
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2018 року справа № 823/1971/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гайдаш В.А.,
при секретарі судового засідання – Баклаженко Н.В.,
представника відповідача – ОСОБА_1 (за довіреністю),
розглянувши по суті у порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського приватного підприємства “Біле Озеро” до Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось сільськогосподарське приватне підприємство “Біле Озеро” (далі – позивач) з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області (далі – відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення: земельної ділянки площею 15,0200 кадастровий номер 7122882000:02:001:0808, земельної ділянки площею 22,6900 кадастровий номер 7122882000:02:001:0809, земельної ділянки площею 48,8600 кадастровий номер 7122882000:02:001:0811, земельної ділянки площею 58,9900 кадастровий номер 7122882000:02:001:0812, - що розташовані в адміністративних межах Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону та не проведення земельних торгів з продажу права оренди вказаних земельних ділянок;
- зобов’язати відповідача включити до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону та провести земельні торги у формі аукціону щодо продажу права оренди земельних ділянок: земельної ділянки площею 15,0200 кадастровий номер 7122882000:02:001:0808, земельної ділянки площею 22,6900 кадастровий номер 7122882000:02:001:0809, земельної ділянки площею 48,8600 кадастровий номер 7122882000:02:001:0811, земельної ділянки площею 58,9900 кадастровий номер 7122882000:02:001:0812 - що розташовані в адміністративних межах Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області, у визначеному главою 21 ЗК України порядку.
Ухвалою від 18.06.2018 прийнято позов до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 05.09.2018 закрито підготовче провадження і призначено судовий розгляд справи по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач протиправно відмовив позивачу у включенні вищевказаних земельних ділянок у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги з підстав резервування їх для надання учасникам АТО, оскільки нормами чинного законодавства України передбачено, що набуття права користування земельною ділянкою відбувається за наслідками аукціону. Крім того, позивач наголошує, що розпорядження КМУ, що регулює порядок відведення земельних ділянок учасникам АТО прийняте всупереч вимогам Земельного кодексу України. У зв’язку з цим просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що наказами відповідача погоджено та затверджено технічну документацію на поділ вищевказаних земельних ділянок та сформовано нові земельні ділянки, площею по 2,0 га, з присвоєнням відповідних кадастрових номерів. Отже, земельних ділянок, які позивач просить включити до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, станом на час розгляду справи не існує. Також, представник відповідача наголошував, що до їх компетенції не відноситься процедура здійснення аукціону. Тому, просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши докази у справі, надавши їм оцінку з точки зору достовірності, належності, допустимості та повноти, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судом встановлено, що заявами від 04.05.2017 №№200-203 позивач звернувся до в.о. начальника управління Держгеокадастру в Черкаській області ОСОБА_2 з проханням включити до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону земельні ділянки, що розташовані в адміністративних межах Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області, а саме:
- площею 15,0200 кадастровий номер 7122882000:02:001:0808;
- площею 22,6900 кадастровий номер 7122882000:02:001:0809;
- площею 48,8600 кадастровий номер 7122882000:02:001:0811;
- площею 58,9900 кадастровий номер 7122882000:02:001:0812.
Листом від 24.05.2017 №27-23-0.10-4896/2-17 відповідач повідомив про неможливість позитивного вирішення вищевказаного питання, оскільки перелічені земельні ділянки зарезервовані для надання учасникам АТО.
Надаючи оцінку встановленим обставинам в контексті позовних вимог, суд врахував таке.
Земельні відносини в Україні відповідно до ст.3 Земельного кодексу України від 24.10.2001 №2768-ІІІ (далі – ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень на підставі ч.2 ст.116 ЗК України.
Згідно з ч.4 ст.122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Підпунктом 31 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 визначено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
Відповідно до підп.13 п.4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 вересня 2016 року №333 Головне управління Держгеокадастру в області відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Отже, відповідача наділено повноваженнями розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності.
Відповідно до ч.1 ст.134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Згідно з ч.2 ст.135 ЗК України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Положеннями ч.1 ст.136 ЗК України передбачено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Відповідно до ч.2 ст.136 ЗК України добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Частина 3 ст. 136 ЗК України передбачає, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Так, ч.4 ст. 136 ЗК України встановлено, що підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.
Відповідно до ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно з п.29 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051, кадастровим номером земельної ділянки є індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування. Кадастровий номер земельної ділянки присвоюється за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку, інших відомостей про неї кадастровий номер не змінюється. У разі поділу чи об'єднання земельній ділянці присвоюється новий кадастровий номер.
З листа відділу Держгеокадастру у Лисянському районі ГУ Держгеокадастру у Черкаській області та пояснень представника відповідача у судових засіданнях вбачається, що за наслідками звернення громадян щодо отримання у власність земельних ділянок, у т.ч. учасниками АТО, здійснено поділ земельних ділянок з кадастровими номерами: 7122882000:02:001:0808, 7122882000:02:001:0809, 7122882000:02:001:0811, 7122882000:02:001:0812, - та сформовано значну кількість земельних ділянок, площею 2,0 га з присвоєнням нових кадастрових номерів. Крім того, інформацію було внесено до архівного шару Державного земельного кадастру.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що земельних ділянок, які позивач просить включити до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, станом на час розгляду справи не існує. Натомість, з їх площ створено нові земельні ділянки сільськогосподарського призначення з метою передачі їх у власність, а отже відсутні підстави для включення до вказаного переліку земельних ділянок з кадастровими номерами: 7122882000:02:001:0808, 7122882000:02:001:0809, 7122882000:02:001:0811, 7122882000:02:001:0812.
Суд також врахував, що відповідно до ч.6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
При цьому, відповідно до п.14 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ учасникам бойових дій надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
Згідно з пунктом 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками» Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру і обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування доручено визначити протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.
Отже, наведеними нормами передбачено першочергове надання у власність земельних ділянок учасникам АТО, а отже доводи позивача, що наведене розпорядження КМУ від 19 серпня 2015 року №898-р прийняте не у відповідності до норм ЗК України є безпідставним.
Крім того, посилання позивача, що земельні ділянки з кадастровими номерами: 7122882000:02:001:0808, 7122882000:02:001:0809, 7122882000:02:001:0811, 7122882000:02:001:0812, - відсутні в опублікованому на офіційному веб-сайті відповідача розділі земельних ділянок, які можуть бути надані учасникам АТО, спростовуються тим, що станом на час розгляду земельних ділянок з наведеними кадастровими номерами не існує.
Суд також звернув увагу, що наказом відповідача від 04.07.2017 №203 “Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах” земельні ділянки з кадастровими номерами: 7122882000:02:001:0808, 7122882000:02:001:0809, 7122882000:02:001:0811, 7122882000:02:001:0812 включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права оренди на земельних торгах.
Разом з тим, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.12.2017 у справі №823/1792/17, що набрало законної сили 16.01.2018, визнано протиправним та скасовано згаданий наказ, у зв’язку з чим, наказом відповідача від 28.03.2018 №117 перелічені земельні ділянки виключено з переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Врахувавши встановлені обставини та викладені норми законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач відмовляючи у включенні земельних ділянок з кадастровими номерами: 7122882000:02:001:0808, 7122882000:02:001:0809, 7122882000:02:001:0811, 7122882000:02:001:0812 до земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги діяв у межах та у спосіб, що передбачені вимогами чинного законодавства України. Отже, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення суду складене у повному обсязі 24.10.2018.