
Справа № 675/2665/18
Провадження № 3/675/916/2018
П О С Т А Н О В А
по справі про адміністративне правопорушення
24 жовтня 2018 року м. Ізяслав
Суддя Ізяславського районного суду Хмельницької області Трасковський С.Л. розглянувши матеріали, які надійшли з Ізяславського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2, -
В С Т А Н О В И В :
З протоколу про адміністративне правопорушення №32 від 18.10.2018 року вбачається, що при примусовому виконанні виконавчого листа №2/2207/924/2011 від 05.01.2012 року у виконавчому провадженні №43559329 було встановлено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст.183-1 КУпАП, а саме: починаючи з 05.01.2012 року по 18.10.2018 року самостійно не сплачував аліменти на користь, що призвело до утворення заборгованості по аліментах, що станом на 18.10.2018 року становить – 3488, 38 грн. та за період останніх 6 місяців з дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» з 06.02.2018 року по 18.10.2018 року становить 3488, 38 грн., що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що у відповідності до положень ст.278 КУпАП матеріали необхідно повернути на доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до положень ст.ст.252, 254, 255, 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого Кодексом України про адміністративні правопорушення, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Проте, ці вимоги закону в протоколі про адміністративне правопорушення не виконані.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» №2475-VIII від 03.07.2018 року ст.183-1 КУпАП викладена в новій редакції та складається з трьох частин. Разом з тим в протоколі про адміністративне правопорушення №32 від 18.10.2018 року відсутня вказівка на те, якою самою частиною статті 183-1 КУпАП передбачена відповідальність ОСОБА_2 за вчинене ним правопорушення.
Крім того, в протоколі не конкретизовано об’єктивну сторону складу вказаного адміністративного правопорушення, а саме у формулюванні обвинувачення у вчиненні правопорушення не зазначено відомостей щодо потерпілого, тобто не вказано на чию користь не сплачував аліменти ОСОБА_2
Також останньому ставиться у вину несплата аліментів з 05.01.2012 року по 18.10.2018 року в сумі 3488, 38 грн., з яких заборгованість з 06.02.2018 року по 18.10.2018 року, тобто за останні 6 місяців, також становить 3488, 38 грн., що протирічить одне одному. Не усуває цю невідповідність і додана довідка №17456 від 18.10.2018 року, яка визначає загальну суму заборгованості станом на 18.10.2018 року без вказання розміру заборгованості за останні 6 місяців (у випадку вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП). Вказане не дає можливості визначити, чи перевищує сукупна заборгованість по сплаті аліментів за період з 06.02.2018 року (дата набрання чинності Закону, що встановлює відповідальність за даним правопорушенням) і по час складення протоколу суму відповідних платежів за шість місяців.
Таким чином формулювання обвинувачення у вищевказаній формі є неконкретним і незрозумілим, що позбавляє можливості особу ефективно захищатися від пред’явленого обвинувачення і робить неможливим об’єктивний розгляд справи.
Крім того до протоколу не додано копії постанови про відкриття виконавчого провадження, відсутні будь-які відомості про дату пред’явлення виконавчого листа до виконання, в зв’язку із чим неможливо встановити, чи перебуває на виконанні виконавчий лист №2/2207/924/2011 від 05.01.2012 року та з якого часу.
Також протокол про адміністративне правопорушення не містить підпису ОСОБА_2 або запису про його відмову від підписання вказаного протоколу, хоча така графа передбачена формою протоколу (в протоколі є підписи останнього, які засвідчують лише факт роз’яснення йому прав, встановлених ст.268 КУпАП та ст.63 Конституції, а також факт отримання копії протоколу).
Необхідно вказати і те, що протокол про адміністративне правопорушення не містить пояснень правопорушника чи зазначення про його відмову від пояснень, засвідчену у встановленому законом порядку.
За змістом ст.278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимог ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об’єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи про адміністративне правопорушення відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на доопрацювання.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи викладене, суддя позбавлений можливості всебічно, повно і об’єктивно з’ясувати всі обставини справи, в зв’язку з чим вважає за необхідне повернути матеріали про адміністративне правопорушення до Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області для додаткового оформлення.
Керуючись ст.ст.183-1, 252, 254, 255, 256, 284, 290, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ст.183-1 КУпАП повернути до Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, для додаткового оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.Л.Трасковський