
Справа №461/6197/17
Провадження №2/461/242/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2018 року Галицький районний суд м.Львова у складі:
головуючого-судді Городецької Л.М.,
за участю: секретаря судового засідання Чорненької К.М.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представників відповідачів Мартин О.М., Кохана О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Львівської міської ради, Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про визнання права власності на реконструйовану квартиру,
в с т а н о в и в :
Позивачі звернулися в суд з позовом до ЛМР, ГРА ЛМР про визнання права власності на реконструйовану квартиру, мотивуючи свої позовні вимоги наступним. Позивачам на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1. У 1994 році у вказаній вище квартирі з метою покращення її благоустрою був влаштований балкон площею 1,7 метрів квадратних, позначений на технічному паспорті цифрами 1.11 без фундаменту, шляхом кріплення до зовнішніх стін будинку без прив'язки до земельної ділянки.
Стверджують, що їх намагання добровільно, у позасудовому порядку виконати договори з відповідачами та розпорядження ГРА ЛМР, отримати вимоги, погодження і дозволи до архітектурно-планувальної частини перепланування квартири з влаштування балкону, позитивного результату не дали. Крім того, вони позбавлені можливості здати у експлуатацію реконструйовану квартиру і зареєструвати право власності на неї із влаштованим балконом.
З урахуванням уточнених позовних вимог просять суд визнати право спільної сумісної власності ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на АДРЕСА_1, яка згідно з виготовленим 06.02.2017 р. Технічним паспортом після перепланування і реконструкції з влаштуванням балкону складається із 4 житлових кімнат та нежилих приміщень, позначених в Технічному паспорті відповідно: - (1.2 - 28.40 м2); - (1.3 - 20.90 м2), - (1.4 - 14.60 м ) - (1.6 - 26.20 м2); - кухні (1.9 - 11.8 м2); - ванної кімнати (1.5 - 3.5 м2); - вбиральні (1.8 - 0.9 м2.), - коридору (1.7 - 1.7 м2); - коридору (1.1 - 9.5 м2); - вбудованої шафи (1.10 - 3.50 м2); - балкону (1.11 - 1.7 м2), загальною площею - 122.7 м2.
Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 08 вересня 2017 року відкрито провадження у справі.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 підтримали позовні вимоги з мотивів наведених у позовній заяві, додатково надали пояснення про те, що спір виник у зв'язку із оформленням права власності після смерті спадкодавця ОСОБА_6
Представник відповідача ГРА ЛМР - Мартин О.М. заперечила проти задоволення позову надавши пояснення про те, що питання щодо погодження подальшої реконструкції квартири, оформлення права власності на реконструйовану квартиру не належить до повноважень ГРА ЛМР.
Представник відповідача ЛМР Кохан О.І. у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, надавши пояснення про те, що проведені позивачами реконструкції зі встановлення балкону є самочинним будівництвом у розумінні ст. 376 ЦК України.
Відповідно до ч.1 ст.223 ЦПК України суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності позивачів ОСОБА_5, ОСОБА_6 на підставі наявних у справі доказів, які вважає достатніми.
Суд, з'ясувавши обставини справи, перевіривши доводи сторін та надані докази, вважає, що позов слід задовольнити, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Судом встановлено, що позивачам ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на праві спільної сумісної вланості належить квартира АДРЕСА_1, що підтверджується Свідоцтвом про право власності НОМЕР_1 від 01.11.2001 року (а.с.7).
Згідно технічного паспорта вказана вище квартира складається із 4 житлових кімнат: - (1.2 - 28.4 м2); - (1.3 - 20.5 м2), - (1.4 - 14.2 м2) - (1.6 - 26.3 м2); - кухні (1.9 - 11.8 м2); - ванної кімнати (1.5 - 3.5 м2); - вбиральні (1.8 - 0.9 м2.), - коридору (1.7 - 1.7 м2); - коридору (1.1 - 9.5 м2); - вбудованої шафи (1.10 - 3.50 м2). Загальна площа- 120.3 м2.
У 1994 році у квартирі АДРЕСА_1 з метою покращення її благоустрою був влаштований балкон площею 1,7 метрів квадратних, позначений у технічному паспорті цифрами 1.11 без фундаменту, шляхом кріплення до зовнішніх стін будинку без прив'язки до земельної ділянки.
06.02.2017 року позивачами виготовлено Технічний паспорт на АДРЕСА_1, відповідно до якого квартира складається із 4 житлових кімнат: - (1.2 - 28.40 м2); - (1.3 - 20.90 м2), - (1.4 - 14.60 м2) - (1.6 - 26.20 м2); - кухні (1.9 - 11.8 м2); - ванної кімнати (1.5 - 3.5 м2); - вбиральні (1.8 - 0.9 м2.), - коридору (1.7 - 1.7 м2); - коридору (1.1 - 9.5 м2); - вбудованої шафи (1.10- 3.50 м2); - балкону (1.11 - 1.7 м2). Загальна площа - 122.7 м2.
Матеріалами справи встановлено, що позивачами було вжито заходів щодо узаконення влаштованого балкону.
Зокрема, 14.02.2017 року ФОП ОСОБА_7 проведено технічне обстеження будівельних конструкцій та виготовлено висновок про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації та проект на відповідність виконаного по факту будівництва на самовільно виконане перепланування АДРЕСА_1, згідно з яким: планування квартири № 1 не має значних відхилень від вимог чинних будівельних норм і правил та технічно можливо експлуатувати після проведеного перепланування (а.с.14-27).
Згідно листа управління охорони історичного середовища Львівської міської ради №0004-342 від 22.02.2017 року (а.с.34), надано позитивний висновок на проектну документацію з перепланування квартири та зазначено, що здійснене перепланування і проект є таким, що не суперечать нормам захисту традиційного історичного середовища міста.
Листом № 2404-779 від 05.04.2017 року управління регулювання забудови Львівської міської ради визнало технічно можливою експлуатацію квартири та повідомило, що Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» не передбачено можливості надання вихідних даних на проектування (вимог до архітектурно-планувальної частини проекту та містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки) та введення в експлуатацію самочинно зведених чи реконструйованих об'єктів (а.с.55).
Постановою адміністративної комісії при Галицькій районній адміністрації Львівської міської ради № 63 від 10 квітня 2017 року позивача - ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу за ст.92 КУпаП, зокрема за порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини, а саме - 01.02.2017 року виявлено проведення ремонтних робіт по переплануванню з влаштуванням балкону і заміни 5 дерев'яних віконних заповнень на пластикові у квартирі АДРЕСА_1, без письмового дозволу відповідного органу культурної спадщини (а.с.56).
24 квітня 2017 року між ОСОБА_1 та Львівською міською радою в особі в.о. голови Галицької районної адміністрації укладено договір про погодження самочинного будівництва (а.с.57), згідно з умовами якого: Львівська міська рада зобов'язується надати дозвіл на здійснення (здійснюване) самочинне будівництво та прийняття його в експлуатацію за зверненням забудовника за умови дотримання чинного законодавства, затвердженої проектно-кошторисної документації, будівельних нормативів та цього договору. Забудовник (замовник, інвестор) замовляє проектну документацію на самочинно споруджений об'єкт у проектній організації, яка має відповідну ліцензію, погоджує цю документацію у встановленому порядку з відповідними службами, затверджує її, отримує дозвіл на виконання робіт. На вимогу міжвідомчої комісії або управління архітектури та містобудування або управління охорони історичного середовища Забудовник (замовник, інвестор) представляє висновок про технічний стан збудованого об'єкта, або окремих його елементів. Забудовник (замовник, інвестор) перераховує 10 % від оціночної вартості самочинного будівництва на розвиток соціальної інфраструктури району.
18 квітня 2017 року міжвідомча комісія Галицької районної адміністрації Львівської міської ради визнала технічно можливим виконання робіт по самовільній реконструкції квартири з влаштуванням балкону зі сторони дворового фасаду згідно поданої проектної документації.
20 квітня 2017 року ФОП ОСОБА_7 виготовлено Кошторисну документацію на самовільно виконане перепланування АДРЕСА_1 (зведений кошторисний розрахунок).
Листом № 2103-232 від 03 травня 2017 року управління фінансового контролю Львівської міської ради погодило кошторисну вартість самовільно здійсненого перепланування квартири.
12 .05.2017 року в. о. голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради видано розпорядження № 156, яким затверджено висновок міжвідомчої комісії Галицької районної адміністрації (протокол № 17 від 18.04.2017 р.) та рекомендовано співвласникам звернутися в департамент містобудування Львівської міської ради та інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю для вирішення питання щодо погодження подальшої реконструкції квартири з влаштуванням балкону.
ОСОБА_1 03.05.2017 року за реєстраційним номером 3-М-46939-24 було подано пакет документів у департамент містобудування Львівської міської ради для погодження реконструкції квартири з влаштуванням балкону.
Однак, листом № 2404-1600 управління регулювання забудови Львівської міської ради повідомило, що до повноважень управління не належить надання погоджень на самочинно проведені роботи з реконструкції та перепланування квартир.
10.08.2017 року листом № 0006-3549 інспекція державного архітектурно - будівельного контролю Львівської міської ради на звернення від 12.06.2017 р. (зареєстроване 11.07.2017 р. за № 3-М56867-0006) надіслала лист, в якому було викладено тільки порядок, умови та перелік документів для одержання дозволу на виконання підготовчих і будівельних робіт.
Частина 1 статті 316 ЦК України передбачає, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, ст.ст. 317, 319, 321 ЦК України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Частиною 2 статті 383 ЦК України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Відповідно до абзацу 4 п. 4 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою КМ України від 08.10.1992 року № 572 (в редакції постанови КМ України від 28 грудня 2016 р. № 1024), власники приміщень житлових будинків мають право на переобладнання і перепланування житлових приміщень відповідно до статей 100 і 152 Житлового кодексу Української РСР.
Згідно пункту 7 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №6 від 30.03.2012 року «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)»не може бути застосовано правила статті 376 ЦК при вирішенні справ за позовами: про визнання права власності на самочинно переобладнані квартири в багатоквартирних будинках різних житлових фондів, оскільки такі правовідносини врегульовано іншими нормами законодавства, зокрема статтею 383 ЦК та відповідними нормами Житлового кодексу України щодо власників квартир; про визнання права власності на самочинно збудовані тимчасові споруди; про визнання права власності на самочинно збудовані приналежності до основної речі (ганок, веранда, мансарда тощо).
Таким чином, на думку суду, влаштування позивачами балкону у своєму помешканні без дозволу відповідного орагун місцевого самоврядування, не є самочинним будівництвом у розумінні ст.376 ЦК України.
Згідно ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Враховуючи, що перепланування квартири АДРЕСА_1 шляхом влаштування у ній балкону, відповідає вимогам державних будівельних норм, суд дійшов висновку, що за таких підстав позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
При цьому, оскільки у судовому засіданні встановлено, що до компетенції ГРА ЛМР не належить питання щодо погодження подальшої реконструкції квартири, оформлення права власності на реконструйовану квартиру, згідно Положення про Галицьку району адміністрацію Львівської міської ради №977 від 01.11.2016 року, судові витрати понесені позивачами слід стягнути із відповідача - ЛМР.
Керуючись ст.ст. 5, 10, 13, 259, 263-265, Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 4, 357, 319, 376 ЦК України, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1), ОСОБА_5 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1), ОСОБА_6 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1), до Львівської міської ради (адреса місця знаходження: м.Львів, пл.Ринок,1), Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (адреса місця знаходження: м.Львів, вул.Френца Ліста,1) про визнання права власності на реконструйовану квартиру, задовольнити.
Визнати право спільної сумісної власності ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на квартиру АДРЕСА_1, яка згідно з виготовленим 06.02.2017 року Технічним паспортом після перепланування і реконструкції з влаштуванням балкону складається із 4 житлових кімнат та нежилих приміщень, позначених у Технічному паспорті відповідно: - (1.2 - 28.40 м2); - (1.3 - 20.90 м2), - (1.4 - 14.60 м ) - (1.6 - 26.20 м2); - кухні (1.9 - 11.8 м2); - ванної кімнати (1.5 - 3.5 м2); - вбиральні (1.8 - 0.9 м2.), - коридору (1.7 - 1.7 м2); - коридору (1.1 - 9.5 м2); - вбудованої шафи (1.10 - 3.50 м2); - балкону (1.11 - 1.7 м2), загальною площею - 122.7 м2.
Стягнути із Львівської міської ради (адреса місця знаходження: м.Львів, пл.Ринок,1) на користь ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1), ОСОБА_5 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1), ОСОБА_6 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1) сплачений судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Львівської області через Галицький районний суд м.Львова протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складення).
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Повне рішення складено 23 жовтня 2018 року.
Суддя Л.М.Городецька