Рішення № 77279162, 27.09.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2018
Номер справи
1840/2527/18
Номер документу
77279162
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2018 р. Справа №1840/2527/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача 2 - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №1840/2527/18

за позовною заявою ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач 1, ГУПФУ в Сумській області), Сумського обласного військового комісаріату (далі - відповідач 2, СОВК), у якому просить суд:

- визнати дії Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку пенсії неправомірними, антиконституційними;

- зобов'язати Сумський обласний військовий комісаріат передати довідку про його грошове забезпечення з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії у відповідності з установленням максимального розміру - 86%.

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з 01.01.2007 року він знаходиться на обліку в ГУПФУ в Сумській області як пенсіонер з числа колишніх працівників органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує і виплачує відповідач. Основний розмір пенсії позивача з дня її призначення становив 86% грошового забезпечення (вислуга років 32). Відповідно до Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова 103) з квітня 2018 позивачу було проведено перерахунок пенсії, розмір якої визначено 70% від грошового забезпечення. Крім цього, Постановою №103, всупереч ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262), встановлено новий склад грошового забезпечення військовослужбовців, а саме - скасовані щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 31.07.2018 відкрито провадження у даній справі, розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

07.08.2018 СОВК надав суду письмовий відзив на позовну заяву (а.с.20-21), згідно якого відповідач 2 заперечує проти вимог ОСОБА_1 з огляду на те, що відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262 та Постанови №103, Сумський обласний військовий комісаріат, на підставі списків, наданих ГУПФУ в Сумській області, було складено передбачену Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осі, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затв. Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45), довідку про грошове забезпечення позивача станом на 01.03.2018, яка в подальшому надіслана до ГУПФУ в Сумській області. Форма, зміст та порядок видачі Довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій затверджені Порядком №45. СОВК не наділений повноваженнями змінювати, вносити або доповнювати вищевказану довідку не передбаченими у ній видами грошового забезпечення.

20.08.2018 до суду надійшов письмовий відзив ГУПФУ в Сумській області (а.с.25-26). Так, відповідач 1 заперечує проти позову, з тих підстав, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% проведено на виконання постанови КМУ №103. Згідно положень Постанови №103, перерахунок пенсії проводиться особам, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяким іншим осіб" до 01 березня 2018 року. Грошове забезпечення визначено з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01 березня 2018 відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Розмір пенсії позивача після перерахунку з 01.01.2018 складає 8476,16грн.

Перерахунок проведено враховуючи чинну на момент його проведення редакцію ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначені положення стосуються розміру пенсії як при її призначенні, так і при проведенні перерахунку.

У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити.

Представник відповідача 2 заперечила проти вимог ОСОБА_1, підтримала позицію СОВК, викладену у письмовому відзиві (а.с.20-21).

Представник відповідача 1 у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.53). Причини неявки суду не повідомляли.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача 2, вивчивши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 86% грошового забезпечення (а.с.6).

01 квітня 2018 року УПФУ в Сумській області перерахувало пенсію позивача з 01 січня 2018 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», встановивши її розмір 70% від грошового забезпечення ОСОБА_1, (а.с.7).

Надаючи правову оцінку даним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Питання пенсійного забезпечення пенсіонерів з числа військовослужбовців регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту «а» статті 13 цього Закону (у ред. на час виходу позивача на пенсію) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорій 2, - 95 процентів.

Таким чином, враховуючи вимоги вищезазначеної норми, розмір пенсії позивача було визначено у розмірі 86% від грошового забезпечення.

Натомість відповідач при перерахунку розміру пенсії позивача з 01.01.2018 протиправно застосував норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які набрали чинності з 01.04.2014 року, зокрема частину 2 статті 13 даного Закону, де зазначено, що «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Саме таку позицію відповідач висловив у письмовому відзиві від 20.08.2018 року (а.с.25-26).

Правовідносини військовослужбовця і держави завершуються під час звільнення зі служби.

Військовослужбовцю призначається пенсія відповідно до законодавства, яке діяло на час звільнення.

Ним визначається відсоткове співвідношення пенсії до грошового забезпечення за останньою посадою, яке складається з певних складових, та умови перерахунку, якщо таке право встановлено законом.

Наступні зміни законодавства стосовно проходження військової служби не можуть стосуватись військовослужбовця, якого звільнено, оскільки припинили діяти правовідносини.

Таке правило стосується і законодавства щодо виплати пенсії військовослужбовцю, крім випадків, коли відбувається покращення прав останніх.

Зменшивши відсоткове співвідношення пенсії ОСОБА_1 до грошового забезпечення, Управління надало Закону зворотну дію (поширивши його дію на припинені правовідносини), що призвело до погіршення прав позивача, що суперечить положенням ст.58 Конституції України.

Згідно ч.1 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до приписів ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, рішення відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 86 % (саме такий розмір пенсії позивач отримував до здійснення перерахунку за рішенням суду, що не заперечується відповідачем) до 70% грошового забезпечення не відповідає вимогам закону, отже є неправомірним, а право позивача на отримання пенсії виходячи з грошового забезпечення 86% підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області провести ОСОБА_1 з 01.01.2018 року перерахунок пенсії у розмірі 86% від суми грошового забезпечення.

Щодо вимоги про зобов’язання Сумський обласний військовий комісаріат передати довідку про його грошове забезпечення з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, суд зазначає слідуюче.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачений єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнобов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Так, на виконання постанови КМУ №103, СОВК, отримавши список від Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області, мав видати довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії, включивши до її складу такі складові грошового забезпечення: оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачений єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Натомість, ОСОБА_1 отримав повідомлення про розмір своєї пенсії станом на 01.04.2018, яка вирахована з таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років 50% (а.с.7).

Таким чином, до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 не було включено надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за таємність, надбавку за кваліфікацію та премію, як то передбачено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На це СОВК у своєму відзиві зазначає, що форма, зміст та порядок видачі Довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка має бути складена згідно вимог Постанови КМУ №103, затверджені Порядком №45. До довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 були включені складові, які передбачені п.5 Порядку №45, у якому зазначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Сумський обласний комісаріат не наділений повноваженнями змінювати, вносити або доповнювати вищевказану Довідку не передбаченими у ній видами грошового забезпечення.

Однак суд не бере до уваги такі доводи відповідача 2, оскільки юридична сила закону як основного джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України.

Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади.

Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України

Згідно з частиною третьою статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Таким чином, Сумський обласний військовий комісаріат, визначаючи грошове забезпечення має виходити із вимог ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та включити до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 посадовий оклад, оклад по військовому званню, надбавку за вислугу років, надбавку за виконання особливих завдань, надбавку за таємність, надбавку за кваліфікацію та премію.

Щодо вимог позивача про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у строгій відповідності з довідкою, яку має видати Сумський обласний військовий комісаріат, суд зазначає, що вона є передчасною з огляду на таке.

Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Отже, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Відповідно до постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 призначення пенсій проводиться на підставі довідок про склад грошового забезпечення, наданих уповноваженим органом того силового відомства, звідки особу було звільнено зі служби, окремо на кожну особу, складених за встановленою формою.

Слід зазначити, що довідка про грошове забезпечення, яка має бути видана Сумським обласний військовим комісаріатом, з урахуванням складових, визначених ч.3 ст.43 Закону 2262-XII, ще не складена.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дана вимога є передчасною, а тому, у її задоволенні необхідно відмовити.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії суд задовольняє частково.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1, 13.06.1955р.н., з 86% до 70%.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, 13.06.1955р.н. (вул. Г.Кондратьєва, 165, буд.148, м.Суми, 40021, РНОКПП НОМЕР_1) з 01.01.2018 у розмірі 86% від суми грошового забезпечення.

Зобов’язати Сумський обласний військовий комісаріат (вул. Г.Кондратьєва, 30, м.Суми, 40000, код ЄДРПОУ 08269552) скласти довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1, 13.06.1955р.н. (вул. Г.Кондратьєва, 165, буд.148, м.Суми, 40021, РНОКПП НОМЕР_1) у строгій відповідності до ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ та наказу Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018 року з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад по військовому званню, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливих завдань, надбавка за таємність, надбавка за кваліфікацію та премія відповідно до Наказу Міністерства оборони Україхни №44 і передати її до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

У задоволенні позовних вимог про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у строгій відповідності з довідкою, яку має видати Сумський обласний військовий комісаріат - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 19.10.2018р.

Суддя О.М. Кунець