Рішення № 77357905, 23.10.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2018
Номер справи
814/1541/18
Номер документу
77357905
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 жовтня 2018 р. Справа № 814/1541/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54046 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області, що полягають у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 року з розрахунку 70% грошового забезпечення та без врахування надбавки за кваліфікацію – 12%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень – 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань – 50%, надбавки за особливі умови служби – 35%, премії – 10%;

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з посадового окладу в сумі 5920,00 грн., окладу за військовим званням (полковник) в сумі 1480,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 50% в сумі 3700 грн., з розрахунку 90% грошового забезпечення та з урахуванням надбавки за кваліфікацію – 12%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань – 50%, надбавки за особливі умови служби – 35%, премії – 10%.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 постановлено до 01.03.2018 року перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби. А ні зазначена Постанова КМУ, а ні жоден інший документ не позбавляє позивача права на отримання пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які були враховані при призначенні йому пенсії. Після перерахунку, пенсія позивача мала бути обчислена з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з яких призначено пенсію.

Відповідач надав відзив на позов, в якому зазначив, що для перерахунку пенсії враховуються складові грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок пенсії, за нормами, чинними станом на 01.03.2018 року, а не змінені в подальшому. Оскільки на момент виникнення права на перерахунок пенсії деякі види додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за особливі умови служби та премії не передбачалась та фактично не виплачувались, то включення таких видів грошового забезпечення до розрахунку пенсії неможливе. Відповідач просив суд залишити позовні вимоги без задоволення.

Ухвалою від 06.07.2018 року суд відкрив провадження та постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

За клопотанням позивача суд розглянув справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років з розрахунку 90% загального розміру грошового забезпечення, відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі – Закон України № 2262).

Згідно довідки ГУ ПФУ від 04.06.2018 року № 1661, станом на 01.12.2017 року розмір пенсії позивача становив 3673,04 грн., який був обчислений виходячи з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 1190,00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) – 135,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% – 530,00 грн.; надбавка за кваліфікацію 12% – 142,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 178,50 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% – 927,50 грн.; надбавка за особливі умови служби 35% – 416,50 грн.; премія 10% – 119,00 грн. Всього: 3639,30 грн. 90% = 3275,37 грн. Підвищення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 – 397,67 грн.

На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103), ГУ ПФУ здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 70% від грошового забезпечення.

Згідно довідки ГУ ПФУ від 04.06.2018 року № 1362, станом на 01.01.2018 року розмір пенсії позивача дорівнює 11100,00 грн., з яких: посадовий оклад – 5920,00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) – 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% – 3700,00 грн. Основний розмір пенсії позивача становить 7770,00 грн. (70% грошового забезпечення від суми 11100,00 грн.).

Приймаючи рішення у справі, суд бере до уваги наступне:

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262 в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності в цій частині 01.05.2014 року, статтю 13 Закону України № 2262 викладено в наступній редакції: «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, – 95 процентів».

Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166-VII зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262 щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Статтею 46 Конституції України встановлено право громадян на соціальний захист.

Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від .06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна позиція викладена в Постанові Верховного суду від 03.04.2018 у справі № 175/1665/17(2-а/175/41/17) адміністративне провадження № К/9901/9550/18.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

До 01.01.2018 року пенсія позивача, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років складалася також з надбавки за кваліфікацію 12%, надбавки за роботу в у мовах режимних обмежень 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% та надбавки за особливі умови служби 35%, а також премії – 10%.

Частиною 1 Постанови № 103 постановлено: «Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374)».

Зазначеною постановою визначено проведення перерахунку пенсії з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.

А ні зазначена Постанова КМУ, а ні жоден інший документ не позбавляє позивача права на отримання пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення які були враховані при призначенні йому пенсії.

Після перерахунку, пенсія позивача мала бути обчислена з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з яких призначено пенсію, та розрахунок пенсії мав виглядати наступним чином: посадовий оклад; оклад за військовим званням (полковник); процентна надбавка за вислугу років – 50%; надбавка за кваліфікацію – 12%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень – 15%; надбавка за виконання особливо важливих завдань – 50%; надбавка за особливі умови служби – 35%; премія – 10%.

Одночасно з цим, відповідно до ч. 2 Постанови № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. – 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. – 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про повне задоволення вимог позивача.

Частиною 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 – 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54046, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) – задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області, що полягають у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 року з розрахунку 70% грошового забезпечення та без врахування надбавки за кваліфікацію – 12%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень – 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань – 50%, надбавки за особливі умови служби – 35%, премії – 10%.

3. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з посадового окладу в сумі 5920,00 грн., окладу за військовим званням (полковник) в сумі 1480,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 50%, з розрахунку 90% грошового забезпечення та з урахуванням надбавки за кваліфікацію – 12%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань – 50%, надбавки за особливі умови служби – 35%, премії – 10%.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П’ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 23.10.2018 року.

Суддя Н. В. Лісовська