Рішення № 77299662, 12.10.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2018
Номер справи
806/3250/18
Номер документу
77299662
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2018 року м.Житомир

справа № 806/3250/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Горовенко А.В.,

за участю секретаря судового засідання Демчук О.М.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю від 04.04.2018 за реєстр №63);

представника відповідача - Шайденко О.В. (за довіреністю від 03.01.2018),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови неправомірною, зобов'язання розглянути заяву, -

встановив:

ОСОБА_3 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати неправомірною відмову Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 04.01.2018 №150103.2;

- зобов"язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно з ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та прийняти рішення з урахуванням документального підтвердження про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та права на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у грудні 2017 року звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку. Згідно з листом №150103.2 від 04.01.2018 відповідач повідомив про відмову у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, з тих підстав, що відповідно до поданих документів неможливо визначити право на зниження пенсійного віку, проте позивач вважає, що подані ним документи при зверненні до відповідача, не викликають сумнівів щодо підтвердження його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Вважаючи вказану відмову неправомірною, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження на 23.08.2018.

Згідно з довідкою від 23.08.2018 розгляд справи відкладено на 21.09.2018 у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.

Відповідно до довідки від 21.09.2018 розгляд справи відкладено на 12.10.2018 у зв"язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.

В судове засідання з"явилась представник позивача, позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та просила суд задовольнити їх у повному обсязі. Додатково зазначила, що наявність у позивача права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підтверджується довідкою форми 122 від 15.12.107 №58 та первинними документами, в яких визначено населений пункт та об"єкти, у роботі на яких був зайнятий позивач.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог в повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 13.08.2018 за вх.№16714/18.

В обґрунтування своєї правової позиції зазначила, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком на умовах, визначених ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку, як особі, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яка працювала у 1987 році в зоні відчуження - від 10 до 14 календарних днів, оскільки не було надано документи, які підтверджують період роботи, населений пункт чи об"єкт, де позивачем проводились роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивач при зверненні до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії надав документи, у яких підтверджено всього 8 календарних днів роботи, населений пункт чи об"єкт, де виконувалася робота з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у довідці форми №122 неможливо встановити. При зверненні позивача за призначенням пенсії була надана довідка №277 від 09.04.1993, видана Житомирським АТП-11854, у якій вказано, що на підставі наказу №309 від 06.08.1987 позивач 8 днів у червні 1987 року працював у зоні відчуження в населеному пункті Чорнобиль по перевезенню дорожно-будівельних матеріалів. Однак відповідно до копії наказу №309 від 06.08.1987 ОСОБА_3 був направлений у відрядження до смт Малин в період з 01.08.1987 по 31.08.1987, який віднесено до зогни гарантованого добровільного відселення.

За таких обставин у відповідача відсутні підстави для призначення позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році (категорія 3), що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 від 13.12.1993 (а.с. 45).

Вказане посвідчення є дійсним, статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році відповідачем не оспорюється.

У грудні 2017 року позивач звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що не оспорюється сторонами.

До заяви було додано наступні документи:

- копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорії 3, серія НОМЕР_1, виданого Житомирською обласною державною адміністрацією 13.12.1993 (а.с.45);

- копію трудової книжки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, серії НОМЕР_2 від 10.09.1979 (а.с. 71);

- довідку №58 від 15.12.2017, видану Житомирським автотранспортним підприємством-11854 про те, що ОСОБА_3 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів і ВЦРПС від 29.12.1987 №14970378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, в період з 01.08.1987 по 31.08.1987, згідно з наказом №309 від 06.08.1987 (а.с.46);

- копію наказу начальника Житомирського автотранспортного підприємства-11854 від 06.08.1987 №309 відповідно до якого наказано відрядити водіїв із закріпленими автомобілями, зокрема, ОСОБА_3 в смт. Малин - ДСУ-39 на автомобілі ЗІЛ-ММЗ-45021 з 01.08.1987 по 31.08.1987, режим роботи 10-ти годинний (а.с.48-49);

- копію довідки №277 від 09.04.1993, виданої Житомирським автотранспортним підприємством-11854 про те, що ОСОБА_3 на підставі розпорядження директора АТП-11854, 20 травня 1986 року на автомобілі ГАЗ-24 06-10 ЖИЛ з керівником АТП виїжджав до населеного пункту Розсоха, Терехов для вирішення конфлікту за скаргами водіїв; на підставі наказу №309 від 06.08.1987 - ОСОБА_3 8 днів - 5, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 16 серпня 1987 року працював в зоні відчуження в населеному пункті Чорнобиль по перевезенню дорожньо-будівельних матеріалів (а.с.50);

- шляхові листи та товарно-транспортні накладні за 8 днів - 5, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 16 серпня 1987 (а.с.53-70).

Листом від 04.01.2018 №150103.2 відповідач повідомив позивачу про відмову у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка форми №122, у разі неможливості подання такої довідки, будь-який первинний документ, виданий за період роботи із зазначенням періоду роботи та населеного пункту чи об"єкту роботи (довідка, табель обліку робочого часу та інш.). Зазначено, що наказ №309 від 06.08.1987 не дає можливості встановити періоди перебування позивача в зоні відчуження, населений пункт та об"єкти роботи (а.с.44).

Також листом №Б-255 від 29.05.2018 відповідач повідомив позивачу про те, що відповідно до інформації з наказу №309 від 06.08.1987 позивач перебував у відрядженні в смт.Малин в період з 01.08.1987 по 31.08.1987, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, тому відповідачем не взято до уваги довідку №277 від 09.04.1993 та довідку форми №122 від 15.12.2017 за №58 (а.с.51-52).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон).

Згідно зі ст. 55 Закону: особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів пенсія за віком надається із зменшенням пенсійного віку на 10 років;

особам які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів пенсія надаються із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

Відповідно до ст. 65 Закону документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Згідно із частиною третьою статті 55 Закону призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1) передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.

Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Згідно з підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку №22-1, документами, що підтверджують право особи на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зазначена норма містить вичерпний перелік документів, що подаються особами із заявою про призначення пенсій в порядку статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд зазначає, що законодавець в Порядку №22-1 наводить перелік альтернативних документів для підтвердження такого права особи, а не їх обов'язкову сумарну кількість.

Порядок надання первинних документів, а саме: довідки про період роботи в зоні; табелі обліку часу за період роботи в зоні; подорожні листи для водіїв; копії відомостей на виплату заробітної плати, визначено законодавцем, як альтернативні у разі неможливості подати довідку за формою №122, внаслідок ліквідації підприємств, установ, організації.

Одночасно суд зазначає, що в розумінні вимог пункту 4.2 Порядку №22-1 відповідач не наділений повноваженнями щодо визнання незаконними поданих документів та їх скасування. Відповідач, як орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви, прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

З огляду на викладене, основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.

Судом встановлено, згідно з довідкою форми №122 від 15.12.2017 №58, виданою Житомирським автотранспортним підприємство-11854, позивач безпосередньо був зайнятий на роботах, передбачених Постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 №1470378 і Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком №1, затвердженим Ради Міністрів СРСР від 22.08.1056 №1173 з 01 серпня 1987 року по 31 серпня 1987 року.

Відповідно до довідки від 09.04.1993 №277, виданої Житомирським автотранспортним підприємством-11854, підтверджено відомості про те, що ОСОБА_3: на підставі розпорядження директора АТП-11854 20 травня 1986 року на автомобілі ГАЗ-24 06-10 ЖИЛ з керівником АТП виїжджав до населеного пункту Розсоха, Терехов для вирішення конфлікту за скаргами водіїв; на підставі наказу №309 від 06.08.1987 позивач 8 днів - 5, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 16 серпня 1987 року працював в зоні відчуження в населеному пункті Чорнобиль (а.с.50).

Щодо твердження представника відповідача, що кількість робочих днів позивача в зоні відчуження у 1987 році, які підтверджені довідкою від 09.04.1993 №277 становить всього 8 днів, що є меншим за 10 календарних днів необхідних для призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону, суд зазначає таке.

Згідно з довідкою №277 від 09.04.1993, виданої Житомирським автотранспортним підприємством-11854, позивач 20 травня 1986 року з керівником АТП-11854 виїжджав до населеного пункту Розсоха, Терехов для вирішення конфлікту за скаргами водіїв.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 с.Розсоха та с.Терехов Чорнобильського району Київської області віднесено до зони відчуження.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів пенсія за віком надається із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а.

Зазначені докази в сукупності дають підстави вважати, що позивач має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відповідач протиправно відмовив ОСОБА_3 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

За таких обставин, враховуючи дату народження позивача - 07.12.1963 року, така пенсія повинна бути призначена з 08.12.2017, тобто зі зниженням пенсійного віку.

З метою захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача щодо призначення пенсії, суд вважає за необхідне зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи те що, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов до висновку, про обґрунтованість позовних вимог та як наслідок, їх задоволення у повному обсязі.

Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 139, 90, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 10001, іден. кодНОМЕР_3) до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Перемовги, 55, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 40380333) про визнання відмови неправомірною, зобов'язання розглянути заяву, - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №150103.2 від 04.01.2018 у призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов"язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 08.12.2017.

Вступну та резолютивну частини рішення складено у нарадчій кімнаті і проголошено 12 жовтня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Горовенко

Рішення складено у повному обсязі 17 жовтня 2018 року.