
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Довготько Т.М.
18 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 643/7041/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Рєзнікової С.С.
суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машура Г.І.
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Московського районного суду м. Харкова від 16.07.2018 по справі № 643/7041/17, ухвалене в м. Харків, пр. Ювілейний, 38-Е, 61153, повний текст рішення складено 16.07.2018р.
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
31.05.2017р. позивач, ОСОБА_3 (надалі - ОСОБА_3, позивач) звернувся до Московського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі - ГУ ПФУ в Харківській області, відповідач), в якому просив суд:
- визнати бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії позивачу протиправною;
- зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії та виплатити пенсії позивачу, відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2016р. за № 614-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016р. у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме з розрахунку: надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (у відсотках від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) встановлена у розмірі 50% - з 01.03.2009року, у розмірі 70% - з 01.06.2010року, у розмірі 50% - з 01.10.2011року; надбавка військовослужбовцям, які проводять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (у відсотках від посадового окладу) встановлена у розмірі 10% - з 01.03.2009року та у розмірі 30% - з 01.08.2010року; премія (у відсотках від посадового окладу) встановлено з 01.06.2010року у розмірі - 20%, з 01.04.2011року - 40%, з 01.10.2011року - 102%, з 01.04.2012року - 122%, з 01.04.2014 року - 152%; з 01.02.2015року - 202%, та з 01.06.2016року - 435%.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що 11.12.2008р. позивач 20.03.2017р. звернувшись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2016року за № 614-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016року, 04.04.2017р. відповідачем у перерахунку пенсії відмовлено, причиною відмови зазначено, що пенсійний фонд вже провів перерахунок.
Рішенням Московського районного суду м.Харкова від 16.07.2018р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено
Не погодившись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Від відповідача на адресу суду не надходило відзиву на подану апеляційну скаргу.
Представник позивача, в суді апеляційної інстанції, підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд її задовольнити.
Представник відповідача наполягав на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції та просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_2 першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що позивач є військовим пенсіонером, 11.12.2008року він був звільнений з військової служби у запас Збройних Сил України з посади начальника сектору кримінального аналізу та моніторингу оперативно-розшукового відділу регіонального управління.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію з 12.12.2008р. за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
20.03.2017р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії, згідно вимог Закону України від 15.07.2016р. за № 614-VIII «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення», який набрав чинності з 01.01.2016р.
Згідно відповіді Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, від 04.04.2017р. за № 585/р-14 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії на підставі Наказів Адміністрації державної прикордонної служби, оскільки рішень Кабінету Міністрів України стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців та повідомлень відповідних силових міністерств та відомств про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, до органів Пенсійного фонду України не надходило.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що характер та умови зазначених позивачем в позовних вимогах видів забезпечення, а саме надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавка військовослужбовцям, які проводять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність та премія, свідчать про те, що вони носили тимчасовий характер, та не є новими додатковими видами грошового забезпечення, що дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Так, Законом України від 15.07.2015 р. № 614-VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" внесено зміни до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а саме доповнено статтю 51 частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком".
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Крім того, п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010р. №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій було встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду. Пунктом 2 цієї Постанови передбачалось, що граничні розміри, порядок та умови виплати винагороди визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
До зазначеної вище постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010р. №889 вносилися зміни, які розширювали перелік категорій військовослужбовців та інших осіб, яким відповідно до пункту 1 цієї Постанови встановлювалася винагорода, водночас вказані зміни не стосувалися порядку виплати винагороди.
Пунктом 9 Інструкції передбачалося, що розміри винагороди встановлюються наказами Міністра оборони України (начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони) з урахуванням конкретної військової частини, займаної посади та особливостей умов проходження служби в межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони (Головного управління розвідки Міністерства оборони) в Державному бюджеті України на відповідний рік.
Отже, судом першої інстанції правомірно вказано, що додаткова грошова винагорода має разовий характер виплати, виплачується тільки тим категоріям військовослужбовців, перелік яких наведений у цій постанові, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати; вона (винагорода) виплачується як доповнення до суми грошового забезпечення. Виплата цієї винагороди ставиться в залежність від порядку й умов, що нормативно встановлені розпорядником коштів, відповідно до яких, зокрема, щомісячна її виплата можлива, коли військовослужбовець перебуває на військовій службі.
Слід також зазначити, що збільшення щомісячного преміювання військовослужбовців не є підставою для перерахунку пенсій, оскільки перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється Пенсійним фондом України відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45(надалі - постанова КМУ № 45), якими визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій провадиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Тому видання Міністерством оборони України зазначеного наказу не є підставою для повідомлення Пенсійному фонду України та проведення перерахунку пенсій.
Постановою КМУ № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок).
Пунктом 2 Порядку передбачено обов'язок повідомлення переліченими у цьому пункті відповідними органами про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям згідно рішень Кабінету Міністрів України.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм Головним управлінням про підстави проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку та в місячний строк подають їх головним управлінням пенсійного фонду України.
Проте, Міністерство не повідомляло органи Пенсійного фонду України, як це передбачено пунктом 2 Порядку, а Кабінет Міністрів України рішення щодо зміни розміру премій військовослужбовцям не приймав.
Колегія суддів звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Як на підтвердження позовних вимог, позивачем додано до справи витяги з Наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Проте, види грошового забезпечення, вказані позивачем з метою обґрунтування заявлених позовних вимог, мають тимчасовий характер, та не є новими додатковими видами грошового забезпечення, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, позивачем не доведено обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, в той час як, відповідач, суб'єкт владних повноважень, виконав обов'язок, покладений на нього відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України та довів правомірність вчинених дій.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції від 16.07.2018р. відповідає вимогам ст. 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги позивача колегією суддів не встановлено.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Рішення Московського районного суду м. Харкова від 16.07.2018 по справі № 643/7041/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_4Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст постанови складено 22.10.2018.