
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2018 р. Справа № 1840/3580/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1І.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якому просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 22 вересня 2017 року, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідач протиправно, всупереч Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, відмовив у перерахунку пенсії з врахуванням фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
24.09.2018 було відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Одночасно вказаною ухвалою зобов’язано Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (далі – Сумський прикордонний загін) надати інформацію (докази) чи були нараховані та сплачені страхові внески із сум, що включені до грошового атестату від 22.09.2017, виданого ОСОБА_1 на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2018 у справі №818/224/18.
11.10.2018 відповідачем подано відзив на позовну заяву (а.с.38-39), відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р. – страхові внески. Відмічає, що виплати мають носити постійний характер та виплачуватись щомісячно. Вважає, що види доплат, які просить позивач врахувати до грошового забезпечення для обчислення пенсії, відносяться до разових платежів та маються характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців.
16.10.2018 позивачем було подано відзив на позовну заяву (а.с.42-46) та 16.10.2018 на адресу суду надішли докази, що були витребувані ухвалою суду від 24.09.2018.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вбачає необхідним позов задовольнити, виходячи з наступного.
Судом було встановлено, що позивач до 21.09.2017 проходив службу у Сумському прикордонному загоні, та наказом від 28.08.2017 №166-ОС його було звільнено з військової служби у відставку та наказом від 21.09.2017 №183-ОС виключено зі списків особового складу загону, а з 22.09.2017 ГУ ПФУ в Сумській області ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. При розрахунку пенсії ОСОБА_1 розмір грошового забезпечення обчислений на підставі грошового атестату від 22.09.2017 №86 та додатку до нього про суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Вказані обставини вбачаються з позову та підтверджуються копією наказу від 21.09.2017 №183-ОС (а.с.12), копією пенсійного посвідчення (а.с.11), копією грошового атестату від 22.09.2017 та додатку до нього (а.с.13-14), копією повідомлення про призначення пенсії від 14.12.2017 (а.с.15).
Враховуючи, що в грошовий атестат від 22.09.2017 №86 (а.с.12-13), не було включено щомісячної додаткової грошової винагороди, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (далі – Постанова КМУ №889), позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії, однак, листом від 20.12.2017 №1581/С-11 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило, що пенсія була призначена у відповідності до вимог чинного законодавства (а.с.16).
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2018 у справі №818/224/18 дії Сумського прикордонного загону щодо не включення щомісячної додаткової грошової винагороди до грошового атестату та додатку до нього для обчислення пенсії визнано протиправними (а.с.31-33).
На виконання рішення суду Сумським прикордонним загоном було видано інший грошовий атестат від 22.09.2017 №86 та додаток до нього, до якого включено суми щомісячної додаткової грошової винагороди, передбачену Постановою КМУ №889 за період, зокрема, лютий 2016р.- серпень2017р. в розмірі 54819,86грн. (а.с.27-28).
На виконання ухвали суду від 24.09.2018 Сумським прикордонним загоном повідомлено, що на суми, включені до грошового атестату від 22.09.2017 №86 було нараховано та сплачено в повному обсязі єдиний соціальний внесок (а.с.49,50).
З відповідною заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди 14.08.2018 позивач знову звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.24,25), однак, листом від 28.08.2018 №2089/С-11 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що в силу положень ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі – Постанова КМУ №393) пенсія призначена відповідно до грошового атестату від 22.09.2017 №86 та додатку до нього, та підстави для перерахунку пенсії відсутні (а.с.29).
Суд не може погодитись з таким рішенням відповідача, таку відмову вважає необґрунтованою, виходячи з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 Постанови КМУ №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Обґрунтовуючи свою позицію відповідач, посилаючись на вказані норми, стверджує, що види доплат, які просить позивач врахувати до грошового забезпечення для обчислення пенсії, відносяться до разових платежів та маються характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців.
Разом з цим, вказане є необґрунтованим, оскільки з системного аналізу вказаних норм права вбачається, що пенсія зазначеним вище особам обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи в тому числі щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством. При цьому, однією з визначальних умов є сплата з таких сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).
Як вбачається з довідки від 16.10.2018 №407 (а.с.50) та листа від 16.10.2018 (а.с.49) на всі суми, включені до грошового атестату від 22.09.2017 №86 було нараховано та сплачено у повному обсязі єдиний соціальний внесок (а.с.49,50).
Крім іншого, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі по тексту – Закон від 20.12.1991 №2011-ХІІ).
Частиною першою статті 9 Закону від 20.12.1991 №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Системно аналізуючи вказані норми, щомісячна грошова винагорода є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, що включається до складу грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до ч.2 ст. 9 Закону від 20.12.1991 №2011-ХІІ. Таким чином, вказані суми, на які нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне страхування, відносяться до грошового забезпечення військовослужбовців, в розумінні ч.3 ст.43 Закону від 09.04.1992 №2262-ХІІ, пункту 7 Постанови КМУ №393, з розміру якого обчислюється пенсія.
Доводи відповідача про те, що види доплат, які просить позивач врахувати до грошового забезпечення для обчислення пенсії, відносяться до разових платежів, спростовується, додатком до грошового атестату (а.с.28), розрахунково-платіжними відомостями та індивідуальними відомостями про застраховану особу (а.с.17-23), які підтверджують, що щомісячна додаткова грошова винагорода, включена до грошового атестату від 22.09.2017 №86 (а.с.28) у загальному розмірі 54819,86грн. носила постійний характер.
Посилання відповідача на те, що пенсія була призначена у відповідності до грошового атестату від 22.09.2018 №86, а тому підстав для перерахунку відсутні, не приймаються до уваги, оскільки, як встановлено в судовому засіданні, Сумським прикордонним загоном на виконання рішення суду в серпні 2018року було видано інший грошовий атестат від 22.09.2017 №86 та додаток до нього, та до якого були включені суми щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 54819,86грн., яка носила постійний характер та на суми якої у повному обсязі нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок.
Доказів того, що ГУ ПФУ в Сумській області пенсія була нарахована саме на підставі грошового атестату від 22.09.2017 №86, виданого на підставі рішення суду та до якого включені, в тому числі суми щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 54819грн. 86коп. суду не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи, що відповідач, відмовляючи в проведенні перерахунку пенсії позивачеві, не дотримався вимог ст. 19 Конституції України, ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, такі дії не можуть відповідати приписам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, суд, з врахуванням приписів ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вбачає необхідним визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, суми щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 54819,86грн., включеної до грошового атестату від 22.09.2017 №86 на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2018 у справі №818/224/18 та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 22 вересня 2017 року (дата призначення пенсії), з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови КМУ №889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане положення, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області суму судового збору в розмірі 704,80грн., сплаченого ним за подання позовної заяви згідно квитанції №134 від 18.09.2018 (а.с.3).
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (41400, Сумська область, м. Глухів, вул. Ціолковського, 6/75, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009,м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 211080013) про зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, суми щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 54819,86грн., включеної до грошового атестату від 22.09.2017 №86 на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2018 у справі №818/224/18.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 22 вересня 2017 року, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір в розмірі 704грн. 80коп. (сімсот чотири грн. 80коп.).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 19.10.2018.
Суддя І.Г. Шевченко