Рішення № 77279410, 17.10.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2018
Номер справи
1840/3440/18
Номер документу
77279410
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2018 р. Справа №1840/3440/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелета С.М.,

за участю секретаря судового засідання Мороз Т.М.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Департаменту захисту економіки Національної поліції України, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в оформленні усіх необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років; зобов’язати відповідача оформити всі необхідні документи і подання про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області;

- стягнути з відповідача недовиплачену суму одноразової грошової допомоги у розмірі 8713,80 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 14.08.1999 по 06.11.2015 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, 02.11.2017 звільнився зі служби в поліції за власним бажанням. Вислуга років на момент звільнення складає 21 роки 8 місяців 27 днів. 08.08.2018 позивач звернувся до Департаменту захисту економіки Національної поліції України із заявою про підготовку подання та направлення необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для призначення йому пенсії. Відповідач відмовив в оформленні вказаних документів, посилаючись на відсутність у позивача необхідної вислуги для призначення пенсії. Також відповідачем не в повному обсязі нарахована та виплачена сума одноразової допомоги при звільненні із розрахунку років вислуги.

Представник відповідача, подав до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечує та зазначив, що враховуючи відсутність у позивача с вислуги років, відсутні підстави для направлення документів для призначення пенсії по вислугі років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, справу просить розглянути без участі його представника. Зазначає, що підстави задоволення позовних вимог відсутні, оскільки при вирішенні питання щодо направлення документів для призначення пенсії підлягає врахуванню виключно календарна вислуга років, а тому не було враховано пільгова вислуга років позивача, в зв'язку із чим і одноразова допомога була виплачена виключно із розрахунку календарної вислуги років.

Ухвалою від 13.09.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, справу просить розглянути без участі його представника..

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що позивач до звільнення проходив службу в Департаменті захисту економіки Національної поліції України.

Наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 02.11.2017 № 326 о/с капітана поліції ОСОБА_1 з 13.11.2017 звільнено зі служби в поліції за п. 7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» .

Згідно з вказаним наказом, вислуга позивача на день звільнення становить: у календарному обчисленні – 18 років 02 місяців 28 днів, у пільговому обчисленні – 03 роки 05 місяців 29 днів .

Позивач звернувся до Департаменту захисту економіки Національної поліції України із заявою та просив направити до ГУ ПФУ в Сумській області подання про призначення пенсії за вислугу років.

Листом від 16.08.2018 №Ф-1896 відповідач повернув позивачу документи для направлення їх до органів пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років у зв’язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 23 календарних роки та 6 місяців і більше, передбаченої ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Суд погоджується із таким рішенням відповідача з огляду на наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Умови призначення пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 01.10.2017 по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Відповідно до ст. 17-1 Закону порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей установлений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (далі – Постанова).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до вислуги років зараховується, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Відповідно до п. 3 Постанови до вислуги років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, зараховується на пільгових умовах: в) один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби в установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, за переліком посад і в порядку, затверджуваних Міністерством юстиції; г) один місяць служби за сорок днів: особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони; час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.

Отже, періоди служби на пільгових умовах враховуються саме при призначенні пенсій відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

За таких обставин періоди служби позивача, визначені послужним списком, повинні бути зараховані до вислуги років відповідно до п.п. "в", "г" п. 3 Постанови.

Крім того, зі змісту Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 вбачається, що приписи останніх не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності виключно календарної вислуги. Також, нормами вищевказаних нормативно-правових актів не встановлено виключень того, що роки вислуги в пільговому обрахуванні не можуть зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.

Отже, пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Станом на дату звільнення зі служби вислуга позивача не відповідає вимогам, встановленим для осіб, звільненим у період з 01.10.2017 по 30 вересня 2018 року, оскільки на день звільнення у позивача відсутня вислуга 23 календарних роки та 6 місяців і більше, в наявності лише 21р. 08м. 27 дн. (18 років 02 місяці 28 дні календарної вислуги + 3 роки 05 місяців 29 днів вислуги в пільговому обчисленні), тому у позивача не достатньо підстав набуття права на пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", замість 23 років в наявності лише 21 рік із врахуванням пільгового обчислення.

Посилання позивача на те, що під час прийняття на службу умови щодо вислуги років для отримання пенсії були інші, на час звільнення зі служби у позивача була в наявності вислуга років, в редакції Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції станом на 12.01.1999, а саме 20 років і більше, суд визнає необґрунтованим та безпідставним.

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Слід зазначити, що саме нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено умови для отримання право на пенсію. Так, нормами цього Закону визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Таким чином, на день звільнення позивача зі служби Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», враховуючи сумарну вислугу років в календарному та пільговому обчисленні, відсутнє право для отримання пенсії за відсутності необхідної вислуги років, в наявності лише 21р.08м.27дн, при необхідних 23р. та 6 м. і більше станом на день звільнення 02.11.2017.

Посилання позивача на те, що змінами до даного Закону було позбавлено право на отримання спеціальної пенсії, судом визнається необґрунтованим, оскільки право на отримання пенсії у працівників правоохоронних органів не було скасовано жодним законодавчим актом, а було лише збільшено виключно загальний розмір вислуги років на день звільнення зі служби, жодних додаткових умов для отримання такої пенсії також не було встановлено.

Таким чином суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дії відповідача щодо відмови в оформленні усіх необхідних документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років; зобов’язати відповідача оформити всі необхідні документи і подання про призначення пенсії за вислугу років позивачу та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Разом із тим, матеріалами справи підтверджується, що відповідач при звільненні нарахував та виплатив позивачу одноразову допомогу при звільненні в сумі 52282,80 грн. (49110,30 грн. при звільненні, а також 3172,50 грн. за рішенням суму по справі №818/1922/17 від 12.03.2018), виходячи із вислуги років в календарному обчисленні 18 р. 02 м. 28 днів, без врахування календарної вислуги 3 р. 05 м. 29 дн.

Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що виплата одноразової грошової допомоги після звільнення здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Враховуючи те, що до вислуги років позивача повинна бути зараховано вислуга в пільговому обчисленні, про що зазначено вище судом, розмір одноразової грошової допомоги повинен бути розрахований та виплачений відповідачем у відповідності до загальної вислуги років, що становить 21р. 08 м. 27 днів, що в даному випадку становить різницю між виплаченою сумою в розмірі 52282,80 грн., та становить суму 8713,80 грн. (11618,40*3р. *25%).

Враховуючи відмову в задоволенні позовних вимог щодо визнання відмови в оформленні документів для призначення пенсії за вислугу років, судові витрати позивачу відшкодуванню у відповідності до ст. 139 КАС України не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів – задовольнити частково.

Стягнути з Департаменту захисту економіки Національної поліції України (м.Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, і.к. 40108578) на користь ОСОБА_1 (м.Суми, вул..Роменська,96 (гуртож), і.к. НОМЕР_1) суму одноразової грошової допомоги у розмірі 8713,80 грн.

В задоволенні інших вимог – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 22.10.2018.

Суддя С.М. Гелета