
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" жовтня 2018 р. справа № 0940/1530/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи матеріали адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради, Виконавчого комітету Чортківської міської ради про зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 27.08.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради, Виконавчого комітету Чортківської міської ради про зобов'язання на наступному черговому засіданні виконавчого комітету повторно розглянути звернення позивача від 22.01.2018, прийняти рішення та надати відповідь у встановлені строки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 в справі №809/376/18 Виконавчий комітет Чортківської міської ради 18.05.2018 розглянув заяву позивача про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: вул. Шевченка, 15, м. Чортків, Тернопільська обл., та прийняв рішення №143 «Про відмову у наданні дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами в м. Чорткові по вул. Шевченка, 15». Позивач вважає такі дії відповідачів протиправними, оскільки згідно чинного законодавства відмова в наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами має бути вмотивованою та із зазначенням підстав, передбачених законом. ОСОБА_1 вважає, що лист Чортківської міської ради від 06.06.2018 №К-76/040 а також рішення від 18.05.2018 №143 не містить жодних мотивів та підстав для відмови в наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами, які передбачені чинним законодавством.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник Чортківської міської ради скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 17.09.2018, відповідно до якого відповідач щодо заявлених позовних вимог заперечив (а.с.25-30). Представник відповідача зазначив, що причиною прийняття Виконавчим комітетом Чортківської міської ради рішення від 18.05.2018 №143 «Про відмову у наданні дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами в м. Чорткові по вул. Шевченка, 15» було подання позивачем неповного пакету документів, передбаченого пунктом 3.1 Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, затвердженого рішення Чортківської міської ради від 19.02.2016 №110. Окрім цього, представник відповідача вказав на існування рішення Чортківської міської ради від 21.06.2018 №1113 "Про припинення видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами на території міста Чорткова (центральна частина міста Чорткова)", а будівля по вул. Шевченка, 15, відноситься до центральної частини міста Чорткова, що позбавляє відповідача можливості видати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 дозволу на розміщення зовнішньої реклами в м. Чорткові по вул. Шевченка, 15. Представник Чортківської міської ради просив суд відмовити в задоволенні позову.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
22.01.2018 позивач через свого представника подав до Чортківської міської ради заяву про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: вул. Шевченка, 15, м. Чортків, Тернопільська обл. (а.с.39).
31.01.2018 на засіданні Виконавчого комітету Чортківської міської ради було розглянуто питання про надання дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами в м.Чорткові по вул. Шевченка, 15. Згідно протоколу вказаного засідання за дане питання проголосувало два члени Виконавчого комітету Чортківської міської ради, проти - жоден не поголосував та десять – утрималось.
Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради листом від 05.02.2018 №К-76/040 повідомив ОСОБА_1 про відмову в наданні відповідного дозволу на розміщення зовнішньої реклами через відсутність потрібної кількості голосів членів Виконавчого комітету Чортківської міської ради та необхідність зняти зовнішню рекламу - натяжний банер з фасаду будинку за адресою: вул. Шевченка, 15, м. Чортків, Тернопільська обл. до 23.02.2018.
22.02.2018 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради, Виконавчого комітету Чортківської міської ради, в якій просив суд: визнати протиправною бездіяльність Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради щодо неналежного розгляду звернення позивача від 22.01.2018; зобов’язати Виконавчий комітет Чортківської міської ради розглянути на наступному черговому засідання виконавчого комітету звернення ОСОБА_1 від 22.01.2018, прийняти рішення згідно Закону та Порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Чорткові та надати відповідь у встановлені строки.
За результатом розгляду наведеного адміністративного позову Івано-Франківський окружний адміністративний суд прийняв рішення від 12.04.2018 в справі №809/376/18, згідно якого позов задовольнив частково: зобов’язав Виконавчий комітет Чортківської міської ради розглянути заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 22.01.2018 про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: вул. Шевченка, 15, м. Чортків, Тернопільська обл., прийняти за результатами її розгляду рішення відповідно до Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, затвердженого рішенням Чортківської міської ради від 19.02.2016 №110 (а.с.11-17).
18.05.2018 Виконавчий комітет Чортківської міської ради на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 в справі №809/376/18 розглянув заяву позивача про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: вул. Шевченка, 15, м. Чортків, Тернопільська обл., та прийняв рішення №143 «Про відмову у наданні дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами в м. Чорткові по вул. Шевченка, 15» (а.с.10).
06.06.2018 Чортківська міська рада листом №К-76/040 направила позивачу вищевказане рішення від 18.05.2018 №143 «Про відмову у наданні дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами в м. Чорткові по вул. Шевченка, 15» (а.с.9).
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати Виконавчий комітет Чортківської міської ради повторно розглянути на наступному черговому засіданні виконавчого комітету звернення позивача від 22.01.2018, прийняти рішення згідно Закону та Порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Чорткові та надати відповідь у встановлені строки.
Вирішуючи даний спір суд виходив з таких мотивів та норм права.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад – це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Приписами статті 11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Перелік повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку відображений у статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. Зокрема, підпунктом 13 пункту "а" цієї статті встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (власні повноваження) належать надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України “Про рекламу”, зовнішня реклама – це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Згідно частиною 1 статті 16 Закону України “Про рекламу” розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №2067 від 19.12.2003, встановлено, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Згідно пункту 5 Типових правил розміщення зовнішньої реклами для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган).
В пункті 6 Типових правил розміщення зовнішньої реклами зазначено, що до повноважень робочого органу належать: розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії; підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу (у тому числі погодження з органами та особами, зазначеними у пункті 16 цих Правил) чи про відмову у його наданні; видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради.
З метою регулювання відносин у сфері реклами, сесією Чортківської міської ради на основі Законів України “Про рекламу”, “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні”, “Про телебачення і радіомовлення”, “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”, постанови Кабінету Міністрів України №2067 від 29.12.2003 “Про затвердження типових правил розміщення зовнішньої реклами” прийнято рішення №110 від 19.02.2016 “Про затвердження Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова та Порядку визначення розміру плати за право тимчасового користування місцями (для розміщення рекламних засобів) на території міста Чорткова” (а.с.32-37).
Так, відповідно до пункту 2.5 Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, до повноважень виконавчого комітету міської ради належать, зокрема, розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, підготовка проекту рішення виконавчого комітету міської ради щодо надання дозволу (чи про відмову у його наданні (Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва міської ради), видача дозволу на підставі рішення виконавчого комітету.
Згідно пункту 3.3 Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, спеціаліст Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва міської ради протягом двох робочих днів з дня реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу за формою згідно з додатком 3. У разі прийняття рішення про відмову у видачі дозволу виконавчий комітет надсилає заявникові вмотивовану відповідь із зазначенням підстав, передбачених законом.
Аналогічні положення встановлені також в пункті 10 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №2067 від 29.12.2003.
Як встановлено судом вище, 18.05.2018 Виконавчий комітет Чортківської міської ради на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 в справі №809/376/18 розглянув заяву позивача про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: вул. Шевченка, 15, м. Чортків, Тернопільська обл., та прийняв рішення №143 «Про відмову у наданні дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами в м. Чорткові по вул. Шевченка, 15» (а.с.10).
Згідно змісту наведеного рішення Виконавчого комітету Чортківської міської ради від 18.05.2018 №143, розглянувши заяву уповноваженого представника ОСОБА_2, що діє на підставі Довіреності, виданої 23 грудня 2916 року, представлені матеріали та відповідно до пункту 3.1 Положення про порядок розміщення реклами на території міста Чорткова, затвердженого рішенням сесії від 19.02.2016 №110 з внесеними змінами, рішення сесії від 10.11.2017 №842 «Про порядок розміщення вивісок у місті Чорткові», враховуючи рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.04.2018 у справі №809/376/18 та керуючись підпунктом 13 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет міської ради вирішив відмовити у наданні дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами – натяжних банерів на фасаді будинку по вул. Тараса Шевченка, 15 в м. Чортків.
Тобто, Виконавчий комітет Чортківської міської ради розглянув заяву позивача від 22.01.2018 про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на будівлі за адресою: вул. Шевченка, 15, м. Чортків, Тернопільська обл., та прийняв відповідне рішення.
Відповідно до частини 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Частиною 9 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (частина 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Право на звернення до суду та способи судового захисту визначені статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, частиною 1 даної статті визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
В даному випадку, суд звертає увагу на те, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати Виконавчий комітет Чортківської міської ради повторно розглянути на наступному черговому засіданні виконавчого комітету звернення позивача від 22.01.2018, прийняти рішення згідно Закону та Порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Чорткові та надати відповідь у встановлені строки.
Однак жодних вимог про скасування рішення Виконавчого комітету Чортківської міської ради від 18.05.2018 №143 «Про відмову у наданні дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами в м. Чорткові по вул. Шевченка, 15» позивач не заявив.
При цьому, будь-яких доказів скасування наведеного рішення від 18.05.2018 №143 чи визнання його нечинним суду не надано.
За вказаних обставин, зважаючи на існування чинного рішення Виконавчого комітету Чортківської міської ради від 18.05.2018 №143 «Про відмову у наданні дозволу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами в м. Чорткові по вул. Шевченка, 15», відсутні підстави для зобов’язання відповідача повторно розглянути на наступному черговому засіданні виконавчого комітету звернення позивача від 22.01.2018, оскільки Виконавчий комітет Чортківської міської ради вже розглянув дане звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 22.01.2018 та прийняв за результатами його розгляду відповідне рішення від 18.05.2018 №143.
В свою чергу, згідно абзаців 8-9 частини 5 статті 4-1 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”, у разі усунення суб'єктом господарювання причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, повторний розгляд документів здійснюється дозвільним органом у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня отримання відповідної заяви суб'єкта господарювання, документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, і документів, які засвідчують усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради, Виконавчого комітету Чортківської міської ради про зобов'язання до вчинення дій, є необґрунтованим і не підлягає задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код - НОМЕР_1, вул. Трудова, 8А, м. Снятин, Івано-Франківська область, 78300) до Відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Чортківської міської ради (вул. Т. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область, 48500), Виконавчого комітету Чортківської міської ради (код ЄДРПОУ – 24636045, вул. Т. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область, 48500) про зобов'язання до вчинення дій, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.