Рішення № 77280264, 17.10.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2018
Номер справи
2240/2853/18
Номер документу
77280264
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2240/2853/18

РІШЕННЯ

іменем України

17 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

за участю:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2 представника відповідача - ОСОБА_3 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 08.10.2018, просить суд:

1. Винести рішення, яким визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13.06.2018 №23/03-05 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_4 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та незарахування до страхового стажу періоду роботи з 14.11.1983 по 07.10.1991 в Маківському міжгосподарському підприємстві по виробництву яловичини.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, зарахувати позивачеві, в стаж для обчислення пенсії за віком періоду роботи з 14.11.1983 по 07.10.1991 в Маківському міжгосподарському підприємстві по виробництву яловичини та призначити позивачеві пенсію за віком з часу первісного звернення.

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 07.06.2018 позивачеві виповнилося 58 років 6 місяців, позивач досяг пенсійного віку та набув право на отримання пенсії за віком. Вказує, що 07.06.2018 позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком через Дунаєвецький сервісний центр обслуговування громадян до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Позивач стверджує, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13.06.2018 №23/03-05 позивачеві відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно зі ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванням" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років.

Від представника відповідача 20.09.2018 надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_4., у якому представник відповідача проти позовних вимог заперечує. Вказує, що з матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що віку в 58 років 6 місяців ОСОБА_4 досягла 07.05.2018. Зазначає, що рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13.06.2018 №23/03-05 позивачеві відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно зі ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванням" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. Стверджує, що згідно з поданими позивачем документами, страховий стаж ОСОБА_4 становить 20 років 10 місяців 16 днів. Вказує, що відповідачем не було зараховано до стажу позивача період роботи з 14.11.1983 по 07.10.1991 в Маківському агропромисловому комплексі по відгодівлі худоби, оскільки в трудовій книжці містяться виправлення в даті прийняття на роботу, в даті та нормі наказу, записи не завірені підписом відповідального працівника.

У поданому відзиві представник відповідача також зазначає, що відповідно до відповіді наданої Комунальною установою Дунаєвецької районної ради "Трудовий архів" №1001 від 10.05.2018, документи з особового складу по Маківському агропромисловому комплексі по відгодівлі худоби на державне зберігання до Комунальної установи Дунаєвецької районної ради "Трудовий архів" не надходили. Просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 відмовити в повному обсязі.

08.10.2018 надійшла відповідь на відзив, у якій ОСОБА_4 зазначає, що її позовні вимоги є законними та обґрунтованими. Вказує, що вона дійсно працювала у Маківському міжгосподарському підприємстві по виробництву яловичини, про що є відповідний запис у її трудовій книжці. Просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та викликано в судове засідання свідків: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Судом встановлено такі обставини по справі.

ОСОБА_4 07.06.2018 зверталась з заявою про призначення пенсії за віком через Дунаєвецький сервісний центр обслуговування громадян до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13.06.2018 №23/03-05 позивачеві відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно зі ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванням" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років.

Головним управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не було зараховано до страхового стажу ОСОБА_4 період роботи з 14.11.1983 по 07.10.1991 в Маківському агропромисловому комплексі по відгодівлі худоби, оскільки у трудовій книжці містяться виправлення в даті прийняття на роботу, в даті та номері наказу, записи не завірені підписом відповідального працівника.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначений Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Як встановлено з матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу наявності чи відсутності підстав для зарахування періоду роботи позивача з 14.11.1983 по 07.10.1991 в Маківському міжгосподарському підприємстві по виробництву яловичини, та призначення позивачеві пенсії за віком з часу первісного звернення.

Висновки відповідача про неврахування вищевказаного періоду роботи позивача у Маківському міжгосподарському підприємстві по виробництву яловичини ґрунтуються на твердженнях про те, що у трудовій книжці містяться виправлення в даті прийняття на роботу, в даті та номері наказу, записи не завірені підписом відповідального працівника, а також в архівних установах відсутні документи про роботу позивача.

Відповідно до п. 4.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Згідно з п. 1 підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637 (далі - Порядок) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_8, які також працювали у Маківському міжгосподарському підприємстві по виробництву яловичини, в судовому засіданні 29.09.2018 підтвердили, що ОСОБА_4 також працювала на вказаному підприємстві у період з 14.11.1983 по 07.10.1991.

Свідок ОСОБА_7, яка працювала у відділі кадрів Маківського міжгосподарського підприємства по виробництву яловичини, в судовому засіданні 17.10.2018 підтвердила факт роботи позивача на даному підприємстві, крім того пояснила, що не мала досвіду роботи кадровиком, а тому могла допускати помилки у кадрових документах.

Суд зазначає, що наявність сумнівів у відповідача може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу. Неточності в назві Маківського міжгосподарського підприємства по виробництву яловичини, а так само і відсутність документів по цьому підприємству на зберіганні в архівних установах, не може нівелювати відомості трудової книжки, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.

Вищевказане узгоджується з позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 06.03.2018, справа №127/9055/17.

Враховуючи період роботи позивача з 14.11.1983 по 07.10.1991 в Маківському міжгосподарському підприємстві по виробництву яловичини, загальний стаж роботи позивача, який дає право на призначення пенсії за віком складає більше 25 років.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій, а тому адміністративний позов ОСОБА_4 необхідно задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позовних вимог ОСОБА_4 в повному обсязі, відповідно до положень ст. 139 КАС України, на користь позивача необхідно стягнути 704 грн 80 коп. сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13.06.2018 №23/03-05 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_4.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно провести розрахунок стажу роботи для призначення пенсії ОСОБА_4, із зарахуванням в стаж для обчислення пенсії за віком періоду роботи з 14.11.1983 по 07.10.1991 в Маківському міжгосподарському підприємстві по виробництву яловичини, та призначити позивачеві пенсію за віком з часу первісного звернення.

Стягнути на користь ОСОБА_4 судові витрати у сумі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 22 жовтня 2018 року

Позивач:ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, 32445 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя ОСОБА_9