
Справа № 522/10631/18
Провадження №2-а/522/1189/18
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2018 року
Приморський районний суд м. Одеси:
під головуванням судді Абухіна Р.Д.,
за участю секретаря судового засідання Фуцур Н.В.,
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області - « про скасування постанови»,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ГУ ДМС України в Одеській області про скасування постанови ПН МОД №001979 від 08.06.2018 року про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн
Позивач мотивує свої вимоги тим, що Головним управлінням ДМС України в Одеській області було неправомірно складено протокол про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладання адміністративного стягнення оскільки відсутні події і склад адміністративного правопорушення, позивач не з'явився до ГУ ДМС України в Одеській області з поважних причин а саме, через хворобу.
В судовому засіданні позивач та його представник – ОСОБА_3 позов підтримали та просили його задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, надав письмовий відзив на позов.
Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ОСОБА_2 є громадянином ОСОБА_4 Арабської Республіки.
Позивачу 01.07.2017 року було видано довідку ГУ ДМС України в Одеській області про звернення за захистом в Україні №007915, термін якої сплив 07.06.2018 року.
08.06.2018 року ОСОБА_1 ОСОБА_2 звернувся до управління для продовження терміну дії довідки про звернення за захистом, у зв’язку із тим, що строк дії довідки сплинув 07.06.2018.
08.06.2018 року відносно позивача був складений протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД №001979, зі змісту якого вбачається, що 08.06.2018 року в м. Одесі, по вул. Преображенській 64 було виявлено громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_1 ОСОБА_2, який порушив правила перебування іноземців в Україні, проживав за недійсними документами з 08.06.2018 року.
Постановою ГУ ДМС України в Одеській області ПН МОД №001979 від 08.06.2018 року ОСОБА_1 ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ст.. 23 «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
Враховуючи той факт, що строк дії довідки про звернення за захистом в Україні позивача закінчився 07.06.2018, на позивача був складений протокол про адміністративне правопорушення за статтею 203 КУпАП.
Згідно з ст. 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Крім того ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає наступне: порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в'їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, крім порушень, передбачених частиною другою цієї статті,- тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В обґрунтування позовної заяви представник позивача посилається на те, що відповідач не був уповноважений притягати позивача до адміністративної відповідальності без складення протоколу про адміністративне правопорушення. В свою чергу, складений відповідачем протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД 001980 від 08.06.2018 є незаконним, оскільки посадова особа, яка його склала, не володіла на це повноваженнями.
Ст. 213 КУпАП зазначено вичерпний перелік органів (посадових осіб), які уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення. Справи про адміністративні правопорушення розглядаються:
Справи про адміністративні правопорушення розглядаються:
1) адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад;
2) виконавчими комітетами (а в населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчими органами, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад та їх посадовими особами, уповноваженими на те цим Кодексом;
3) районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами (суддями), а у випадках, передбачених цим Кодексом, місцевими адміністративними та господарськими судами, апеляційними судами, Верховним Судом;
4) органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Відповідно до ст. 222-2 КУпАП центральний орган виконавчої влади, , що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням законодавства про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, законодавства про перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, про транзитний проїзд через територію України, невиконанням рішення про заборону в’їзду в Україну, а також питання щодо реєстрації місця проживання (статті 200, 201, частина перша статті 203, стаття 203-1 (крім порушень, виявлених у пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України, контрольному пункті в’їзду-виїзду або контрольованому прикордонному районі), статті 204, 205, 206). Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник, заступники керівника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, інші уповноважені керівником посадові особи цього органу.
Правопорушення, пов язані з порушенням законодавства про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, законодавства про перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, про транзитний проїзд через територію України, а також питання щодо реєстрації місця проживання (статті 200, 201, частина перша статті 203, статті 204, 205, 206).
Відповідно до ч. 2 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статтях 222 - 244-21 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи цих органів.
Пп. 2.1. розділу II Наказу МВС від 28.08.2013 № 825 «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення ДМС України» наголошує, що складати протоколи про правопорушення та протоколи про затримання, а також у передбачених законодавством випадках доставляти осіб, які порушили правила перебування в Україні та транзитного проїзду через її територію, у приміщення ДМС, її територіальних органів і територіальних підрозділів, до поліції, до пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, мають право уповноважені посадові особи головних управлінь (управлінь) ДМС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь (відділів, секторів) міграційної служби у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, які є державними службовцями (далі - уповноважені посадові особи).
Уповноважені посадові особи складають протокол при виявленні адміністративних правопорушень, передбачених статтями 185-3,200,201, частиною першою статті 203, статтями 204, 205, 206 КУпАП.
Варто зазначити, що 08.06.2018 уповноваженою посадовою особою ГУ ДМС України в Одеській області було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно позивача. Позивач особисто підписав зазначений протокол та отримав його копію, що підтверджується його підписом на другому аркуші протоколу.
Відповідно до пп. 3.1. розділу III Наказу МВС від 28.08.2013 № 825 «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення ДМС України» розглядати справи про адміністративне правопорушення у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, та накладати адміністративне стягнення відповідно до статті 2222 КУпАП мають право керівники (перші заступники, заступники керівників) головних управлінь (управлінь) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь (відділів, секторів) міграційної служби у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення за місцем вчинення правопорушення, а у разі відсутності уповноваженої посадової особи, яка розглядає справи про адміністративне правопорушення та накладає адміністративне стягнення, - особа, яка виконує її обов’язки.
08.06.2018 року ГУ ДМС України в Одеській області було складено постанову про накладання адміністративного стягнення відносно позивача. Зазначену постанову підписано заступником начальника управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції Головного управління ДМС України в Одеській області ОСОБА_6 Також, позивач особисто підписав зазначену постанову та отримав її копію, що підтверджується його підписом на другому аркуші постанови.
У відповідності зіст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Доказів щодо поважності пропуску строку для звернення до відповідача з приводу продовження строку дії довідки про звернення за захистом позивач не надав.
Беручи до уваги вищенаведене, постанова про накладення адміністративного стягнення на позивача була прийнята з урахуванням всіх обставин, що мають значення для справи та відповідно до вимог діючого законодавства.
Керуючись ст. ст.5, 9, 20, 46, 241, 243, 245, 288, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області - « про скасування постанови», – відмовити .
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду буде виготовлений протягом п’яти днів.
Суддя: Р.Д. Абухін
24.10.18