
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Горшкова О.О.
22 жовтня 2018 р. Справа № 820/2021/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Курило Л.В.,
суддів: Перцової Т.С. , Жигилія С.П. ,
за участю секретаря судового засідання - Патової Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2018р. (повний текст рішення складено 03.07.2018р.) по справі № 820/2021/18
за позовом Обслуговуючого кооперативу "Дубки-Харків"
до Головного управління ДФС у Харківській області
про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2018 року Обслуговуючий кооператив "Дубки-Харків" (далі - позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Харківській області (далі - ГУ ДФС у Харківській області, відповідач), в якому просив скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 1720354600287 від 26.09.2017 року; зобов'язати Головне управління ДФС у Харківській області включити Обслуговуючий кооператив "Дубки - Харків" до реєстру неприбуткових установ та організацій з 19.09.2017 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2018р. адміністративний позов Обслуговуючого кооперативу "Дубки-Харків" задоволено.
Скасовано рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 1720354600287 від 26.09.2017 року.
Зобов'язано Головне управління ДФС у Харківській області включити Обслуговуючий кооператив "Дубки - Харків" до реєстру неприбуткових установ та організацій з 19.09.2017 року.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Позивач надав до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на правильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить залишити апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Харківській області без задоволення, а рішення суду - без змін.
Учасники справи належним чином повідомлялись про дату, час та місце апеляційного розгляду справи. На підставі ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Обслуговуючий кооператив "Дубки-Харків" зареєстрований 08.07.2013 року за №14801020000055997, за адресою: 61004, Харківська область, м. Харків, вул. Катерининська, буд. 46, код ЄДРПОУ 38775007, основний вид діяльності - організація будівництва будівель (а.с. 39-40).
З метою включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій, Обслуговуючий кооператив "Дубки-Харків" 19.09.2017 року звернувся до Головного управління ДФС у Харківській області.
ГУ ДФС у Харківській області прийнято рішення № 1720354600287 від 26.09.2017 року про відмову у включені неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру, з визначеною підставою "подано неповний комплект документів". Рішення прийняте на підставі пп.133.4.5 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України (а.с. 11).
Не погоджуючись з рішенням відповідача № 1720354600287 від 26.09.2017 року, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обгрунтованими та доведеними.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Згідно з п.п. 14.1.121 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу".
Відповідно до приписів п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Згідно з п.п.133.4.2 п.133.4 ст.133 ПК України, обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Відповідно до п.п.133.4.6 п.133.4 ст.133 ПК України до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: бюджетні установи; громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.
Виходячи з системного аналізу вищенаведених правових норм, підприємство, установа та організація може бути визнана неприбутковою за наявністю дотримання одночасно всіх вимог, встановлених положеннями пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.
Порядок ведення реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 №440, розроблено відповідно до п.133.4 ст.133 Кодексу (далі - Порядок №440).
Відповідно до вимог п. 6 Порядку №440 для включення до Реєстру неприбуткова організація повинна подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 і засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон), а житлово-будівельні кооперативи також засвідчені підписом керівника або представника такого кооперативу та скріплені печаткою (за наявності) копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом. Неприбуткові організації, що діють на підставі установчих документів організації вищого рівня, відповідно до закону подають разом із реєстраційною заявою за формою 1-РН згідно з додатком 1 засвідчену підписом керівника або представника такої організації та скріплену печаткою (за наявності) копію документа, який підтверджує включення до організації вищого рівня та надає право діяти на підставі установчих документів такої організації вищого рівня.
За приписами п. 7 Порядку №440, контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру в разі, коли організація відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи неприбуткової організації (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу;
- установчі документи неприбуткової організації (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначені Законом України "Про кооперацію" від 10.07.2003 р. № 1087- ІV (далі - Закон №1087- ІV).
Статтею 2 Закону визначено, що кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
За змістом ст.6 Закону, кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі.
За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Судом встановлено, що Обслуговуючий кооператив "Дубки - Харків" діє на підставі Статуту, затвердженого рішенням загальних зборів від 13.09.2017 року.
Згідно з п. 9.2 Статуту Обслуговуючого кооперативу "Дубки - Харків" доходи (прибутки) Кооперативу використовуються виключно для фінансування видатків на утримання Кооперативу, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямків діяльності, визначених цим Статутом.
Крім того, пунктом 9.3 Статуту забороняється розподіл отриманих Кооперативом доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів та асоційованих членів Кооперативу, працівників Кооперативу (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління Кооперативу та інших пов'язаних з ними осіб.
Відповідно до п.9.4 Статуту не вважається розподілом доходу (прибутків) виплати Кооперативом на користь засновників (учасників), працівників, членів Кооперативу ( у тому числі на підставі цивільно-правового договору), якщо такі витрати є фінансуванням видатків на утримання Кооперативу, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом.
За приписами п. 11.5 Статуту, у разі припинення Кооперативу (у результаті його ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) його активи повинні бути передані іншій неприбутковій організації (одній чи декільком) відповідного виду або зараховані до доходу бюджету.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 19.09.2017 року подав реєстраційну заяву за формою 1-РН, а також засвідчені копії установчих документів неприбуткової організації, про що свідчить відмітка на реєстраційній заяві від 19.09.2017 року (а.с. 10).
ГУ ДФС у Харківській області при розгляді наданого пакету документів до реєстраційної заяви Обслуговуючого кооперативу "Дубки-Харків" встановило, що подано неповний пакет документів.
Відповідно до пункту 1.11 Статуту обумовлено, що кооператив є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами та або асоційованими членами ( а.с.44).
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про підтвердження Обслуговуючим кооперативом "Дубки-Харків" статусу неприбуткової організації, дотримання позивачем усіх вимог, які висуваються законодавцем до цих організацій. Відтак, у податкового органу відсутні підстави для відмови у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
ГУ ДФС у Харківській області жодним чином не мотивувало своє рішення та не зазначило, яких саме документів не вистачає для включення Обслуговуючого кооперативу "Дубки-Харків" до Реєстру неприбуткових організацій.
Що стосується посилання апелянта на п.п. 2.4.2, 2.4.3, 2.3.5, 2.4.7, 2.4.9 Статуту ОК "Дубки - Харків", які, як на думку відповідача, підтверджують, що даний обслуговуючий кооператив за своїм видом є житлово-будівельним кооперативом, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки вказаним Статутом не передбачено будівництво багатоквартирних, одно- і двоквартирних житлових будинків тощо.
Доводи апелянта про те, що пункт 9.4 Статуту, яким визначено, що не вважається розподілом доходу (прибутків) виплати Кооперативом на користь засновників (учасників), працівників, членів Кооперативу ( у тому числі на підставі цивільно-правового договору), якщо такі витрати є фінансуванням видатків на утримання Кооперативу, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом суперечить пп. 2.4.10 п. 2.4 Статуту, яким передбачено вільне розпорядження майном та грошовими коштами кооперативу колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки п. 9.4 Статуту лише конкретизує, що витрати на утримання кооперативу не вважаються розподілом доходу (прибутків).
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не було доведено підстав для відмови у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а тому позовні вимоги про скасування рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 1720354600287 від 26.09.2017 року про відмову у включенні Обслуговуючого кооперативу "Дубки - Харків" до Реєстру неприбуткових установ та організацій є обґрунтованими.
Оскільки позивачем доведено наявність у підприємства всіх ознак неприбуткової організації, то колегія судів вважає, що обираючи спосіб захисту порушеного права, суд першої інстанції для дотриманням гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, правомірно задовольнив позовну вимогу щодо зобов'язання ГУДФС у Харківській області включити Обслуговуючий кооператив "Дубки - Харків" до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного рішення.
Колегія суддів, з урахуванням фактичних обставин справи погоджується з висновками суду першої інстанції у повному обсязі.
Зі змісту ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно та всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції повно та всебічно з'ясовано обставини в адміністративній справі, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального при дотриманні норм процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглянувши доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 229, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2018 по справі № 820/2021/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Л.В. Курило Судді Т.С. Перцова С.П. Жигилій Постанова складена в повному обсязі 23.10.2018 р.