
Справа № 143/1011/18
ОКРЕМА УХВАЛА
Іменем України
23.10.2018 року Погребищенський районний суд Вінницької області
у складі: головуючого – судді Бойка А. В.,
з участю секретаря Шуваріної В. А.,
позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника позивачів – адвоката ОСОБА_3,
представника відповідача – адвоката ОСОБА_4,
представника третьої особи ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Погребище цивільну справу за позовом адвоката ОСОБА_3 від імені та в інтересах ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_1 Сергйвича, ОСОБА_7 до ОСОБА_8, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Погребищенська міська рада, по визнання незаконними побудованої окультної споруди та встановлених пам’ятних знаків, -
Встановив:
6 серпня 2018 року адвокат ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_7 звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_8 про визнання незаконними побудованої окультної споруди та встановлених пам’ятних знаків, відповідно до якої позивач просить визнати незаконними побудування окультної споруди у вигляді бетонного майданчика з доріжкою, шести стовпів, висотою близько 5-ти метрів, на яких вмонтовано язичницький символ «бога сонця» з написом «свяорпа» та встановлення пам’ятних знаків з аналогічною символікою ОСОБА_8 на території кладовища по вул. Коцюбинського м. Погребище Вінницької області та зобов’язати відповідачку за свій рахунок провести демонтаж вказаних об’єктів.
Рішенням Погребищенського районного суду Вінницької області від 23.10.2018 у задоволенні позову було відмовлено.
Разом з тим, розгляд даної справи, потягнув за собою неабиякий суспільний резонанс. Цивільно-правовий спір сторін перетворився на напружений конфлікт. Хід конфлікту сторін почав широко висвітлюватися в засобах масової інформації та в мережі інтернет.
За таких обставин суд повинен бути максимально віддаленим від стороннього впливу та особливо реагувати на усі порушення закону виявлені в ході судового розгляду.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, підставою для даного позову стало встановлення намогильних споруд ОСОБА_8 на могилах, що знаходяться на кладовищі по вул. Коцюбинського в м. Погребище Вінницької області.
Передумовою встановлення вищевказаних споруд було рішення виконавчого комітету Погребищенської міської ради від 23 жовтня 2015 року № 72, яким надано дозвіл ОСОБА_8 провести роботи з облаштування могил її померлих родичів на кладовищі по вул. Коцюбинського в м. Погребище Вінницької області (а. с. 23).
Як вбачається з матеріалів цивільної справи та змісту вищевказаного рішення, підставою його прийняття було письмове звернення ОСОБА_8 на ім’я міського голови ОСОБА_9 з проханням про надання дозволу на облаштування могил її померлих родичів (а. с. 111).
Суд приходить до висновку, що при прийнятті вказаного рішення було допущено грубе порушення законодавства з огляду на наступне.
Як встановлено в судовому засіданні, нормативно-правовим обґрунтуванням прийняття виконавчим комітетом вищевказаного рішення є Закон України «Про поховання та похоронну справу» та Порядок утримання кладовищ та інших місць поховання, затверджений Наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу», за зверненням виконавця волевиявлення померлого або особи, яка взяла на себе зобов'язання поховати померлого, на території кладовища безоплатно виділяється місце для поховання померлого відповідно до затвердженої проектної документації.
За бажанням одного з родичів, визначених у частині п'ятій статті 6 цього Закону, для поховання двох чи більше померлих безоплатно виділяється місце для родинного поховання.
Після здійснення поховання померлого виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов'язання поховати померлого, як користувачу місця поховання (користувачу місця родинного поховання) спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) видається відповідне свідоцтво, зразок якого затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Це свідоцтво дає право його пред'явнику на встановлення намогильних споруд у межах могили (родинного поховання), вирішення питання про проведення підпоховання, здійснювати інші дії, пов'язані з використанням місця поховання, якщо це не суперечить законодавству.
На могилах (місцях родинного поховання) можуть встановлюватися намогильні споруди, склепи за індивідуальним замовленням у межах, встановлених для могили (родинного поховання). Встановлені намогильні споруди, склепи реєструються спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) у книзі обліку намогильних споруд, форму якої затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Забороняється здійснювати поховання інших померлих (підпоховання), встановлення намогильної споруди, склепу без згоди користувача місця поховання (користувача місця родинного поховання).
У відповідності до п. 2.13 глави 2 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховання, затвердженого Наказ Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193, на могилах (місцях родинного поховання), у межах наданої земельної ділянки, можуть установлюватися намогильні споруди та елементи благоустрою могили.
Для установлення намогильної споруди до ритуальної служби або виконавчого органу сільської, селищної, міської ради подаються такі документи:
-оригінал свідоцтва про смерть похованого;
-свідоцтво про поховання або в разі його відсутності письмову згоду користувача місця поховання (користувача місця родинного поховання) на встановлення намогильної споруди;
-документи, що підтверджують придбання намогильної споруди, її ціну та дату реалізації;
-реквізити виконавця намогильної споруди.
