Рішення № 77301459, 22.10.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2018
Номер справи
0940/1677/18
Номер документу
77301459
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" жовтня 2018 р. справа № 0940/1677/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка П.П., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - відповідач), в якому просив: - визнати неправомірними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо порушення порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії на виконання постанови Долинського районного суду від 22.08.2016 року по справі № 343/511/16-а; - зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та провести виплату призначеної йому пенсії державного службовця відповідно до порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначеного постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 (в редакції на час призначення пенсії) починаючи з 29.08.2015 року, а саме включити до розрахунку заробітної плати оклад, надбавки за ранг та за вислугу років у розмірі на час призначення пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, на виконання рішення суду у справі № 343/511/16-а, всупереч вимогам порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначеного постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 (в редакції на час призначення пенсії), провів перерахунок пенсії та умисно зменшив розмір посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років шляхом поділу даних складових на 24 місяці. Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства і порушують його право на пенсійне забезпечення в належному розмірі.

Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 08.10.2018 року, в якому позовних вимог не визнав. На обґрунтування своїх заперечень представник Калуського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зазначив, що на час звернення за призначенням пенсії діяла постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» якою визначено, що посадовий оклад, надбавки за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються у розмірах, установлених на день призначення пенсії. Так, позивачем, при призначенні пенсії було надано відповідні довідки про заробітну плату від 20.12.2011 року за № 647/01-10/13, № 648/01-10/13 та № 650/01-10/13 за період з 01.12.2006 до 01.12.2011 року, зокрема довідку про посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років станом на 18.12.2011 року. Всі суми, включені в довідки, взяті при обчисленні пенсії. ОСОБА_2 в 2016 році звернувся до Долинського районного суду з позовною заявою, до якої було долучено довідку про заробітну плату за № 41/01-09/12 від 08.02.2016 року, за період з грудня 2009 року по листопад 2011 року. Вказана довідка видана не встановленої форми, яка передбачена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 №5-1, та містила загальні суми виплат за вищезазначений період. На виконання постанови Долинського районного суду від 22.08.2016 (справа № 343/511/16-а ) зобов'язано управління здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням усіх виплат, з яких фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Пенсійний фонд з врахуванням того, що довідка від 08.02.2016 року була предметом розгляду справи в суді та резолютивна частина рішення суду не містила зобов'язальних вимог в проведенні перерахунку пенсії з врахуванням постанови КМУ від 31.05.2000 №865, виконало рішення суду з врахуванням мотивувальної та резолютивної частини, взявши до розрахунку довідку, яка була предметом розгляду в суді, а тому в даному випадку неправомірності в діях управління по виконанню рішення суду не вбачається.

Також, зазначено, відносно періоду заявлених позовних вимог з 29.08.2015 року, що даний позов поданий відповідно до ст. 160 КАС України (нова редакція) та може бути розглянутий в межах строків звернення до суду, передбачених ст. 121 КАС України, в якій зазначається, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, яки обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Посилання позивача на ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як на підставу щодо виплати пенсій за минулий час без обмеження будь-яким строком, не підлягає до задоволення, оскільки пенсія позивачу призначена і виплачується відповідно до Закону України «Про державну службу», а тому застосовувати інший закон в частині строків виплат пенсій є протиправним. Крім того, в даній статті Закону мова йде про нараховані суми пенсій, які з тих чи інших причин не виплачені. Позовна заява сформована тільки 03.09.2018, без відповідної заяви про відновлення терміну звернення, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, тому застосуванню підлягає ст. 123 КАС України. При цьому, вважає заявлені позовні вимоги з 29.03.2015 року по 03.03.2018 року, такими, що повинні бути залишені без розгляду. Враховуючи наведене, відповідач стверджує, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі (правонаступником якого є Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області) з 19 грудня 2011 року призначено пенсію за віком на підставі Закону України "Про державну службу" з розрахунку 80% від 2906,91 грн (2906,91 грн, з якої 1755,00 грн - посадовий оклад, 90,00 грн - надбавка за ранг, 461,25 грн - надбавка за вислугу років, середньомісячна сума надбавок - 490,31 грн, середньомісячна сума премій - 110,35 грн) - суми заробітної плати в розмірі 2325,52 грн (зворотній бік а.с. 91, а.с. 92).

Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 22.08.2016 року у справі №343/511/16-а, позов ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визначення дій протиправними та зобов'язання здійснення перерахунку розміру призначеної пенсії задоволено частково. Визнано неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, відпускних, лікарняних при обчисленні та призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком як державному службовцю. Зобов'язано Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, як державному службовцю з розрахунку 80 % від суми заробітної плати з урахуванням усіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразових премій, індексації заробітної плати, сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (основні та додаткові відпустки), оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) з проведенням індексації згідно Закону України "Про проведення індексації" без зміни базового місяця для проведення індексації, починаючи з 29 серпня 2015 року. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визначення дій протиправними та зобов'язання здійснення перерахунку розміру призначеної пенсії за період з 19 грудня 2011 року по 28 серпня 2015 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку позовної давності. У задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про звернення постанови суду до негайного виконання відмовити (а.с. 24-27).

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року апеляційна скарга Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повернута заявнику (а.с. 28).

Аналізом змісту даної постанови встановлено, що предметом судового розгляду в справі №343/511/16-а був спір з приводу не включення відповідачем до заробітку позивача для нарахування пенсії, при обчисленні та призначенні йому пенсії як державному службовцю, сум коштів з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразових премій, індексації заробітної плати, сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (основні та додаткові відпустки), оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) з проведенням індексації згідно Закону України "Про проведення індексації" без зміни базового місяця для проведення індексації.

При цьому, слід зазначити, що відповідно до постанови від 22.08.2016 року у справі № 343/511/16-а, судом питання включення при розрахунку пенсії посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років не розглядалось так, як на час призначення пенсії вказані виплати були включені до складу заробітної плати.

З письмових заяв ОСОБА_1 від 28.11.2016 року та 30.03.2017 року, вбачається, що він звертався до Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області з вимогою провести перерахунок пенсії з врахуванням посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, які були включені до заробітку при нарахуванні та виплаті пенсії (а.с. 30, 31-32).

Крім того, позивачем направлялись 06.06.2017 року, 14.07.2017 року, 05.05.2018 року, скарги до Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської з вимогами належним чином провести йому перерахунок пенсії згідно постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 22.08.2016 року у справі №343/511/16-а, а саме: врахувати посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років в розмірах, встановлених на день призначення (перерахунку) пенсії у відповідності до постанови КМУ № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції чинній на час призначення пенсії (а.с. 34, 35, 36).

05.05.2017 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-франківській області скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Вході розгляду скарги встановлено, що ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% заробітної плати, яка становила 2906,91 грн. До складу заробітної плати згідно з довідками від 20.12.2011 року № 648/01-10/13 № 650/01-10/13, виданими управлінням агропромислового розвитку районної державної адміністрації було включено: 1755,00 грн - посадовий оклад, 90,00 грн - надбавка за ранг, 461,25 грн - надбавка за вислугу років, середньомісячна сума надбавок - 490,31 грн, середньомісячна сума премій - 110,35 грн. На виконання вищевказаної постанови територіальним управлінням розпорядженням від 16.11.2016 року проведено перерахунок пенсії з 29.08.2015 року, яка становить 3631,34 грн, а саме: 2873,48 грн (80%х3591,85 грн), 574,70 грн - підвищення за проживання в гірському населеному пункті, 183,16 грн - індексація. Доплату в сумі 9926,73 грн ОСОБА_1, виплачено в листопаді 2016 року додатковими відомостями. Таким чином, рішення суду виконане відповідно до мотивувальної та резолютивної частини з врахуванням довідки № 41/01-09-12 від 08.02.2016 року (а.с. 118).

Враховуючи, що територіальним управлінням пенсійного фонду не надано позивачу чіткої відповіді про розмір посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років на виконання постанови від 22.08.2016 року, направлено адвокатський запит за № вих. 5 від 02.07.2018 року (а.с. 37).

Листом № 458/К-15 від 11.07.20018 року відповідач надав відповідь на запит, в якому повідомив, що на виконання постанови проведено перерахунок відповідно до довідки №41/01-09/12 від 08.02.2016 року за період з грудня 2009 року по листопад 2011 року та постанови з врахуванням окладу, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, надбавок, разових премій, відпускних, лікарняних, матеріальних допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, загальна сума цих виплат, а саме 86204,34 грн розділена на 24 місяці, які зазначені в довідці. Отже після перерахунку середньомісячна сума заробітної плати склала 3591,85 грн, 2873,48 грн (80%х3591,85 грн), 574,70 грн - підвищення за проживання в гірському населеному пункті, 183,16 грн - індексація (а.с. 39).

