
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2018 р. № 820/4949/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 8820/4949/18 за позовом інспектора сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Київського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Інспектор сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Київського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Харківській області виплатити ОСОБА_2 незаконно утримані кошти, а також надбавки за роботу в нічний час за травень 2018 року та визнати таким, що не є підставою для позбавлення його премії рапорт начальника СКЗ СВ Київського ВП ГУНП у Харківській області ОСОБА_3 за травень 2018 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у травні 2018 року відповідач незаконно утримав його кошти, а також, надбавки за роботу в нічний час за травень 2018 року, у зв'язку з чим, просить суд зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Харківській області виплатити ОСОБА_2 незаконно утримані кошти, а також надбавки за роботу в нічний час за травень 2018 року.
Позивач в судовому засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, в уточненій позовній заяві від 09.07.2018 року просив суд розглядати справу без його участі.
Представник відповідача під час судового розгляду справи проти позову заперечував, надавши відзив на адміністративний позов, та зазначив, що при визначенні розміру грошового забезпечення позивача за травень 2018 року, Головне управління Національної поліції в Харківській області діяло у межах та спосіб, передбачені чинним законодавством України, а тому, підстави для задоволення позову - відсутні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Згідно наказу заступника начальника ВК УКЗ ГУНП в Харківській області № 598 о/с від 30.12.2016 ОСОБА_2 переміщено на посаду інспектора сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Київського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області.
Відповідно до наказу начальника ГУНП в Харківській області № 193 о/с від 24.07.2018 капітана поліції ОСОБА_2, інспектора сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Київського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області на підставі п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" з 24.07.2018 звільнено, з виплатою компенсації за невикористану чергову оплачувану відпустку за період з 01.01.2018 до 24.07.2018 у кількості 23 діб.
Як вбачається з наявною в матеріалах справи довідки № 1276 від 02.10.2018 про нараховане та виплачене забезпечення позивача за період з 01.05.2018 по 30.06.2018, складеної начальником ОСОБА_4 в Харківській області, за травень 2018 року ОСОБА_2 нараховано грошове забезпечення у розмірі 6623,89 грн, яке включає : посадовий оклад – 2400,00 грн, оклад за спеціальне військове звання – 1800,00 грн, оклад за вислугу років – 1890,00 грн, індексація – 533,89 грн; за червень 2018 року позивачу нараховано грошове забезпечення у розмірі 7639,21 грн, з яких: посадовий оклад – 2400,00 грн, оклад за спеціальне військове звання – 1800,00 грн, оклад за вислугу років – 1890,00 грн, додаткова премія - 1015,32 грн, індексація – 533,89 грн.
Щодо правового регулювання спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Законом України "Про Національну поліцію" визначено правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
За визначенням статті 3 Закону України "Про Національну поліцію", у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Згідно із положеннями ст.94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому, як передбачено положеннями п.4 Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право, зокрема, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
В той же час, положеннями Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженими наказом МВС України від 06.04.2016 р. № 260, визначена процедура прийняття рішення про преміювання працівників поліції.
Відтак, як передбачено п.12 Розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Судовим розглядом встановлено, що наказом ГУНП у Харківській області від 22.12.2015 року № 61 затверджено Положення про преміювання поліцейський ГУ НП в Харківській області.
Відповідно до п.3 Положення про преміювання поліцейський ГУ НП в Харківській області преміювання визначається за результатами служби за місяць за такими показниками:
- неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;
- професійність виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;
- виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, ГУ Національної поліції в Харківській області та підпорядкованих йому структурних підрозділів;
- виконавська дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України та Головного управління);
- своєчасність і якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності Національної поліції України;
- виявлення причин та умов, що сприяють учиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, ужиття в межах своєї компетенції заходів для їх усунення;
- уживання заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; службова дисципліна.
З матеріалів справи вбачається, що на ім’я начальника Київського ВП ГУНП в Харківській області начальником сектору криміналістичного забезпечення СВ Київського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 13.05.2018 складено рапорт стосовно порушення позивачем службової дисципліни за квітень-травень 2018 року.
Зі списку працівників Київського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, що подаються до преміювання за травень 2018 року, вбачається, що ОСОБА_2 за травень 2018 року за пропозицією начальника Київського ВП ГУНП в Харківській області, розмір премії не встановлено.
Також, з довідки № 1276 від 02.10.2018 про нараховане та виплачене забезпечення позивача за період з 01.05.2018 по 30.06.2018, складеної начальником ОСОБА_4 в Харківській області, судом встановлено, що премія за травень 2018 року позивачу не нараховувалась.
Суд наголошує, що відповідно до приписів діючого законодавства визначення розміру премій віднесено до повноважень відповідного керівника, що обумовлено виконанням позивачем власних посадових обов’язків та в цілому роботи.
Судовим розглядом встановлено, що виплата премії позивачу за травень 2018 року не здійснювалась на підставі того, що позивачем неодноразово порушувалась службова дисципліна,
Таким чином, судовим розглядом не підтвердився факт утримання відповідачем коштів грошового утримання позивача, а тому, позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Національної поліції України в Харківській області виплатити ОСОБА_2 незаконно утримані кошти, а саме премії за травень 2018 року, не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання ГУНП у Харківській області виплатити ОСОБА_2 надбавки за роботу у нічний час за травень 2018 року суд зазначає наступне.
Відповідно до п.11 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00. Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
З наявної в матеріалах справи довідки, складеної за підписом начальника Київського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області, від 05.10.2018 вбачається, що ОСОБА_2 згідно графіку чергувань добового наряду в Київському ВП ГУНП в Харківській області за травень 2018 року повинен заступати в такі числа: 01.05.2018, 04.05.2018, 07.05.2018, 10.05.2018, 13.05.2018, 16.05.2018, 19.05.2018, 22.05.2018, 25.05.2018, 28.05.2018, 31.05.2018, але, заступив тільки два рази: 01.05.2018 та 04.05.2018 загальною тривалістю 16 нічних годин.
Також, вказане підтверджується графіком чергування особового складу Київського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області з 01.05.2018 по 31.05.2018 та книгою нарядів, в якій за 01.05.2018 та 04.05.2018 позивачем поставлено особистий підпис про вихід на службу.
При цьому, суд звертає увагу на те, що матеріали справи не містять жодних доказів виплати ОСОБА_2 надбавки за роботу в нічний час за травень 2018 року.
Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Національної поліції України в Харківській області виплатити ОСОБА_2 надбавки за роботу в нічний час за травень 2018 року підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про визнання таким, що не є підставою для позбавлення його премії рапорт начальника СКЗ СВ Київського ВП ГУНП у Харківській області ОСОБА_3 за травень 2018 року, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що рапорт начальника не є актом індивідуальної дії в розумінні п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, а є саме службовим документом, який містить відомості про порушення дисципліни, а не рішення про позбавлення премії, а тому, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до стаття 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов інспектора сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Київського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції України в Харківській області (місцезнаходження: вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61000, ідентифікаційний код: 40108599) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Харківській області виплатити ОСОБА_2 грошове забезпечення за роботу в нічний час за травень 2018 року з розрахунку 16 годин.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 22 жовтня 2018 року.
Суддя А.С. Мороко