
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Науки, 5
ПОСТАНОВА
ПРО ВИЗНАННЯ БОРЖНИКА БАНКРУТОМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.2018р. Справа № 905/1340/18
за заявою боржника Державного відкритого акціонерного товариства "Інформаційно-обчислювальний центр" (код ЄДРПОУ 23413319), м.Мирноград, Донецька область
про банкрутство
Головуючий суддя Тарапата С.С.
при секретарі судового засідання Мунтяну Ю.І.
Представники сторін не з'явились.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 24.07.18р. прийнято до розгляду заяву про порушення провадження у справі про банкрутство Державного відкритого акціонерного товариства "Інформаційно-обчислювальний центр" (код ЄДРПОУ 23413319), м.Мирноград, підготовче засідання призначено на 06.08.2018р.
Відповідно до вимог ст.114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, затвердженого постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 16.01.13р. №1, 20.07.2018р. судом здійснено електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого.
Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України, визначено Приходька Володимира Валентиновича (свідоцтво арбітражного керуючого №339 від 27.02.13р.).
Ухвалою господарського суду Донецької області від 03.10.18р. за результатами підготовчого засідання відкрито провадження у справі №905/1340/18 за заявою боржника - Державного відкритого акціонерного товариства "Інформаційно-обчислювальний центр" (код ЄДРПОУ 23413319) про порушення провадження у справі про банкрутство на підставі ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; залучено Міністерство енергетики та вугільної промисловості України до участі у справі; призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 17.10.18р.
До канцелярії господарського суду Донецької області надійшло клопотання голови ліквідаційної комісії №10-10/2018 від 10.10.18р., в якому останній просить провести засідання без його участі. До клопотання додана довідка про стан заборгованості із заробітної плати ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" станом на 10.10.18р.
В судове засідання 17.10.18р. представник боржника не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином. За таких обставин. суд визнає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами.
Розглянувши в судовому засіданні 17.10.18р. матеріали справи, господарський суд встановив:
Згідно частини першої статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про відкриття справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про відкриття справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
11.12.17р. наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №740 припинено діяльність ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр", м.Мирноград; призначено ліквідаційну комісію товариства у складі: Карпенка А.А. (голова комісії), Гринька В.О. та Сиротюка Р.П. (члени комісії).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.12.17р. №23413319 внесено запис про перебування юридичної особи в стані припинення з 02.03.18р. за рішенням засновників та про строк, визначений засновниками для заявлення кредиторами своїх вимог.
З наданих суду документів вбачається проведення головою ліквідаційної комісії заходів, передбачених чинним законодавством, які передують зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство на підставі ст.ст. 95,96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Так:
Інвентаризаційною комісією (згідно наказу голови ліквідаційної комісії №1 від 30.12.17р.) проведена інвентаризація майнових активів та зобов'язань ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр", в результаті якої встановлено наступне:
- активи підприємства складаються з основних засобів в сумі 205987,97грн.,в т.ч. нерухоме та рухоме майно;
- зобов'язання підприємства складаються з кредиторської заборгованості станом на 01.01.17р. в сумі 320677,85грн., в т.ч. заборгованість по заробітній платні - 289269,31грн., заборгованість перед Фондом соціального страхування України - 31408,54грн.(виявлена за результатами розгляду кредиторських вимог) (протокол засідання інвентаризаційної комісії ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр", м.Мирноград від 03.01.18р.). Вказана заборгованість внесена головою ліквідаційної комісії до проміжного ліквідаційного балансу станом на 03.03.18р.
Головою ліквідаційної комісії проведена оцінка виявленого майна боржника. За результатами оцінки вартість нерухомого майна боржника - нежитлового приміщення загальною площею 2615,7кв.м., розташованого за адресою: м.Мирноград, вул.Ватутіна, 18, складає 201409,00грн; вартість рухомого майна боржника - вживані інвентарні та прирівняні до них об'єкти, розташованого за адресою: м.Мирноград, вул. Ватутіна, 18, складає 4578,97грн.
Відповідно до витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна №55229373 від 27.03.18р. рухоме майно за боржником не значиться. В державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 26.03.18р. №118452857 інформація стосовно боржника відсутня.
