Рішення № 77299852, 22.10.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2018
Номер справи
0540/7269/18-а
Номер документу
77299852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 жовтня 2018 р. Справа№0540/7269/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з вимогами:

- визнання протиправним та скасування рішення № 16 від 12 лютого 2018 року управління Пенсійного фонду України в місті Авдіївці Донецької області, яким відмовлено у врахуванні при перерахунку розміру пенсії за віком на пільгових умовах та врахуванні періоду роботи з 01 лютого 1984 року по 31 грудня 1988 року ОСОБА_1 довідки про заробітнуен плату № 107 від 22.01.2018 року, виданої Публічним акціонерним товариством «Шахта ім. О.Ф. Засядька»;

- зобов’язання Торецьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок розміру пенсії за віком на пільгових умовах та врахування періоду роботи з 01 лютого 1984 року по 31 грудня 1988 року з урахуванням довідки про заробітну плату № 107 від 22 січня 2018 року, виданої Публічним акціонерним товариством «Шахта ім. О.Ф. Засядька».

В обґрунтування позову зазначив, що під час своєї трудової діяльності тривалий час працював на вугледобувному підприємстві та набув право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з чинним законодавством України.

Проте рішенням № 16 від 12.02.2018 управлінням Пенсійного фонду України в м. Авдіївка Донецької області було вирішено відмовити у врахуванні при перерахунку пенсії ОСОБА_1 довідки про заробітну плату виданої Публічним акціонерним товариством «Шахта ім. О.Ф. Засядька», оскільки не має можливості здійснити перевірку достовірності наданих документів.

Вважає рішення незаконним та таким, що винисено з порушенням порядку прийняття рішення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного 22 серпня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Призначено засідання по справі на 06.09.2018 року. Відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору.

06 вересня 2018 року перенесено розгляд справи на 09 жовтня 2018 року.

09 жовтня 2018 року відкладено розгляд справи на 22 жовтня 2018 року.

Відповідач 22 жовтня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду надав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого посилається на те, що представник відповідача зазначає про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з тих підстав, що Публічне акціонерне товариство «Шахта ім. О.Ф. Засядька» зареєстроване на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження не в повному обсязі, отже відповідач не має можливості перевірити достовірність наданих позивачем довідок, у зв’язку з чим, періоди роботи позивача в Публічне акціонерне товариство «Шахта ім. О.Ф. Засядька» відповідачем не зараховані до стажу, який надає право на перерахунок пенсії.

До судового засідання сторони не з’явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.

Представник позивача 22 жовтня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду надав клопотання про проведення розгляду справи у відсутності позивача.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З огляду на зазначене, оскільки у судове засідання не прибули представники сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувсь до управління Пенсійного фонду України Донецької області з завою про перерахунок пенсії з якою були надані наступні документи: довідка про заробітну плату від 07 лютого 2018 року № 07-04/020 – видана архівним відділом військово-цивільної адміністрації м. Авдіївка, від 22 січня 2018 року №107 – видана ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька».

Рішенням № 16 від 12 лютого 2018 року, прийнятим головою комісії з питань припинення управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області, відмовлено гр.. ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком, оскільки один врахувати заробітну плату та період роботи в ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» з 01 лютого 1984 по 31 грудня 1988 року не можливо, так як згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підприємство розміщується на тимчасово окупованій території України (м. Донецьк), код ЄДРПОУ 00174846, за адресою м. Донецьк, пр. Засядька, що унеможливлює проведення зустрічної перевірки первинних документів.

Крім цього, відповідач вказав, що за змістом Постанови Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства" підприємствам з непідконтрольної українській влади території було рекомендовано перереєструватися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що спірним є саме визнання відповідачем відомостей, що зазначені у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 22 січня 2018 року № 107, виданої Публічним акціонерним товариством «Шахта ім. О.Ф. Засядка», що розташоване на непідконтрольній українській владі території, оскільки відомості, що містяться довідці, у даному випадку мають вирішальне значення для призначення пенсії позивачу.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Статтею 46 Конституцій України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За змістом п.п. 1, 2, 4 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно п."а" ч.1 ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на пенсію за вислугу років, зокрема, мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих у технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар’єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи, - після досягнення 55 років і при стажі роботи для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.

Постановою Кабінету Міністрів України № 583 від 12.10.1992 "Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення", затверджено, зокрема, Список професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років, згідно якого, таким правом користуються. зокрема, машиністи і помічники машиністів тепловозів, машиністи і помічники машиністів електровозі, машиністи і помічники машиністів дизель-поїздів, складачі поїздів.

Згідно статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.1.1 Інструкції "Про порядок ведення трудових книжок працівників", що затверджена Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства захисту населення України 29.07.93 № 58 та Зареєстровано в Міністерстві

юстиції України 17 серпня 1993 р. за № 110, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до п.п.1-3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 (далі – Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Таким чином, з урахуванням фактичних обставин справи, позивачем не ставляться під сумнів наявність у відповідача повноважень вимагати додаткові (інші ніж трудова книжка) документи під час прийняття рішення про призначення пенсії.

Щодо оцінки відповідачем наданих позивачем довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 107 від 22 січня 2018 року, виданою ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Статтею 8 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Посилання відповідача, як на підставу для відмови в призначенні пенсії, на Постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 595 є безпідставними, оскільки цією постановою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, згідно п. 1 якого, цей Порядок визначає процедуру фінансування бюджетних установ, надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям (далі - установи), здійснення соціальних виплат населенню Донецької та Луганської областей.

Тобто, цей підзаконний акт не вирішує питання безпосереднього функціонування підприємств та організацій, які знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

У той же час, відповідач зазначає, що ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» знаходиться на непідконтрольній українській владі території, отже, відповідач не має можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві.

Суд констатує, що відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на не підконтрольній українській владі території не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Отже, за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.

Таким чином, з урахуванням викладеного, суд не приймає до уваги доводи відповідача про неможливість здійснення перевірки наданої позивачем довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 22 січня 2018 року № 107, виданої Публічним акціонерним товариством «Шахта ім. О.Ф. Засядка» у зв’язку із знаходженням ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядка» на території, що тимчасово не підконтрольна українській владі.

Такі висновки відповідають правовим позиціям Верховного суду України, що викладені, зокрема, в постановах по справах № 175/4336/16-А та № 500/232/17.

На підставі викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволеню.

Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2018 року відстрочено сплату судового збору. За приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 704,80 грн., відповідно до частини 3 статті 4 Закон України “Про судовий збір”.

Керуючись ст.ст. 2, 242, 243, 244, 245, 246, 293, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (кв. Ювілейний, б. 10, кв. 1, м. Авдіївка, ІПН НОМЕР_1) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул. Дружби, б. 22, м. Торіцьк, ЄДРПОУ 42170475) про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні ді – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в місті Авдіївці Донецької області № 16 від 12 лютого 2018 року, яким відмовлено у врахуванні при перерахунку розміру пенсії за віком на пільгових умовах.

Врахувати періоди роботи з 01 лютого 1984 року по 31 грудня 1988 року ОСОБА_1 відповідно до довідки про заробітну плату № 107 від 22.01.2018 року, виданої Публічним акціонерним товариством «Шахта ім. О.Ф. Засядька».

Зобов’язати Торецьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок розміру пенсії за віком на пільгових умовах та врахувати період роботи з 01 лютого 1984 року по 31 грудня 1988 року з урахуванням довідки про заробітну плату № 107 від 22 січня 2018 року, виданої Публічним акціонерним товариством «Шахта ім. О.Ф. Засядька».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (вул. Дружби, б. 22, м. Торіцьк, ЄДРПОУ 42170475) на користь Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп.

Рішення складено та підписано 23.10.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі, коли справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Стойка В.В.