Одразу після отримання ритуальною службою або виконавчим органом сільської, селищної, міської ради документів, визначених у цьому пункті, вони мають забезпечити безперешкодний доступ на територію кладовища транспортного засобу, на якому перевозиться намогильна споруда, визначена у документі.
Після виконання робіт з облаштування могили користувач зобов'язаний забезпечити прибирання території біля могили та винесення сміття до спеціально відведених місць на кладовищі.
Установлені намогильні споруди реєструються спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) в Книзі обліку намогильних споруд (далі - Книга обліку). Форма Книги обліку наведена в додатку 3. Термін зберігання Книги обліку намогильних споруд постійний. Записи до Книги обліку проводяться в алфавітному порядку. Заповнюється Книга обліку в одному примірнику.
Усі намогильні споруди, що встановлюються на могилі, повинні відповідати стандартам та технологіям.
Таким чином, передумовою надання дозволу на установку намогильних споруд є отримання свідоцтва про поховання у порядку, визначеним ст. 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу» та надання його та інших документів, визначених пунктом 2.13 глави 2 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховання, затвердженого Наказ Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193 виконавчому комітету Погребищенської міської ради.
Аналіз норм Закону України «Про поховання та похоронну справу» та інших норм законодавства вказує на відсутність повноваження у виконавчого комітету Погребищенської міської ради приймати рішення про надання дозволу на проведення робіт з облаштування могили без надання усіх документів визначених пунктом 2.13 глави 2 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховання, затвердженого Наказ Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193.
Однак, в ході розгляду цивільної справи було встановлено, що до заяви про надання дозволу на облаштування могил покійних родичів ОСОБА_8 не додала жодного документу. Зі змісту ж самої заяви вбачається, що питання встановлення намогильних споруд порушується ОСОБА_8 щодо трьох могил, а саме: щодо могили покійного діда ОСОБА_10 та двох дитячих могилок, проте, спірна намогильна споруда встановлена щодо п’яти осіб, а саме: ОСОБА_10 та чотирьох дітей. Саме питання, щодо місця облаштування форми та змісту пам’ятної споруди на обговорення як депутатів міської ради так і будь-які громадські слухання винесено не було. Фактичне місце облаштування пам’ятника розташоване біля проїзної частини, територією кладовища не являється.
Сама ж ОСОБА_8 є громадянкою іншої держави (а. с. 99).
Крім того, в судовому засіданні представник Погребищенської міської ради ОСОБА_5 визнав факт недотримання вимог Закону України «Про поховання та похоронну справу», зокрема неподання необхідних документів ОСОБА_8 та відсутність Книги обліку намогильних споруд.
Вказані обставини призвели до суттєвого конфлікту релігійної громади району, масового обурення громади м. Погребище, що може перерости у фізичне протистояння. Вказані порушення стали можливими внаслідок неналежного виконання посадовими особами виконавчого комітету Погребищенської міської ради Вінницької області своїх службових обов’язків.
Відповідно до ч. 1 статті 262 ЦПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.
Відповідно до ч. 6 ст. 262 ЦПК України, окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.
У відповідності до рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року, орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами норм ч. 7 ст. 262 ЦПК України визначено, що з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Статтею 1.3.2. Статуту територіальної громади міста Погребище Вінницької області, прийнятого на 18 сесії Погребищенської міської ради 23 скликання 14.02.2001, зі змінами внесеними на 5 сесії 7 скликання від 17.02.2001 (далі Статут), визначено, що органи і посадові особи місцевого самоврядування сприяють органам судової влади і прокуратури в їх діяльності, надають у передбачених законодавством випадках допомогу у здійсненні їх функцій. Міський голова або за його дорученням інша посадова особа відповідає за організацію зв’язківка органів і посадових осіб місцевого самоврядування з органами судової влади і прокуратури.
Відповідно до статті 3.1.2. вищезазначеного Статуту, міський голова, міська рада та її виконавчі органи здійснюють свою діяльність з реалізації функцій місцевого самоврядування за дорученням міської громади, від її імені та в її інтересах.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне звернути увагу міського голови Погребищенської міської ради Вінницької області ОСОБА_9 на неналежне виконання своїх службових обов`язків виконавчим комітетом Погребищенської міської ради та вжити відповідні заходи щодо усунення цих порушень та урегулювання вказаного конфлікту.
Керуючись статтею 262 ЦПК України, суд,-
Ухвалив:
Звернути увагу міського голови Погребищенської міської ради Вінницької області ОСОБА_9 на неналежне виконання своїх службових обов`язків виконавчим комітетом Погребищенської міської ради.
Доручити Погребищенській міській раді Вінницької області усунути виявлені судом недоліки, а саме: переглянути рішення виконавчого комітету Погребищенської міської ради від 23 жовтня 2015 року № 72 з урахуванням вимог Закону України «Про поховання та похоронну справу» та п 2.13 глави 2 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховання, затвердженого Наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003.
Про вжиті заходи повідомити суд протягом двох місяців з дня надходження окремої ухвали.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя