
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2018 р. Справа № 2040/7867/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд визнати протиправним дії Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо висновку від 07.08.2018 № 882/02-03-51 за довідкою № 77, виданою Лигівською сільською радою Сахновщинського району Харківської області від 18.04.2018 року із суми заробітної плати 1160,68 кар. за ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язати Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати основну пенсію за довідкою № 77 від 18.04.2018 року із суми заробітної плати 1160,68 кар. за працю у зоні небезпеки, приведеним зразком розрахунку відповідно до норм ч. 3 ст. 57, додаток до пенсії за ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - з 16.05.2018.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскаржуване рішення від 07.08.2018 № 882/2-03-51 "Про проведений перерахунок пенсійних виплат" порушує його право на соціальний захист як особи, яка приймала участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та суттєво змінює розмір його пенсійних виплат. Вважає, що відповідач при нарахуванні основної пенсії повинен застосовувати заробітну плату, надану за довідкою № 77 виданою Лигівською сільською радою Сахновщинського району Харківської області, виходячи з суми 1160, 68 карб. відповідно до ст. 56, ч. 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для розрахунку пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за формулою: П = Зс х Кзс х Кс, де Зс- середньомісячний заробіток для обчислення пенсії на відповідний рік складає 3764,4 грн.; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати складає 6,28 (сума заробітної плати 1160, 68 карб. х 185,00 кар. середній показник заробітної плати на 1987 рік, який застосовується при розрахунку пенсійних виплат, без обмежень відповідно ч. 1 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), Зс - коефіцієнт стажу складає: 031250, величина оцінки одного року страхового стажу у відсотках дорівнює 1%. У зв'язку з чим, після проведеного перерахунку пенсії розмір його основної пенсії має становити 9921, 46 грн.
Ухвалою суду від 24.09.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Ухвалою суду від 24.09.2018 витребувано у відповідача - Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1
Копії ухвал про відкриття спрощеного провадження та витребування доказів надіслані відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі та зазначив, що перерахунок пенсії позивачу управлінням проведено на підставі норм чинного законодавства, іншого законодавством не передбачено. Проведений розрахунок пенсії виходячи із сум наданої довідки про заробітну плату згідно статті 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виявився недоцільним.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши доводи, викладені в заявах по суті сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лозівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області з 19.08.2014 та отримує пенсію за віком як особа, постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55-57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За даними пенсійної справи позивача, його загальний стаж роботи за період з 01.09.1979 по 30.11.2016 складає 31 рік 3 місяці 19 днів. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності - 0,42188.
Для розрахунку пенсії використаний період заробітної плати з 15.10.2001 по15.04.2002, з 15.10.2002 по 31.08.2005, з 13.09.2005 по 08.09.2006, з 24.09.2007 по 17.09.2008, з 01.07.2009 по 29.07.2009, з 01.08.2009 по 15.08.2009, з 01.09.2009 по 31.07.2014, середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії складає 1560 грн. 63 коп. (2700,98 грн. х 0,57780).
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій " з 01 жовтня 2017 року здійснено перерахунок раніше призначених пенсій, із застосуванням середньої заробітної зарплати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, на рівні 3764,40 грн., із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії позивача склала 211 грн. 07 коп. (3764,40 грн. х 0,57780). Коефіцієнт стажу - 0,31250. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 після проведеного перерахунку складає 1373 грн.
16.05.2018 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії з додаванням довідки про заробітну плату за працю у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виданою Лигівською сільською радою Сахновщинського району Харківської області (а.с. 19).
07.08.2018 за № 882/02-03-51 позивачем отримано відповідь, в якій відповідач повідомив про те, що пенсія призначена та перерахована відповідно до вимог чинного законодавства. Проведений розрахунок пенсії виходячи із сум наданої довідки про заробітну плату згідно статті 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виявився недоцільним, після проведеного перерахунку пенсії розмір не змінився (а.с. 17-18).
Не погодившись із таким формальним перерахунком пенсії, позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, судом враховано таке нормативно-правове обґрунтування спірних правовідносин.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"від 28.02.1991 N 796-ХІІ (далі - Закон N 796-ХІІ).
Статтею 49 Закон N 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Так, статтею 54 Закону N 796-ХІІ встановлено, що державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Статтею 55 цього Закону передбачено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, зокрема встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Цією ж статтею визначено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Аналіз наведених норм права з урахуванням системного і логічного з'ясування їх змісту дає підстави вважати, що законодавцем передбачено особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, особам, які отримали інвалідність внаслідок каліцтва чи захворювання, зумовленого ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, надано право на призначення пенсії на особливих умовах із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Така пенсія визначається з цієї заробітної плати у розмірі відшкодування фактичних збитків та в залежності від кількості відпрацьованих місяців (днів) у зоні відчуження відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 112 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення".
Пунктом 9 цього Порядку передбачено, що розмір відшкодування фактичних збитків визначається для пенсій по інвалідності як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
Таким чином право на обчислення пенсії виключно із суми заробітної плати за роботу в зоні відчуження, мають тільки ті особи, які отримали інвалідність, що має причинно-наслідковий зв'язок з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, за правилами вищевказаного Порядку та для призначення пенсії мають надати довідку МСЕК, в якій вказано ступень втрати працездатності.
Інші особи, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, але не отримували інвалідність, що має причинно-наслідковий зв'язок з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, мають право на призначення пенсії на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але з урахуванням пільг, що передбачені ст. 55, 56, 57 Закону N 796-ХІІ, зокрема: призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, врахування середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-VI) з урахуванням норм ст. 55 Закону N 796-ХІІ.
Статтею 27 Закону № 1058-VI вказана формула, за якою визначається розмір пенсії за віком, а саме:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Статтею 40 цього Закону визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Частиною другою статті 27 Закону № 1058-VI передбачено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Раніше діючим законодавством вважається Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII, статтею 19 якого визначено, що пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії.
Норми ч. 2 ст. 27 цього Закону кореспондуються з нормами, встановленими статтею 57 Закону N 796-ХІІ щодо обчислення середньомісячного заробітку.
Статтею 57 Закону N 796-ХІІ вказано, що у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058-VI за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Тобто частиною 2 та 3 статті 57 Закону N 796-ХІІ передбачено особливі пільги потерпілим від Чорнобильської катастрофи при обчисленні пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1058-VI, а саме надано право враховувати середньомісячний фактичний заробіток за час роботи на територіях радіоактивного забруднення за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення для обчислення пенсії, але тільки у випадку призначення пенсії за так званою "двоскладовою" формулою за ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-VI (частина пенсії призначається за нормами Закону № 1788-XII в розмірі 55 процентів заробітку за час роботи на територіях радіоактивного забруднення, інша частина пенсії за період страхового стажу набутого після набрання чинності Закону № 1058-VI обчислюється за нормами цього Закону).
Таким чином, вищенаведене нормативно-правове обґрунтування дає можливість зробити висновок, що обчислення заробітної плати, з якої визначається пенсія, особам 2, 3, 4 категорії, що працювали на територіях радіоактивного забруднення, можливо із врахуванням середньомісячного фактичного заробітку, отриманого під час виконання роботи на територіях радіоактивного забруднення, виключно із застосуванням двоскладової формули, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-VI та ч. 3 ст. 57 Закону N 796-ХІІ.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 не віднесений до категорії 1 та не має інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, отриманого від ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, він має право на обчислення пенсії за віком (зі зменшенням пенсійного віку та збільшенням понаднормативного стажу) за його бажанням або відповідно до ст. 40 Закону № 1058-VI із врахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року та заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв, або із застосуванням ч. 2 ст. 27 Закону № 1058, ч. 3 ст. 57 Закону N 796-ХІІ, ст. 19 Закону № 1788-XII, тобто із обчисленням частини пенсії із врахуванням середньомісячного заробітку, який визначається в установленому порядку за час роботи в зоні відчуження в розмірі 55 відсотків, поряд із заробітною платою, яку позивач отримував після набрання чинності Закону № 1058-VI, за формулою, що визначена ч. 1 ст. 27 цього Закону.
Отже, наведений позивачем розрахунок пенсії, який полягає у застосуванні для розрахунку пенсії виключно сум заробітної плати 1160, 68 карб. за роботу в зоні відчуження з урахуванням середнього показника заробітної плати на 1987 рік, без урахування заробітку за інші періоди не відповідає вимогам чинного законодавства. Суд ще раз звертає увагу, що таким правом (обчислення пенсії виключно із застосуванням заробітної плати за час роботи в зоні відчуження) наділені тільки особи, які через участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС отримали інвалідність.
Суд зазначає, що вимагаючи від органу Пенсійного фонду обчислення пенсії виключно із середньомісячного фактичного заробітку за час роботи на територіях радіоактивного забруднення позивач фактично просить призначити йому пенсію за нормами ст. 54 Закону N 796-ХІІ, на що останній не має право.
Відповідно не підлягають застосуванню до спірних правовідносин норми ст. 54 Закону N 796-ХІІ, як на цьому наполягає позивач, оскільки вказаною статтею врегульовано порядок призначення пенсії особам, які отримали інвалідність внаслідок каліцтва чи захворювання, зумовленого ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
За матеріалами пенсійної справи, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з додаванням довідки про заробітну плату за працю у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виданою Лигівською сільською радою Сахновщинського району Харківської області, із застосуванням ч. 2 ст. 27 Закону № 1058, ч. 3 ст. 57 Закону N 796-ХІІ, ст. 19 Закону № 1788-XII, тобто із обчисленням частини пенсії із врахуванням середньомісячного заробітку, який вказаний у такій довідці, поряд із заробітною платою, яку позивач отримував після набрання чинності Закону № 1058-VI, за період з 15.10.2001 по15.04.2002, з 15.10.2002 по 31.08.2005, з 13.09.2005 по 08.09.2006, з 24.09.2007 по 17.09.2008, з 01.07.2009 по 29.07.2009, з 01.08.2009 по 15.08.2009, з 01.09.2009 по 31.07.2014.
Судом встановлено, що проведений розрахунок пенсії виходячи із сум наданої довідки про заробітну плату виявився недоцільним через законодавчо встановлене обмеження максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, відповідно до ст. 19 Закону № 1788-XII.
Отже, суд дійшов висновку, що відповідач застосовуючи при перерахунку пенсії ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-VI діяв правомірно, в межах повноважень та у спосіб, встановлений чинним законодавством. Судом не встановлено протиправності дій органу Пенсійного фонду під час проведення розрахунку пенсії позивача виходячи із сум наданої довідки про заробітну плату.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул. Шевченка, буд. 28, с. Лигівка Сахновщанського району Харківської області) до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (код ЄДРПОУ 40383072, м-н 4, м. Лозова Харківської області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.