
Справа № 367/7604/17
Провадження № 2-а/367/237/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2018 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Карабаза Н.Ф.,
при секретарі Когут К.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
До Ірпінського міського суду Київської області надійшла справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В позовній заяві вказує, що 27.10.2017 року звернулася до відповідача із заявою щодо видачі посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС першої категорії. 02.11.2017 року за № 11072 їй було надано відповідь, в якій вказано, що починаючи з 01.01.2015 року, з дати набрання чинності ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деякі законодавчі акти України». Департаментом не будуть прийматися подання райдержадміністрацій та міськвиконкомів для оформлення громадянам посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4. Відповідно відсутні підстави для підготовки документів та оформлення подання до департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації. Вказує, що має статус громадянина, який постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесений до 4 категорії, що підтверджується посвідченням серії ВП № 298343 виданий 14.12.1993 року Київською облдержадміністрацією. За таких обставин вказані дії відповідача в частині безпідставної відмови у оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для видачі посвідчення постраждалого категорії 1 - є неправомірними і порушують її права, які підлягають захисту у судовому порядку. Просила визнати бездіяльність управління праці та соціального захисту населення виконкому Ірпінської міської ради Київської області в частині безпідставної відмови у оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації про видачу їй посвідчення постраждалого категорії 1, протиправною; зобов’язати управління праці та соціального захисту населення виконкому Ірпінської міської ради Київської області оформити та направити подання на неї до департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для видачі їй посвідчення постраждалого 1 категорії.
В судове засідання позивачка не з’явилася, через канцелярію суду надала заяву про розгляд справи за її відсутності та просила задовольнити заявлені вимоги.
В судове засідання представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Судом встановлено, що згідно посвідчення серія ВП № 298343 ОСОБА_1 має право на пільги і компенсації встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції від 19 грудня 1991 року, із змінами і доповненнями від 01.07.1992 року) для осіб, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно Експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 11.09.2017 року № 5171 ОСОБА_1 має захворювання пов’язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серія АВ № 0770186 ОСОБА_1 має другу групу інвалідності з 06.10.2017 року, причина інвалідності: захворювання пов’язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Згідно відповіді Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради від 02.11.2017 року № 11072 ОСОБА_1 на її звернення щодо видачі посвідчення постраждалого першої категорії із числа потерпілих 4 категорії було повідомлено, що відсутні підстави для прийняття та оформлення подання відповідних документів до департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 11 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи зокрема належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Статтею 14 цього ж Закону передбачено, що з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і ч.3 ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу відносяться до категорії 1.
Видача посвідчень проводиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються на підставі документів, передбачених п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 20.01.1997 року № 51, зокрема – потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов’язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи, даний Порядок і Постанова є діючими.
Виходячи з наведеного, саме на відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради чинним законодавством покладено обов’язок з підготовки та передачі документів для розгляду до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для видачі посвідчення постраждалого першої категорії із числа постраждалих категорії 4.
Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України “Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, якщо воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах“ (абзац 10 п. 9 мотивувальної частини Рішення від 30.01.2003 року № 3-рп/2003 по справі №1-12/2003).
За таких обставин, вказані дії відповідача в частині безпідставної відмови позивачу у оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для видачі посвідчення постраждалого першої категорії із числа постраждалих категорії 4 – є неправомірними та такими, що порушують права позивача.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст.11,14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51, ст. ст. 5, 8, 10, 44, 72-77, 229, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради в частині безпідставної відмови у оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації про видачу ОСОБА_1 посвідчення потерпілої категорії 1, протиправною.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради оформити та направити до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації подання на ОСОБА_1 щодо видачі посвідчення потерпілої 1 категорії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя Н.Ф. Карабаза