
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1974/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2018 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за
позовом ОСОБА_1до Головного управління Пенсійні фонду України у Львівській області, представник – ОСОБА_2про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії та виплатити заборгованість по пенсії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України за заявою ОСОБА_1 від 18.04.2014 року провести з 01.04.2014 року перерахунок раніше встановленої йому пенсії, виходячи із грошового забезпечення за відповідною посадою на день звільнення в розмірі 5328 грн. та призначити новий розмір пенсії в розмірі 5168 грн.
- виплатити ОСОБА_1 заборгованість по пенсії, за період з 01.04.2014 року по 01.01.2018 року, в розмірі 84037 грн.
ОСОБА_3 вимоги обґрунтовані тим, що позивач керуючись ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2018 року про роз’яснення резолютивної частини рішення від 05.02.2018 року у справі № 461/12922, звернувся із відповідною заявою від 12.02.2018 року до відповідача з проханням провести повторний розгляд своєї заяви від 18.04.2014 року. У відповідь позивач отримав лист від 28.03.2018 року за № 845/П-20/07.05-06 в якому відповідач зазначив, що підстав для проведення перерахунку немає, оскільки будь-яких вказівок від пенсійного фонду України щодо проведення перерахунку особам ДСНС України, в його адресу не надходило.
На думку позивача, відповідач свідомо ігнорує покладені на нього судом зобов’язання щодо повторного розгляду заяви позивача від 18.04.2014 року та прийняття відповідного рішення.
Позивач вважає, що дії відповідача суперечать нормам чинного законодавства, не сприяють виконанню судового рішення та порушують права позивача.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити повністю.
Від відповідача 18.07.2018 року через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову з підстав, що на виконання рішення суду, відповідачем повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 18.04.2014 року. Рішенням від 07.03.2018 року повідомлено щодо виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2018 року № 876/12676/17 на користь ОСОБА_1. Зокрема, в заяві від 18.04.2018 року яка повторно розглянута головним управлінням, позивач просив провести перерахунок пенсії на підставі наказів МНС України від 25.04.2012 року № 719 і ДСНС України від 23.04.2013 року № 183 та від 01.02.2014 року № 60, однак чинним законодавством чітко визначено підстави та порядок перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби. Дані підстави є однаковими для всіх військовослужбовців, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 09.04.1992 року.
Відтак, накази ДСНС України не підпадають під визначення «законодавство» та не можуть бути підставою для перерахунку пенсій колишніх військовослужбовців, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити в задоволенні позову повністю.
Позивач 18.07.2018 року через канцелярію суду подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що викладені відповідачем у відзиві заперечення суперечать правовій оцінці, викладеної в рішеннях Галицького районного суду міста Львова від 07.12.2017 року у справі №641/12922/14-а та Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2018 року у справі № 876/12676/17.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 15.05.2018 позовну заяву залишено без руху. Ухвалою від 29.05.2018 року у даній справі відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Ухвалою від 30.07.2018 року розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження.
Безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
18.04.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому раніше призначеної пенсії.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, на позивач вважає протиправні рішення і дії відповідача щодо не перерахунку призначеної йому пенсії за його заявою.
Судом встановлено, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.08.2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено частково. Постанову Галицького районного суду м. Львова від 07.12.2017 грн. у справі №461/12922/14-а в частині зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.04.2014 року про перерахунок пенсії прийняти рішення про перерахунок ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення на день прийняття зазначеного рішення, скасовано та в цій частині позовних вимог ОСОБА_1 прийнято нову постанову, якою зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.04.2014 року про перерахунок пенсії з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у постанові.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2018 року про роз’яснення резолютивної частини рішення 05.02.2018 року, зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зобов’язане розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.04.2014 року про перерахунок пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за цим Законом.
Згідно підпункту «б» ч. 1 ст. 1-2 цього ж Закону, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до ч. 16 ст. 43 цього ж Закону, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Згідно статті 49 цього ж Закону, пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Відповідно до положень ст. 63 цього ж Закону, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.
Усі призначені за пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі - Порядок подання документів).
Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заяв про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Аналіз наведених норм законодавства дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
07.03.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення щодо виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2018 у справі № 867/12676/17 на користь ОСОБА_4, в якому на виконання даного рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 18.04.2014 року та зазначено що повідомлення з Пенсійного фонду України, щодо змін у грошовому забезпеченні з числа військовослужбовців ДСНС на підставі наказу МНС України від 25.04.2012 року № 719, та наказів ДСНС України від 23.04.2013 року № 183 та від 01.02.2014 № 60 в головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило, а тому підстави для перерахунку відсутні.
Враховуючи положення ст. 63 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 23 Порядку подання документів перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку подання документів про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Пунктом п. 4 Порядку проведення перерахунку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Таким чином, суд з врахуванням повноважень встановлених ст. 245 КАС України прийшов до висновку що спірне рішення від 07.03.2018 року Головного управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2018 у справі № 867/12676/17, підлягає скасуванню, оскільки таке прийняте без врахування правової позиції, наведеної в постанові Галицького районного суду м. Львова від 07.12.2017 року та залишеної без змін апеляційною інстанцією.
Разом з тим суд зазначає, що адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб’єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя, від так завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.
Отже, з огляду на викладене та положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній при вирішенні справи та ухваленні судового рішення не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) відповідача.
Завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення, а тому зобов’язання відповідача прийняти рішення про перерахунок позивачу раніше призначеної пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення на день прийняття зазначеного рішення, є формою втручання у повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Однак вказане не звільняє відповідача від повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.04.2014 року.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем переконують в обґрунтованості позовних вимог.
З цих же підстав судом не враховуються заперечення відповідача зазначені у відзиві на позовну заяву.
Норми права, які застосував суд, наступні:
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку) затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
ОСОБА_3 Григоровича (АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії та виплатити заборгованість по пенсії, - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 07.03.2018 року щодо виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2018 у справі № 867/12676/17 на користь ОСОБА_4.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.04.2014 року.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 22.10.2018 року.
Суддя Гавдик З.В.