
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2018 р. справа № 1440/1627/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1,57303 до відповідачів:1. Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв,54001 2. Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв,54020 про:визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся з позовом до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (далі-відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач 2), в якому просить суд визнати дії відповідача 1 щодо не надання розрахунку розміру премії для здійснення йому перерахунку пенсії та зобов’язати відповідача 1 надати розрахунок розміру премії відповідно його посаді і надіслати до Пенсійного фонду; зобов’язати відповідача 2 провести перерахунок пенсії на підставі нового розрахунку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області складено довідку щодо грошового забезпечення позивача та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включила всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби та зазначила премії, у розмірі, меншому ніж отримував позивач. На думку позивача, Ліквідаційна комісія створила передумови для неврахування надбавки та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушила його права. Позивач вважає, що відповідач 1 зобов’язаний розрахувати розмір премії та надбавку за особливі умови проходження служби індивідуально відповідно до його посади та з урахуванням строку служби, а не на підставі узагальненої інформації УМВС України щодо середнього показника премії в 1% по Україні.
Відповідач 1 надав до суду відзив, в якому заперечує проти позову, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань вже не виплачується поліцейським. Тому, ця надбавка не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення, а щодо премії, то вказаний у довідці розмір премії 1% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що відповідає законодавству. Отже, підстав для перерахунку премії позивачу та відповідно нової довідки не має.
Відповідач 2 надав до суду відзив, згідно якого зазначив, що позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі-Постанова №988) та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, зазначених у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області, яка видана у порядку, встановленим чинним законодавством України і у відповідача 1 відсутні підстави для видачі нової довідки та відповідно у відповідача 2 відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З встановленням нових розмірів грошового забезпечення Ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області складено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ПС №9272- За вислугу років від 03.07.2017 року, в якій зазначено, що за нормами чинними на 01 січня 2016 року грошове забезпечення на відповідній посаді включає, крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби та надбавки за службу в умовах режимних обмежень, лише премію у розмірі і лише 1%. При цьому, ця довідка не містить даних про розмір надбавки за особливі умови служби, яку отримував позивач (40%).
Позивач вважає, що у довідці неправомірно не відображена надбавка за особливі умови служби у розмірі 40%, яку він отримував і премія зазначена лише 1%.
Суд вирішуючи спір між сторонами, виходив з наступного.
Частина 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно листа Управління МВС у Миколаївській області, виплата надбавки за особливі умови служби поліції станом на 01.01.2016 року не виплачуються поліцейським, оскільки ці надбавки були встановлені згідно Указу Президента України від 04.10.1996 року №926, який втратив чинність.
З урахуванням абз. 7 п. 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за особливі умови служби в поліції, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, суд не може погодитись із твердженням позивача, що в довідці про грошове забезпечення стосовно премії йому не правомірно зазначено 1% за середнім показником по України, замість індивідуального розрахунку, з огляду на наступне.
Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Так, Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі та доповненнями до цього листа, доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії першого заступника начальника відділу поліції становить 1%.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 1% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв’язку з чим підстав для врахування премії в іншому розмірі немає.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході розгляду справи відповідачами повністю доведено правомірність своїх дій.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 57303, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку оловного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001 ідентифікаційний код 40108735) , Головного управління Пенсійного фонду у Миколаївській області (вул. Морехідна, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз