
Справа № 712/12712/18
Провадження №1- кс/712/6339/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
про тимчасовий доступ до речей та документів
22 жовтня 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
слідчого судді Романенко В.А.
при секретарі Таран А.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси винесене в кримінальному провадженні № 12018251010006271 від 06.09.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України слідчим слідчого відділу Черкаського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області Гребенюк Євгеном Олександровичем клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, -
В С Т А Н О В И В:
До суду звернувся слідчий слідчого відділу Черкаського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області Гребенюк Є.О. з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.
Клопотання мотивує тим, що В провадженні СВ Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області перебуває кримінальне провадження зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12018251010006271 від 06.09.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України.
Встановлено, що 05.09.2018 до Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшли матеріали з приводу того, що під час моніторингу мережі Інтернет, а саме сторінки газети «Дзвін» депутат Черкаської міської ради, начальник Комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради ОСОБА_2, умисно, без поважних причин подав завідомо недостовірні відомості до щорічної декларації, а саме не вказав наявність двох автомобілів та грошових коштів.
В статті йдеться мова про те, що під час нападу на будинок ОСОБА_2 була винесена чимала сума коштів, а саме близько 200 тисяч гривень та викрадені автомобілі марок «Mitsubishi» та «Nissan X-Trail». Проте, у декларації, яку подавав ОСОБА_2 цього року, відсутні фінансові надходження та суттєві зміни фінансового стану за рік.
Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб'єктами декларування ? є особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларації відповідно до цього Закону. Відповідно до частини першої статті 3 такими суб'єктами є: 1) ? особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування?; 2) особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 1 Закону, суб'єктами декларування є, зокрема, особи, зазначені у підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, ? а саме посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої статті 3. Відповідно до статті 81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно зстатями 167 та 169 цього кодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом. Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права. Посадові особи таких підприємств (інших юридичних осіб) є суб'єктами декларування, на яких поширюються дія розділу V («Фінансовий контроль») Закону з урахуванням особливостей, визначених частиною 5 статті 45 Закону.
Закон України «Про запобігання корупції» не визначає поняття «посадових осіб». Згідно із пунктом 3 «Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», у цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія Закону, під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Водночас при визначенні посадових осіб державних чи комунальних підприємств слід враховувати також положення Господарського кодексу України. Відповідно до частини третьої статті 65 Господарського кодексу, керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Так, суб'єктами декларування у державному чи комунальному підприємстві є керівник цього підприємства, його головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), члени виконавчого та інших органів управління підприємства, передбачені його статутом. Перелік посадових осіб, визначений кодексом, не може бути змінений статутом чи рішенням підприємства.
Так, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, КП «Черкаський міський зоологічний парк», засноване Черкаською міською радою, тобто є юридичною особою публічного права. Отже, Інтернет, а саме сторінки газети «Дзвін» депутат Черкаської міської ради, начальник Комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради ОСОБА_2 являється посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто являється суб'єктом декларування.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) із змінами, внесеними згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 18.08.2016 № 1, визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1) перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2017 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2016 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2017 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці:
2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2018 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23.03.2017 №1975-VIII, внесено зміни до ЗУ «Про запобігання корупції», а саме Розділ ХІІІ «Прикінцеві положення» доповнено пунктом 5-1 в якому зазначено: «Продовжити до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше».
Отже, ОСОБА_2, будучи особою, на яку відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія цього Закону, умисно, без поважних причин подав завідомо недостовірні відомості до щорічної декларації за 2017 рік.
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_2 користується абонентськими номерами НОМЕР_1 та номером НОМЕР_2.
Таким чином з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин кримінального провадження, встановлення всіх осіб, причетних до скоєння злочину, встановлення фактичного місцезнаходження телефонів за період часу з 2016 року по час надання відповіді на ухвалу суду виникла необхідність у доступі до документів, в яких міститься інформація про телефонні з'єднання, якими користується ОСОБА_2 із зазначенням IMEI, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг (вхідні, вихідні дзвінки, смс-повідомлення, інформаційні повідомлення мережі тощо), їх тривалості, маршрутів передавання, даних щодо місцезнаходження телефону вказаного абонента, в тому числі з прив'язками до базових станцій з розшифровкою їх місцезнаходження та координат, тощо.
Вказані документи та інформація містять відомості, які необхідні як доказ у даному кримінальному провадженні для швидкого, повного та неупередженого його розслідування, і іншим способом отримати їх неможливо.
В судове засідання слідчий не з'явився, до суду скерував заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримує в повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися дослідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.
Згідно до вимог ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої воно знаходяться.
Таким чином, розгляд клопотання проводиться без виклику особи, у володінні якої знаходяться вищезазначені документи, а саме представника ТОВ «лайфселл», оскільки стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаних в клопотанні документів, зацікавленими особами.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши додані докази, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає до задоволення, оскільки слідчому необхідно копії вищевказаних документів для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Керуючись ст. ст. 40, 131-132, 159-166, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого слідчого відділу Черкаського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області Гребенюк Є.О. про тимчасовий доступ до речей та документів задовольнити.
Надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, із можливістю вилучення, а саме до інформації в електронному вигляді, що зберігається у оператора телекомунікації мобільного зв'язку) ТОВ «лайфселл» (код ЄДРПОУ 22859846, за адресою м. Київ, вул. Солом'янська, 11 А), в період з 00 год. 00 хв. 01.01.2016 по 22.10.2018 стосовно абоненту телекомунікаційних послуг № НОМЕР_2, із зазначенням IMEI телефонів, типу з'єднання, вхідних/вихідних дзвінків, SMS і MMS - повідомлень, інформації про GPRS-трафік, 3G зв'язок, 4G зв'язок, переадресацію, дати, часу і тривалості з'єднання; ідентифікаційні ознаки кінцевого ( абонент А), абонентський серійний ICCID, IMSI, номери сім карти і IMEI, ідентифікаційні ознаки, термінали, з якими відбувається сеанс зв'язку (абонент В), з'єднання нульової тривалості, за наявності контрактної умови надання відомостей про абонента, моніторингу телефонних з'єднань абонентів, з прив'язкою до місцевості та зазначенням адреси встановлення базових станцій (ретрансляційних антен) та азимутів в електронному вигляді.
Виконання ухвали покласти на слідчого Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області Гребенюка Євгена Олександровича, оперуповноваженого УЗЕ в Черкаській області ДЗЕ НП України Березневича Ігоря Євгеновича, оперуповноваженого УЗЕ в Черкаській області ДЗЕ НП України Коломійця Едуарда Валерійовича.
Строк виконання даної ухвали 30 діб з моменту її проголошення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Романенко В.А.