Згідно з відомостями, наданими боржником, та доданими до заяви документами, вартість рухомого та нерухомого майна (205987,97грн.) недостатня для погашення кредиторської заборгованості, фінансовий стан боржника характеризується неплатоспроможністю, кредиторська заборгованість та заборгованість з заробітної плати, що не оспорюється, складає 320677,85 тис. грн.
Відповідно до листа Покровської ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області "Про надання інформації" №11842/10/05-06-03 від 29.12.17р. у боржника наявні рахунки Казначействі України та в ПАТ "Промінвестбанк".
На виконання вимог ч.7 ст.111 Цивільного кодексу України голова ліквідаційної комісії письмово звернувся до органів Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування та Покровську ОДПІ Головного управління ДФС в Донецькій області з листами про наявність заборгованості боржника та необхідність проведення перевірки.
Філією Державної госпрозрахункової установи Агентства з питань банкрутства в Донецькій області 12.05.17р. проведено аналіз фінансово-господарського стану боржника, за результатами якого зроблено наступний висновок: враховуючи фінансово-господарського стан підприємства станом на 31.12.14р. (за даними фінансової звітності) і станом на 31.03.17р. (за даними Замовника) та значення розрахованих згідно Методичних рекомендацій нормативних показників, відносно ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр", м.Мирноград доцільно розглянути введення процедури ліквідації відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
На виконання вимог ч.8 ст.111 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторів головою ліквідаційної комісії складений проміжний ліквідаційний баланс станом на 03.03.18р., який затверджений ліквідаційною комісією (протокол засідання ліквідаційної комісії №3 від 07.03.18р.) та Міністерством енергетики та вугільної промисловості України (Наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №346 від 27.06.18р.).
В силу ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" банкрутство - це визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше, як через застосування ліквідаційної процедури.
На підставі вищевикладеного в судовому засіданні встановлена наявність ознак неплатоспроможності боржника.
Відповідно до ч.3 ст.110 Цивільного кодексу України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Частина 4 ст.205 Господарського кодексу України передбачає, що у разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів він може бути оголошений за рішенням суду банкрутом.
Згідно ч.1 ст. 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Приписи п.1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", які мають спеціальних характер перед нормами інших законодавчих актів зобов`язують ліквідатора у випадку виявлення факту недостатності активів для задоволення вимог кредиторів припинити процедуру позасудової ліквідації та звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.
Суд вважає, що визнання боржника банкрутом не перешкоджає здійсненню контролюючими органами перевірок на виконання ч.7 ст.111 Цивільного кодексу України в ході ліквідаційної процедури, тобто до складання ліквідатором остаточного ліквідаційного балансу банкрута, а відсутність актів перевірок органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України, не може бути підставою для винесення судом постанови про визнання боржника банкрутом.
В постанові від 10.05.18р. у справі №922/2431/17 Верховний суд також зазначив, що перехід боржника до ліквідаційної процедури не перешкоджає органу ДФС можливості вжити заходи щодо перевірки діяльності боржника, звернувшись до ліквідатора банкрута з наказом про проведення такої перевірки.
Відповідно до ст.40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Законом, з числа арбітражних керуючих, якщо інше не передбачено цим Законом.
В силу ч.2 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності в нього статусу арбітражного керуючого.
Відповідно до вимог ст.114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, затвердженого постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 16.01.13р. №1, 20.07.2018р. судом здійснено електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого.
Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України, визначено Приходька Володимира Валентиновича (свідоцтво арбітражного керуючого №339 від 27.02.13р.).
До господарського суду Донецької області надійшло повідомлення арбітражного керуючого Приходька В.В. щодо неможливості прийняти участь у провадженні справи з банкрутства №4 від 24.07.18р. (електронною поштою) та заява арбітражного керуючого Карпенка А.А. про участь у справі про банкрутство, з додатками за переліком.
