТ «НДУ», на підставі якого, ПрАТ «КОРОСТШІІІВГАЗ» надсилались письмові повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів ПрАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» 06.04.2017 (перша, остання сторінки);
- перелік акціонерів ПрАТ «КОРОСТИШІВГАЗ», які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства 06.04.2017, складений ПАТ «НДУ» (перша, остання сторінки);
- перелік акціонерів, які зареєструвались для участі у загальних зборах акціонерів ПрАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» 06.04.2017 (відповідно до ч. 3 ст. 40 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» додається до протоколу загальних зборів);
- порядку нарахування та виплати дивідендів акціонеру ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» ОСОБА_5 за 2012-2014рр.;
- суму депонованих та суму виплачених коштів акціонеру ОСОБА_5 за період 2012-2014рр. у вигляді дивідендів за акціями ПрАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» у строк, визначений у рішенні загальних зборів акціонерів;
- документів, що підтверджують депонування, виплату дивідендів за акціями ПрАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» акціонеру ОСОБА_5 за період 2012-2014рр.;
- у разі невиплати дивідендів за акціями ПрАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» акціонеру ОСОБА_5 надати пояснення, що спричинили дані обставини та надати документи, які будуть підтверджувати викладені пояснення;
- звіт про оцінку акцій (акт оцінки майна) та рецензію до вищевказаного звіту про оцінку акцій (акта оцінки майна) на річні загальні збори Товариства 06.04.2017;
- рішення уповноваженого органу Товариства, щодо затвердження ринкової вартості акцій на річні загальні збори Товариства 06.04.2017;
- проект договору про викуп акцій Товариства на річні загальні збори Товариства 06.04.2017.
На підставі постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 3-ЦД-1-Е від 04.01.2018, Уповноваженою особи Комісії – директором департаменту ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 04 січня 2018 року за № 17-ЦД-1-Е.
Цим розпорядженням установлено, що ПрАТ "Коростишівгаз" порушено вимоги законодавства про цінні папери п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме подання ПрАТ "Коростишівгаз" не в повному обсязі інформації (копій документів) на запит ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні від 10.10.2017 вих. № 22/20775, а саме:
- перелік акціонерів, складений ПАТ «НДУ», на підставі якого, ПрАТ «КОРОСТШІІІВГАЗ» надсилались письмові повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів ПрАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» 06.04.2017 (перша, остання сторінки);
- перелік акціонерів ПрАТ «КОРОСТИШІВГАЗ», які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства 06.04.2017, складений ПАТ «НДУ» (перша, остання сторінки);
- перелік акціонерів, які зареєструвались для участі у загальних зборах акціонерів ПрАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» 06.04.2017 (відповідно до ч. 3 ст. 40 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» додається до протоколу загальних зборів);
- порядку нарахування та виплати дивідендів акціонеру ПАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» ОСОБА_5 за 2012-2014рр.;
- суму депонованих та суму виплачених коштів акціонеру ОСОБА_5 за період 2012-2014рр. у вигляді дивідендів за акціями ПрАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» у строк, визначений у рішенні загальних зборів акціонерів;
- документів, що підтверджують депонування, виплату дивідендів за акціями ПрАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» акціонеру ОСОБА_5 за період 2012-2014рр.;
- у разі невиплати дивідендів за акціями ПрАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» акціонеру ОСОБА_5 надати пояснення, що спричинили дані обставини та надати документи, які будуть підтверджувати викладені пояснення;
- звіт про оцінку акцій (акт оцінки майна) та рецензію до вищевказаного звіту про оцінку акцій (акта оцінки майна) на річні загальні збори Товариства 06.04.2017;
- рішення уповноваженого органу Товариства, щодо затвердження ринкової вартості акцій на річні загальні збори Товариства 06.04.2017;
- проект договору про викуп акцій Товариства на річні загальні збори Товариства 06.04.2017.
Одночасно у розпорядженні передбачено, що ПрАТ "КОРОСТИШІВГАЗ" необхідно усунути порушення вимог п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у термін до 22 січня 2018 року та письмово повідомити уповноважену особи Комісії про виконання цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів.
Позивач, вважаючи, що ними не було допущено і не могло бути допущено порушення п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", звернувся до суду з даним позовом.
На переконання позивача ОСОБА_4 не мав законних повноважень та підстав для здійснення перевірки в ПрАТ "Коростишівгаз", оскільки гр. ОСОБА_5 не підтвердив факт перебування його акціонером ПрАТ "Коростишівгаз". Одночасно вказує, що Товариство об'єктивно в строк до 16 та 24 жовтня 2017 року не могло виконати вимоги Комісії, оскільки листи Комісії отримані невчасно.