Позивач, не погоджуючись з таким розміром та перерахунком пенсії, вважаючи, що перерахунок його пенсії з 29.08.2015 року має бути проведений відповідно до порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначеного постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 (в редакції на час призначення пенсії), звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Частиною 7 даною статті, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на час призначення позивачу пенсії визначався постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Зокрема, згідно п. 3 зазначеної постанови посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Судом встановлено, що відповідачем здійснено обчислення заробітної плати позивачу при проведенні перерахунку пенсії згідно довідки управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації на посаді начальника управління за період з грудня 2009 року по листопад 2011 року від 08.02.2016 року № 41/01/-09/12, про що вказано в рішенні суду.

Оскільки дана довідка не відповідала вимогам постанови КМУ № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», то територіальним управлінням пенсійного фонду було прийнято рішення всі складові заробітної плати, вказані в цій довідці, розділити на 24 місяці і таким чином виведено середньомісячний розмір заробітної плати ОСОБА_1, з урахуванням якого проведено перерахунок пенсії.

Проаналізувавши наведені докази, суд приходить до висновку про те, що відповідач, під час виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 22.08.2016 року по справі №343/511/16-а, при проведенні позивачу перерахунку пенсії державного службовця, в порушення зазначеної постанови суду і вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865, (в редакції, чинній на час призначення пенсії), не включив до розрахунку заробітної плати позивача посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років у розмірі на час призначення пенсії, які до цього часу правомірно були включені для розрахунку пенсії ОСОБА_1, а додав зазначені в довідці управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації за період з грудня 2009 року по листопад 2011 року від 08.02.2016 року № 41/01/-09/12 суми вказаних виплат за 24 місяці та поділив їх на 24.

При цьому, слід зазначити, що відповідно до постанови від 22.08.2016 року у справі №343/511/16-а, суд зобов'язував відповідача перерахувати пенсії за віком як державному службовцю ОСОБА_1 з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразових премій, індексації заробітної плати, сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (основні та додаткові відпустки), оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) з проведенням індексації згідно Закону України "Про проведення індексації" без зміни базового місяця для проведення індексації, починаючи з 29 серпня 2015 року.

За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для визнання неправомірними дій Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо порушення порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 22.08.2016 року по справі №343/511/16-а та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та провести виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, визначеного постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 № 865, (в редакції, чинній на час призначення пенсії), починаючи з 28.08.2015 року, включивши до розрахунку заробітної плати оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років у розмірі на час призначення пенсії, тим більше, що ці складові в такому розмірі і були враховані при визначенні розміру пенсії позивача та її виплаті до постановлення вказаного рішення суду від 22.08.2016 року і будь-які підстави для їх зміни відсутні.

При цьому, суд вважає безпідставним твердження представника відповідача про те, що позивачем пропущено строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

В період, за який позивач просить провести перерахунок пенсії, суми пенсії йому нараховувались, однак не в таких розмірах, які були передбачені чинними на час призначення пенсії законодавчими актами. Суд зауважує, що в даному випадку не йдеться тільки про нараховані, але не сплачені суми пенсії, а йдеться саме про неодержані суми пенсії з вини органу, що призначає або виплачує пенсію. Таким чином, строк звернення до суду, встановлений ст. 121 КАС України, до даної категорії спорів не застосовується, а тому позивачем строк звернення до суду не пропущений.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Відтак, підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 704,80 грн, згідно з квитанцією №187.161.1/19092053 від 11.09.2018 року (а.с.3).

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо порушення порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії на виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 22.08.2016 року у справі № 343/511/16-а.

Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано- Франківської області здійснити перерахунок та провести виплату, призначеної ОСОБА_1, пенсії державного службовця відповідно до порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, визначеного постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року №865 (в редакції на час призначення пенсії), починаючи з 29.08.2015 року з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати в редакції Закону України "Про державну службу" на момент призначення пенсії з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, зокрема включити до розрахунку заробітної плати посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років у розмірі на час призначення пенсії.

Стягнути з Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), АДРЕСА_1, 77503;

Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області: (код ЄДРПОУ 37824000), вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77304.

Суддя /підпис/ Грицюк П.П.