Рішення № 77279770, 09.10.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2018
Номер справи
627/377/18
Номер документу
77279770
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2018 р. Справа № 627/377/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Шаталовій Н.В.,

за участі:

позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Краснокутської селищної ради Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Краснокутського районного суду Харківської області звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Краснокутської селищної ради Харківської області, в якому просив суд визнати неправомірним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язати переглянути рішення з дотриманням вимог законодавства.

Ухвалою Краснокутського районного суду Харківської області від 12 квітня 2018 року, залишеною без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2018 року, справу № 627/377/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Краснокутської селищної ради Харківської області про визнання рішення суб'єкта владних повноважень неправомірним передано за підсудністю до Харківської окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями, справу розподілено судді Шевченко О.В.

Ухвалами Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 року та від 20.07.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху та надано час для усунення її недоліків.

На виконання зазначених ухвал суду про залишення позовної заяви без руху позивач надав 01.08.2018 року (Вх. № 01-26/38688/18) (а.с. 69 - 70) уточнений адміністративний позов, в якому позивач просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ХХХІІ сесії VII скликання Краснокутської селищної ради Харківської області № 765-VII від 06 березня 2018 року по заяві ОСОБА_1 у наданні у власність земельної ділянки для ведення садівництва;

- зобов'язати Краснокутську селищну раду Харківської області розглянути на черговій сесії селищної ради заяву ОСОБА_1 від 01 листопада 2017 року про надання у власність земельної ділянки для ведення садівництва по провулку Вигінчанський, напроти домоволодіння № 10 в смт. Краснокутськ Харківської області.

Ухвалою суду від 28.08.2018 року відкрито провадження по даній справі. Призначено підготовче засідання.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 01.11.2017 року позивачем було подано до Краснокутської селищної ради Харківської області заяву про отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для ведення садівництва, розташованої напроти домоволодіння по провулку Вигінчанський, буд. 10, смт. Краснокутськ. До заяви було додано графічні матеріали, роздруковані з публічної кадастрової карти України, з зазначенням розташування бажаної земельної ділянки. Проте, рішенням Краснокутської селищної ради Харківської області від 06 березня 2018 року було відмовлено в наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою з причини невідповідності розташування земельної ділянки генеральному плану смт Краснокутськ.

У відповіді відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Краснокутської районної державної адміністрації від 23 червня 2018 року зазначено, що проектна містобудівна документація «Генеральний план смт Краснокутськ Краснокутського району Харківської області» знаходиться на розгляді обласних структур та не є затвердженим. Отже як вважає позивач, причина відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою є безпідставною. Таким чином, оскаржуване рішення Краснокутської селищної ради Харківської області № 765-VII від 06 березня 2018 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню у судовому порядку.

У відзиві на позов від 05.09.2018 року (а.с. 94, 118) представник відповідача зазначив, що не погоджується з вимогами позову зазначивши, що рішеннями Краснокутської селищної ради Харківської області від 27 листопада 2017 року та від 06 березня 2018 року було відмовлено гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва відповідно до п.7 ст. 118 Земельного кодексу України, оскільки вказана позивачем земельна ділянка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови і не передбачена для передачі земель сільськогосподарського призначення.

Таким чином, Краснокутською селищною радою Харківської області правомірно відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва. Просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 року відкрито провадження по даній справі. Призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 26.09.2018 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 09.10.2018 року.

В судовому засіданні позивач підтримав вимоги адміністративного позову, просив суд їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з підстав та мотивів, викладених у наданому до суду письмових відзиві на позов, просили суд відмовити в його задоволенні.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача та представників відповідача, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 (номер та серія паспорта ММ684184, адреса: 62002, Харківська область, смт. Краснокутськ, вул. Вигінчанська, буд. 55. кв. 4) 01 листопада 2017 року було подано до Краснокутської селищної ради Харківської області заяву про отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для ведення садівництва. Земельна ділянка розташована напроти домоволодіння по провулку Вигінчанський, буд. 10, смт. Краснокутськ (а.с. 53).

До заяви позивачем було додані копії графічних матеріалів, роздрукованих з публічної кадастрової карти України, з зазначенням розташування бажаної земельної ділянки (а.с. 53 - 54).

Так, згідно витягу з протоколу засідання постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин та охорони природного навколишнього середовища Краснокутської селищної ради Харківської області від 05.03.2018 року було відмовлено в наданні гр. ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення садівництва в зв'язку з тим, що вказана позивачем земельна ділянка згідно генерального плану селища Краснокутськ належить до земель житлової та громадської забудови. Таким чином, заява ОСОБА_1 не відповідає генеральному плану селища Краснокутськ (а.с. 73).

За результатами розгляду зазначеної заяви гр. ОСОБА_1 керуючись положеннями Земельного кодексу України, рішенням ХХХІІ сесії VII скликання Краснокутської селищної ради Харківської області від 06.03.2018 року № 765-VII було відмовлено гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва орієнтованою площею 0,12 га із земель запасу житлової та громадської забудови, яка знаходиться в межах смт Краснокутськ по пров. Вигінчанському (напроти домоволодіння за № 10) для подальшого отримання її у власність у зв'язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки генеральному плану смт Краснокутськ (а.с. 55).

У відзиві на позов представник відповідача також зазначив, що Краснокутська селищна рада Харківської області при винесенні вказаного рішення керувалася планом смт. Краснокутськ що є складовою частиною технічної документації із землеустрою по проведенню робіт з інвентаризації земель населеного пункту, який був виготовлений в 2017 році (а.с. 94).

Суд не погоджується з оскаржуваним рішенням ХХХІІ сесії VII скликання Краснокутської селищної ради Харківської області від 06.03.2018 року № 765-VII, виходячи з наступного.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовано Земельним кодексом України.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб належить до повноважень сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин.

Так, згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до ч.1 ст. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.

Згідно ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Таким чином, єдиною підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

При цьому, зазначена документація повинна бути затверджена у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану. Послідовність виконання робіт з розроблення генерального плану населеного пункту та документації із землеустрою визначається будівельними нормами, державними стандартами і правилами та завданням на розроблення (внесення змін, оновлення) містобудівної документації, яке складається і затверджується її замовником за погодженням з розробником.

Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації є замовниками, організовують розроблення, внесення змін та подання генерального плану населеного пункту на розгляд відповідної сільської, селищної, міської ради. Рішення про розроблення генерального плану приймає відповідна сільська, селищна, міська рада (частини 5, 6 статті 17 вказаного вище Закону).

Як причину відмови у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва орієнтованою площею 0,12 га із земель запасу житлової та громадської забудови, яка знаходиться в межах смт Краснокутськ по пров. Вигінчанському (напроти домоволодіння за № 10) для подальшого отримання її у власність в рішенні Краснокутської селищної ради Харківської області від 06.03.2018 року № 765-VII зазначено про невідповідність місця розташування вказаної земельної ділянки генеральному плану смт Краснокутськ (а.с. 55).

На підтвердження невідповідності місця розташування земельної ділянки для ведення садівництва орієнтованою площею 0,12 га із земель запасу житлової та громадської забудови, яка знаходиться в межах смт Краснокутськ по пров. Вигінчанському (напроти домоволодіння за № 10) генеральному плану смт Краснокутськ виконавчим комітетом Краснокутської селищної ради Харківської області було надано до суду 21.09.2018 року (Вх. № 01-26/48576/18) копії генерального плану смт Краснокутськ, умовних позначень до генерального плану смт Краснокутськ, зведеного інвентаризаційного плану смт Краснокутськ, експлікації земельних угідь смт Краснокутськ Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області (а.с. 110 -115).

Суд не приймає копії вказаних документів як докази невідповідності місця розташування земельної ділянки для ведення садівництва орієнтованою площею 0,12 га із земель запасу житлової та громадської забудови, яка знаходиться в межах смт Краснокутськ по пров. Вигінчанському (напроти домоволодіння за № 10) генеральному плану смт Краснокутськ, оскільки такі документи в установленому законодавством порядку не затверджені, як того вимагає Земельний кодекс України та Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Окрім того, зі змісту листа відділу містобудування, архітектури, житлово - комунального господарства та будівництва Краснокутської районної державної адміністрації Харківської області від 23.06.2018 року № 03-38/1 "Щодо надання інформації" також вбачається, що з метою планування територій смт Краснкутськ розпочато розробленння Генерального плану смт Краснокутськ Краснокутського району Харківське області. Замовник Генерального плану смт Краснокутськ Краснокутського району Харківської області - Краснокутська селищна рада. Розробнмк Генерального плану смт Краснокутськ Краснокутського району Харківські області - ПП «Градпланпроект». На даний час проектна містобудівна документація «Генеральний план смт Краснокутськ Краснокутського району Харківської області» знаходиться на розгляді обласних структур та є незатвердженою (а.с. 56 - 63).

Відповідно до ч.1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте, відповідачем як суб’єктом владних повноважень не доведено правомірності прийнятого ним оскаржуваного рішення ХХХІІ сесії VII скликання Краснокутської селищної ради Харківської області № 765-VII від 06.03.2018 року та не надано належних доказів невідповідності місця розташування земельної ділянки для ведення садівництва орієнтованою площею 0,12 га із земель запасу житлової та громадської забудови, яка знаходиться в межах смт Краснокутськ по пров. Вигінчанському (напроти домоволодіння за № 10) генеральному плану смт Краснокутськ.

Статтею 19 Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене вище, суд вважає, що оскаржуване рішення Краснокутської селищної ради Харківської області № 765-VIІ від 06.03.2018 року, яким відмовлено гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва орієнтованою площею 0,12 га із земель запасу житлової та громадської забудови, яка знаходиться в межах смт Краснокутськ по пров. Вигінчанському (напроти домоволодіння за № 10) для подальшого отримання її у власність, не ґрунтується на нормах чинного законодавства, є протиправним і підлягає скасуванню, а заява гр. ОСОБА_1 від 01.11.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва орієнтованою площею 0,12 га із земель запасу житлової та громадської забудови, яка знаходиться в межах смт Краснокутськ по пров. Вигінчанському (напроти домоволодіння за № 10) для подальшого отримання її у власність - повторному розгляду.

На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 27.08.2018 року звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 295, п.15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (номер та серія паспорта ММ684184, адреса: 62002, Харківська область, смт. Краснокутськ, вул. Вигінчанська, буд. 55. кв. 4) до Краснокутської селищної ради Харківської області (код ЄДРПОУ 04397359, адреса: 62002, Харківська область, Краснокутський район, смт. Краснокутськ, вул. Миру, буд. 127) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Краснокутської селищної ради Харківської області № 765-VIІ від 06 березня 2018 року "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1".

Зобов'язати Краснокутську селищну раду Харківської області на черговій сесії селищної ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 листопада 2017 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення складено 19 жовтня 2018 року.

Суддя О.В.Шевченко