Надаючи оцінки спірним правовідносинам, судом ураховано наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 № 448/96-ВР.
Відповідно до приписів статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 № 448/96-ВР (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 448/96-ВР), державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною першою статті 5 Закону № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює ОСОБА_3 комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Приписами статті 2 Закону № 448/96-ВР визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою, зокрема: одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку.
Згідно зі ч. 2 ст. 2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 № 3480-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), учасники фондового ринку - емітенти або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку.
Інвестори в цінні папери - фізичні та юридичні особи, резиденти і нерезиденти, які набули права власності на цінні папери з метою отримання доходу від вкладених коштів та/або набуття відповідних прав, що надаються власнику цінних паперів відповідно до законодавства. Інституційними інвесторами є інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди), інвестиційні фонди, взаємні фонди інвестиційних компаній, недержавні пенсійні фонди, фонди банківського управління, страхові компанії, інші фінансові установи, які здійснюють операції з фінансовими активами в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - також за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
У силу положень пункту 4 частини першої статті 7 Закону № 448/96-ВР одним із основних завдань ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Матеріалами справи підтверджено, що 27.09.2017 до ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_4 НКЦПФР у Центральному регіоні надійшла скарга акціонера Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишів газ" ОСОБА_5, у якій останній, як акціонер ПАТ "Коростишівгаз", просив перевірити дотримання норм законодавства ПАТ "Коростишівгаз" при скликанні та проведенні загальних зборів акціонерів 06.04.2017 та вжити необхідних заходів.
У відзиві вказано, що з метою об'єктивного розгляду скарги гр. ОСОБА_5 та керуючись п. 10 ст. 8 Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Керівнику ПАТ "Коростишівгаз" направлено лист від 10.10.2017 № 22/10775 щодо надання інформації та копій документів.
При цьому суд наголошує, що доказів проведення відповідачем на підставі скарги ОСОБА_5 перевірки позивача матеріали справи не містять.
Відтак, твердження позивача щодо відсутності підстав здійснення перевірки в ПрАТ "Коростишігаз" на підставі скарги ОСОБА_5 є передчасними.
Разом з цим, слід зауважити, що з метою реалізації конституційного права громадян на звернення до ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку, удосконалення порядку розгляду звернень громадян ОСОБА_3 комісія з цінних паперів та фондового ринку рішенням від 06.11.2012 N 1582, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2012 р. за N 1954/22266, затвердила Інструкцію про порядок розгляду звернень громадян в ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Пунктом 3 розд. І Інструкції про порядок розгляду звернень громадян в ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженої рішенням ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06.11.2012 N 1582, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2012 р. за N 1954/22266, установлено, що ця Інструкція визначає порядок розгляду письмових звернень громадян у центральному апараті НКЦПФР та її територіальних органах. Під зверненнями громадян слід розуміти пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
За змістом частини 4 статті 3 Закону України "Про звернення громадян" скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Відповідно до п. 1 розд. ІІІ Інструкції про порядок розгляду звернень громадян в ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженої рішенням ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06.11.2012 N 1582, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2012 р. за N 1954/22266, посадові особи НКЦПФР при розгляді звернень громадян зобов'язані уважно розібратися по суті порушених у зверненні питань, вжити заходів для об'єктивного вирішення порушених автором звернення питань, з'ясування причин, які спонукають заявників скаржитись.
При цьому приписи Інструкції про порядок розгляду звернень громадян в ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженої рішенням ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06.11.2012 N 1582, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2012 р. за N 1954/22266, не передбачають права чи обов'язку НКЦПФР при розгляді звернень громадян направляти до емітентів запити про надання інформації чи витребування певних документів.
Утім, пунктом 10 статті 8 Закону № 448/96-ВР визначено, що ОСОБА_3 комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Положеннями частини другої статті 9 Закону № 448/96-ВР установлено, що уповноважені особи ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право: вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень; відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку, видавати розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, звертатися до правоохоронних органів щодо проведення досудового розслідування або вжиття інших заходів відповідно до законодавства.
За наведених обставин, суд приходить до висновку про те, що відповідач наділений повноваженнями щодо направлення запиту про витребування необхідних документів та іншої інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень.
Водночас, перевіряючи в даному випадку можливість притягнення позивача до відповідальності за правопорушення на ринку цінних паперів, суд ураховує наступне.
Згідно зі п. 14 ч. 1 ст. 8 Закону № 448/96-ВР, ОСОБА_3 комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону № 448/96-ВР передбачено, що ОСОБА_3 комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок застосування санкцій до юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів установлено статтею 12 Закону № 448/96-ВР.
У відповідності до ч.ч. 1, 2, 5 вказаної статті Закону № 448/96-ВР, уповноважена особа ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів. Санкції застосовуються Головою ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими ОСОБА_3 комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення. Уповноважена особа ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Відповідно до п. 4 розд. І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 N 1470, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012 р. за N 1855/22167 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Правила), завданням провадження у справах про правопорушення є своєчасне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законодавством, забезпечення виконання винесеного рішення, а також виявлення причин та умов, що сприяють учиненню правопорушень, і запобігання правопорушенням.
Згідно зі п. 5 розд. І Правил, уповноважені особи ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції. Рішення у справі повинно бути законним та обґрунтованим. Рішення повинно ґрунтуватися лише на тих доказах, які були досліджені під час розгляду справи. Доказами в справі про правопорушення є будь-які фактичні дані, отримані в законному порядку, що свідчать про наявність чи відсутність правопорушення, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктом 1 розд. XIV Правил визначено, що розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з прийнятим рішенням у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.
Відповідно до п. 6 розд. І Правил, структурним підрозділом Комісії згідно з цими Правилами є департамент, управління, відділ центрального апарату Комісії або її територіального органу, який здійснює функції щодо регулювання відповідного напряму діяльності на ринку цінних паперів. Уповноваженим підрозділом Комісії згідно з цими Правилами є департамент, управління, відділ центрального апарату Комісії або її територіального органу, який здійснює функції правозастосування.
Розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно уповноваженими особами Комісії (далі - уповноважені особи) у межах наданих повноважень (п. 7 розд. І Правил).
Згідно зі ч. 1 ст. 9 Закону № 448/96-ВР, уповноваженими особами ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені ОСОБА_3 комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.
У контексті наведеного необхідно відмітити, що обов'язковою ознакою будь – якого правопорушення є наявність вини - внутрішнього негативного ставлення суб'єкта до інтересів людей, суспільства.
У юридичній науці виокремлюють ряд ознак правопорушення, за якими його характеризують як поведінку, що має протиправний характер, тобто суперечить приписам правових норм; залежить від волі правопорушника; призводить до настання негативних наслідків; знаходить своє вираження у діянні (дії або бездіяльності) суб'єкта, тощо.
В той же час, підставами юридичної відповідальності є сукупність обставин, наявність яких робить юридичну відповідальність можливою і необхідною. Відсутність сукупності таких обставин виключає таку відповідальність.
Основною підставою притягнення до юридичної відповідальності є наявність складу правопорушення (системи ознак правопорушення, необхідних та достатніх для застосування до правопорушника заходів юридичної відповідальності та при наявності яких діяння визнається правопорушенням).
Підставами настання юридичної відповідальності визначено сукупність обставин, наявність яких робить юридичну відповідальність належною, тобто такою, що переслідує легітимну мету, та необхідною в демократичному суспільстві, тобто пропорційною переслідуваній меті.
Конституційний Суд України у рішенні від 02.11.2004 №15-рп/2004 (справа про призначення судом більш м'якого покарання) зазначив, що: "... Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України. ... Зазвичай справедливість розглядають як властивість права, виражену, зокрема, в рівному юридичному масштабі поведінки й у пропорційності юридичної відповідальності вчиненому правопорушенню." (пункт 4.1).
Таким чином, застосована уповноваженими органами держави відповідальність має бути співрозмірною із вчиненим особою правопорушенням.
Про те, що суду слід встановити чи був застосований до особи захід відповідальності необхідний у демократичному суспільстві для досягнення мети неодноразово зазначав у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини.
Так, у рішенні Європейського Суду з прав людини від 30.10.2014 (справа "Швидка проти України") вказано, що при оцінці пропорційності втручання слід враховувати, серед інших чинників, характер та суворість застосованих стягнень (див. рішення у справах «Джейлан проти Туреччини» (Ceylan v. Turkey) [ВП], заява № 23556/94, п. 37, ECHR 1999-IV, «Таммер проти Естонії» (Tammer v. Estonia), заява № 41205/98, п. 69, ECHR 2001-I, та «Скалка проти ОСОБА_1» (Skalka v. Poland), заява № 43425/98, п. 38, від 27 травня 2003 року).
У пункті 168 Рішення Європейського Суду з прав людини від 23.01.2014 у справі "East/West Alliance Limited" проти України" Суд вказав, що: "будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити "справедливий баланс" між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (див., серед інших джерел, рішення від 23 вересня 1982 року у справі "Спорронг та Льонрот проти Швеції", пп. 69 і 73, Series A N 52). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (див., наприклад, рішення від 21 лютого 1986 року у справі "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства", n. 50, Series A N 98).".
Враховуючи зазначене, суд зауважує, що визнаючи позивача винним у вчиненні правопорушення на ринку цінних паперів та застосовуючи до нього санкції, передбачені п. 7 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", відповідачем указано на не подання ПрАТ "Коростишівгаз" інформації (копії документів) в термін, визначений у запиті Комісії від 10.10.2017 вих. № 22/20775, з урахуванням листа від 20.10.2017 № 22/21881, та на подання Товариством не в повному обсязі інформації (копії документів) на запит ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні від 10.10.2017 вих. №22/20775.
У свою чергу, зі змісту п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" слідує, що ОСОБА_3 комісією з цінних паперів та фондового ринку до юридичної особи може бути застосовано санкцію за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку.
При цьому застосування санкції за подання інформації не в повному обсязі виключає можливість одночасного притягнення юридичної особи до відповідальності за неподання інформації на один і той же запит і, навпаки, застосування ОСОБА_3 комісією з цінних паперів та фондового ринку до юридичної особи санкції за неподання інформації на запит унеможливлює притягнення юридичної особи до відповідальності за подання не в повному обсязі інформації на цей же запит.
Окремо відповідальності за подання інформації (документів) поза строком, установленим запитом відповідача п.7 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" не передбачає.
Також суд ураховує, що лист директора ОСОБА_4 ОСОБА_3 Комісії з цінних паперів у Центральному регіоні від 20.10.2017 № 22/21881, яким позивача повідомлено про те, що термін надання інформації (копій документів) на запит від 10.10.2017 вих. № 22/20775 продовжено до 24.10.2017, отримано позивачем 24.10.2017, що унеможливлювало виконання запиту відповідача у встановлений строк.
Разом з цим, хоча і після спливу встановленого строку, ПрАТ "Коростишівгаз" на запит від 10.10.2017 № 22/20775 в листі № 150/2 від 25.10.2017 надано ОСОБА_4 ОСОБА_3 Комісії з цінних паперів у Центральному регіоні інформацію про те, що ОСОБА_5 відсутній у переліку акціонерів і певні документи, витребувані у запиті від 10.10.2017. Проте, відповідачем інформацію позивача щодо відсутності ОСОБА_5 у переліку акціонерів під час прийняття спірних постанов і розпорядження враховано не було.
При цьому суд акцентує увагу на тому, що направлення запиту від 10.10.2017 було зумовлено саме об'єктивним розглядом скарги ОСОБА_5 як акціонера ПАТ "Коростишівгаз". Інших обставин у запиті від 10.10.2017 обумовлено не було.
Із листа Товариства з обмеженою відповідальністю "Прибуток Плюс" від 19.08.2018 № ДУ-246 видно, що станом на 08.06.2018 в переліку акціонерів ПрАТ "Коростишівгаз" рахунки в цінних паперах, яким відкрито і права на прості іменні бездокументарні акції емітента зараховано за розпорядженням емітента під час дематеріалізації 21.06.2011 і які не уклали індивідуальних договорів про відкриття/обслуговування рахунку в цінних паперах, громадянин ОСОБА_5 відсутній.
Згідно зі ч. 1 ст. 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств. Акція є неподільною. Порядок реалізації прав співвласників акції (акцій) визначається Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Пунктом 13 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про депозитарну систему України" від 06.07.2012 № 5178-VI (зі змінами та доповненнями) визначено, що права на цінні папери - речові права на цінні папери (право власності, інші визначені законом речові права).
Відповідно до ч. 1 ст. 8 вищезгаданого Закону, підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі. Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента (у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідного кредитора) є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах.
Статтею 4 Закону України "Про депозитарну систему України" від 06.07.2012 № 5178-VI (зі змінами та доповненнями) визначено, що система депозитарного обліку цінних паперів - сукупність інформації, записів про емісійні цінні папери (вид із зазначенням типу, номінальна вартість і кількість, обмеження обігу тощо) на рахунках у цінних паперах власників таких рахунків, про емітентів, власників цінних паперів, що мають права за цінними паперами та права на цінні папери, обмежень прав на цінні папери, уповноважених ними осіб, управителів, заставодержателів, інших осіб, наділених відповідними правами щодо цінних паперів, яка містить дані, що дають змогу ідентифікувати емісійні цінні папери і зазначених осіб, реєстр кодів цінних паперів (міжнародних ідентифікаційних номерів цінних паперів), а також інша передбачена законодавством інформація (далі - система депозитарного обліку).
Вимоги до переліку документів, що подаються емітентом Центральному депозитарію, а у випадках, встановлених цим Законом, - Національному банку України, а також порядок оформлення та ведення обліку глобальних сертифікатів, тимчасових глобальних сертифікатів та їх реквізити встановлюються Комісією, а у випадках, встановлених цим Законом, - ОСОБА_3 банком України.
Набуття і припинення прав на цінні папери і прав за цінними паперами здійснюються шляхом фіксації відповідного факту в системі депозитарного обліку. У системі депозитарного обліку реєструються обмеження прав на цінні папери. У системі депозитарного обліку можуть реєструватися обмеження прав за цінними паперами у випадках та в порядку, встановлених Комісією.
Вимоги до інформації, яка вноситься до системи депозитарного обліку, встановлюються Центральним депозитарієм за погодженням з Комісією.
Згідно із п. 7 ч. 1 ст. 25 вказаного Закону, інформація, що міститься у системі депозитарного обліку, надається депозитарними установами на письмову вимогу Комісії - стосовно відомостей про власників цінних паперів, їх рахунки, а також про відповідні операції з цінними паперами цих власників.
Системний аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що в разі не надання скаржником разом зі скаргою копії виписки з рахунку в цінних паперах, відповідач наділений повноваженнями на отримання такої інформації з системи депозитарного обліку.
За наведених обставин, коли в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_5 є акціонером ПАТ "Коростишівгаз", суд приходить до висновку, що позивач не зобов'язаний надавати інформацію та документи, витребувані у запиті від 10.10.2017.
Більш того, на думку суду, виконання запиту та оскаржуваного розпорядження позивачем є неможливим, оскільки гр. ОСОБА_5 не є акціонером ПрАТ "Коростишівгаз", а зі змісту запиту видно, що відповідачем витребувалася інформація та документи пов'язані саме із акціонером ОСОБА_5, а не інформація та документи Товариства щодо акціонерів та нарахування і виплати дивідендів в цілому як вимагається у розпорядженні № 17-ЦД-1-Е від 04.01.2018.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідачем без наявності на те обґрунтованих підстав, зроблено висновок, що ПрАТ "Коростишівгаз" винне у вчиненні правопорушення на ринку цінних паперів, передбаченого п. 10 ч. 1 ст. 8 Закону № 448/96-ВР.
Згідно зі ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 72 вказаного Кодексу).
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 73 вказаного Кодексу).
За змістом статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Беручи до уваги зазначене та оцінивши наявні у матеріалах справи докази, з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті оспорюваних постанов і розпорядження діяв не з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи, несправедливо, необґрунтовано та з використанням повноваження всупереч меті, з якою це повноваження надано.
Таким чином, суд визнає постанови ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні від 04 січня 2018 року № 2-ЦД-1-Е, № 3-ЦД-1-Е та розпорядження № 17-ЦД-1-Е від 04 січня 2018 року протиправними та скасовує їх.
Відтак, позов Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" слід задовольнити в повному обсязі.
Зважаючи на висновок суду та враховуючи положення статті 139 КАС України, витрати понесені позивачем у даній справі в сумі 5286,00 грн судового збору (квитанція від 02.03.2018 № 0.0.978279816.1) підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (12501, Житомирська область, м. Коростишів, вул. Київська, 55, ідентифікаційний код 20413052) до ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні (03680, м. Київ, вул. Антоновича, 51, ідентифікаційний код 37956207) про визнання протиправними та скасування постанов № 2-ЦД-1-Е від 04.01.2018, № 3-ЦД-1-Е від 04.01.2018 і розпорядження № 17-ЦД-1-Е від 04.01.2018 задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні (03680, м. Київ, вул. Антоновича, 51, ідентифікаційний код 37956207) від 04 січня 2018 року № 2-ЦД-1-Е та № 3-ЦД-1-Е від 04 січня 2018 року.
Визнати протиправними та скасувати розпорядження ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні (03680, м. Київ, вул. Антоновича, 51, ідентифікаційний код 37956207) № 17-ЦД-1-Е від 04 січня 2018 року.
Стягнути з ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі ОСОБА_4 ОСОБА_3 комісії з цінних паперів та фондового ринку у Центральному регіоні (03680, м. Київ, вул. Антоновича, 51, ідентифікаційний код 37956207) на користь Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (12501, Житомирська область, м. Коростишів, вул. Київська, 55, ідентифікаційний код 20413052) 5286,00 грн сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Є.Ю. Романченко
Повне судове рішення складене 20 серпня 2018 року