Рішення № 77357640, 24.10.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2018
Номер справи
0940/1598/18
Номер документу
77357640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" жовтня 2018 р. справа № 0940/1598/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шумея М.В.,

секретаря судового засідання - Шпак М.М.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС в Івано-Франківській області ОСОБА_2 ВП №56661496 від 21.08.2018, -

ВСТАНОВИВ:

04.09.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернулося до суду із адміністративним позовом до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС в Івано-Франківській області ОСОБА_2 ВП №56661496 від 21.08.2018.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно винесено постанову від 21.08.2018 про накладення на позивача штрафу в розмірі 5100,00 грн. Позивач просить задовольнити позов.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 даний позов залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків. Позивач у встановлений судом строк усунув вказані недоліки.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.10.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судовий розгляд справи.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Просив задовольнити позов.

Представник відповідача у судове засідання не з"явився, хоча про час, дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Причини неявки у судове засідання суду не відомі. Правом на подання відзиву не скористався.

Частиною третьою статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши в сукупності письмові докази, суд встановив наступне.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262- XII, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988, починаючи з 01.01.2016 по 23.02.2018 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області № 3138/108/05/8-17 від 30.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі прийнятого рішення державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 25.06.2018 ВП № 56661496. Головним управлінням Пенсійного фонду в області листом №10618/06 від 05.07.2018 державного виконавця повідомлено про те, що на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 ОСОБА_3, проведено 16.04.2018 та 27.04.2018 виплату донарахованих коштів за січень-квітень 2018 року у сумі 10231,96 грн., та 1508,92 грн. Виплату донарахованої різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 до 31.12.2017 у сумі 70445,28 грн., буде забезпечено з 01.01.2019 у порядку і розмірі передбаченому пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (а.с.13-15).

Однак, 21.08.2018 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2, при примусовому виконанні виконавчого листа №809/43/18, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 20.06.2018 - винесено постанову від 21.08.2018 про накладення на головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Не погодившись з вказаною постановою, Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області звернулося до суду.

Вирішуючи даний спір по суті, суд зазначає наступне.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження".

Згідно статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)- це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Стаття 63 Закону України "Про виконавче провадження" встановлює порядок виконання рішень, за якими боржник зобов’язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Частиною першою вказаної статті Закону встановлено, що за рішеннями, за якими боржник зобов’язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Частина друга статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" передбачає, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Частина перша статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" встановлює, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

З аналізу вказаних норм можливо дійти висновку про те, що Законом України "Про виконавче провадження" встановлено відповідальність боржника за невиконання судового рішення, а не за своєчасне його виконання. Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу, рішення, з приводу якого здійснюються заходи на його виконання, має бути встановленим факт невиконання боржником рішення суду.

Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної ОСОБА_2 України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Судом встановлено, що на час винесення державним виконавцем постанови про накладення штрафу 21.08.2018, рішення суду щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії було виконано позивачем 16.04.2018 та 27.04.2018, та частково здійснено доплату за січень-квітень 2018 року у сумі 10231,96 грн. Невиконаною лишилась частина щодо виплати донарахованої пенсії за період з січня 2016 по грудень 2017.

З аналізу статей 63, 75 Закону слідує, що визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин.

Поважними в розумінні наведених норм Закону можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховану суму пенсії не було виплачено стягувачу у зв"язку із відсутністю державного асигнування.

Аналогічна висновки викладені в судових рішеннях Верховного Суду України, зокрема в постановах №21-115а16 від 24.03.2015, №21-5118а15 від 02.02.2016, № 804/5081/13а від 22.11.2016, №757/29541/14-а від 13.06.2018, а також у постанові Верховного Суду №757/29541/14-а від 13.06.2018 року.

Як наслідок, накладення штрафу за вказаних обставин не захищає право особи на отримання бюджетних коштів, а у позивача були поважні причини невиконання рішення суду в частині виплати перерахованих сум пенсії за період з 01.01.2016 до 31.12.2017, а отже постанова ВП №56661496 від 21.08.2018 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн., на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області підлягає скасуванню, а позовні вимоги – задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягають документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2 від 21.08.2018 ВП №56661496 про накладення на головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Стягнути з бюджетних асигнувань управління Державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області на користь на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області судові витрати в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців 15, м.Івано-Франківськ, 76018).

Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (код. ЄДРПОУ 34844679, вул. Галицька 45, м.Івано-Франківськ, 76019).

Суддя Шумей М.В.