
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2018 р. № 2040/7758/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу за 2014-2016 рік при розрахунку пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу за 2016-2017 рік, починаючи з 05.04.2018 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з листа відповідача від 02.05.2018 р. ОСОБА_1 стало відомо, що при розрахунку розміру його пенсії за віком було застосовано показники середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу за 2014-2016 рік, тобто показники, які були враховані при призначенні попереднього виду пенсії, проте, позивач не погоджується з вказаними діями відповідача, оскільки відповідачем фактично було здійснено не призначення пенсії за віком, а переведення з одного виду пенсії на інший вид. Зазначає, що оскільки пенсія за віком призначена позивачу 05.04.2018 року застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати за 2016-2017 рік.
Ухвалою суду від 24.09.2018 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача 05.10.2018 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що діючим законодавством не передбачена можливість перепризначення, чергового призначення з урахуванням змін діючого законодавства раніше призначених пенсій, а також два і більше рази призначати один і той же вид пенсії.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 2008 року перебуваючи на обліку в Київському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова отримував пенсію за вислугу років, призначену згідно пункту «е» статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 року.
Позивач набув право на пенсію за віком на загальних підставах у відповідності до частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року і 05.04.2018 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком.
Київським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Харкова листом від 02.05.2018 р. №8826-47/02-01 повідомлено позивача, що розпорядженням відділу питань з призначення, перерахунку та виплати пенсій позивача з 05.04.2018 р. переведено на пенсію за віком за нормами Закону за матеріалами пенсійної справи та додатково наданими документами. При цьому при розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу за 2014-2016 рік (який був врахований під час перерахунку попереднього виду пенсії за вислугу років).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині здійснення розрахунку пенсії без застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 рік, з яких сплачено страхові внески, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд зазначає, приписами ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено види пенсійних виплат і соціальних послуг.
Відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно зі статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.
Статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск:К), де: Зп- заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З вищенаведеного вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Як вже зазначалось, позивачу була призначена пенсія згідно пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 року, тобто за вислугу років.
Відповідно до цього, її розмір визначався за правилами статей 19, 53, 64-67 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 року.
Приписами пункту «е» ст.55 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" визначено, право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років.
Разом з тим, ОСОБА_1 05.04.2018 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком.
Верховний Суд України від 29 листопада 2016 року у справі № 21-6331а15 та Верховний Суд у постанові від 22 лютого 2018 року у справі № К/9901/16/17 висловили свою позицію стосовно того, що при переведенні з пенсії призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Водночас, суд зазначає, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше 05.04.2018 року.
Таким чином, при призначенні позивачу з 05.04.2018 року пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2015, 2016, 2017), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком згідно частини другої статті 40 цього Закону.
Таким чином, суд з вищенаведеного доходить висновку, що 05.04.2018 року позивач звернувся до відповідача за призначенням іншого виду пенсії на підставі іншого закону, а не за переведенням з одного виду пенсії на інший у відповідності до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на що посилається відповідач.
Отже, враховуючи те, що пенсія позивачу згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначається вперше, тому для визначення її розміру мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше за цим законом, а не формули, які використовуються при переході з одного виду пенсії, призначеної за цим законом, на інший.
Посилання позивача на те, що відповідачем для обчислення розмірів пенсії повинні застосовуватись показники середньої заробітної плати за 2016-2017 р., тобто за два роки, що передували зверненню позивача за призначенням пенсії суд не приймає до уваги, оскільки відповідно до ч.2 ст. 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою, зокрема, Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, відповідач при обрахунку пенсії за віком позивача відповідно до Закону № 1058 повинен був застосувати показники середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за три роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2015, 2016 та 2017 рік, у відповідності до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Степова, буд. 26, смт. Безлюдівка, Харківський район, Харківська область, 62489, код НОМЕР_1) до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 2 під., 3 пов., м. Харків, 61022, код 22682017) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу за 2014-2016 рік при розрахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу за 2015-2017 рік, починаючи з 05.04.2018 р.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Степова, буд. 26, смт. Безлюдівка, Харківський район, Харківська область, 62489, код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 2 під., 3 пов., м. Харків, 61022, код 22682017) суму сплаченого судового збору у розмірі 352,04 грн. (триста п'ятдесят дві гривні 04 копійки).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин