Рішення № 77357740, 18.10.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2018
Номер справи
1640/3364/18
Номер документу
77357740
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3364/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання – Крутько О.В.,

представника відповідача – ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

21 вересня 2018 року ОСОБА_2 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про визнання протиправним та скасування повідомлення від 13.06.2018 № 6340 про відмову у наданні допомоги малозабезпеченій сім'ї, зобов'язання надати державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї та перерахувати державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми відповідно до чинного законодавства.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідно до пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям позивач має право на державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї, оскільки середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Позивач в судове засідання не з'явився, подав заяву, у якій просив проводити розгляд справи без його участі, підтримав позовні вимоги /а.с. 42/.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову. У відзиві на позовну заяву зазначив, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї позивача склав - 2601,67 грн., що перевищило встановлений рівень забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї - 2267,22 грн., відповідно посадові особи Управління, при визначенні розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям для ОСОБА_2, керуючись вимогами ст. 19 Конституції України, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України /а.с. 22-27/.

Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні та отримує державну соціальну допомогу одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

11.06.2018 позивач звернулася до Управління із заявою та декларацією про призначення допомоги одинокій матері відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» на наступний шестимісячний термін /а.с. 27-29/.

Рішенням Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 13.06.2018 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_2 соціальну допомогу не призначено у зв'язку із тим, що середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї, про прийняте рішення позивача повідомлено повідомленням № 6340 від 13.06.2018 /а.с. 12, 33/.

Позивач не погодився із вказаним рішенням та оскаржив його до суду.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів.

Умови та порядок надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 14 Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Відповідно до Методики, до сукупного доходу сім'ї входить стипендія, пенсія, допомога (крім частини одноразової допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності, у тому числі громадських та благодійних), допомога на навчання, безпосередньо отримана особою від підприємства, установи чи організації, за винятком коштів, отриманих на умовах позики чи кредитів. При цьому до сукупного доходу не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.

Пунктом 15 - 16 Порядку передбачено, що розмір соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

Для кожної дитини (крім дитини з інвалідністю), яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10 відсотків, а для кожної дитини з інвалідністю, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, для кожної дитини, яка утримується матір'ю (батьком, усиновителем), що не перебуває у шлюбі, і запис про батька (матір) цієї дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться в установленому порядку за вказівкою матері (батька), для кожної дитини, в якої один або обоє батьків є особами 3 інвалідністю І або П групи, - на 20 відсотків.

Розмір соціальної допомоги з 1 квітня 2015 року збільшується на кожну дитину віком до 13 років на 250 гривень, а на кожну дитину віком від 13 до 18 років - на 500 гривень. Максимальний розмір соціальної допомоги з урахуванням збільшення її розміру на кожну дитину, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, не може бути більшим за прожитковий мінімум для сім'ї.

До стабілізації економічного становища в У країні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету У країни і затверджується одночасно з прийняттям Закону про Державний бюджет У країни на відповідний рік.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік», встановлено у 2018 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 21 відсоток прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 01.01.2018 - 370,02 грн.; з 01.07.2018 - 386,61 грн.); для дітей - 85 відсотків прожиткового мінімум для дитини відповідного віку (для дітей віком від 6 до 18 років: з 01.01.2018-1581,00 грн., з 01.07.2018 - 1 652,40 грн.).

Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у 2018 році не може бути більше 75 відсотків рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно заяви та декларації, поданої ОСОБА_2 до Управління для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, до середньомісячного сукупного доходу сім'ї за 6 місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (з 01.12.2017 по 31.05.2018) враховано: допомогу одиноким матерям в розмірі 11 160,00 грн. (за 6 місяців); стипендію в розмірі 4 450,00 грн. (за 6 місяців).

Таким чином, середньомісячний сукупний дохід сім'ї позивача склав - 2601,67 грн., що перевищило встановлений рівень забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї - 2267,22 грн.: 370,02 грн. (21 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб) + 1897 ,20 (85 % прожиткового мінімуму на дитину від 6 до 18 років + 20% на дітей, які виховуються одинокою матір'ю), а саме: 2267,22 грн. - 2601,67 грн. = -334,45 грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що посадові особи Управління, при визначенні розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям для ОСОБА_2, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Таким чином, оскільки належними та допустимими доказами відповідач, як суб'єкт владних повноважень на якого покладено обов'язок щодо доказування, довів правомірність власного рішення, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (вул. Троїцька, 25/48, оф. 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39605, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради (проспект Свободи 66, м. Кременчук, Полтавська область, 39623, код ЄДРПОУ 26218015) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 23 жовтня 2018 року.

Суддя А.Б. Головко