Рішення № 77358225, 05.10.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2018
Номер справи
823/1300/18
Номер документу
77358225
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2018 року справа № 823/1300/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Паламаря П.Г.,

за участю секретаря Трегулова Б.Л.,

представника позивача – ОСОБА_1 (за ордером),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Буцької селищної ради про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

21.03.2018 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 (20114, смт. Буки, вул. Лісова, 57 Маньківського району, Черкаської області; далі-позивач) до Буцької селищної ради (20114, смт. Буки, вул Центральна, 28, Маньківського району, Черкаської області; далі-відповідач), в якому вона просить скасувати рішення сесії депутатів Буцької селищної ради від 23.02.2018 №3-47/VII про відміну пунктів 2, 3, 4 рішення Буцької селищної ради від 04.01.2018 №22-5/VII.

26.03.2018 відкрито провадження по справі.

Ухвалою судді від 30.07.2018 прийнято справу до свого провадження.

Ухвалою суду від 20.09.2018 продовжено строк підготовчого провадження та закрито підготовче провадження і призначено розгляд справи по суті.

В обґрунтування позову зазначає, що на підставі рішення сесії депутатів Буцької селищної ради від 04 січня 2018 року № 22-5/VII було прийнято рішення надати селищному голові ОСОБА_2 одноразову матеріальну допомогу у розмірі трьох середньомісячних заробітних плат у зв’язку з припиненням повноважень, а головному бухгалтеру Буцької селищної ради ОСОБА_3 провести виплату одноразової матеріальної допомоги у розмірі трьох середньомісячних заробітних плат у день розрахунку. 10.01.2018 у Буцькій селищній раді відбулося складення позивачем повноважень селищного голови і офіційне звільнення з посади. На сесії депутатів Буцької селищної ради від 23.02.2018 року № 3-47/VII було прийнято рішення про відміну пунктів 2,3,4 рішення Буцької селищної ради від 04 січня 2018 року № 22-5/VII щодо виплати одноразової матеріальної допомоги селищному голові ОСОБА_2 З даним рішенням позивач не погоджується оскільки воно прийняте в порушення вимог ст. 3 Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування та всупереч рішенням Конституційного суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 16.04.2009 № 7-рп/2009.

Представник позивача позов підтримав зазначивши у додаткових поясненнях, що позивач після закінчення повноважень має встановлені законом гарантії щодо поновлення на попередній роботі на тій же посаді, а у разі неможливості працевлаштування за селищним головою зберігається на період працевлаштування, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на попередні посаді, що виплачується за рахунок сільського бюджету. За вказаних обставин рішення сесії селищної ради є законним і не суперечить жодному нормативно –правовому акту.

Відповідач відзив на позов у встановлений термін не надав, представника в судове засідання для розгляду справи по суті не направив, проте, поза межами встановлених термінів, після закриття підготовчого провадження надав пояснення, яке суд не приймає, оскільки представником відповідача не обґрунтовано причини пропуску строку для подання відзиву.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Пунктами 2, 3, 4 рішення сесії депутатів Буцької селищної ради від 04.01.2018 № 22-5/VII вирішено:

надати селищному голові ОСОБА_2 та секретарю Буцької селищної ради ОСОБА_4 одноразову матеріальну допомогу у розмірі трьох середньомісячних заробітних плат у зв’язку з припиненням повноважень.

Головному бухгалтеру селищної ради ОСОБА_3 під час розрахунку проекту бюджету на 2018 рік врахувати вказані виплати згідно п. 2 даного рішення.

Доручити головному бухгалтеру Буцької селищної ради ОСОБА_3 провести виплату одноразової матеріальної допомоги у розмірі трьох середньомісячних заробітних плат кожному у день розрахунку.

Пунктом 1 рішення сесії депутатів Буцької селищної ради від 23.02.2018 року № 3-47/VII відмінено пункти 2,3,4 рішення Буцької селищної ради від 04.01.2018 року № 22-5/VII «Звіт селищного голови про роботу виконавчого комітету Буцької селищної ради за 2017 рік».

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної ОСОБА_1 і ОСОБА_1 міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Статтею 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Відповідно до п. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у рішенні від 16.04.2009 № 7-рп/2009 зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.

Приймаючи рішення від 23.02.2018 року № 3-47/VIII, яким відмінено пункти 2,3,4 рішення Буцької селищної ради від 04.01.2018 року № 22-5/ VII Буцька селищна рада діяла в порушення вимог зазначених статей Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування».

Крім того, суд зазначає, що пояснення представника позивача щодо поновлення позивача на попередній роботі на тій же посаді, а у разі неможливості працевлаштування за селищним головою зберігається на період працевлаштування, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на попередні посаді, що виплачується за рахунок сільського бюджету у даному випадку не можуть бути застосовані, оскільки ці гарантії забезпечені законом і не можуть застосовуватись чи відмінятись рішенням ради.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до повного задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати рішення сесії депутатів Буцької селищної ради від 23.02.2018 №3-47/VII про відміну пунктів 2, 3, 4 рішення Буцької селищної ради від 04.01.2018 №22-5/VII.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Буцької селищної ради (вул. Центральна, 28, смт. Буки, Маньківський район, Черкаська область, 20114; код ЄДРПОУ 25659763) на користь ОСОБА_2 (паспорт серії НС № 989202, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст рішення виготовлено 16.10.2018