В заяві про порушення справи про банкрутство міститься клопотання голови ліквідаційної комісії Карпенка А.А., в якому останній просить покласти на нього обов'язки ліквідатора ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр", м.Мирноград. Присутній в судовому засіданні 03.10.18р. Карпенко А.А. просив призначити його ліквідатором боржника, як голову ліквідаційної комісії, кандидатуру якого затверджено наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
Вирішуючи питання щодо призначення ліквідатора боржника, суд виходить з наступного:
Стаття 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка регламентує особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником, регулює спрощений порядок розгляду справ про банкрутство, оскільки положення вказаної статті не передбачають застосування процедур розпорядження майном боржника та санації.
Згідно ст.115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду. Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора складається з основної та додаткової грошових винагород.
Враховуючи, що розмір середньомісячної заробітної плати керівника боржника не може бути менш ніж встановлений законодавством розмір мінімальної заробітної плати, то мінімально можливий розмір оплати послуг арбітражного керуючого (ліквідатора) становить дві мінімальні заробітні плати, а саме 7446,00грн. - на час слухання справи (3723,00 х 2 = 7446,00). Беручи до уваги, що майнові активи боржника складаються виключно з основних засобів, а термін ліквідаційної процедури, виходячи з вимог закону щодо переліку дій, які необхідно здійснити ліквідатору становить 12 місяців, суд приходить до висновку, що у разі призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого, наявні активи (грошові кошти) не задовольнять вимоги з оплати послуг арбітражного керуючого навіть без обов`язкових витрат (сплата послуг банка, отримання відповідних довідок щодо майна боржника, поштові витрати, тощо).
Натомість, закон не встановлює обов`язкових вимог щодо розмірів оплати послуг (заробітної плати) голови ліквідаційної комісії, що надасть змогу здійснювати її за наявності коштів пропорційно з обов`язковими витратами у ліквідаційній процедурі.
Враховуючи викладене, беручи до уваги недостатність майнових активів у боржника, що у разі призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого може призвести до неможливості задовольнити в повному обсязі вимоги з оплати послуг арбітражного керуючого, інших обов'язкових витрат та кредиторських вимог, а також усне клопотання Карпенка А.А. про покладання на нього обов'язків саме як на голову ліквідаційної комісії - суд визнає за необхідне призначити ліквідатором у справі голову ліквідаційної комісії - Карпенка А.А.
З огляду на зазначене та приймаючи до уваги дотримання заявником порядку ліквідації юридичної особи у відповідності з вимогами ст.ст.105, 110, 111 ЦК України, наявність кредиторської заборгованості та недостатність майнових активів для її задоволення, наявність ознак неплатоспроможності, господарський суд дійшов висновку про необхідність визнання банкрутом Державного відкритого акціонерного товариства "Інформаційно-обчислювальний центр" (код ЄДРПОУ 23413319), м.Мирноград та відкриття ліквідаційної процедури.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, ст.ст.1, 2, 8, 37, 38, 40, 41, 95, 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.12.2011р. №4212-VI, ст.205 Господарського кодексу України, ст.3, ч.6 ст.12, ст.ст. 46, 73, 86, 238, 254 Господарського процесуального кодексу України, в редакції Закону №2147-VIII від 03.10.17р., господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати боржника - Державне відкрите акціонерне товариство "Інформаційно-обчислювальний центр" (код ЄДРПОУ 23413319), м.Мирноград банкрутом.
Відкрити ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Ліквідатором Державного відкритого акціонерного товариства "Інформаційно-обчислювальний центр" (код ЄДРПОУ 23413319), м.Мирноград призначити голову ліквідаційної комісії - Карпенка Андрія Анатолійовича (ІПН НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1).
Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання банкрутом Державного відкритого акціонерного товариства "Інформаційно-обчислювальний центр" (код ЄДРПОУ 23413319, адреса: 85323, Донецька обл., м.Мирноград, вул.Ватутіна, буд.18) і відкриття ліквідаційної процедури.
Ліквідатору по закінченні ліквідаційної процедури представити суду звіт про проведену роботу, ліквідаційний баланс банкрута та документи, передбачені ст.46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені господарським процесуальним кодексом України, шляхом подання апеляційної скарги.
Повний текст постанови складено 22.10.18р.
Суддя С.С. Тарапата