
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2018 р. справа № 1840/3603/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом заступника керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави до Шалигинської селищної ради Глухівського району Сумської області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шалигинської селищної ради Глухівського району Сумської області про зобов'язання розглянути у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання щодо зменшення на 50 відсотків плати за харчування у дошкільних навчальних закладах для батьків, у сім'ях яких є троє і більше дітей. Свої вимоги мотивує тим, що Шалигінською селищною радою Глухівського району Сумської області було прийнято рішення від 30.12.2016 "Про організацію харчування дітей в навчальних закладах Шалигінської селищної ради". В подальшому, 25.09.2017 сесією Шалигінської селищної ради прийнято рішення "Про внесення змін до рішення від 30.12.2016 "Про організацію харчування дітей в навчальних закладах Шалигінської селищної ради". Вказаними рішеннями затверджено порядок харчування дітей у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах Шалигинської селищної ради. Позивач зазначив, що вищевказані рішення не передбачають пільгові умови оплати для окремих категорій сімей з дітьми, яким держава надає додаткові гарантії соціального захисту, у тому числі щодо пільгових умов оплати харчування у навчальних закладах. На думку позивача, вказані рішення не ґрунтуються на вимогах закону та порушують права окремих категорій громадян.
Ухвалою суду від 24.09.2018 відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги визнав та зазначив, що при підготовці проектів рішень Шалигинської селищної ради до пільгових категорій помилково не було включено багатодітні сім’ї, тобто сім’ї у яких троє і більше дітей. З метою підвищення гарантії соціального захисту багатодітних сімей та приведення змісту актів Шалигинської селищної ради до вимог чинного законодавства України на позачерговій сесії Шалигинської селищної ради сьомого скликання 03.10.2018 було прийнято рішення "Про внесення доповнення до рішення другої сесії Шалигинської селищної ради сьомого скликання від 30.12.2016 «Про організацію харчування в навчальних закладах Шалигинської селищної ради» в частині пільгового харчування в дошкільних закладах дітей з багатодітних сімей".
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішеннями другої та дев'ятої сесій Шалигинської селищної ради сьомого скликання від 30.12.2016 «Про організацію харчування дітей в навчальних закладах Шалигинської селищної ради» та від 25.09.2017 «Про внесення змін до рішення другої сесії Шалигинської селищної ради сьомого скликання від 30.12.2016 «Про організацію харчування дітей в навчальних закладах Шалигинської селищної ради» визначено процедуру харчування дітей в дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах Шалигинської селищної ради та категорії дітей, батьки (або особи, які їх замінюють) яких звільняються від сплати або мають пільгу при внесенні плати за харчування. Зокрема, до таких категорій віднесено дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» (а.с.12-16).
Проте, до вказаних рішень не було включено багатодітні сім’ї, тобто сім’ї у яких троє і більше дітей.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 53 Конституції України передбачено, що держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Згідно з ст. 19 Закону України “Про охорону дитинства” держава гарантує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.
Відповідно до вимог п. 5 ст. 35 Закону України “Про дошкільну освіту” батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.
Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.
Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.
Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 №1243 "Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів" установлено знижки з плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах у таких розмірах: сім'ям, які мають трьох і більше дітей, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах - на 50 відсотків.
Пунктом 2.4 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки від 21.11.2002 №667 визначено, що від плати за харчування дітей відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах, а також батьки дітей та особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям". Підставою для звільнення є довідка про призначення такої допомоги, видана органами праці та соціального захисту.
Отже, пункт 1 рішення Шалигінської селищної ради від 30.12.2016 "Про організацію харчування дітей в навчальних закладах Шалигінської селищної ради" та пункт 3 рішення Шалигінської селищної ради від 25.09.2017 "Про внесення змін до рішення від 30.12.2016 "Про організацію харчування дітей в навчальних закладах Шалигінської селищної ради" прийняті всупереч вимог ст. 35 Закону України “Про дошкільну освіту”, п. 2.4 “Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах”, та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2002, оскільки у рішеннях не передбачено зменшення на 50 відсотків плати за харчування у дошкільних навчальних закладах для батьків, у сім'ях яких є троє і більше дітей.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання щодо зменшення на 50 відсотків плати за харчування у дошкільних навчальних закладах для батьків, у сім'ях яких є троє і більше дітей.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов заступника керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави до Шалигинської селищної ради Глухівського району Сумської області про зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Зобов'язати Шалигинську селищну раду Глухівського району Сумської області (Сумська область, Глухівський район, смт. Шалигине, вул. 40 років Перемоги, 11, код ЄДРПОУ 04390216) розглянути у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання щодо зменшення на 50 відсотків плати за харчування у дошкільних навчальних закладах для батьків, у сім'ях яких є троє і більше дітей.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар