Рішення № 77363400, 16.10.2018, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
16.10.2018
Номер справи
904/2736/18
Номер документу
77363400
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.10.2018м. ДніпроСправа № 904/2736/18

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бондарєв Е.М. за участю секретаря судового засідання Найдьонова Є.О.

за позовом Приватного підприємства "Комфорт-2000" (04209, АДРЕСА_1)

до Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління (49000, м. Дніпро, вул. Феодосійська, буд. 13)

про визнання недійсними результати державної закупівлі щодо запрошення на переговори представників

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1, довіреність №б\н від 17.07.2018 адвокат

Від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №303/24/ю/634 від 23.02.2018, офіцер юридичної групи

СУТЬ СПОРУ:

Приватне підприємство "Комфорт-2000" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою №б/н від 12.06.2018 про визнання недійсними результати державної закупівлі, проведеної Східно територіальним квартирно-експлуатаційним управлінням, оформлені протоколами № 3/57/1 від 18.05.2018 та № 3/62 від 21.05.2018, під час проведення державної закупівлі робіт "Будівництво будівлі казарми поліпшеного планування № 5, 54 омбр, ОК "Схід", м. Бахмут, Донецької області, військове містечко № 58", ідентифікатор закупівлі: UА-2018-04-18-002868-а, та "Будівництво будівлі казарми, поліпшеного планування № 6, 54, омбр, ОК "Схід", м. Бахмут, Донецької області, військове містечко № 58", ідентифікатор закупівлі: UА-2018-04-18-002870-а, щодо запрошення на переговори представників Приватного підприємства "Комфорт-2000".

Позовні вимоги обґрунтовані численними порушеннями при проведенні процедури закупівлі товарів на підставі чого позивач дійшов висновку, що така державна закупівля проведена відповідачем з порушенням вимог Закону України "Про публічні закупівлі", адже він не відхилив пропозицію позивача, а прийняв рішення про запрошення представника позивача на переговори.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2018 відкрито провадження у справі №904/2736/18 та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження з викликом сторін на 19.07.2018.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого останній заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що Східним територіальним квартирно-експлуатаційним управлінням було оголошено переговорні процедури закупівлі для потреб оборони, а не тендер, як зазначає позивач. Під час проведення переговорів перевіряється відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, встановленим замовником та вимогам, визначеним у статті 17 ЗУ "Про публічні закупівлі". У разі виявлення замовником невідповідності документів учасника встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах, крім випадку підтвердження подання заперечення цінової пропозиції , шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах учасника з такими недоліками. За результатами розгляду пропозицій ПП "Комфорт-2000", тендерним комітетом було прийнято рішення запросити на переговори представників ПП "Комфорт-2000" 21.05.2018, 22.05.2018. Дані рішення були оприлюднені на офіційному сайті. Повідомлення учасника відбору про призначену дату та час переговорів здійснюється через електронний майданчик Уповноваженого органу, а саме на електронному майданчику Уповноваженого органу створено електронну форму повідомлення учасника, до якої було прикріплено скановану копію протоколу засідання тендерного комітету щодо прийняття рішення запросити учасника на переговори. Однак представники ПП "Комфорт-2000" на вищевказаний час до Східного ТКЕУ на переговори щодо усунення недоліків у наданій документації не прибули. Отже, Східне ТЕКУ при оголошенні та проведенні переговорної процедури закупівлі робіт "Будівництво будівлі казарми поліпшеного планування №6, 54 омбр, ОК "Схід", м.Бахмут, Донецька область військове містечко №58" №UА-2018-04-18-002868-а, та "Будівництво будівлі казарми, поліпшеного планування № 6, 54, омбр, ОК "Схід", м. Бахмут, Донецької області, військове містечко № 58", №UА-2018-04-18-002870-а, керувалося порядком згідно норм ЗУ "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", а не ЗУ "Про публічні закупівлі" на які посилається позивач. Тобто позивачем невірно застосовано норми законодавства України з публічних закупівель щодо переговорних процедур закупівель Східного ТКЕУ, що призвело до хибних висновків.

У підготовчому засіданні 19.07.2018 оголошувалась перерва до 02.08.2018.

Позивачем 02.08.2018 надано відповідь на відзив згідно якого позивач спростовує твердження відповідача про неправильне застосування норм законодавства України до спірних правовідносин. Так, позивач посилається на норми ст. 2 ЗУ "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" та зазначає, що цей закон застосовується замовниками, які здійснюють закупівлю товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони в особливий період, у період проведення антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану, якщо вартість товарів і послуг дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень. Закупівля товарів робіт і послуг замовниками, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням особливостей, встановлених законом. У ст. ч. 2 ст. 3 ЗУ "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" зазначено, що у разі прийняття замовником рішення про застосування переговорної процедури закупівлі з підстав, визначених частиною другою статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі", а також у зв'язку з повторною відміною відбору учасників через неподання на відбір жодної цінової пропозиції, за умови незмінності очікуваної вартості предмета закупівлі (у тому числі лота), замовник застосовує переговорну процедуру закупівлі відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі".

Таким чином ЗУ "Про публічні закупівлі" є загальним, а ЗУ "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" є спеціальним. ЗУ "Про публічні закупівлі" регулює дані правовідносини і поширює свою дію на закупівлі в сфері оборони доки його положення не протирічать положенням ЗУ "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони".

Окрім того, позивач посилається, що відповідно до пункту 16.4. Оголошення, замовник у строк, що становить не більше трьох робочих днів з дня завершення аукціону, розглядає цінові пропозиції та інші документи учасників відбору та визначає учасником переговорів такого учасника відбору, який запропонував найнижчу ціну з урахуванням підстав відхилення, визначених статтею 4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони". Рішення про запрошення Учасника на переговори приймається тендерним комітетом або уповноваженою особою (особами) за результатами відбору, про що повідомляється Учасник. Так, статтею 4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" визначено, що замовник відхиляє цінову пропозицію учасника відбору, зокрема, з підстави невідповідності товарів, робіт чи послуг учасника технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі. В оголошеннях замовник зазначив, що термін виконання робіт, щодо будівництва кожної казарми - 210 календарних днів з моменту укладення договору підряду. ПП "Комфорт-2000" подало довідку про наявність лише чотирьох працівників, а відповідно до підсумкової відомості ресурсів їх треба 24,96 (41933 людино/годин). Тобто, 4 людини об'єктивно не зможуть за 210 днів побудувати казарму, на будівництво якої необхідно 41933 людино/годин.

За таких обставин, пропозиція ПП "Комфорт-2000" не відповідала технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, а конкретно, кількість працівників менша ніж того необхідно, і тому, відповідно до ст. 4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" та ст. 19 Конституції України, її необхідно було відхилити. Тому позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідачем, 02.08.2018, надано заперечення (відповідь на відзив) в яких останній послався, що Східним ТКЕУ проведено переговорні процедури закупівель для потреб оборони на підставі порядку визначеному Законом України №1356-VIII "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", а не з підстав, визначених частиною другою ст.35 Закону України "Про публічні закупівлі" як зазначає позивач.

Ухвалою суду від 02.08.2018 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання до 25.09.2018.

Ухвалою суду від 25.09.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні на 16.10.2018.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 16.10.2018 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Східним територіальним квартирно-експлуатаційним управлінням (далі - відповідач) оголошено про проведення відбору на закупівлю робіт для гарантованого забезпечення потреб оборони, яке розміщене на офіційному сайті https://prozorro.gov.ua.:

- UA-2018-04-18-002868-а Будівництво будівель (4521000-2), Будівництво будівлі казарми поліпшеного планування № 5, 54 омбр, ОК "Схід", м. Бахмут, Донецька область, військове містечко №58, (шифр 29/17);

- UA-2018-04-18-002870-а Будівництво будівель (4521000-2), Будівництво будівлі казарми поліпшеного планування № 6, 54 омбр, ОК "Схід", м. Бахмут, Донецька область, військове містечко №58, (шифр 1/18).

Приватним підприємством "Комфорт-2000" (далі - позивач) подані пропозиції на участь у закупівлі робіт.

За результатами розгляду пропозицій позивача тендерним комітетом прийнято рішення запросити на переговори представників Приватного підприємства "Комфорт-2000" 21.05.2018 о 15:00, яке оформлено Протоколом №3/57/1 від 18.05.2018 засідання тендерного комітету Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління, оприлюднене на офіційному сайті 18.05.2018 о 16:34.

Тендерним комітетом Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління 21.05.2018 прийнято рішення запросити на переговори представників Приватного підприємства "Комфорт-2000" на 22.05.2018 на 09:00, яке оформлено Протоколом від 21.05.2018 №3/62, оприлюднене на офіційному сайті 21.05.2018 о 16:06.

Представники Приватного підприємства "Комфорт-2000" на вищевказаний визначений час до Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління на переговори щодо усунення недоліків у наданій документації не прибули внаслідок чого тендерний комітет вирішив відхилити пропозиції Приватного підприємства "Комфорт-2000", яке оформлено Протоколом від 22.05.2018 №3/64, оприлюднене на офіційному сайті 22.05.2018 о 17:13.

Позивач стверджує, що державна закупівля проведена відповідачем з порушенням вимог Закону України "Про публічні закупівлі", адже він не відхилив пропозицію позивача, а прийняв рішення про запрошення представника позивача на переговори. На думку позивача, оскільки наявний факт порушення замовником торгів вимог Закону України "Про публічні закупівлі" щодо оцінки конкурсних пропозицій учасників, наявні підстави для визнання судом недійсним рішення комітету з конкурсних торгів щодо оцінки конкурсних пропозицій учасників, оформленого протоколами № 3/57/1 від 18.05.2018 та № 3/62 21.05.2018, під час проведення державної закупівлі робіт ("Будівництво будівлі казарми поліпшеного планування № 5, 54 омбр, ОК "Схід", м. Бахмут, Донецька область, військове містечко № 58", ідентифікатор закупівлі: UA-2018-04-18-002868-а, та "Будівництво будівлі казарми поліпшеного планування № 6, 54 омбр, ОК "Схід", м. Бахмут, Донецька область, військове містечко № 58, ідентифікатор закупівлі: UA-2018-04-18-002870-а), що і стало причиною звернення з позовом до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівля може здійснюватись шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі.

Згідно з ч. 6 ст. 2 Закону України "Про публічні закупівлі" особливості здійснення закупівель, визначених цим Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному абзацом сімнадцятим частини третьої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану встановлюються окремим законом.

Закон України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" визначає особливості здійснення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони в особливий період, у період проведення антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану.

Відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" цей закон застосовується Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами (далі - замовники), які здійснюють закупівлю товарів, робіт і послуг (далі - товари, роботи і послуги) для гарантованого забезпечення потреб оборони в особливий період, у період проведення антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану, якщо вартість товарів і послуг дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.

Закупівля товарів, робіт і послуг замовниками, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У разі прийняття замовником рішення про застосування переговорної процедури закупівлі відбір учасників здійснюється через електронну систему закупівель у порядку, визначеному цим Законом (ч. 1 ст. 3 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони").

Згідно з частиною другою статті 3 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" у разі прийняття замовником рішення про застосування переговорної процедури закупівлі з підстав, визначених частиною другою статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі", а також у зв'язку з повторною відміною відбору учасників через неподання на відбір жодної цінової пропозиції, за умови незмінності очікуваної вартості предмета закупівлі (у тому числі лота), замовник застосовує переговорну процедуру закупівлі відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі".

Таким чином, Східним територіальним квартирно-експлуатаційним управлінням проведено переговорні процедури закупівель для потреб оборони на підставі та порядку визначеному Законом України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", а не з підстав, визначених частиною другою статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідно до частини шостої статті 3 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі і кваліфікаційні критерії до учасників відбору не можуть містити дискримінаційних умов та зменшувати рівень конкуренції. Документи на підтвердження характеристик та критеріїв, зазначених в абзаці першому цієї частини, подаються учасником відбору.

Замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям (ч. 1 ст. 16 Закону України "Про публічні закупівлі").

Таким чином, доводи позивача про відсутність у нього необхідних працівників для участі у тендері судом не приймається, тому що позивач самостійно повинен був визначитися з критеріями та особисто відповідав за надану інформацію.

Згідно з частиною тринадцятою статті 3 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" цінова пропозиція подається учасником в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну або ціну з іншими критеріями оцінки (у разі обрання інших критеріїв замовником).

Одночасно з ціновою пропозицією учасник надає замовнику забезпечення цінової пропозиції у вигляді гарантії в розмірі, що не перевищує 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі робіт та 3 відсотків очікуваної вартості закупівлі товарів чи послуг, якщо таке забезпечення вимагалося в оголошенні про проведення відбору.

Інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним вимогам, вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі", включаючи інформацію про кінцевих бенефіціарних власників юридичної особи (крім громадських формувань, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, релігійних організацій, державних органів, органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, державних та комунальних підприємств, установ, організацій), а також відповідність товару, роботи чи послуги технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, зазначеним в оголошенні про проведення відбору, завантажується ним в електронну систему закупівель самостійно.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" рішення про запрошення учасника на переговори приймається тендерним комітетом або уповноваженою особою (особами) за результатами відбору, про що повідомляється учасник. Переговори призначаються не раніше ніж на наступний робочий день після прийняття такого рішення.

Якщо предмет закупівлі був поділений на частини (лоти), учасник відбору запрошується для участі в переговорах лише щодо тієї частини предмета закупівлі (лота), яка була обрана ним під час участі у відборі.

Під час проведення переговорів перевіряється відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, встановленим замовником, та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі".

У разі виявлення замовником невідповідності документів учасника встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах, крім випадку підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції, шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах учасника з такими недоліками.

За результатами здійснення оцінки виправлених учасником недоліків у документах повторні переговори з учасником не проводяться.

У разі виявлення невідповідності товару, роботи чи послуги технічним, кількісним або якісним характеристикам предмета закупівлі та/або учасника - кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі", та/або виявлення факту зазначення у поданих учасником документах будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, тендерний комітет або уповноважена особа (особи) приймає рішення про проведення переговорів з учасником відбору, цінова пропозиція якого є наступною.

Після проведення переговорів складається протокол.

Повідомлення учасника відбору про призначену дату та час переговорів здійснювалося через електронний майданчик Уповноваженого органу, а саме на електронному майданчику Уповноваженого органу створено електронну форму повідомлення учасника, до якої було прикріплено скановану копію протоколу засідання тендерного комітету щодо прийняття рішення запросити Учасника на переговори.

Сторони не заперечували щодо публікації рішення стосовно проведення переговорів (рішення від 21.05.2018 та від 22.05.2018).

Таким чином, позивач не скористався правом для участі у переговорах, що підтверджується протоколом тендерного комітету Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 22.05.2018 №3/64 оприлюднений на сайті Уповноваженого органу 22.05.2018 о 17:13.

Відповідно до п. 4 частини першої статті 4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" замовник відхиляє цінову пропозицію учасника відбору з підстав відмови або неучасті учасника відбору в переговорах, призначених замовником, у визначену замовником дату їх проведення.

Забезпечення цінової пропозиції не повертається учаснику виключно у разі відмови або неучасті в переговорах, призначених замовником, у визначену замовником дату їх проведення (п. 1 частини п'ятнадцятої статті 3 "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони").

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання недійсними результати державної закупівлі, проведеної Східно територіальним квартирно-експлуатаційним управлінням, оформлені протоколами № 3/57/1 від 18.05.2018 та № 3/62 від 21.05.2018, під час проведення державної закупівлі робіт "Будівництво будівлі казарми поліпшеного планування № 5, 54 омбр, ОК "Схід", м. Бахмут, Донецької області, військове містечко № 58", ідентифікатор закупівлі: UА-2018-04-18-002868-а, та "Будівництво будівлі казарми, поліпшеного планування № 6, 54, омбр, ОК "Схід", м. Бахмут, Донецької області, військове містечко № 58", ідентифікатор закупівлі: UА-2018-04-18-002870-а, щодо запрошення на переговори представників Приватного підприємства "Комфорт-2000".

На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача, оскільки в позові відмовлено.

Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

В позові Приватного підприємства "Комфорт-2000" до Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління про визнання недійсними результати державної закупівлі щодо запрошення на переговори представників відмовити.

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Рішення набирає законної сили у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України. Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення - 25.10.2018.

Суддя Е.М. Бондарєв