Рішення № 77330446, 19.10.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2018
Номер справи
0740/875/18
Номер документу
77330446
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

19 жовтня 2018 року м. Ужгород№ 0740/875/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання Данча М.І.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Костан О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 19 жовтня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 24 жовтня 2018 року.

ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3.), в особі представника ОСОБА_1, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області), якою просить: визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області щодо не видання витягу з Державного земельного кадастру по земельній ділянці за кадастровим номером НОМЕР_2, що знаходиться адресою АДРЕСА_2 та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру видати ОСОБА_3 витяг з Державного земельного кадастру по земельній ділянці за кадастровим номером НОМЕР_2, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач через Центр надання адміністративних послуг Міжгірської РДА звернувся із заявою про надання витягу з Державного земельного кадастру про належну йому земельну ділянку. Однак, 12 квітня 2018 року відділ у Міжгірському районі ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області надав відповідь у формі листа, де вказав, що не може надати відповідний витяг, з огляду на наявність ухвали Ужгородського міськрайонного суду по справі № 308/2555/17 від 15 березня 2018 року про накладення арешту на вказану земельну ділянку. Таку відмову позивач, вважає протиправною, оскільки чинним законодавством встановлена можливість відмови у видачі витягу та перелік таких підстав, однак відповідач жодної із визначених підстав для відмови у листі від 12 квітня 2018 року не навів.

11 жовтня 2018 року представником позивача до суду подано заяву про уточнення позовних вимог, якою він уточнив позовні вимоги та просив суд: зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області видати ОСОБА_3 витяг з Державного земельного кадастру по земельній ділянці за кадастровим номером НОМЕР_2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

В судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що під час опрацювання даної заяви позивача Державними кадастровими реєстраторами відділу у Міжгірському районі ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області було встановлено, що зазначена у заявці земельна ділянка знаходиться під арештом на підставі ухвали Ужгородського міськрайонного суду від 15 березня 2017 року по справі № 308/2555/17. У зв'язку з цим, у програмному забезпеченні Державний земельний кадастр всі дії щодо даної земельної ділянки заблоковані. Таким чином, після внесення відомостей до програмного комплексу Державний земельний кадастр пр. накладення арешту на вказану земельну ділянку, будь-які дії над даними земельними ділянками заблоковано програмним комплексом Державний земельний комплекс. За результатами розгляду заяви позивача було повідомлено про неможливість видачі витягу з Державного земельного кадастру. Видача витягу по вказаній земельній ділянці є неможливою до зняття арешту з вищезазначеної земельної ділянки. Відтак, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України при наданні позивачу відмови у наданні витягу з Державного земельного кадастру. Також зазначив, що повноваження відповідача щодо надання витягу з Державного земельного кадастру є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечив з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву та відзиві на заяву про уточнення позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що ОСОБА_3 звернувся через Центр надання адміністративних послуг Міжгірської РДА із заявою від 11 квітня 2018 року про надання витягу/відомостей з Державного земельного кадастру про належну йому земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

Листом від 12 квітня 2018 року № 0-7-0-22-22/167-18 Відділ у Міжгірському районі ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області повідомив позивача що земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_2 знаходиться під арештом і заблокована для дій з нею з 15 березня 2017 року на підставі ухвали Ужгородського міськрайонного суду по справі № 308/2555/17, у зв'язку з чим позивачу не можуть надати запитувану ним інформацію.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" від 07 липня 2011 року № 3613- VI (далі - Закон № 3613) державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону № 3613 Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 38 Закону № 3613 відомості з Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території), за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру; викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.

Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку може бути виданий будь-яким Державним кадастровим реєстратором, адміністратором центру надання адміністративних послуг, уповноваженою посадовою особою виконавчого органу місцевого самоврядування".

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону № 3613 витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку видається заявнику в день надходження заяви.

У відповідності до ч. 7 ст. 38 Закону № 3613 для отримання відомостей Державного земельного кадастру заявник або уповноважена ним особа подає Державному кадастровому реєстратору або іншій особі, яка відповідно до частини першої цієї статті надає відомості з Державного земельного кадастру: заяву за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру; документ про оплату послуг за надання витягу з Державного земельного кадастру (крім випадків, визначених цим Законом в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб); документ, який підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженою особою заявника).

Цією ж статтею визначено, що відмова у наданні відомостей з Державного земельного кадастру надається у разі, якщо: у Державному земельному кадастрі відсутні запитувані відомості; із заявою звернулася неналежна особа; документи подані не в повному обсязі та/або не відповідають вимогам, встановленим законом.

Форми витягу, довідки з Державного земельного кадастру, повідомлення про відмову у наданні відомостей, а також порядок обліку заяв і запитів про отримання відомостей Державного земельного кадастру встановлюються Порядком ведення Державного земельного кадастру.

Відповідно до п. 9-1 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок) до повноважень адміністраторів центрів надання адміністративних послуг та уповноважених посадових осіб виконавчих органів органів місцевого самоврядування належать: надання відомостей з Державного земельного кадастру про землі та земельні ділянки (їх частини), розташовані в межах району, міста республіканського (Автономної Республіки Крим) чи обласного значення, та відмови у їх наданні, витягів з Державного земельного кадастру про будь-яку земельну ділянку в межах державного кордону.

Відповідно до п. 168 Порядку відмова у наданні відомостей з Державного земельного кадастру надається у формі повідомлення у разі, коли: 1) у Державному земельному кадастрі відсутні запитувані відомості; 2) із заявою про надання відомостей з Державного земельного кадастру звернулася неналежна особа; 3) документи подані не в повному обсязі та/або не відповідають вимогам, встановленим законом.

Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає суду підстави дійти висновку, що відмова у наданні відомостей з Державного земельного кадастру можлива лише з підстав, вичерпний перелік яких наведено у ч. 7 ст. 38 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та пункті 168 Порядку ведення Державного земельного кадастру.

Разом з тим, відповідач відмовив у наданні позивачу витягу з Державного земельного кадастру, у зв'язку з тим, що земельна ділянка знаходиться під арештом на підставі ухвали Ужгородського міськрайонного суду від 15 березня 2017 року по справі № 308/2555/17.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідач відмовив у наданні відомостей з Державного земельного кадастру з підстав, які не передбачені ч. 7 ст. 38 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та пунктом 168 Порядку ведення Державного земельного кадастру.

Крім того, як встановлено судом та вбачається із ухвали Ужгородського міськрайонного суду від 15 березня 2017 року у справі № 308/2555/17, на земельну ділянку позивача накладено арешт у вигляді заборони на відчуження. Разом з тим, заборон щодо вчинення інших дій, зокрема щодо видачі витягу з Державного земельного кадастру по земельній ділянці, вказаним рішенням не встановлено.

Суд зазначає, що витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку - документ, що підтверджує наявність відомостей про земельну ділянку у Державному земельному кадастрі та містить дані про площу земельної ділянки, цільове призначення, обмеження у використанні, склад земельних угідь та інші відомості.

Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 38 Закону України "Про Державний земельний кадастр"на отримання відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку мають право: фізичні та юридичні особи, за умови їх ідентифікації з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи.

Таким чином, вказаним законом гарантується право позивача, як власника земельної ділянки, на отримання витягу з Державного земельного кадастру.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку про задоволення уточнених позовних вимог та зобов'язання відповідача надати витяг з Державного земельного кадастру по земельній ділянці за кадастровим номером НОМЕР_2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

Стосовно посилань відповідача на те, що повноваження щодо надання витягу з Державного земельного кадастрову є дискреційним повноваженням та виключно компетенцією уповноваженого органу, суд зазначає наступне.

Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким. У справі, що розглядається, повноваження щодо надання витягу з Державного земельного кадастру регламентовано статтею 38 Закону України "Про Державний земельний кадастр". Умови, за яких державний кадастровий реєстратор або інша особа, визначена Законом України "Про Державний земельний кадастр", відмовляє у наданні витягу, визначені у ч. 7 ст. 38 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та пункті 168 Порядку ведення Державного земельного кадастру. Якщо такі умови відсутні, орган повинен надати витяг. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, а тому в даному випадку не є дискреційними.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Входячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оскільки відповідач відмовив у наданні витягу з Державного земельного кадастру, з підстав не передбачених ч. 7 ст. 38 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та пункті 168 Порядку ведення Державного земельного кадастру суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та необхідно зобов'язати відповідача надати ОСОБА_3 витяг з державного земельного кадастру.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 704,80 грн. належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача."

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Уточнену позовну заяву ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 39766716) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

2. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області видати ОСОБА_3 витяг з Державного земельного кадастру по земельній ділянці за кадастровим номером НОМЕР_2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

3. Стягнути на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код 39766716) судові витрати у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

Суддя Н.Д. Маєцька