Рішення № 77329930, 08.10.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2018
Номер справи
0540/7014/18-а
Номер документу
77329930
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2018 р. Справа№0540/7014/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії. Просив визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області по перерахунку пенсії та її виплати ОСОБА_1 протиправною та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії та виплату ОСОБА_1 з моменту виникнення такого права.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він неодноразово звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте на протязі двох років відповідач відмовляє йому в перерахунку та виплаті пенсії. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії та виплатити йому заборгованість з моменту виникнення такого права.

31 серпня 2018 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Сторони отримали ухвали про відкриття провадження в справі, що підтверджується поштовими повідомленнями.

18 вересня 2018 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідачу перерахунок пенсії здійснено з 01.01.2018 року відповідно до вимог чинного законодавства, пенсія після проведення перерахунку складає 7106,15 грн., розмір доплати за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року становить 13029,44 грн. Отже, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою суду від 24 вересня 2018 року позивачу було відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за правилами спрощеного провадження.

Дослідивши заяви по суті справи, письмові докази, наявні у справі, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1. Перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії по лінії ДПА України, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ. Пенсія позивачу призначена, як першому заступнику начальника МДПІ – начальник відділу податкової міліції Новоазовської МДПІ.

03 травня 2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з проханням здійснити йому перерахунок та виплату пенсії. В своїй відповіді від 17.05.2018 року ГУПФУ в Донецькій області повідомило позивача, що загальний розмір його пенсії після перерахунку складає 10363,50 грн., а доплата за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року в загальній сумі 13029,44 грн. була зарахована на картковий рахунок позивача. Згідно п. 2 Постанови № 103 загальний розмір пенсії позивача станом на 01.05.2018 року з урахуванням 50% підвищення становить 7106, 15 грн.

Отже позивач вважає, що вищевказаною відповіддю ГУ ПФУ в Донецькій області відмовляє йому в перерахунку та виплаті пенсії у повному обсязі.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною третьою статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Статтею 1 Закону України № 2262 встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально – виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Отже, як судом було вже зазначено, позивач отримує пенсію, як перший заступник начальника МДПІ.

Порядок перерахунку цій категорії осіб встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб».

Пунктом 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 дійсно передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області направлена довідка про розмір грошового забезпечення на ОСОБА_1 № 315/05-99-05-01-21а від 04.04.2018 року.

Як вбачається з матеріалів справи перерахунок пенсії позивачу проведено 19 квітня 2018 року. Перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено з 01.01.2018 року, пенсія після проведення перерахунку складає 7106,15 грн., розмір доплати за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року становить 13029,44 грн. Виплата доплати проведена 25 квітня 2018 року, що підтверджується довідками, наявними у матеріалах справи.

Крім того суд зазначає, що посилання позивача щодо можливості здійснення йому перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» є таким, що суд не приймає до уваги, оскільки податкова міліція – спеціалізований підрозділ міліції, що займається боротьбою з податковими правопорушеннями та є органом досудового розслідування у справах про ухилення від оподаткування та порушення у бюджетній сфері.

Податкова міліція на даний час входить до складу Державної фіскальної служби та відноситься до юрисдикцій Міністерства доходів і зборів України.

Вимоги постанови кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» застосовується лише для осіб, які підпадають під дію закону «Про національну поліцію» № 580-VIIІ від 02.07.2015 року (далі – Закон 580).

Частиною 2 статті 1 Закону № 580 встановлено, що діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Частиною 3 статті 13 вказаного закону чітко визначена система органів поліції та зазначено, що у складі поліції функціонують: кримінальна поліція; патрульна поліція; органи досудового розслідування; поліція охорони; спеціальна поліція; поліція особливого призначення.

Отже, оскільки податкова міліція не підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України та не визначена Законом України № 580, як складова частина Національної поліції у відповідача відсутні підстави для застосування вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» для перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Отже, позивачу був зроблений перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до статі 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав та матеріалів, що містяться у справі позовні вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Тарасенко І.М.