
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22 жовтня 2018 року Справа № 0840/3010/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (69118, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)
до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, буд. 25-А, код ЄДРПОУ 41248959)
про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
31.07.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні розрахунку та виплати позивачу компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на підставі постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 24.02.2011 у справі №2-а-528/2011 за період з 15.05.2010 по день фактичної виплати пенсії, а саме по 21.06.2016;
- зобов’язати відповідача здійснити розрахунок та виплату позивачу компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на підставі постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 24.02.2011 у справі №2-а-528/2011 за період з 15.05.2010 по день фактичної виплати пенсії, а саме по 21.06.2016.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 24.02.2011 у справі № 2а-528/2011 зобов’язано УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя (правонаступником якого є Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя) призначити ОСОБА_1 пенсію та додаткову пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду II групи, з 15.05.2010 з розрахунку державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю з розрахунку 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком дорівнюючої прожитковому мінімуму, встановленому відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» та здійснити перерахунок пенсії, виплату з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2013, постанова суду першої інстанції залишена без змін. На виконання постанови суду відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача та нараховано доплату у розмірі 73295,23 грн. за період з 15.05.2010 по 22.07.2011. Через тривале невиконання постанови суду позивач звернулась до Європейського суду з прав людини. На виконання рішення ЄСПЛ “Стрєлка та інші проти України” у червні 2016 позивач отримала заборгованість по виплаті пенсії у розмірі 73295,23 грн. Таким чином, починаючи з 15.05.2010 позивач не в повному обсязі отримувала пенсію, що встановлено як судовими рішеннями національних судів так і рішенням Європейського суду з прав людини, а тому вважає, що вона має право на отримання компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати. У червні 2018 року позивач вкотре звернулася до відповідача із заявою про здійснення розрахунку та виплати їй компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати пенсії, яка нарахована їй на підставі постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 24.02.2011 у справі № 2а-528/2011 за період з 15.05.2010 року по день фактичної виплати пенсії, а саме по 21.06.2016. Листом від 25.06.2018 року № 330/К-1 відповідач відмовив позивачу у здійсненні розрахунку та виплати такої компенсації. Не погодившись з даним листом відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 31.07.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) та проведення судового засідання. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
03.09.2018 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№27215), в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі з підстав викладених у відзиві, зокрема зазначає, що позивач вже отримала грошову компенсацію за несвоєчасне виконання рішення суду разом із основною сумою заборгованості. Більше позивач не має права на компенсацію втрати частини доходів, так як відсутні правові підстави.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 24.02.2011 у справі № 2а-528/2011, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2013, зобов’язано УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя (правонаступником якого є Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя) призначити ОСОБА_1 пенсію та додаткової пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду II групи, з 15.05.2010 року з розрахунку державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю з розрахунку 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком дорівнюючої прожитковому мінімуму встановленому відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» та здійснити перерахунок пенсії, виплату з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
На виконання даної постанови відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу та нараховано 73295,23 грн. за період з 15.05.2010 по 22.07.2011.
Через тривале невиконання постанови суду позивач звернулася до Європейського суду з прав людини.
На виконання рішення ЄСПЛ “Стрєлка та інші проти України” у червні 2016 року позивачу фактично виплачено заборгованість з виплати пенсії у розмірі 73295,23 грн.
Таким чином, фактична виплата заборгованості з виплати пенсії відбулася лише у червні 2016 року, а заборгованість сформувалась починаючи з 15.05.2010 року.
В своєму листі від 25.06.2018 № 330/К-1 відповідач зазначає, що суми перерахованої та сплаченої на виконання судового рішення пенсії носить разовий характер та не підпадають під визначення доходів, за порушення строків виплати яких сплачується компенсація, а тому нарахування компенсації втрат частини доходу не здійснюється.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною другою статті 46 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яка регламентує виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України “Про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати затверджений Постановою КМУ від 21.02.2001 року №159 (далі - Порядок №159), для реалізації згаданого Закону.
Відповідно до статей 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-IV, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
Згідно ст. 3 ЗУ “Про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Положеннями вказаного порядку визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом (п. 4 Порядку №159).
Згідно ст. 6 Закону компенсацію виплачують, в тому числі, за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктами 5 - 7 Порядку №159 сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць та проводиться за рахунок джерел, з яких здійснюються відповідні виплати, зокрема коштів відповідного бюджету - підприємствами, установами та організаціями, що фінансуються чи дотуються з бюджету.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 18 листопада 2014 року (справа № 21-518а14): “Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-IV, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - органом ПФУ) добровільно чи на виконання судового рішення”.
З урахуванням вищезазначеного доводи відповідача, що виплачена за рішенням суду пенсія не є доходом громадянин та має разовий характер, не беруться судом до уваги.
У відповідності до наведених норм законодавства відповідач у зв'язку із порушенням встановлених строків щомісячних виплат індексації пенсії має здійснити компенсацію втрати позивачу частини доходів у порядку передбаченому Законом України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати”.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Питання розподілу судових витрат судом не вирішується, з огляду на звільнення позивача від сплати судового збору на підставі ст.5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (69118, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, 25-А, код ЄДРПОУ 41248959) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити в повному обсязі.
Визнати противоправними дії Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови здійснення розрахунку та виплати, ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на підставі постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 24.02.2011 у справі № 2а-528/2011 за період з 15.05.2010 по день фактичної виплати пенсії, а саме по 21.06.2016.
Зобов’язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на підставі постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 24.02.2011 у справі № 2а-528/2011 за період з 15.05.2010 по день фактичної виплати пенсії, а саме по 21.06.2016.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення виготовлено в повному обсязі 22.10.2018.
Суддя Ю.П. Бойченко