
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2571/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого – судді Кармазиної Т.М.
за участю секретаря – Сириці І.О.,
за участю позивача – ОСОБА_1,
представників:
позивача – ОСОБА_2,
відповідача-3 в/ч А 1405 – ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Кіровоградського обласного військового комісаріату, Військової частини А 1405, про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії військової частини А 1405 та Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд, перед місяцем звільнення з військової служби, щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації;
- зобов'язати військову частину А 1405 та Кіровоградський обласний військовий комісаріат скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд, перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, встановлену військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без врахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, починаючи з 01 грудня 2017 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячну додаткову грошову винагороду, встановлену військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію, із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він проходив службу в Збройних Силах України, був звільнений у запас та з 01.12.2017 року отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При обчисленні його пенсії ГУ ПФУ в Кіровоградській області було враховано грошове забезпечення, до якого не включено щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію. Позивач з цим не погоджується, стверджуючи, що оскільки під час проходження військової служби та за останні 24 місяці підряд перед звільненням він на постійній основі отримував щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 60% місячного грошового забезпечення, з якої нараховані і сплачені страхові внески, тому вона має включатися до складу місячного грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Щодо грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, то ці допомоги, з яких були сплачені страхові внески, також відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Також позивачем надана відповідь на відзив Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.71-78).
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Від Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (відповідача-1) до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову. Посилаючись на статтю 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", стверджував, що пенсія за цим законом обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки постійні виплати, а одноразові додаткові виплати, про які зазначає позивач, не входять до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії. У зв’язку з цим просив суд у задоволенні позову відмовити.
В судове засідання відповідач-1 не з’явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами у справі (а.с.88).
Кіровоградський обласний військовий комісаріат (відповідач-2) відзив на позовну заяву до суду не подав, в судове засідання не з’явився, причини неявки суду не повідомив.
Представник військової частини А 1405 (відповідача-3) у відзиві на позов (а.с.80-84) та в судовому засіданні, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилався на те, що позивач помилково дійшов висновку, про те, що мав право на обчислення пенсії з урахуванням додаткової грошової винагороди, з огляду на положення ст.43 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, проте дана стаття встановлює, що порядок нарахування здійснюється відповідно до порядку визначеному КМУ, в той час як п.7 постанови КМУ від 17.07.1992 р. №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” встановлено, що щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Дані норми ніяким чином не встановлюють обрахування пенсії враховуючи додаткову грошову винагороду. Тобто, дії відповідача-3 були правомірними, адже жодна із вищезазначених норм не встановлює обов’язковості врахування додаткової грошової винагороди, що не встановлена як вид постійного щомісячного грошового забезпечення, в розрахунок пенсії.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши подані сторонами документи та матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з таких підстав.
ОСОБА_1 проходив службу в Збройних Силах України, наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) №381 від 12.10.2017 року був звільнений з військової служби у запас, відповідно до пункту "а" (у зв'язку із закінченням строку контракту) ч.6 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с.66-зв.).
Наказом командира військової частини А1405 (по стройовій частині) №254 від 30.11.2017 року позивача виключено зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення у зв'язку зі звільненням (а.с.24).
Позивач 20.12.2017 року подав заяву про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". (а.с.63-зв.)
Кіровоградський ОВК підготував подання про призначення пенсії №ФГ-40194 від 20.12.2017 року та направив його з необхідними документами до ГУ ПФУ в Кіровоградській області (а.с.62-67)
Відповідно до протоколу за пенсійною справою №1101006835 позивачу з 01.12.2017 року призначено пенсію у розмірі 62% відповідних сум грошового забезпечення, до якого увійшли посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (робота з таємними документами, надбавка за особливо важливі завдання), премія (а.с.61-зв.).
У липні 2018 року позивач звернувся до командира військової частини А 1405 із запитом про надання інформації та просив надати інформацію щодо видів грошового забезпечення які були враховані при обрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, який розмір щомісячної додаткової грошової винагороди йому виплачувався протягом останніх 24 місяців перед його звільненням та чи було включено у розмір грошового забезпечення, з якого проводився розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні, щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі 60% місячного грошового забезпечення, а також просив надати інформацію щодо отриманих ним видів грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед звільненням (а.с.25-27).
Листом від 31.07.2018 року №188/ФЕС повідомлено позивача про розгляд його запиту та зазначено, що щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 60% місячного грошового забезпечення до розрахунку одноразової допомоги при звільненні не була включена. Також, відповідно до наказу Міністерства оборони України від 15.11.2010 р. №595 “Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України” за останні 24 місяці до дня звільнення з лав ЗС України, виплачувалась щомісячна додаткова грошова винагорода та проводилися відрахування єдиного соціального внеску (а.с.29-30).
Окрім того, позивач 04 липня 2018 року звернувся до відповідача-1 із запитом про надання інформації про розрахунок призначеної йому пенсії та видів грошового забезпечення, які були враховані при її обчисленні (а.с.31).
Листом від 11.07.2018 року №187/ІЗ/3-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача, зокрема про те, що в розрахунок середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення при обчисленні його пенсії включені такі надбавки: надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за таємність та премія (а.с.32-33)
29.08.2018 позивач звернувся до відповідача-2 із заявою, в які просив оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області документи з урахуванням наданої довідки №188/ФЕС від 31.07.2018 для здійснення перерахунку та виплати йому пенсії за вислугу років, починаючи з 01.12.2017 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію (а.с.36-37).
Листом від 11.09.2018 за №4283 Кіровоградський обласний військовий комісаріат повідомив позивача, що питаннями пенсійного забезпечення військових пенсіонерів та перерахунків пенсій займаються виключно органи Пенсійного фонду України, тому його заява надана до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.38).
Також, позивач 29.08.2018 звернувся до відповідача-1 із заявою про перерахунок пенсії, додавши довідку №188/ФЕС від 31.07.2018 (39-42).
Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом від 10.09.2018 №16653/03-19 повідомило позивача, що підстави для перерахунку пенсії з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація грошового забезпечення, відсутні (а.с.43-44).
Позивач, не погодившись з такими діями відповідачів та розрахунком, вважаючи, що до нього мали б бути включені також щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що спірні правовідносини стосуються включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія військовослужбовцям, щомісячної додаткової грошової винагороди та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"№2262-XII (надалі – Закон №2262-XII).
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (надалі – постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402 , затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі – Порядок №3-1).
Відповідно до п.1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з п.7 Порядку №3-1 для призначення пенсії за вислугу років подаються зокрема такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Пунктом 12 Порядку №3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Відповідно до пунктів 3.1, 3.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 року за №1294/26071 (надалі - Положення №530), оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).
Для оформлення документів щодо призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності подаються зокрема заява; грошовий атестат (розрахункова книжка) і довідка про додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 3.8 Положення №530 передбачено, що обласний військовий комісаріат у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії: приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; ознайомлює з поданням особу, якій оформлюється пенсія; передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи.
Наведені норми свідчать, що визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсій особам, звільненим з військової служби, а також оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення таких пенсій здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами.
Як свідчать матеріали пенсійної справи позивача, Кіровоградський ОВК разом з поданням про призначення пенсії позивачу подав довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії №364/ФЕС від 30.11.2017 року, до якої не включив виплати додаткових видів грошового забезпечення, з приводу яких подано даний позов (а.с.66)
Перевіряючи правомірність дій відповідача - 2, суд виходив з того, що основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII (далі - Закон №2011-XII).
Частиною 1 статті 9 Закону №2011-XII передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з ч.3 ст.9 Закону №2011-XII грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
У постанові Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі – постанова №1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям Збройних Сил з 1 липня 2014 року - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
На виконання цієї постанови наказом Міністра оборони України №550 від 24.10.2016 року затверджено Інструкцію про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11.01.2016 року за №1470/29600.
Відповідно до пунктів 3, 5 цієї Інструкції до місячного грошового забезпечення, з якого визначається винагорода, включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (посадою, до тимчасового виконання обов'язків за якою він допущений).
Винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби одночасно з виплатою грошового забезпечення на підставі наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації); командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) - на підставі наказів вищих командирів (начальників).
Згідно зі ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до абзацу 7 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Згідно з абзацом 2 пункту 1 частини1 статті 7 цього Закону єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених в абзаці 7 пункту 1 частини 1 статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Такого ж висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 20.10.2015 року у справі №559/3342/14-а, Верховний Суд у постанові від 30.01.2018 у справі №638/20628/16-а.
Матеріали справи свідчать, що під час проходження військової служби та упродовж останніх 24 місяців підряд перед звільненням позивач у складі грошового забезпечення отримував щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 60% місячного грошового забезпечення, з якої сплачувався єдиний внесок.
Відтак, ця щомісячна додаткова грошова винагорода у розумінні статті 43 Закону №2262-ХІІ є додатковим видом грошового забезпечення (підвищенням), а тому підлягає обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугу років.
Відповідач -2, не включивши щомісячну додаткову грошову винагороду до довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії №2926 від 22.08.2017 року, порушив ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом №2011-XII також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина 1 статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року за №638/15329 (надалі – Інструкція №260).
Так, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови №1294, пункти 30.1, 30.3 розділу XXX Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови №1294, пункти 33.1, 33.3 розділу XXXIII Інструкції №260).
Отже, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з абзацом 2 частини 3 статті 9 Закону №2011-XII грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення", статтею 1 якого визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 2 Закон України "Про індексацію грошових доходів населення", індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед них - грошове забезпечення.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Такий висновок узгоджується з позицією Верховного Суду України, висловленою у постанові від 10.03.2015 року у справі №21-70а15, Верховного Суду у постанові від 28.02.2018 у справі №522/9660/16-а, у постанові від 21.02.2018 №234/10573/17
Як вбачається з довідки Кіровоградського ОВК №188/ФЕС від 31.07.2018 року, позивачу протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, а саме у період з грудня 2015 року по грудень 2017 року, була виплачена грошова допомога на оздоровлення (березень 2016 року, травень 2017 року), матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (грудень 2015 року, грудень 2016 року), а також індексація (грудень 2015 року, січень-грудень 2016) (а.с.28) На суми цих виплат нараховувався та утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що також підтверджується листом відповідача-3 від 31.07.2018 (а.с.29-30).
Відтак, ці види додаткового грошового забезпечення повинні бути включені до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення та нарахування пенсії.
Всупереч цьому, відповідач -2 не включив їх до довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії №364/ФЕС від 30.11.2017 року, що призвело до неврахування їх при обчисленні пенсії позивача за вислугу років.
Вирішуючи позовні вимоги, звернуті до відповідачів-2, 3, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до пункту 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року №389, обласні військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з абзацами 2, 4, 5 пункту 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міноборони від 31.12.2014 року №937 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 року за №73/26518, на обласні військові комісаріати покладаються:
- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", га внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Відповідно до пунктів 3.13, 3.14 Положення №530 усі документи, що надійшли до обласного військового комісаріату після призначення пенсії та стосуються уточнення грошового забезпечення або вислуги років, а також матеріали листування з цих питань долучаються до особової справи військовослужбовця, звільненого з військової служби. За запитом органів Пенсійного фонду України обласний військовий комісаріат (у межах своєї компетенції) доопрацьовує подані документи для призначення пенсії, а також надсилає додаткові документи (або їх завірені копії), які впливають на розмір пенсії.
Таким чином, визнаючи протиправними дії відповідача-2 щодо не врахування у довідці про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, суд вважає, що способом захисту порушеного права позивача має бути зобов'язання відповідача-2 подати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області таку довідку з урахуванням відповідних додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому, суд не вбачає підстав для визнання протиправними дій відповідача-1 щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років без врахування при її обчисленні цих виплат, оскільки пенсія обчислювалася з розміру грошового забезпечення за наявними у пенсійній справі документами, наданими відповідачем-2, які не містили відомостей про ці виплати.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи вищевикладене, з метою ефективного захисту прав позивача, а також відновлення таких прав на належне пенсійне забезпечення, порушених при призначенні пенсії, внаслідок надання документів з неповними відомостями про грошове забезпечення позивача, з огляду на заперечення проти позову відповідача-1, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області після отримання відповідної довідки Кіровоградського ОВК здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу з 01.12.2017 року, обчисливши її з розмірів грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, а також виплатити позивачу заборговану частину пенсії, з урахуванням різниці, яка вже виплачена до дати перерахунку.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відтак, здійснені позивачем документально підтверджені витрати на оплату судового збору у сумі 704,80 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст.132, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (25031, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул.Соборна, 7а, код ЄДРПОУ: 20632802), Кіровоградського обласного військового комісаріату (25006, м.Кропивницький, вул.Кавалерійська, 17/19, код ЄДРПОУ: 07827576), Військової частини А 1405 (25005, м.Кропивницький - 5, військове містечко №73, код ЄДРПОУ: 07944046), про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії військової частини А 1405 та Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо неврахування у довідці від 30 листопада 2017 року №364/ФЕС про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації грошового забезпечення.
Зобов'язати військову частину А 1405 та Кіровоградський обласний військовий комісаріат подати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби (у якій враховані щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення) здійснити перерахунок раніше призначеної йому з 01.12.2017 року пенсії за вислугу років, обчисливши її з розмірів грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, а також виплатити ОСОБА_1 заборговану частину пенсії, з урахуванням різниці, яка вже виплачена до дати перерахунку.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати на оплату судового збору в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 20632802).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Рішення у повному обсязі складено - 22.10.2018.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_4