
Справа № 750/8664/18
Провадження № 2/750/2209/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2018 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
судді Литвиненко І.В.
за участі секретаря судового засідання Юрченко І.В.,
за участі представника позивача ОСОБА_1, відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплачених бюджетних коштів,
В С Т А Н О В И В :
20.08.2018 року Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 в якому просило стягнути з ОСОБА_2 на користь управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради суму надміру виплачених бюджетних коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 17790 грн. 26 коп. за період з 01.03.2016 року по 31.03.2018 року. Позов обґрунтовано тим, що згідно заяви ОСОБА_2 було призначено допомогу малозабезпеченим сім’ям. Згодом позивачу стало відомо, що відповідачем було зареєстровано за собою право власності на земельну ділянку та на частку квартирі, у зв’язку з чим Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради звернулось з позовом до відповідача про стягнення суми надміру сплаченої допомоги.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні у задоволенні позову просила відмовити.
Судом встановлено, що згідно заяви ОСОБА_2 (а.с. 5-6) рішенням управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради їй було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям на періоди з 01.03.2016 року по 31.08.2016 рік, з 01.06.2017 року по 30.11.2017 рік та з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року.
12.03.2018 року соціальним інспектором управління на підставі перевірки, з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна була сформована інформаційна довідка № 116731224 (а.с. 17-19), на підставі якої було з'ясовано, що 02.03.2017 року ОСОБА_2 зареєструвала право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею - 2 га, за адресою Чернігівська область, Куликівський район, Грабівська сільська рада. Також з даної інформаційної довідки № 116731224 від 12.03.2018 року співробітником позивача було з'ясовано інформацію про право власності на об'єкт нерухомого майна ОСОБА_2, а саме: квартиру, загальною площею 60.9 кв.м, житлова площа 44.4 кв.м, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1. Підстава виникнення права власності - договір купівлі-продажу № 718 виданий 15.07.2015 року, форма власності приватна, вид спільної власності - спільна часткова, розмір частки ОСОБА_2 складає 1/2. Даний факт також підтверджується копією договору купівлі-продажу № 718 від 15.07.2015 року, згідно якого ОСОБА_2 та ОСОБА_3, як законні представники малолітніх синів ОСОБА_4 і ОСОБА_5 придбали у власність квартиру № 48, що знаходится за адресою м. Чернігів, вулиця Рокоссовського, будинок № 5 за ціною 149000 грн. 00 коп.. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №40667562 від 15.07.2015 року розмір частки квартири належить: 1/4 - ОСОБА_5 сину ОСОБА_2, 1/4 - ОСОБА_4 сину ОСОБА_2, 1/2 - ОСОБА_2 (а.с. 20-21).
14.03.2018 року за № 149 відділом соціальних допомог та субсидій Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради було видано заключення про проведення перерахунку державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям ОСОБА_2 (а.с. 24).
16.03.2018 року позивачем було прийнято рішення про призначення допомоги, на підставі якого, було здійснено перерахунок в межах терміну призначення (а.с. 25).
Відповідно до розпорядження № 03-17\2310 від 26.03.2018 року ОСОБА_2 було припинено виплату ДСД малозабезпеченим сім'ям з 01.03.2018 року та позбавлено права звернення на 6 місяців (а.с. 27).
05.04.2018 року позивачем було прийнято рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, у зв'язку з тим, що сім'єю протягом останнього року здійснена покупка або сплачено за навчання, будівництво, ремонту квартири, автомобіля, телефонного (мобільного) зв'язку на суму, що перевищує 10 прожиткових мінімумів сім'ї (а.с. 28 (зворотня сторона).
25.06.2018 року Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради на адресу ОСОБА_2 було надіслано повідомлення з вимогою повернення в добровільному порядку суми надміру виплачених бюджетних коштів в розмірі 17790,26 грн. (а.с. 30).
Відповідно до довідки №1463 від 19.07.2018 року ОСОБА_2 за березень 2018 року отримала кошти в сумі 2039 грн. 33 коп. (а.с. 31 (зворотня сторона).
Згідно листа відділу соціальних допомог та субсидій № 06-06\154 від 13.04.2018 року сума надміру виплачених бюджетних коштів за період з 01.03.2016 року по 31.08.2016 року та з 01.06.2017 року по 31.03.2018 року складає 17790 грн. 26 коп. (а.с. 30 зворотня сторона).
Представником позивача було надано суду розрахунок надміру сплачених коштів за період з 01.03.2016 року по 31.08.2016 рік, за яким: на підставі рішення від 28.03.2016 року допомога складала: з 01.03.2016 року по 12.04.2016 року-2230 грн. 90 коп.; з 13.04.2016 року по 31.08.2016 року -2500 грн. 18 коп. Відповідно до розпорядження від 27.04.2016 року здійснено перерахунок, з 01.05.2016 року по 31.08.2016 рік, відповідно до якого розмір допомоги складав 2657 грн. 42 коп. (2230.90*1 місяць+2392.47*1 місяць+2657.42*4 місяці = сума надміру виплачених коштів = 15253 грн.05 коп. За період з 01.06.2017 року по 30.11.2017 рік відповідно до рішення про призначення допомоги від 14.06.2017 року, сума допомоги складала 1740 грн. 62 коп., однак рішенням від 16.03.2018 року про призначення державної соціальної допомоги було зроблено перерахунок на цей період, внаслідок якого розмір державної соціальної допомоги становить 1699 грн. 35 коп., яка обчислюється наступним чином - (1740.62-1699.35)*6 місяців - 247.62 - сума надміру виплачених коштів 247 грн. 62. коп. За період з 01.12.2017 року по 31.05.2018, відповідно до рішення про призначення державної соціальної допомоги від 20.12.2017 року, сума державної соціальної допомоги становила 2039 грн. 33 коп.; рішенням від 16.03.2018 року рішення про призначення державної соціальної допомоги змінено, зроблено перерахунок на цей період - 1955 грн. 91 коп. (2039.33-1955.91)*3 місяці = 250.26 грн. - сума надміру виплачених коштів. За березень 2018 року сума надміру виплачених коштів склала - 2039 грн. 33 коп. Таким чином загальна сума надміру виплачених коштів після складання свіх доданків - 15253.05 + 247.62 +250.26 + 2039.33 становить 17790 грн. 26 коп.
20.04.2018 року відповідачу позивачем було направлено повідомлення № 10-08/114, яким запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти у сумі 17790 грн. (а.с. 30 (зворот).
Позивач своїм листом № 11-08/15324 від 25.06.2018 року повторно повідомив відповідача про наявність у неї заборгованості в розмірі 17790 грн. 26 коп., яку було запропоновано погасити до 9 липня 2018 року (а.с. 30).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 6 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги..
Відповідно до п. 12 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця.
Відповідно до п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 у період з 01.03.2016 року по 31.08.2016 рік не мала права отримувати державну соціальну допомогу, оскільки нею була здійснена купівля квартири в сумі, яка на час звернення перевищувала 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї. Відомості щодо того, що було здійснено обмін житла, а не купівля – продаж квартири не підтверджується належними доказами, та спростовується копією договору купівлі-продажу. Крім того нею не було повідомлено про перебування у власності земельної ділянки, що було підставою для зміни розміру отримуваної державної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
На даний час надміру виплачені бюджетні кошти у розмірі 17790 грн. 26 коп. відповідачем не сплачені, тому підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Також з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 1762 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 265, 289, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради (місцезнаходження: вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 03196191) суму надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у розмірі 17790 грн. 26 коп. (сімнадцять тисяч сімсот дев’яносто грн. 26 коп.).
Стягнути з ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради (місцезнаходження: вулю Шевченка, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 03196191) 1762,00 грн. у відшкодування судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне рішення складено 24.10.2018 року.
Суддя І.В Литвиненко
З оригіналом згідно.
Суддя І.В. Литвиненко
Помічник судді О.Г. Гоєнко