Рішення № 77299812, 22.10.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2018
Номер справи
0540/5838/18-а
Номер документу
77299812
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 жовтня 2018 р. Справа№0540/5838/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мозгової Н.А.

при секретарі: Синиці М.І.

за участю сторін:

представник позивача: не з’явився,

представника відповідача: не з’явився,

представника третьої особи: не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Костянтинівській міській раді Донецької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариства з обмеженою відповідальністю «Интеграл» про зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

18 липня 2018 року позивач, Головне управління ДФС в Івано-Франківській області (місцезнаходження: 76000, м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 20), звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Костянтинівської міської ради Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, 260), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариства з обмеженою відповідальністю «Интеграл» (місцезнаходження: 76018, м.Івано-Франківськ, вул. Дністровська, 26) про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Интеграл» від 07.03.2018 року, які стосуються зміни місцезнаходження підприємства, мотивуючи тим, що на підставі неправдивих даних щодо місцезнаходження ТОВ «Интеграл» було здійснено внесення змін до установчих документів ТОВ «Интеграл» за адресою: вул.Дністровська, 26 в м.Івано-Франківську, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки за даною адресою підприємство не знаходиться. За таких обставин позивач просить скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Интеграл» від 23.08.2016 року, що стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

26.09.2018 року представник відповідача через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якої зазначив, що надання документів, які підтверджують право власності на об’єкти нерухомого майна при державній реєстрації юридичної особи законом не передбачено, крім того відповідальність за достовірність заповнених даних в реєстраційній карті лежить на заявникові. Також зазначає, що згідно даних ЄДР – місцезнаходження реєстраційної справи – Мар’їнська районна державна адміністрація Донецької області, тобто у зв’язку з екстериторіальністю в межах області справу не було передано до відділу реєстрації Костянтинівської міської ради. На підставі зазначеного, прийняття рішення залишили на розсуд суду.

Ухвалою суду від 23.07.2018 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 21.08.2018 року.

Ухвалою суду від 27.08.2018 року у задоволенні клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції відмовлено.

21.08.2018 року відкладено підготовче засідання на 25.09.2018 року.

Ухвалою суду від 25.09.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 22.10.2018 року.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи без його участі та позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача та представник третьої особи у судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Суд, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1004005162 від 22.05.2018 року внесено запис, відповідно до якого внесено зміни до відомостей про Товариства з обмеженою відповідальністю «Интеграл», що не пов’язані зі змінами в установчих документах, що стосуються, в тому числі, зміни місцезнаходження підприємства (а.с. 20-22).

Як вбачається з Акту обстеження суб’єкта підприємницької діяльності № 3 від 04.04.2018 року Головного управління ДФС в Івано-Франківській області було проведено перевірку місцезнаходження ТОВ «Интеграл», яким зафіксовано відсутність даного підприємства за адресою: вул.Дністровська, 26 в м.Івано-Франківську (а.с. 7).

Згідно рапорту старшого о/у з ОВС ОАС ОУ ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 11.04.2018 року, в ході відпрацювання запита від 05.04.2018 року №106/09-19-55-03-20 на встановлення місцезнаходження ТОВ "Интеграл" здійснено виїзд за адресою: Івано-Франківськ, вул. Дністровська, 26, в ході обстеження якої вивісок (наклейок), рекламних щитів, банерів, інших розпізнавальних та інформаційно-довідкових вказівників, які б містили назву ТОВ "Интеграл" чи будь-які інші словосполучення зі словами, вказаними у назві товариства, на житлових, нежитлових будинках та прилеглих до них територіях, розташованих будівлі 26 по вулиці Дністровській, не виявлено. В ході обстеження вказаної вище адреси ТОВ "Интеграл" не встановлено за адресою реєстрації.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 03.04.2018року №119542924 у ТОВ "Интеграл" право власності на нерухоме майно або будь-яке інше речове право відсутнє.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців, регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу-підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно з п.п.10 п. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі серед інших, містяться відомості про місцезнаходження юридичної особи.

Пунктом 1 частини четвертої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», встановлено, що для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи, зокрема, заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

Статтею 93 Цивільного кодексу України передбачено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Статтею 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» врегульований порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій.

Реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації (частина перша статті 25 зазначеного Закону).

Таким чином, зі змісту даних норм не вбачається такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місця знаходження юридичної особи за вказаною нею ж юридичною адресою.

Це дає підстави суду дійти висновку про відсутність порушень державного реєстратора при внесенні зміни до відомостей про ТОВ «Интеграл», що не повязані зі змінами в установчих документах, що стосуються зміни місцезнаходження підприємства. Разом з тим, державний реєстратор вніс до Державного реєстру запис, який фактично не відповідає дійсності, а тому відомості, надані юридичною особою, як встановлено позивачем, та підтверджується матеріалами справи, є недостовірними.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, на підставі неправдивих даних щодо місцезнаходження третьої особи було внесено зміни до відомостей про ТОВ «Интеграл», що не повязані зі змінами в установчих документах, що стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

За змістом пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, обєктів оподаткування або обєктів, які повязані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Саме з цією метою законодавець зобов’язує платника податків стати на податковий облік.

Пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України передбачено право контролюючих органів в установленому порядку на звернення до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Зазначена законодавча норма встановлює повноваження органу доходів і зборів звертатись до суду з позовами про припинення юридичної особи, відміну державної реєстрації юридичної особи (фізичної особи-підприємця), скасування державної реєстрації змін до установчих документів саме з метою забезпечення контролю за виконанням податкового обовязку платниками податків.

У такому разі внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи відповідача за місцезнаходженням може бути підставою для припинення цієї юридичної особи, а не мотивом для скасування державної реєстрації змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження, на чому наполягає позивач, оскільки саме припинення юридичної особи – ТОВ «Интеграл» буде належним засобом податкового контролю.

Такі висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеними у постанові від 20 лютого 2018 року у справі №806/671/15 (касаційне провадження №К/9901/8307/18).

Оскільки внесення змін щодо місцезнаходження підприємства не пов'язана із змінами до установчих документів суд вважає, що позивач безпідставно звернувся до суду з даним позовом.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку, що в ході розгляду справи представником позивача не доведені ті обставини, на які посилається як на підстави позовних вимог.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовної заяви Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Костянтинівській міській раді Донецької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариства з обмеженою відповідальністю «Интеграл» про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з відмовою позивачу у задоволенні позову, понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.

На підставі вкладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (місцезнаходження: 76000, м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 20) до Костянтинівській міській раді Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, 260), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариства з обмеженою відповідальністю «Интеграл» (місцезнаходження: 76018, м.Івано-Франківськ, вул. Дністровська, 26) про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Интеграл» від 07.03.2018 року, які стосуються зміни місцезнаходження підприємства - відмовити.

Повний текст судового рішення складено 22 жовтня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Мозговая Н.А.