Рішення № 77278831, 17.10.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2018
Номер справи
1640/3205/18
Номер документу
77278831
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3205/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №1640/3205/18 за позовом ОСОБА_1 до Глобинської міської ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

13 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Глобинської міської ради Полтавської області (надалі - відповідач, Глобинська міська рада) , в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення 38 сесії першого скликання Глобинської міської ради від 21.08.2018 №824, яким відмовлено у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га розташованої за межами населених пунктів Глобинської районної ради для ведення особистого селянського господарства з метою передачі у приватну власність за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 5320610100:00:021:0191, а також зобов'язати відповідача надати такий дозвіл на розробку проекту землеустрою.

В обґрунтування позовних вимог вказує на неправомірну, як на його думку, поведінку відповідача, що перешкоджає в реалізації гарантованого державою права особи на отримання у власність земельної ділянки.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

17.10.2018 відповідач надав суду відзив на позов, в якому вказує, що рішенням Глобинської міської ради від 21.08.2018 №824 позивачу правомірно відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з огляду на те, що земельна ділянка, яку прагне отримати у власність позивач перебуває у користуванні інших осіб.

Заяв, клопотань від учасників справи не надходило.

Суд розглядає дану справу на підставі частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України.

Відповідно до положень частин першої, другої статті 116 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

В силу положень частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 га.

За приписами частини першої статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Реалізуючи своє конституційне право, у червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Глобинської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства з метою передачі в приватну власність розташованої за межами населених пунктів Глобинської міської ради за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 5320610100:00:021:0191, загальна площа якої становить 23,4422 га.

Згідно з пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, з питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Рішенням від 20.06.2018 №551 Глобинська міська рада 36 сесії першого скликання відмовила ОСОБА_1 у наданні такого дозволу у зв'язку з тим, що зазначена земельна ділянка відноситься до земель державної власності (а.с. 11).

Згідно зі статтею 151 Земельного кодексу України розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом належить до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, яким є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру.

У зв'язку з цим позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів Глобинської міської ради, кадастровий номер 5320610100:00:021:0191 для передачі у приватну власність.

Листом від 10.07.2018 №5755/0/26-18 начальник Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_2 повідомив заявника про те, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі у комунальну власність об'єднаних територіальних громад" здійснена передача земель державної власності сільськогосподарського призначення до земель комунальної власності Глобинської об'єднаної територіальної громади, до якої входить Глобинська міська рада. Тому вирішення питання здійснюватиметься виключно Глобинською міською об'єднаною територіальною громадою (а.с. 12).

В подальшому позивач знову звернувся до Глобинської міської ради із заявою від 10.08.2018 за вх. №25-1/05-04/7875 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі йому безоплатно у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, земельна ділянка розташована за адресою: Полтавська область, Глобинський район, Глобинська міська рада, кадастровий номер: 5320610100:00:021:0191 (а.с. 28).

21.08.2018 Глобинською міською радою прийнято рішення №824 про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_1 з огляду на те, що земельна ділянка, яку прагне отримати у власність позивач, перебуває у користуванні інших осіб (а.с. 26).

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Із аналізу вищезазначених положень Земельного кодексу України слідує, що законодавцем передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

На переконання суду, відмовляючи ОСОБА_1 у наданні дозволу, відповідач перешкоджає позивачу у реалізації законодавчо гарантованого права, чим порушує принципи рівності перед законом та пропорційності, які визначені статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, що є неприпустимим.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеному відповідач не довів та не обґрунтував суду правомірність прийнятого відносно позивача рішення, оскільки не надав суду хоча б яких-небудь доказів перебування спірної земельної ділянки у користуванні інших осіб.

За таких обставин, приймаючи до уваги встановлені фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність у спірних відносинах порушеного права позивача у сфері публічно-правових відносин.

Зважаючи на викладене суд дійшов висновку про безпідставність відмови у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, у зв'язку з чим порушене право підлягає поновленню шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути відповідну заяву ОСОБА_1, тоді як сформульована у позові вимога про зобов'язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою задоволенню не підлягає з огляду на наявність у відповідача дискреційних повноважень.

Саме таку форму правового регулювання в адміністративному судочинстві законодавець передбачив для подібних випадків, зазначивши в абзаці другому частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Таким чином позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем був сплачений судовий збір у сумі 1409,60 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією від 13.09.2018 № 0.0.1131655670 (а.с. 3).

Враховуючи те, що позовні вимоги задоволено частково, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Глобинської міської ради у сумі пропорційній до задоволеної частини позовних вимог.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39003, РНОКПП НОМЕР_1) до Глобинської міської ради Полтавської області (вул. Центральна, 285, м. Глобине, Полтавська область, 39000, код ЄДРПОУ 22547673) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення 38 сесії першого скликання Глобинської міської ради від 21.08.2018 №824 щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області за рахунок земельної ділянки кадастровий номер: 5320610100:00:021:0191.

Зобов'язати Глобинську міську раду Полтавської області (вул. Центральна, 285, м. Глобине, Полтавська область, 39000, код ЄДРПОУ 22547673) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39003, РНОКПП НОМЕР_1) про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га розташованої за межами населених пунктів Глобинської міської ради для ведення особистого селянського господарства з метою передачі у приватну власність за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 5320610100:00:021:0191.

В решті позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Глобинської міської ради Полтавської області (вул. Центральна, 285, м. Глобине, Полтавська область, 39000, код ЄДРПОУ 22547673) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39003, РНОКПП НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири гривні) 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_4