
Справа № 550/614/18
Провадження № 2/550/189/18
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2018 року смт. Чутове
Чутівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді – Михайлюк О.І.,
при секретарі судового засідання – Шукевич Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чутове цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Полтавській області до ОСОБА_1 про відшкодування коштів за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, -
ВСТАНОВИВ :
Державна екологічна інспекція у Полтавській звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування коштів за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в якому просить стягнути з відповідача на її користь 101 950,37 грн., а також суму судового збору в розмірі 1762,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 17.03.2017 року було проведено позапланову перевірку та встановлено наступне. Держекоінспекцією, в присутності Таверівського сільського голови – ОСОБА_2 та громадянина – ОСОБА_1, 17.03.2017 року під час натурного обстеження території полезахисної лісосмуги за межами с. Щасливе Чутівського району Полтавської області в адміністративних межах Таверівської сільської ради було виявлено вирубку 51 ( п’ятдесят один) дерева різного діаметру та різної породи, в результаті чого здійснено заміри пнів та занесено їх до польової перелікової відомості знесених лісонасаджень. Діаметри пнів заміряно 20-ти (двадцять) метровою рулеткою повіреною в IV кв. 2016 року ( свідоцтво про повірку законодавчо-регульованого засобу вимірювальної техніки від 17.11.2016 року № 3160/0765), яка належить Держекоінспекції.
Відповідач відзив на позов не надав, в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи належним чином був повідомлений.
В судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином був повідомлений, надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача, в якому позов підтримав, справу просив розглянути без представника позивача, в разі неявки відповідача в судове засідання не заперечував проти заочного розгляду справи.
З огляду на неявку в судове засідання відповідача, який належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, а також згоду позивача на проведення заочного розгляду справи, суд ухвалює рішення при заочному розгляді, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Фіксація судового розгляду справи технічними засобами не проводилась, згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 94 Лісового кодексу України передбачає, що державний контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 19.04.2017 року № 275, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
На підставі п. 5 Положення, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення.
Згідно Наказу Державної екологічної інспекції у Полтавській області від 16.03.2017 року № 40/01-03 було доручено провести позапланову перевірку за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Таверівською сільською радою Чутівського району Полтавської області в частині фактів викладених у листі Таверівської сільської ради від 05.01.2017 року № 02-41/5 – ОСОБА_3 ( а.с. 8)
Актом позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Таверівською сільською радою Чутівського району Полтавської області в частині фактів викладених у листі Таверівської сільської ради № 45/01-01-14 від 17.03.2017 року встановлено, що ОСОБА_1 здійснив незаконну порубку 51 дерева різного діаметру і різної породи (а.с. 11-13).
З письмових пояснень ОСОБА_1 від 17.03.2017 року вбачається, що у грудні 2016 року в полезахисній лісосмузі за межами с. Щасливе Чутівського району Полтавської області в адміністративних межах Таверівської сільської ради він спиляв 51 (п’ятдесят один) дерево без дозвільних документів, а саме лісорубного квитка. На момент проведення вирубки дерев на вищезазначеній території, його затримали працівники Чутівського ВП ГУНП в Полтавській області та вилучили дві бензопили, а також дерево, яке він спиляв. (а.с.15)
Згідно довідки, наданою Таверівською сільською радою від 17.03.2017 року № 02-41/121, земельна ділянка під полезахисною лісосмугою за межами с. Щасливе Чутівського району Полтавської області в адміністративних межах Таверівської сільської ради, де виявлено вирубку дерев, відноситься до земель лісогосподарського призначення. Земельна ділянка під вищезазначеною полезахисною лісосмугою та безпосередньо сама полезахисна лісосмуга в оренді чи користуванні не перебуває. ( а.с. 16)
Відповідно до ст. 68 Лісового кодексу України виділення лісових ділянок для спеціального використання лісових ресурсів. Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється на лісових ділянках, які виділяються для цієї мети, без надання земельних ділянок. Землі, що були порушені під час використання лісових ресурсів, приводяться відповідно до вимог законодавства винними в цьому особами за їх рахунок до стану, придатного для використання за призначенням.
Статтею 69 Лісового кодексу України передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не отримував лісорубний квиток на вирубку 51 дерева різного діаметру і різної породи в полезахисній лісосмузі за межами с.Щасливе Чутівського району Полтавської області в адміністративних межах Таверівської сільської ради.
У відповідності до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Пунктом 1 частини 2 вказаної статті передбачено, що збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 ЦК України збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно наданого позивачем розрахунку розміру шкоди, завданої незаконною порубкою дерев, здійсненого у відповідності до додатку 1 «Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» Постанови КМУ від 22.07.2008 р. № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», загальний розмір шкоди становить 101 950,37 грн.
Позивач - Державна екологічна інспекція у Полтавській області направила відповідачу претензію №41/02-08 від 23.03.2017 року з додатком до неї, а саме розрахунком розміру шкоди, яка була направлена ОСОБА_1, з вимогою відшкодувати шкоду, завдану державі внаслідок незаконної порубки дерев на лісовій ділянці в розмірі 101 950,37 грн. (а.с. 17-20)
Станом на момент розгляду справи відомості щодо сплати відповідачем вказаної суми в матеріалах справи - відсутні.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на те, що судом встановлено, що вирубка дерев в полезахисній лісосмузі за межами с. Щасливе Чутівського району Полтавської області в адміністративних межах Таверівської сільської ради була здійснена відповідачем без дозвільних документів, а саме лісорубного квитка, що є порушенням ст. 69 Лісового кодексу України, чим державі було спричинено майнову шкоду в сумі 101 950,37 грн., суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. 141 ЦПК України, враховуючи, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, судовий збір за подання позву покладається на відповідача та підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.2, 4, 10, 12, 13, 76-81, 141, 206, 247, 259, 263, 264-265 ЦПК України суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов Державної екологічної інспекції у Полтавській області до ОСОБА_1 про відшкодування коштів за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави майнову шкоду в сумі 101 950 (сто одна тисяча дев’ятсот п’ятдесят) грн. 37 коп. та перерахувати їх на р/р 33112331700511 Таверівської сільської ради, УДКСУ у Чутівському районі, код ЄДРПОУ 37969661, для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської або іншої діяльності», символ звітності 331 в установі банку – Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області, МФО 831019.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь Державної екологічної інспекції у Полтавській області 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві ) грн. витрат по сплаті судового збору і перерахувати їх на р/р 35214047080208 Державної екологічної інспекції у Полтавській області; банк - Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області; МФО 820172; призначення платежу: «Повернення судового збору на відновлення касових видатків КЕКВ 2800».
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач – Державна екологічна інспекція в Полтавській області (юридична адреса: вул.. Коцюбинського, 6, м. Полтава, код ЄДРПОУ 38019348).
Відповідач - ОСОБА_4 (зареєстрована адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1)
Повне судове рішення складено 22 жовтня 2018 року.
Суддя О. І. Михайлюк