
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2074/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання Михайленко Б.С.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Західенерготрейд» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Західенерготрейд» (далі – ТзОВ «Західенерготрейд») звернулося до суду з позовом до Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) з вимогою: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області № НОМЕР_1 від 25.01.2018 про застосування до ТзОВ “Західенерготрейд” штрафних санкцій у розмірі 40 700, 97 грн. за порушення термінів реєстрації податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що реєстрація податкових накладених від 12.07.2017 № 945, 946, 947, 948, щодо яких податковим органом встановлено порушення термінів реєстрації та винесено оскаржуване рішення, зупинена і не відновлено станом на день подання позовної заяви. Покликаючись на положення п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України (далі – ПК України) позивач вважає, що у відповідача відсутні підстави для донарахування грошових зобов’язань у вигляді штрафних санкцій у розмірі 40 700, 97 грн. під час зупинення реєстрації податкових накладних.
Ухвалою суду від 22.05.2018 відкрито загальне позовне провадження у даній справі, призначено підготовче судове засідання.
06.07.2018 протокольною ухвалою суду проведено заміну відповідача ДФС України на належного – Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі – ГУ ДФС у Львівській області, відповідач).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому покликаючись на положення ПК України про реєстрацію податкових накладних, заперечує проти позовних вимог та вважає такі безпідставними.
Ухвалою суду від 02.08.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду ДФС України.
Представник позивача у судовому засіданні просив позов задовольнити.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлявся про час, дату та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, а також з’ясувавши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та відзив, перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.
ГУ ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку ТзОВ «Західенерготрейд» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за липень 2017 року, за результатами якої складено акт № 426/13-01-12-31/40452638 від 25.01.2018 (а.с. 9-10). Вказаним актом встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних, а саме:
-податкова накладна № 945 від 12.07.2017 на суму 203 498, 11 грн. – зареєстрована 01.08.2017;
-податкова накладна № 946 від 12.07.2017 на суму 67 247, 31 грн. – зареєстрована 02.08.2017;
-податкова накладна № 947 від 12.07.2017 на суму 69 016,97 грн. – зареєстрована 02.08.2017;
-податкова накладна № 948 від 12.07.2017 на суму 67 247, 31 грн. – зареєстрована 02.08.2017.
Загальна сума по виписаних податкових накладних складає 407 009, 7 грн.
На підставі акта перевірки № 426/13-01-12-31/40452638 від 25.01.2018 прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 25.01.2018 (а.с. 12), яким відповідно до п.120-1 ст.120 ПК України застосовано штрафну санкцію у розмірі 10% від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних – 40 700, 97 грн.
Вважаючи, що податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 25.01.2018 прийняте всупереч вимогам п.120-1.1 ст.120 ПК України, ТзОВ «Західенерготрейд» оскаржило його в адміністративному порядку до ДФС України.
Рішенням ДФС України № 13295/6/99-99-11-03-01-25 від 17.04.2018 (а.с.21-22) скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 25.01.2018 – без змін.
Не погоджуючись з вказаним податкових повідомлення-рішенням відповідача та вважаючи, що таке підлягає скасуванню, ТзОВ «Західенерготрейд» звернулось з даним позовом до суду.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України.
Перевіряючи обгрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, суд керують наступними нормами ПК України.
Відповідно до приписів п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з ПК України.
Так, відповідно до п. 120-1.1 ст.120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Як вбачається з матеріалів справи позивач направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 12.07.2017 за № 945, 946, 947, 948, однак отримав через “Автоматизовану систему “Єдине вікно подання електронних документів” ДФС України” квитанції про зупинення реєстрації зазначених податкових накладних (а.с. 14, 16, 18, 20).
Згідно з інформацією, зазначеною у квитанціях (а.с. 14, 16, 18, 20), документи прийняті, однак реєстрація зупинена. Повідомлено, що ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1206. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
Приписами пункту 120-1.1 ст.120-1 ПК України, зокрема, передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Тобто, з наведених норм вбачається, що застосування штрафної санкції можливе при наявності факту реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а в разі зупинення такої реєстрації – штрафні санкції не застосовуються.
З огляду на викладене, суд погоджується з позивачем, що оскільки реєстрацію податкових накладних від 12.07.2017 за № 945, № 946, № 947, № 948 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено, у відповідача були відсутні підстави для прийняття оскаржуваного рішення про накладення на позивача штрафних санкцій у розмірі 40 700, 97 грн., а відтак таке підлягає скасуванню.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. (ст. 72 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, всупереч обов'язку доказування, закріпленому у ст.77 КАС України, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено тих обставин, що стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Таким чином, за встановлених обставин справи, та керуючись п.120-1.1 ст. 120-1 ПК України, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати. Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області № НОМЕР_1 від 25.01.2018 про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю “Західенерготрейд” штрафних санкцій у розмірі 40 700, 97 грн. за порушення термінів реєстрації податкових накладних.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Західенерготрейд” (79035, м.Львів, вул.Зелена, 115 Б; код ЄДРПОУ 40452638) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35; код ЄДРПОУ 39462700) суму сплаченого судового збору у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 24.10.2018.
Суддя В.М. Сакалош